Автор Тема: Изключително странен проблем с твърд диск  (Прочетена 3947 пъти)

Tuchkata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 89
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте. В петък се сблъсках с един доста, доста странен проблем. Твърдият ми диск е разделен на 4 дяла. Има 1 дял рековъри около 1 ГБ, 1 дял за Уиндоус 7 - 25 ГБ, 1 дял НТФС за ползване и от Уиндоус и от Линукс - 110 ГБ и 1 дял за Убунту - 50 ГБ. Та във въпросния петък реших да пусна Уиндоуса за първи път от 5 Януари насам и се случи нещо странно. Дадох си в Груб менюто да буутна Уиндоус 7, излезна началният екран "Starting Windows" и след това почна да се чува малко по-странен и твърд звук от хард диска и не можа да запали Уиндоуса. Естествено, първо теглих една майна на МС и реших, че просто Уиндоуса е дал фира. Пуснах си пак Убунту и реших да монтирам дяла с Уиндоуса(да уточня, монтирам го за първи път от миналата година). Съответно по дяла не е пипано нищо. Монтирах го, уж всичко ток, обаче продължи проблема с достъпа на информация от него. Реших, че проблема е нещо с лоши сектори и реших да пусна проверка с командата badblocks за лоши сектори на всеки един от дяловете. И там се случи най-странното. Дяла на уиндоуса излезна с над 1 милион лоши сектора, НТФС дяла за филми, документи, снимки и т.н. излезна без грешка, както и дяла с Убунту. Харда продължава да не ми дава никакви ядове в Убунту и при работа с НТФС дяла, но Уиндоус дяла просто не работи. Пробвах да дам някакъв чек с Gparted, но никакви грешки и проблеми не бяха намерени и съответно отстранени. Кажете ми какво да правя ? Да пробвам просто да форматирам дяла на Уиндоуса ? Иска ми се преди това да направя някакви допълнителни проверки на този дял, но не знам с каква програма. Мислех си нещо от Hirens Boot CD, но не знам какво и как. Ще се радвам да дадете предложения :) Благодаря предварително  [_]3
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5281
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Здравей, ами ако там нямаш нищо ценно (макар, че и да имаш той сега както е неизползваем, пак не можеш да си ги изтеглиш) изформатирай го. Така или иначе, нищо не губиш. С каквото ти е кеф (Acronis, GParted, с Linux командата mkfs, с каквото друго се сетиш). Само дай бавния формат с чекиране на секторите, а не quick. Повече време ще трябва за формата, ама пък е сигурно, ще мине ли или няма. Дано да е наред диска, и да няма bad sectors. Но пък интересно, защо САМО ТАМ се развали диска ? Защо на другите дялове няма проблеми, а там един милион кофти сектори ти е показало ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Tuchkata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 89
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Точно това ме учуди страшно много. Как така се развали само на един от дяловете, а другите работят нормално ... Ще пробвам тези дни да го форматирам. Дано се оправи. Все пак не шанса да си е отишъл не е никак малък, но преди да дам пари за нов, искам да се уверя, че този наистина си е заминал.

Eдит : Пуснах с хиренс боот сд програма за проверка на диск от Fujitsu (такъв е самият диск) и съответно получих такова съобщение за грешка :
За съжаление нито един резултат в Гуугъл не даде търсенето. По-късно ще направя лоу левел формат да видим какъв ще е резултата след него.
« Последна редакция: Feb 28, 2011, 13:37 от Tuchkata »
Активен

kiko_99319

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: openSuse 11.4
  • Window Manager: Gnome 2.32
    • Профил
Пусни HDD Regenerator от Хирен-а , ако има лоши сектори ще ги изкара.
Активен

untergang

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
  • Distribution: Debian Testing, Gentoo
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Здравей,
Най-добре си бекъпни цялата важна информация на друг хард (най-добре) или някъде където ти е най-удобно! След това му направи един low-level формат (с подходяща програма от производителя на харда). Хубавото на low-level формат-а е че bad секторите ти ги слага в една таблица на самия харддиск и все едно ги няма  ;) Аз имах такъв проблем с един Seagate и след един low-level ме кара вече година +. Недостатъка е че незнаеш кога пак ще почнат проблемите (ама то и с нов няма голяма гаранция :) ). Та ако нямаш пари за нов .. прави един формат и си свиркай  [_]3
Активен

Tuchkata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 89
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
В момента копирам информацията на един външен диск и после следва Лоу левел формат, след който отново ще пусна този чек от Хирен-а, за да видим какво ще каже ;)
Активен

nigl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
На дяла с Вин най-вероятно нищо му няма. Причината да ти върти червата е, че щом желаеш да ползваш вин7 + друга ОС има хватка при инсталацията за да имаш такава възможност. Причината да нямаш достъп и да дава грешки е, че си сложил парола и в момента целия дял е криптиран/доста високо ниво/. Аз отдавна съм далеч от МС, но това го знам от приятелчета. Поздрави!
Активен

Tuchkata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 89
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Парола за уиндоус дяла няма. А и работеше повече от 7 месеца без проблем.

Едит: нещата не изглеждат добре. Пуснах от хиренс-а Hard Disk Low Level Format Tool 2.36 и дадох лоу левел формат, като през цялото време плюе грешки : "Format Error Occured At Offset .......". Изглежда, че диска е дал фира, но все пак ще изчакам края на формата, за да видим какво ще се случи.
« Последна редакция: Feb 28, 2011, 19:43 от Tuchkata »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Пуснах от хиренс-а Hard Disk Low Level Format Tool 2.36 и дадох лоу левел формат...

Няма да се оправи с това, пич.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Tuchkata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 89
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Пробвах всякакъв вид формати и фиксове за диска, но нещата не станаха и вече имам нова придобивка WD. Като съм си в България, ще дам диска на някой с повече познания и техника да го изпробва, ако стане, ще имам един външен, ако не стане, здраве да е :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
...вече имам нова придобивка WD...

Поздравления :).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше