Автор Тема: Смяна на дистро  (Прочетена 3385 пъти)

LanMan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Смяна на дистро
« -: Jul 31, 2009, 16:13 »
Здравейте.
От няколко дена мисля да сменя дистрото от Убунту на slackware.С убунту съм вече 7-8 месеца и сериозно съм се замислил да го махам,тъй като малко не ми допада като интерфейс и не ми харесва как се държи на машината,в смисъл такъв че отвреме на време ми бъгясват някои работи.Лаптопа ми е Acer Aspire 4930:
 00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 5 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation ICH9M/M-E 2 port SATA IDE Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation ICH9M/M-E 2 port SATA IDE Controller (rev 03)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) Thermal Subsystem (rev 03)
04:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless WiFi Link 5100
05:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 02)
07:00.0 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. SD/MMC Host Controller
07:00.2 SD Host controller: JMicron Technologies, Inc. Standard SD Host Controller
07:00.3 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. MS Host Controller
07:00.4 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. xD Host Controller

Въпроса ми е,дали ще е удачно да си сложа slackware,но доколкото разбрах мн работи са били на "manual" т.е. че трябва сам да си конфигурирам повечето работи,като видео звук и др.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Смяна на дистро
« Отговор #1 -: Jul 31, 2009, 16:23 »
Сложи си Slack и се готви за ада  :D :D
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

v01d

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 39
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: XFCE 4.6rc1
    • Профил
Re: Смяна на дистро
« Отговор #2 -: Jul 31, 2009, 16:39 »
Правилно си се ориентиран, а отностно десктоп интерфейса в Убунту...
лесно се сменя :) ( apt-get install kubuntu-desktop or apt-get install xubuntu desktop )  и т.н.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Смяна на дистро
« Отговор #3 -: Jul 31, 2009, 20:59 »
А освен това в сайта: http://www.gnome-look.org има предостатъчно неща и глезотийки за да го разкрасиш както ти се ще.Да не мислиш,че по дефолт слака е по-красив примерно.И там си иска пипане. ;D
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

LanMan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Re: Смяна на дистро
« Отговор #4 -: Jul 31, 2009, 21:34 »
Не искам да махам убунтуту,защотото е грозно или нещо от сорта,а защотото не ми харесва как върви.Относно Кубунту  (специално 9.04, нз др как са),но според мен това е едно от най-грозните гледки които съм виждал,мяза ми на няква виста с тема дръпната от хит.бг,която я е правил някой 5класник.Спрял съм се на slackware,защото искам да я пробвам като дистрибуция,да видя как ще се държи лаптопа ми с нея и т.н. и искам да сменя малко дистротата.Ще съм благодарен ако някой ми даде малко информация за тази дистрибуция дали ще е удобна за този лаптоп например и неговите впечатления от нея.

ПП:Благодаря за отзивите  [_]3
« Последна редакция: Jul 31, 2009, 22:46 от LanMan »
Активен

danaildr

  • Гост
Re: Смяна на дистро
« Отговор #5 -: Aug 01, 2009, 16:47 »
Не искам да махам убунтуту,защотото е грозно или нещо от сорта,а защотото не ми харесва как върви.Относно Кубунту  (специално 9.04, нз др как са),но според мен това е едно от най-грозните гледки които съм виждал,мяза ми на няква виста с тема дръпната от хит.бг,която я е правил някой 5класник.Спрял съм се на slackware,защото искам да я пробвам като дистрибуция,да видя как ще се държи лаптопа ми с нея и т.н. и искам да сменя малко дистротата.Ще съм благодарен ако някой ми даде малко информация за тази дистрибуция дали ще е удобна за този лаптоп например и неговите впечатления от нея.

ПП:Благодаря за отзивите  [_]3

Някои хора биха те убили за това сравнение :). Защо мислиш че КДЕ в Слак-а е друго?. Слак-а също идва с КДЕ 4 . Ако искаш старото КДЕ 3.5.10 например сложи си Дебиан Лени или някоя стара версия на Слака. На мен лично 3.5.10 с Лени ми е най-удобно за ползване.
« Последна редакция: Aug 01, 2009, 16:50 от danaildr »
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Смяна на дистро
« Отговор #6 -: Aug 01, 2009, 19:59 »
Правилно са ти казали хората - защо си мислиш, че КДЕ в другите дистрибуции изглежда различно, КДЕ си е КДЕ навсякъде. Има едно КДЕ и много теми за КДЕ, които варират в зависимост от дистрибуцията плюс разни техни си пачове, ама основата винаги е една.

Ако искаш бързина и стабилност пробвай Дебиан Лени с КДЕ3.5.10. Аз го ползвам на лаптоп Тошиба А200 и съм доволен - хвърчи и е стабилен. Докато с Кубунту 9.04 беше зле, леко бъгаво и нестабилно, както и доста тежко.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Смяна на дистро
« Отговор #7 -: Aug 03, 2009, 09:26 »
За 7-8 месеца си натрупал някакъв опит Дебилиян подобни системи и искащ да го изхвърлиш в кошчето?  :o Ами ако проблема не е в дистрибуцията, а в някой модул на ядрото?

Смянат на дистрибуцията защото имаш янкакъв проблем не е правилно, според мрн. Сподели какво се бъгва, кога, ще измислиме как да локализираме проблема. Е може и да няма решение точно на този проблем, но ще измислиме как да го заобиколиме. Наистина може да се наложи да смениш дистрибуцията но е гадно повярвай ми. Правил съм го. Дори и да се наложи на твое място бих тръгнал в реда Debian stable > Debian testing/sid > всяка друга дистрибуция.
« Последна редакция: Aug 03, 2009, 09:31 от Yasen6275 »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Смяна на дистро
« Отговор #8 -: Aug 03, 2009, 09:31 »
Мога да те посъветвам да смениш KDE-то с Gnome. За последните 2 дена видях 2 лаптоп-а с Ubuntu 9.04 (Gnome) и си вървяха чудесно (с изключение на един flash player който го оправихме много бързо). Та имах предвит да пробваш първо с Gnome, а после ако пак не ти харесва може да сложиш Slackware.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

tyuio

  • Гост
Re: Смяна на дистро
« Отговор #9 -: Aug 03, 2009, 10:04 »
Не пипайте момчето нека сменя да опитва това онова. Както знаете на борда на слакуер хората се задържат или малко или вечно :)
Активен

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Смяна на дистро
« Отговор #10 -: Aug 03, 2009, 13:52 »
Ако няма какво да правиш, пробвай PCLinuxOS.
Активен

ANTIADMIN

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 660
  • Distribution: Windows XP Pro latest updates
  • ANTIADMIN
    • Профил
Re: Смяна на дистро
« Отговор #11 -: Aug 03, 2009, 22:40 »
Ако няма какво да правиш, пробвай PCLinuxOS.
/офф
Искам да Ви поздравя за чудесния сайт и мат'риалите в него! WOW!!! много е яко!
Активен

LanMan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 20
    • Профил
Re: Смяна на дистро
« Отговор #12 -: Aug 10, 2009, 23:05 »
Дръпнах си 1 книга slackbook (изглежда интересна поне засега),не съм я прочел цялата , тъй като изпитите наближават и времето ме притиска,в последствие реших да не скачам толкова на високо и мисля да се пробвам с Дебиан лени,пък после да му мисля за слак.Относно убунтуту,започва да ми отваря все по-бавно прозорците,зарежда по-бавно приложенията и нз защо се получава така,може би защото си пълня компютъра с разни програмки които дори и не ги използвам,а колкото тези глезотийки не съм фен защото затормозяват повече компютъра(лично мнение).
Имам мн процеси и повечето от тях нз за какво са и затова не ги килвам.
ПП:Бях по-доволен с Убунту 8.10
ППП:Благодаря за отзивите  ^-^
« Последна редакция: Aug 10, 2009, 23:17 от LanMan »
Активен