Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 168549 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1575 -: Jul 23, 2022, 13:56 »
Може би, когато ти издадат кредитната карта, на практика ти дават кредит. И сметката ти е при тях. Така увеличават резерва си, което им позволява да издават още кредити. Тъй наречения частичен резерв. Ако имат например сто хиляди долара резерв, могат да дадат кредити за милион. И този милион пак се депозира при тях и влиза в "резерва" и срещу него могат още повече кредити да дадат. Това безумие се случваше доскоро. Но вече е пълна лудница, щото от март месец 2020 това за частичния резерв отпада. Дори един цент наличен да нямат, могат да ти дадат кредит. На практика, пари от нищото. Този път буквално.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1576 -: Jul 23, 2022, 14:04 »
За хората, свикнали, или предпочитащи  да живеят на кредит, вероятно кредитната карта е нещо изключително удобно. Последният си кредит го изплатих преди повече от 10 години и оттогава не се интересувам от кредит под каквато и да било форма- заем от банка, техника на изплащане, лизинг и т.н. Хайде и тук  [_]3

П.П. Ама иначе от банката, която ми беше кредитор, са упорити- всяка година ми звънят по тела с оферти за кредити  ;D Че си сменят и номерата- аз блокирам един, догодина ми звънят от втори, блокирам и него- на третата година- трети номер. Като ония просяци, нахалните- нарочно ти препречват пътя, като си вървиш, и ти кянкат на главата, въпреки, че те виждат, как отдалеко се опитваш да ги заобиколиш.
« Последна редакция: Jul 23, 2022, 14:10 от Nik123 »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1577 -: Jul 23, 2022, 15:35 »
Нахални са като конски мухи, и като журналисти. Обаждат се и спамят като за последно. Мама ви и банките ви насрани, аман от тия "изгодни" условия.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1578 -: Jul 23, 2022, 15:44 »
Кредитните карти нямат никакви такси и лихви. Има само лихва просрочие (корава) ако не си върнеш парите в 22 дневен срок (картата ти има дата на падеж).
Картовите оператори печелят процент от плащането (Visa   1.43% – 2.4%), което се плаща от търговеца, а той го прехвърля на крайните клиенти (т.е. се калкулира в цената на продукта).
Така, че гордите юнаци без кредитни карти са прецакани, че плащат масраф, който не ползват.
Главната ми карта ми връща обратно 1% от купеното, имам и карти от вериги магазини - за тамошни покупки получавам 2% . Застраховките ми, данък сгради, тока също минават през кредитната карта.
Някои кредитни карти ти дават безплатни Air Miles да летиш.
Странно е, че в БГ ви цакат дори за тегления гише/банкомат, обслужване на сметки.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1579 -: Jul 23, 2022, 17:23 »
   Хубаво,приемаме,че "връща обратно 1% от купеното",разни отстъпки и т.н.

   Ама,ако се позамислиш...
Като цяло данъците в САЩистан (и Канада) са по-високи от българските.
   Да не говорим,че има както щатски,така и федерални данъци;
медицинските осигуровки са много по-високи.

   Т.е. разполагаемата чиста сума в България като % от брутната,е по-висока.
Дори и на фона на "далаверата" от кредитните карти.
Имам предвид комплексен показател,касаещ физическите лица и
семействата, и техните доходи ...
« Последна редакция: Jul 23, 2022, 17:32 от spec1a »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1580 -: Jul 23, 2022, 18:04 »
@spec1a, само недей казва, че американците са по-зле от нас.

Аз им плюя икономиката, фалшивата демокрация, лицемерието на политиците им, често глупостта им, обаче все още са по-добре от нас.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1581 -: Jul 23, 2022, 20:01 »
Кредитните карти нямат никакви такси и лихви. Има само лихва просрочие (корава) ако не си върнеш парите в 22 дневен срок (картата ти има дата на падеж).
Картовите оператори печелят процент от плащането (Visa   1.43% – 2.4%), което се плаща от търговеца, а той го прехвърля на крайните клиенти (т.е. се калкулира в цената на продукта).
Така, че гордите юнаци без кредитни карти са прецакани, че плащат масраф, който не ползват.

Джет, само да вметна нещо, там за гордите юнаци и това почерненото по-горе- на първо място, защо трябва да вземаш кредит, при положение, че имаш налични пари? Къфто и "изгоден" кредит да е, пак е кредит и пак имаш лихвичка (обвързана със срокове - примерно ако не върнеш парите в картата до 22-ро число на месеца..) А на второ, но не второстепенно- не случайно в моя пост по-горе написах за живота на кредит. Вероятно някои така си карат и цял живот- например тези, които работят на заплата (тук не обсъждам какъв е размера на заплатата, а че има сигурен периодичен приход). Да де, ама например аз сам съм си и шеф, и работник и всичко, в моята професия е - каквото сам си изкарам и е в много широк диапазон- единия месец може да изкарам няколко хиляди, а следващия - триста-четиристотин лева. Зависи от клиентелата- тоя месец двама-трима клиенти със скъпи казуси, другия месец някакви дребни и евтини неща.. както дойде. И въобще не са ми оферта някакви кредити с падежи. Имам си едно чекмедженце, по светлия пример на Боко- като изкарам повечко, заделям оперативен резерв там, ако конкретния месец е ялов- дръпвам от  чекмедженцето. И постепенно увеличавам чекмедже-капитала. Там ми е кредитната карта и няма лихви ;)

П.П. За Канада нямам идея, но в България безлихвена и безтаксова кредитна карта няма. Към лихвата слагаш и таксите, за които си написал (относно БГ)- обслужване на сметка, таксите там за разплащане и т.н. Имаш ли оборотни пари, не е оправдано да теглиш кредит, дори и под формата на кредитна карта. За лизинги, уреди на изплащане и ипотеки няма смисъл да пиша.
« Последна редакция: Jul 23, 2022, 20:19 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1582 -: Jul 23, 2022, 21:34 »
Ник, само че кредита е безлихвен (ако си изряден платец). Та ти кое предпочиташ - да мъкнеш там буркана или шкафчето с тебе като пазариш или само с две-три парчета пластмаса да ходиш  ::)
А като ходиш за кола ще ти трябват и хамали май  :P

П.П. единственото кофти нещо е че (ИИ) те профилира ...затова алкохола само с кеш (да не се чудиш после що ти дигат застраховката на колата, щото си рисково пиянде)
Иначе ти го продават увит в амбалажна хартия ама на ИИ не му пука от това, той следва пластмасата (скоро май ще сменяме старите лафове останали още от ромеите-византийци)
« Последна редакция: Jul 23, 2022, 21:39 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1583 -: Jul 23, 2022, 21:39 »
Хаха  :D Айде сега, чак хамали.. аз няма танк да купувам. В Америка може и да има безлихвени кредитни карти, я си изкарай една българска, да видиш таксичките и лихвите.. пък и по-нагоре го написах, това може да е опция за хората на заплата, за мен не е  ;)

П.П. на твоят П.П. - ИИ никъф шанс нема да ме профилира за алкохол, аз си го произвеждам сам :) Купешкият ми алкохол е от доволни клиенти, желаещи да почерпят, кво излиза, тях ще профилира ИИ  ;D ;D
« Последна редакция: Jul 23, 2022, 21:42 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1584 -: Jul 23, 2022, 21:40 »
Разбрах аз - сравнението е излишно. По света не е като у нас.

Аз показах къде е големия келепир/далавера.. там от другата препратка ама за там нема интерес у  форума, явно още не са пуснали толкоз големи шкафчета  :P

П.П. Аха знаех си аз, че не (може да) са само докторите с тоз транспарант - "Цветя и бонбони не пием"
Ама винаги съм подозирал и др. професии, предимно ония с големите шкафчета
 [_]3 [_]3 [_]3
« Последна редакция: Jul 23, 2022, 21:46 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3109
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1585 -: Jul 23, 2022, 21:50 »
Хехе, а в твоята професия как е, пиете ли цветя и бонбони :) За големите шкафчета- приемам го като дружеско пожелание от твоя страна да ми порасне чекмеджето, благодаря :) (кока-кола) в опит за заместител на емотиконка на безалкохолно, че нали не пиеш..  :)

П.П. И в опит да се пошегувам, да цитирам нещо- "Следващата стъпка, след безалкохолната бира и електронната цигара, е секс с гумена жена"  :D
« Последна редакция: Jul 23, 2022, 22:05 от Nik123 »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1586 -: Jul 24, 2022, 02:37 »
   Хубаво,приемаме,че "връща обратно 1% от купеното",разни отстъпки и т.н.

   Ама,ако се позамислиш...
Като цяло данъците в САЩистан (и Канада) са по-високи от българските.
Ами ДДС-то ни е 13% - ти направи сметка.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1587 -: Jul 24, 2022, 09:15 »
  Имах предвид разполагаемата сума, след всички данъци.
И говорим за физически лица.

   В България тя е около 78% от брутната.
При месечна брутна заплата в България 4000 лв. чистата сума е около 3100 лв.

За САЩистан варира,в зависимост от дохода, и от щата.
Но,в повечето случаи е под българската.
Bиж какви перверзии има:
Federal Tax , State Tax , Social Security Taх , Medicare Tax ...

В Калифорния: при 100 000 $ (годишно) - 71 500 $ чиста сума.  71.5 % съотношение.

А за Канада - какво да говорим...
Джъстин Трюдо е толкова ляв,че няма как да има ниски данъци.



Искаш ли още статистика:
  Има големи дисбаланси в икономическото развитие на отделните щати:
   В  Калифорния,Ню Йорк.Масачузетс и още няколко - над 70 000 $ средна годишна заплата.
   Там,където повечето са тъпи религиозни овце: Мисисипи,Алабама,Арканзас
и др. подобни - под 50 000 $.  За Мисисипи е около 41 600 $ годишно.
Защо ли ...

   Искаш ли да се обзаложим,че е възможно жизненият стандарт в България
да е по-висок от този в щата Мисисипи ?

   Знаеш,че ги разбирам тия работи; ако държиш,мога да ти извадя
необходимите статистически данни.






Въпроси ?
« Последна редакция: Jul 24, 2022, 09:30 от spec1a »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1588 -: Jul 24, 2022, 09:21 »
@spec1a, само недей казва, че американците са по-зле от нас.

Аз им плюя икономиката, фалшивата демокрация, лицемерието на политиците им, често глупостта им, обаче все още са по-добре от нас.

   Виж по горе статистическата информация.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1589 -: Jul 24, 2022, 09:23 »
   Хубаво,приемаме,че "връща обратно 1% от купеното",разни отстъпки и т.н.

   Ама,ако се позамислиш...
Като цяло данъците в САЩистан (и Канада) са по-високи от българските.
Ами ДДС-то ни е 13% - ти направи сметка.

А при нас няма ДДС (VAT) - United States - NA
https://taxsummaries.pwc.com/quick-charts/value-added-tax-vat-rates

 има нещо друго наречено goods and services tax (GST) 0-12% - като за някой неща е 0% (книги) а за други намалено (храни, лекарства)
https://taxandsupernewsroom.com.au/consumption-taxes-how-do-we-compare/
The USA: The only OECD country that employs a retail sales tax rather than a VAT as the principal consumption tax. However, the retail sales tax in the US is not a federal tax. Rather, it is a tax imposed at the state and local government levels. Currently, 45 of the 50 states impose general retail sales taxes as do thousands of local tax jurisdictions whose levies generally are identical to the state levies and are administered by the state.

Given that the OECD lumps retail sales taxes and consumption taxes such as VAT into the same category, it estimates that as a proportion of overall US tax, the taxes realised from “general consumption” accounts for 8% of total tax revenue, which is the lowest of OECD member nations.
Активен