Автор Тема: Защита от Windows 8.1. ?  (Прочетена 5059 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #15 -: Mar 03, 2016, 03:24 »
Абе може ако искат, изчитането на extfs файловите системи въобще не е толкова сложно, особено ако се самоограничиш малко и решиш че са ти важни само малки файлове. В смисъл аз сам съм го правил и мога да кажа спокойно че изобщо не е сложно. Когато файловете нараснат като големина става значително по-сложно, защото вече има индиректни блокове, организирани йерархично и това вече преминава рамките на уикенд проектче. Обаче майкрософт си разполагат с предостатъчно ресурси и предполагам ама абсолютно никакъв проблем не им е да си напишат напълно функционален четец за ext* файлови системи. И съответно ако искаха да ги изчитат, щяха спокойно да го направят. Освен това в случаят позволенията върху inode-овете нищо не означават, в смисъл няма какво да ги enforce-не, те са просто няколко бита записани някъде, приеми че за някой дето има достъп да чете дяла, това няма да е нещо повече от полезна информация. Всъщност, за линукс има един такъв проект, CLI четец за ext2/ext3/ext4 системи, debug2fs или нещо от сорта се казваше, много полезен инструмент ако искаш да разбереш малко повече какво се е случвало на счупени хостове.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #16 -: Mar 03, 2016, 09:52 »
  Ами криптирай си Линукс дяловете и така малките и меките ще
останат с пръст в ...  ;D
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #17 -: Mar 03, 2016, 15:06 »
Най-добре разкарай Уиндоуса на цяло.

gat3way: честит 6000 пост.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #18 -: Mar 04, 2016, 00:08 »
Абе може ако искат, изчитането на extfs файловите системи въобще не е толкова сложно...

То е ясно, че може. Аз съм си слагал опънсорс драйвери за да си чета линукс дяла под боза. Просто не мога да разбера защо Меките биха го направили. Няма начин да се скрият, някой все ще ги хване, а тогава скандалът ще е грандиозен. И какво ще видят на ехтХ дляла? Па(о)рното и пиратските игрички на потребителите си?! Някакви супер секретни хеширани пароли ли ще дърпат че да си ги чупят на азурето за спорта? Ако се докаже бутане не където трябва ще има Sony rootkit v2.0, че и по-зле. М-у другото, ако сте пациенти за психото за да спите спокойни има dm-crypt, veracrypt (fork-a на truecrypt), а убитуту от 100 години имат ecryptfs.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #19 -: Mar 04, 2016, 02:21 »
Говорим чисто теоретично и изхождаме от гледната точка че Майкрософт са много лоши, искат да знаят колкото може повече за потребителите си поради някакви демонични причини, та значи при това положение аз бих се заинтересувал от home директориите из линукските дялове, би имало интересни неща - примерно история и кеширано съдържание на браузъри, .config, .kde или .gnome, бих търсил за .ovpn файлове и т.н. Че някой рано или късно ще разбере за това е ясно, поради тази причина аз бих изпреварил събитията и бих замотал някъде нещо неясно от сорта на "четем ви из линукс дяла не за друго, а за да ви улесним живота - примерно ако сте имали настройки за прокси сървър в браузъра, да ви ги suggest-нем в IE" или някаква глупост от сорта. Не е толкова сложно да се направи и да не е чак толкова очебийно. Оттам ако тръгнеш да доказваш каквото и да било трябва да заведеш дело и да се оръсиш стабилно за адвокати и експертизи (в САЩ специално където загубилият делото не покрива съдебните разноски на другата страна).

В смисъл ако наистина имаха доброто желание, могат да го сътворят това, а иначе дали имат - мен лично силно ме съмнява - няма смисъл предвид че линукс инсталациите са малък процент, dualboot инсталациите са пренебрижимо малък процент. А евентуалния gain от цялата работа не е чак толкова голям, предвид че разбираемо няма как да продаваш събраните резултати на други компании, единствено на разни правителствени агенции и накрая винаги съществува риска все пак да се намери някой ненормален идеалист дето да ти се изсере на публичния имидж заради всичкото това.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #20 -: Mar 04, 2016, 11:02 »
Тогава чисто практически ecryptfs. Прозрачно криптира само home директории без сериозен оувърхед. И като си говорим за теоретика то не "злите" Майкрософт, а "злите" руснаци които се изхранват с писането на криптовируси може да инвестират време в един техен си порт на extf2s драйвера за боза и като заразят уиндолз инсталацията да вземат и да криптират линукс дяла. Друг е въпроса какви пари можеш да изкараш от човек който дуълбуутва. Но като цяло повреда на данните от бозата е по-голямата опасност.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #21 -: Mar 04, 2016, 11:38 »
Един път много отдавна бях сложил един ext2 драйвер под виндовс да може да си чета и пиша ликуксите дялове.

След две седмици нормална работа, ликуксият дял се повреди така че нищо не можеше да го оправи.
Причината така и не стана ясна. Дали беше бъг в ext2 драйвера или някой бозджийски вирус вилня и затърка всичко до което имаше достъп така и не разбрах. По скоро беше вирус.

Та недейте да правите такива работи.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.