Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 168601 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1605 -: Jul 25, 2022, 21:16 »
А, видяхме как и рубльовките си ги напечатаха и всички станаха богати (и освободени).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3110
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1606 -: Jul 25, 2022, 21:45 »
А какво според теб означава ”In other words, the federal government can always make any and all payments in its own currency, no matter how large the deficit is, or how few taxes it collects."

Печатат си ги, като им потрябват повече от събраното. Може и за руснаците да важи, нали и те са федерация (federal government). Но източникът, който подчертах, е американски (Ремотекс го посочи) и очевидно се отнася за САЩ.
Хайде и на теб една  [_]3

П.П. А в БГ тоя номер няма как да го правим, това исках да кажа.

П.П.П. И за да не звучи голословно, прочетох .пдф-а , посочен от Ремотекс. С някои термини имах проблеми (превода им), но с един речник станаха нещата. Цялостното ми впечатление от този труд е следното- няма проблем харчовете на бюджета да са повече от приходите - това е написано на няколко места. А как ще стане, мътна работа, сложна терминология, но пак няма проблем - да е в собствената валута,  ами то е очевидно, недостатъка ще се напечата. Ако някой вижда други варианти, нека ги посочи, ще ми е интересно.
« Последна редакция: Jul 25, 2022, 22:15 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1607 -: Jul 26, 2022, 09:48 »
Я,това съм го пропуснал:

Ник, само че кредита е безлихвен (ако си изряден платец). Та ти кое предпочиташ - да мъкнеш там буркана или шкафчето с тебе като пазариш или само с две-три парчета пластмаса да ходиш  ::)
А като ходиш за кола ще ти трябват и хамали май  :P
...

   ОбъркА се, баткоооооооо, много сериозно !
Трябвало хамали,а ...



1000 Swiss franc note:
https://www.reuters.com/article/uk-snb-banknote-idUSKCN1QM1KJ

   Нужно ли е да споменавам,че швейцарския франк е по-скъп от $ ?
И,смяташ ли,че в САЩистан ще откажат швейцарски франкове ?
Та,браточка, 2 пачки (1 пачка - 100 банкноти по 1000 франка) са над  200 000 $.
Ами това ще стигне и за "Бентли" бе !
   Буташ ги в някой джоб  с цип  на сериозен анцуг,и си на 6.

   Аз например имам анцуг,който може да побере над 1 милион франка,
ама това е друга тема ...








Нещо неясно ?
« Последна редакция: Jul 26, 2022, 10:01 от spec1a »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3110
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1608 -: Jul 26, 2022, 12:34 »
То и в български купюри една пачка от 100 банкноти по 100 лева са 10 000 лева, т.е. не са чак толкоз обемни и няма нужда от хамали :) Но за сделки с нотариална форма (жилище, кола), тъй или иначе минаваш през банка, защото за над 10 000 разплащане кеш, могат да те опляскат с глоба, равна на процент от кешовата сума, а нотариусите уведомяват и КАТ, и данъчните и си готов изпържен. Те педалите от ГЕРБ искаха сумата да слезе на 1000 лева, но се намериха 2015 година в парламента и малко мислещи депутати и не мина, то над хиляда лева има компютри, телефони, телевизори. Лобистки закон, според мен (Закона за ограничение на плащанията в брой)- уж да нямало пари на тъмно, на практика- банките да лапат такси от повече транзакции.
За САЩ друго ми е правило впечатление- вървяха едни ТВ предавания, гледах ги по едно време, Дискавъри ли беше, или Нешънъла, едни пичове издирваха по гаражи и плевници из щатите разни класически коли, купуваха ги, поправяха ги и ги продаваха на фенове. И винаги при пазарлъка, като много силен аргумент беше, че сумата ще е кеш. Сега, доколко може да се вярва на телевизионни предавания от тоя тип, друг въпрос. Но може би и в САЩ някои хора предпочитат кеша.

П.П. "Санкциите при нарушения са в размер на 25% от общия размер на направеното плащане, ако става дума за физическо лице и 50% ако нарушител е юридическо лице. При повторно нарушение глобите са в двоен размер." - това за тука, БГ.
« Последна редакция: Jul 26, 2022, 12:43 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1609 -: Jul 26, 2022, 13:24 »
То и в български купюри една пачка от 100 банкноти по 100 лева са 10 000 лева, т.е. не са чак толкоз обемни и няма нужда от хамали :) Но за сделки с нотариална форма (жилище, кола), тъй или иначе минаваш през банка, защото за над 10 000 разплащане кеш, могат да те опляскат с глоба, равна на процент от кешовата сума, а нотариусите уведомяват и КАТ, и данъчните и си готов изпържен. Те педалите от ГЕРБ искаха сумата да слезе на 1000 лева, но се намериха 2015 година в парламента и малко мислещи депутати и не мина, то над хиляда лева има компютри, телефони, телевизори. Лобистки закон, според мен (Закона за ограничение на плащанията в брой)- уж да нямало пари на тъмно, на практика- банките да лапат такси от повече транзакции.
За САЩ друго ми е правило впечатление- вървяха едни ТВ предавания, гледах ги по едно време, Дискавъри ли беше, или Нешънъла, едни пичове издирваха по гаражи и плевници из щатите разни класически коли, купуваха ги, поправяха ги и ги продаваха на фенове. И винаги при пазарлъка, като много силен аргумент беше, че сумата ще е кеш. Сега, доколко може да се вярва на телевизионни предавания от тоя тип, друг въпрос. Но може би и в САЩ някои хора предпочитат кеша.

П.П. "Санкциите при нарушения са в размер на 25% от общия размер на направеното плащане, ако става дума за физическо лице и 50% ако нарушител е юридическо лице. При повторно нарушение глобите са в двоен размер." - това за тука, БГ.

   Така и така си говорим за кеш,банки и т.н. ...
Подочувам от мои познати в строителния бизнес за такива далавери:

   Примерно,ти имаш апартамент,и искаш да го продадеш нa мен.
Врътката е: правиш свое ЕООД,прехвърляш въпросния апартамент
на ... ЕООД -то,и после ми продаваш това еднолично дружество.
   Е,няма как официално да е за 5 лева (  ;D ),но официалната,
декларирана сума на сделката явно може да е много по-малка.
Съответно,нотариални такси,местни данъци и т.н. са много по-ниски.
Останалото,по един от следните 3 начина -кеш,в брой и на ръка ...

Къде може да стане инфекция по трасето ?

   Според моите познати: има група адвокати (говорим за София),
които знаят "как стават нещата" и е добре да се консултираш с тях
(срещу сочна сума),иначе ... проблеми ...
Но,пак излиза по-изгодно.





P.S. Сега се сещам за подобна сделка: Данаил Папазов прехвърли на
Ахмед Доган (само за 3000 лв  >:D) дружествен дял от ООД,
в случая обаче реално са прехвърлени активи за милиони.
   По спомени един от тези активи е ТЕЦ Варна ...
Та,вероятно "калимерата" е подобна.

« Последна редакция: Jul 26, 2022, 16:52 от spec1a »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1610 -: Jul 26, 2022, 15:32 »
Кое точно му е скъпото на Швейцарския франк:
https://www.macrotrends.net/2558/us-dollar-swiss-franc-exchange-rate-historical-chart

1 USD = 0.96 CHF = 0.99 EUR

Данните ти са отпреди 20г.
Тази швейцарска хилядарка е руснаците да си пазаруват яхти, щото по банка не може. Иначе били за плащане на сметки в пощата - тези ни мислят за паднали от Марс.

Виж за тези трябват хамали, иначе ще ти падне анцуга:




Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1611 -: Jul 26, 2022, 16:36 »
Към момента CHF е 2.0012 лв, USD е 1.9285 лв
Това е и индикатор за състоянието на еврото, което напоследък стремително пада, но това е друг въпрос.
От гледна точка на това че и евро и долар може в някой момент силно да се сринат има логика да се държат пари в швейцарски франк. Тъй като се предполага че швейцарците като банкери на цял свят няма да допуснат валутата им да се срине.
« Последна редакция: Jul 26, 2022, 16:38 от petar258 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1612 -: Jul 26, 2022, 16:49 »
Кое точно му е скъпото на Швейцарския франк:
https://www.macrotrends.net/2558/us-dollar-swiss-franc-exchange-rate-historical-chart

1 USD = 0.96 CHF = 0.99 EUR

Данните ти са отпреди 20г.
Тази швейцарска хилядарка е руснаците да си пазаруват яхти, щото по банка не може. Иначе били за плащане на сметки в пощата - тези ни мислят за паднали от Марс.

Виж за тези трябват хамали, иначе ще ти падне анцуга:


   Ето,виж,и други хора ти казват,че CHF е по-скъп от $.
Който и икономически сайт да отвориш,ще видиш същото ...


ОК,да уточним: CHF е малко по-скъп от $.

Това по ли те кефи ?






   А какво правим с канадското долар ?
Не е казал Сорос,не ви го е сринАл.

Така,както срина британския паунд през 90 -те ...
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1613 -: Jul 26, 2022, 16:54 »
В злато. Швейцараския франк също става. Стабилна валута е, но не е "твърда". Все пак финансовата им политика е строга и ясна и там няма силни сътресения.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3110
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1614 -: Jul 26, 2022, 17:02 »
..

   Така и така си говорим за кеш,банки и т.н. ...
Подочувам от мои познати в строителния бизнес за такива далавери:

   Примерно,ти имаш апартамент,и искаш да го продадеш не мен.
Врътката е: правиш свое ЕООД,прехвърляш въпросния апартамент
на ... ЕООД -то,и после ми продаваш това еднолично дружество.
   Е,няма как официално да е за 5 лева (  ;D ),но официалната,
декларирана сума на сделката явно може да е много по-малка.
Съответно,нотариални такси,местни данъци и т.н. са много по-ниски.
Останалото,по един от следните 3 начина -кеш,в брой и на ръка ...

Къде може да стане инфекция по трасето ?

   Според моите познати: има група адвокати (говорим за София),
които знаят "как стават нещата" и е добре да се консултираш с тях
(срещу сочна сума),иначе ... проблеми ...
Но,пак излиза по-изгодно.



Има и такова нещо- апартамента се заприходява от тебе като ДМА в ЕООД-то. Има си там начини, вноска с имущество например, много общо говоря. После аз изкупувам от тебе дружествените дялове на ЕООД-то на каквато цена се уговорим официално и ставам негов собственик и управител, заедно с всичките му активи и пасиви. Всъщност апартамента си остава собственост на юридическото лице (ЕООД), а аз съм собственик на юридическото лице. Англичаните така си купуваха къщите тука, в БГ, после и така ги продадоха (барабар с фирмите-собственици на къщите). Минуса е, че получаваш и фирма.

П.П. То варианти има много, учредяваме си двамата ООД, апартамента вътре, после аз изкупувам твоите дялове и го правя мое и вече ЕООД.. Там за счетоводната част Файър може да каже по-детайлно.
Скоро подготвях документи за такава сделка- едно ЕООД с недвижими имоти отиде при нов собственик.

П.П. П. Тия фокуси не са отсега, измислиха ги още преди 10-15 години, имаше една забрана чужденци да придобиват недвижими имоти и тогава я измислиха тая врътка - правиха разни фирми в България с някой бушон, фирмата купува там къщата/апартамента, после пък чужденеца купува фирмата барабар с къщата и т.н.
« Последна редакция: Jul 26, 2022, 17:22 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1615 -: Jul 26, 2022, 17:20 »
А някой може ли да ни каже плащанията в биткойн и др. криптовалути аджеба електронни разплащания ли са или в брой?
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3110
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1616 -: Jul 26, 2022, 17:29 »
Не е в брой със сигурност.
В българското законодателство изобщо за криптовалутите е хаос.
Ако ти се чете, тука
https://legalframe.bg/%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%83%D1%82%D0%B0/

от една адвокатска кантора са написали това-онова, относно правната уредба на криптовалутите у нас.

П.П. А относно осчетоводяването им пък е още по-голям хаос, така са ми казвали счетоводители, но тук вече Файър може да каже повече.
« Последна редакция: Jul 26, 2022, 17:37 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1617 -: Jul 26, 2022, 17:35 »
Е, как криптовалутите ще са в брой?!  ::)
Това са просто записи за транзакции в някакъв блокчейн.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1618 -: Jul 26, 2022, 20:00 »
Е, как криптовалутите ще са в брой?!  ::)

е как как, ще си разменяте флашки.  ::)
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1619 -: Jul 26, 2022, 20:16 »
Ем всички миньори здраво копаят.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.