Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 168553 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #750 -: Jan 20, 2022, 07:50 »
Аз не съм наясно с криптовалутите и някак не мога да си го представя това изземване на биткойни, т.е. представям си го, ама твърде мътно. Ще го напиша лаишки, в това отношение съм си такъв.
Доколкото съм запознат, тоя електронен портфейл с биткойните първо, е на някакъв хардуерен носител (да речем, на някой сървър, на лаптоп, даже един клиент ми обясняваше, че стоят "на телефона" му). Второ, има си защита, за да направиш превод/транзакция на някъде си, иска пароли. Ако греша, някой да ме поправи, ще ми е интересно.
Та. изземването на биткойни си го представям по два начина- единия е, арестувания си дава паролата и се прави прехвърляне от неговия портфейл към портфейл на прокуратура/полиция/там каквото е. Със съответния протокол.
Вторият, за който се сещам, е просто да му вземат лаптопа/телефона/каквото е там, на който е портфейла с биткойните. Пак със съответния протокол.
А как ще ги осребри държавата тия биткойни, хич не ми е ясно, те в БГ въобще не са платежно средство. Примерно аз мога да си ги сменя за евро, долари, там квото ми е кеф, в някой иксченджър, ама това юридически и счетоводно как ще го оформи държавата, не си го представям. Въобще конфискацията по същество представлява отчуждаване на имуществото на частен субект, ама тия битойни и криптовалути изобщо нямат статута на платежно средство у нас, респ. на движимо имущество, докато парите са движими вещи. У нас още ги мислят и изкусуряват данъчните закони по отношение на криптовалутите и още няма единно становище относно тях.

   Добре си описал как стоят нещата от юридическа гледна точка,но това е при
положение,че биткойните официално са конфискувани ,има документи за
това (протоколи и т.н.) и са предадени на съответните държавни органи.
   За съжаление,случаят не е такъв. Цялата история е много мътна,не е известно
как точно са иззети и от кого.
Не е ясно дали арестуваните са дали паролата за чаcтният ключ (необходим за
прехвърлянето на биткойните "където трябва").
Очевидно всичко е потулено добре,което е повече от скандално (все пак става
дума за милиарди $ ! ). Има съмнения,че тогавашните властимащи (да не ги
изброявам пак) са се нагушили много яко...



Този случай трябва да бъде раздухан и някои хора трябва да си свършат работата.
« Последна редакция: Jan 20, 2022, 07:55 от spec1a »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #751 -: Jan 21, 2022, 10:01 »
А бе морските - верно ли рибата, с която се храним /черно морската/ вече не бива?

https://e-vestnik.bg/35354/teodor-ot-ruse-se-sastezava-v-ledeni-vodi-i-shte-prepluva-cherno-more-po-dalzhina/

То май ще се окаже голям проблем тая пластмаса, не само за рибите но и за хората
https://lifestyle.bg/health/kolko-plastmasa-izyazhdame-nevolno.html
 
И никакви миди повече - пазете се от морските дарове
https://www.diyetz.com/bg/mikroplastik/

П.П. Но ... светът  в голям и спасение дебне отвсякъде
както се казваше в един БГ филм

https://lifestyle.bg/tendencies/eko-plastmasata-spermata-ot-syomga-i-kak-pomaga-za-sazdavane-na-nova-plastmasa.html
« Последна редакция: Jan 21, 2022, 10:16 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #752 -: Jan 21, 2022, 12:41 »
Превода на статията за микропластмасата е под всякаква критика. Поне да се бяха постарали да го попроменят малко, че да има смисъл на някои места.
Май са разчитали почти изцяло на автоматичен преводач
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #753 -: Jan 21, 2022, 21:24 »
Теодор от Русе ще преплува Черно море по дължина, ако е през лятото, на вълна 1-2 бала, не-повече, на множество етапи и го осигуряват с подвижно място за почивка (някоя яхтичка, хидроплан) :)
Черноморската вода в географската ширина на Варна е максимум 23-4 градуса лятото (нищо, че лъжат по радиото с повечко градуси, та да идват туристи). След престой от няколко часа дори и в такава топла вода се преохлаждаш, за човешкото тяло е фатално да падне до такава температура. Е, ако тялото е в неопрен, може да изкара повече.

Мидите (особено черните) са естествен пречиствател на Черно море- обират всякакви боклуци (дори и нефтопродукти). Разграждат ги по някакъв начин и изхвърлят разграденото на безопасни съставки обратно в морето. Затова са важни популациите им, които намаляват в последните 15 години, особено с масовото приложение от рибарските кораби на дънен трал за рапани.

За сьомгата не знам :)))))))

П.П. За мидите имам и неприятни спомени. В ученическа възраст (техникума) беше голям кеф лятната ваканция да отидеш на море, особено за миди на Траката (варненците я знаят). Един път там извадихме много миди, на единия от приятелчетата родителите му имаха нещо като вила на Горна Трака и бяхме там. 7-8 пишлегари, всеки скача от буната, вади миди, После бабата на приятеля ни направи една тава мидена салата с лук, черен пипер, и както се полага - преди това мидите ги пекохме на ламарина върху огън. Натъпкахме се, после се скъсахме да повръщаме и години наред след това не бях вкусвал миди. Тежка храна са, не за наяждане, а за мезе.

А черноморската риба си е хубава. Ако е прясна. Чернокоп например, за скара.. И калкана не лъже, ама изобщо :) Стига да е истински калкан, а не "софийски" :)

"Софийски калкан" тука при нас казват на друга дънна риба- ватос, морска лисица. Хрущялна е, на външен вид прилича на калкана донякъде, по-дребна е, продават я на туристите за калкан, а цената на калкана е три пъти по-висока. Аз съм живял в София и имам приятели там, понякога ми идват на гости и винаги искат да си купуват риба- ходя с тях до Рибната борса и аз им я купувам, че нашите матрапази тука, като чуят софийското наречие, веднага се пробват със софийския калкан.


« Последна редакция: Jan 21, 2022, 21:53 от Nik123 »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #754 -: Jan 22, 2022, 20:44 »
Колеги, я кажете някое сайтче за сваляне на .mp3 ? Free имам предвид, не такива с акаунти, регистрации, или платени. Интересуват ме два-три саундтрака от стари филми. Рових из нета, но все ми вади някакви или с регистрация, или платени, или някакво си приложение да свалиш.. Навремето имаше много фрий, но от много години не съм търсил нещо подобно и сега не намирам.

П.П. .wav формат също върши работа.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #755 -: Jan 22, 2022, 21:45 »
savefrom.net

Само mp3, yt няма wav.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #756 -: Jan 22, 2022, 21:57 »
mp3paw.app
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #757 -: Jan 23, 2022, 10:36 »
Благодаря и на двамата!
Джет, това приложение ми намери почти всичките саундтракове, които си търсех.
Файър, а с това от твоя линк, доколкото схванах, мога да си свалям само музиката от някой клип.
 [_]3
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #758 -: Jan 23, 2022, 11:47 »
Ако саундтрака го има в Youtube, можеш да го преобразуваш в mp3

youtube-dl -x --audio-format mp3 --yes-playlist -i <линк към плейлиста>

Линка към плейлиста трябва да е затворем между "  "
« Последна редакция: Jan 23, 2022, 11:51 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #759 -: Jan 23, 2022, 12:48 »
Ще пробвам и това, благодаря

Тая команда, предполагам, като юзър в терминала?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #760 -: Jan 23, 2022, 12:58 »
Аз съм голям почитател на ytdl, ползвам го ежедневно, в момента слушам подкаст посредством него (през mpv). Тук по-скоро бих дал:

Код
GeSHi (Bash):
  1. --audio-format "best"

И може би заигравка с --convert. Ползва се ffmpeg за целта.

И втора забележка. Ytdl все още върши превъзходна работа, но е замрял последната половин година. От няколко месеца ползвам yt-dlp. Да помисли, кое от двете.

Второто вкарва някакви цигании, цветове, глупости, но се разработва активно.

И двете се инсталират едноредово. Съответно

Код
GeSHi (Bash):
  1. torsocks wget http://yt-dl.org/downloads/latest/youtube-dl -O /usr/local/bin/youtube-dl && sudo chmod a+rx /usr/local/bin/youtube-dl

или

Код
GeSHi (Bash):
  1. torsocks wget https://github.com/yt-dlp/yt-dlp/releases/latest/download/yt-dlp -O /usr/local/bin/yt-dlp && sudo chmod a+rx /usr/local/bin/yt-dlp

И двете поддържат страшно много портали, далеч не е само тубата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #761 -: Jan 25, 2022, 19:57 »
Я, в е-вестника можели да пишат и обективно, без пристрастие.. статията е стара:
https://e-vestnik.bg/33126/zalezat-na-golfa-i-mertsedes-ne-e-tova-koeto-beshe/

Но е актуална.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #762 -: Jan 25, 2022, 20:26 »
Я, в е-вестника можели да пишат и обективно, без пристрастие.. статията е стара:
https://e-vestnik.bg/33126/zalezat-na-golfa-i-mertsedes-ne-e-tova-koeto-beshe/

Но е актуална.

Чел съм я. Иван е много кадърен човек. Понеже тук се пускат предимно статии за ваксини, където очевидно не сме на едно мнение, оставаш с впечатление, че е някакъв талибан. Не е. Даже е много здравомислещ, честен и обективен журналист. Просто не може по всичко да сме на едно мнение.

Разделение имаме не само дали сме за или против нещо, а и защо. Е те тогава двама души еднакви няма да се намерят.

=*=

Относно електрониката. Прави се електроника, която издържа в космоса на минус стотици до плюс стотици градуса. Има варианти и начини. На теория електрониката би трябвало да е много по-надеждна от механиката.

Но, вече си се досетил. Прави се да е възможно най-евтино и по възможност да се развали точно, когато му изтече гаранцията. Всичко е за пари.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #763 -: Jan 25, 2022, 20:34 »
Да съм точен на абсолютната нула няма да работи, но в „близкия“ космос е мъничко по-„топло“.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #764 -: Jan 25, 2022, 20:35 »
Аз затова карам доста стар мерцедес, и ще продължа да го карам, въпреки че мога да си позволя по-нов.

А доколко Бакалов е обективен, е наистина въпрос на лично мнение. За мен си е пристрастен американофил и също толкова пристрастен радетел за ваксинация срещу ковид. П. П. Че е кадърен, спор няма, от моя страна. То си е изкуство да вплиташ пристрастие във фактите. Вече, от какво се пораждат пристрастията му, от лични убеждения, заплащане, или комбинация, не знам.

Затова се учудих, като попаднах в е-вестника на статия, отразяваща живата действителност, безпристрастно излагане на фактите. Като почнах да я чета (случайно попаднах на нея- линка беше от друг сайт), очаквах да се почне една реклама за купуване на чисто нови коли, екологични, надеждни и прогресивни и т.н. и останах приятно "разочарован".
« Последна редакция: Jan 25, 2022, 20:37 от Nik123 »
Активен