Автор Тема: Ubuntu чуденка.  (Прочетена 1409 пъти)

AlexanderTop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
    • Профил
Ubuntu чуденка.
« -: Mar 30, 2011, 21:37 »
Надявам се да не Ви отегча много, обаче от известно време се опитвам да вкрам разни приложения зад бялата линия и не успявам. Предполагам,че ще се намери някои да отговри. Имам и един друг проблем- не мога да си изтрия определени настройки при преинсталиране на системата. Примерно firefox и всичките му bookmarks и т.н. си остават.
Хард-а е разделен на 3: 1/swap 2/system /3 home.
Форматирам system и преинсталирам наново и не става. Имам едни съмнения, че ще се наложи да прибегна до услугите на външен хард, че да мога да форматирам целия вътрешен хард.
« Последна редакция: Mar 30, 2011, 21:40 от AlexanderTop »
Активен

OS:  Linux 4.7
System:Ubuntu12.10
Gnome 3.6
Kernel 3.5.0-27

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Ubuntu чуденка.
« Отговор #1 -: Mar 30, 2011, 22:00 »
Нормално е настройките да ти се запазват, след като НЕ форматираш дял /home  ;)
Настройките (включително кеш,plugins,cookies и т.н) Firefox чете от /home/името-на-потребителя/.mozilla.
Ако искаш чиста инсталация на Лисицата - просто изтрий тази директория и инсталирай наново.
Това се отнася за голяма част от потребителските ти програми - в домашната ти директория си пазят настройките и други неща. Същото важи и за десктопа !

А за лентата от снимката - премахни всички иконки (remove) и почвай да ги слагаш една-по-една.Не забравяй да добавиш "Област за уведомяване" - мисля, че това беше частта, в която се появяват разни иконки на стартирани програми.

ДОПЪЛНЕНИЕ: Този дял /system принципно не ти трябва , но ти си знаеш... Само не го бъркай със C:\ от една друга операционна система !
« Последна редакция: Mar 30, 2011, 22:03 от kalinik »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu чуденка.
« Отговор #2 -: Mar 30, 2011, 22:00 »
Относно бялата линия. Просто даваш десен бутон на мишката върху линията /разделителя/ и махаш отметката от "заключване". Същото правиш и с всички аплети зад нея които са заключени, защото няма да можеш да придвижиш нищо зад заключен аплет. След това с опцията "преместване" вкарваш и изкарваш каквото искаш от областа за уведомяване. Относно настройките на лисицата - просто отваряш с файловият браузер домашната папка /Home/, изкарваш скритите икони /може и с Ctr+H/ и триеш папките с потребителските настройки на тези програми, които не те кефят.
« Последна редакция: Mar 30, 2011, 22:22 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

nigl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Ubuntu чуденка.
« Отговор #3 -: Mar 30, 2011, 22:20 »
: )  Здр! За елементите зад бялата линия-  чукни с десен бутон на мишката на разделителя/трите точки/ и махни чавката от 'lock'. След това пак с десен бутон 'move'  и го премести на ляво. Слагай каквото искаш и после си го заключи. За другото- влез като 'root' потребител в системата=>домашната папка. Преименувай домашната папка на твоя потребител примерно на  '123', сега създай нов потребител с името  и паролата които ползваш+/привилегии,група,ид.потребител/, премести файловете които са ти нужни и изтрий стария потребител.

ПП: Аз докато изпуша цигарката и вие сте го осветлили вече  :D
« Последна редакция: Mar 30, 2011, 22:24 от nigl »
Активен

AlexanderTop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
    • Профил
Re: Ubuntu чуденка.
« Отговор #4 -: Mar 30, 2011, 22:55 »
мерси за бързите отговори...
само ако можете да ми кажетте кои точно са default deamons за звука и за shutdown менюто...че всъщност те са ми проблема... при исталацията ги имаше и после се затриха някаде... сега имам някакви такива, но не стоят на същото място със същата икона и не мога да ги накарам да заработят без да ги стартирам (scroll down да намаля звука).
Колкото до дяловете, идеята ми беше именно като осера нещо системата да мога да инсталирам наново без да се налага да форматирам целия хард, ами само дял от него.
« Последна редакция: Mar 30, 2011, 23:02 от AlexanderTop »
Активен

OS:  Linux 4.7
System:Ubuntu12.10
Gnome 3.6
Kernel 3.5.0-27

c111100101

  • Гост
Re: Ubuntu чуденка.
« Отговор #5 -: Mar 30, 2011, 23:16 »
Просто си стартираш LiveCD, пускаш nautilus и цъкаш от ляво върху дяла на който ти е /home, после си стартираш конзола и пишеш "sudo nautilus".
Отиваш в потребителската папка и от менюто на nautilus разрешаваш да се виждат скритите файлове. Изтриваш всички файлове и папки с точка отпред. Рестартираш и си пускаш инсталация. Така всички настройки на системата и програмите ще се обновят с инсталацията.
Друг вариант е при инсталацията да създадеш потребител различен от стария но после вероятно ще ти се наложи да преместиш някой папки в директорията на новия потребител.
« Последна редакция: Mar 30, 2011, 23:23 от c111100101 »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ubuntu чуденка.
« Отговор #6 -: Mar 30, 2011, 23:28 »
Прекалено много си пипал. Май трябва да потърсиш както ти обясних по- горе потребителската конфигурация на Gnome и направо да я изтриеш. Преди това нека и други колеги си кажат мнението да не омажем нещо.
Аплет за изключване винаги можеш да си добавиш с десен бутон на мишката върху панела>>добавяне>>изключване
За аплета за звика обаче не ми се е налагало да добавям скоро. Май в новите версии на убунту беше свързан нещо с pulseaudio и го няма сред аплетите.
« Последна редакция: Mar 30, 2011, 23:42 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем с ubuntu
Настройка на програми
knoppix 1 4067 Последна публикация May 23, 2005, 01:48
от knoppix
Ubuntu 5.04 Първи Старт
Настройка на програми
vejdi_86 6 5056 Последна публикация Jul 26, 2005, 02:15
от tech_noir
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7508 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21121 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 7911 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu