Автор Тема: Защита от Windows 8.1. ?  (Прочетена 5060 пъти)

Rabin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Защита от Windows 8.1. ?
« -: Feb 28, 2016, 22:19 »
Здравейте,
На Убунту съм. Искам все пак да си видя видеокартата на някоя тлъста игра, примерно Metro Last Light. На емулатор не тръгна, напук на твърденията на руснаците. Направих си dual boot с Windows 8.1. Дотук добре, но WIndows почна да прави ъпдейти. Траят над цял следобед, и иска още много време. Имам съмнения, че ми сканира Линукските дялове и ме дразни. Просто не им вярвам на тия доказани шпиони.
Дайте идеи как да направя Ext4 партициите невидими за Windows...
1. Mина ми през акъл да криптирам дяловете, но при фал ще остана без данните си.
2. PGP диск може да защити част от тях във виртуален drive. Не знам колко го има за Линукс, но със сигурност ще ми забави системата, вкл. и идеята от т. 1.
3. Лаптоп е, идеята да включвам и изключвам дискове не ме кефи.
4. Виртуалка също зверски спъва производителността, пък и драйверите на видеото са някакви никакви.

Питам за някоя хитра идея, която да ме скрие от всевиждащото око на М$.
Активен

malin

  • Гост
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #1 -: Feb 28, 2016, 22:45 »
Тва Metro Last Light онлайн игра ли е, щото може да си спреш мрежата, примерно.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #2 -: Feb 28, 2016, 22:50 »
Мисля, че друг шанс освен с криптиране нямаш.
Имай предвид, че най-вероятно няма да загубиш данни, но обикновено криптирането на десктоп дистрибуции наистина чупи това онова.

Това казано, но не знаех, че Уина изобщо може да чете ext4. Явно се научава нещо всеки ден.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Rabin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #3 -: Feb 28, 2016, 22:59 »
Играта е офлайн. Докато си прави ъпдейтите няма как да му спра мрежата. Дали чете ext4 не знам, но M$ ми омаза boot сектора на Линукса, а беше на отделена и форматата партиция. Направо ми уби Линуксчето без предупреждения. Съмнително ми е тоя ъпдейт да трае над един ден. Просто не им вярвам на тия боклуци. Ако искат могат да прочетат дяловете, на които сорсът им е на отворен код.
Активен

malin

  • Гост
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #4 -: Feb 28, 2016, 23:14 »
Добре е да си параноичен, но само М$ го отнася при тебе. Все ще измислиш нещо. Ако се информираш малко повече, ще спиш маалко по-спокойно. Примерът с boot сектора (ще извиняваш) ама е смешен.
« Последна редакция: Feb 28, 2016, 23:16 от malin »
Активен

Rabin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #5 -: Feb 28, 2016, 23:22 »
Не разбрах нищо от последното мнение. Кое е добре според автора, за кое съм неинформиран, и какво отнесе мега-гиганта от мен лично?
Пак да кажа, че търся идея да направя Линукските дялове невидими за WIndows. Съзнавам, че има 99% вероятност задачата да е невъзможна.
Активен

malin

  • Гост
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #6 -: Feb 28, 2016, 23:30 »
Знаеш ли какво прави ntfs-3g? Ако да, задай си въпроса - има ли обратния негов аналог във Уйн (инсталиран подразбиращо).
Доколкото разбирам искаш да имаш нещо като вдигнат флаг "hiden" на Линукс-дяловете, може но не си струва усилията и времето.
« Последна редакция: Feb 28, 2016, 23:37 от malin »
Активен

Rabin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #7 -: Feb 28, 2016, 23:36 »
Нищо не разбирам от постовете ти, може ли да спреш да пишеш в тоя стил? Ако не можеш да смениш стила - спри да пишеш тук! Знам какво е ntfs-3g, и е много вероятно М$ да имат такъв драйвер.
Активен

malin

  • Гост
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #8 -: Feb 28, 2016, 23:39 »
Спирам. Въпросите ти са "относителни" , а искаш "конкретни" отговори.
Активен

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #9 -: Feb 28, 2016, 23:54 »
Играта е офлайн. Докато си прави ъпдейтите няма как да му спра мрежата.
А защо изобщо му даваш да прави ъпдейти.
Никога не му давай достъп до каквато и да е мрежа и готово.
Активен

tonitoshev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #10 -: Feb 29, 2016, 08:43 »
Уиндосът няма начин да ти прочете линукските дялове, без ти да му инсталираш специална програма за целта. Системата вижда, че има някакви дялове,но за нея са непознати.
Колкото до боот  лоудъра на линукса, нормално. Като инсталираш Уиндоус след Линукс така става винаги.
Активен

Rabin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #11 -: Feb 29, 2016, 12:45 »
Мислех да преинсталирам, и без да му давам да прави ъпдейт. Но не ми се занимава пак да оправям boot-а на Линукс.
WIn7 е все същата работа, от XП нататък са върла шпионария, ако се докопа до ъпдейт и си дръпне зловредния код от М$.
Наистина се държи като вирус. Скапва другите ОС и ти рови с часове, до дни по диска.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #12 -: Feb 29, 2016, 12:58 »
Цитат
WIn7 е все същата работа, от XП нататък са върла шпионария, ако се докопа до ъпдейт и си дръпне зловредния код от М$.

имаш ли представа кой ъпдейт го прави, че да го избягваме?
Активен

Rabin

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #13 -: Feb 29, 2016, 13:05 »
По нета има описано какво се прави да си обезвредиш вирус-ОС-а. Не работя на нея, не съм се занимавал на практика.
А десятката хич и не пита, дърпа си мизериите когато и както си реши.
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Защита от Windows 8.1. ?
« Отговор #14 -: Mar 02, 2016, 23:24 »
Параноята за системните администратори е по-скоро ефект от колкото дефект, но все пак не трябва да се предозира. Меките не четат extX файловите системи. Споко, бозата нищо няма да направи на данните ти и няма да ги сканира.
Активен