Автор Тема: Най-подходяща ОС (Запитване)  (Прочетена 21165 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #15 -: Nov 22, 2011, 21:10 »
Браво! Така се започва. И аз до преди малко повече от година бях само на Уиндоус!
Заеби го терминала, има си достатъчно графични инструменти за всичко от коено имаш нужда. Аз не знам нито една команда на изуст и с терминал работя само когато изпълнявам някакъв туториал от нета или помощ от форума. Може и да не съм много навътре в нещата, но си ми върши работа хайванчето и както казах, ползвам и уиндоус, но основната ми машина е на линукс(убунту 10.04), а уиндоуса във виртуалка.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #16 -: Nov 22, 2011, 21:15 »
Щом не ти тръгва WIFI-то явно липсва драйвъра.За да разберем кой драйвър ти е нужен ще трябва да отвориш един терминал и в него да напишеш тези команди:
Код
GeSHi (Bash):
  1. lspci | grep Network
  2. iwconfig
и инфото което ти върне го постни да го видим.

Как и къде по-точно трябва да го напиша, че да има реакция... ?? Какво е терминал?... Как да разбера кои драйвери са инсталирани и кои не?

Свикни, когато поставяш някакъв въпрос да казваш и дистрибуцията! От написаното до момента не се иска много акъл да се сетим, че си инсталирал Убунту, но кое по-точно за да ти каже някой и къде и как да стигнеш до терминала!
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #17 -: Nov 22, 2011, 21:22 »
Backinblack, определено си прав за версията на дистрибуцията, която изпускам да спомена, тъй като днес е моят ден. Ако ти кажа, че не съм се чувствал толкова щастлив и така да се вълнувам от много време, сигурно и ти ще ме сметнеш за шматка (както околните ме сметнаха), ама това е Линукс! Макар да не знам нищо, просто усещаm, че това е The ОС. Та, по същество...

Говорим за Убунту 11.10, виждам, че и ти си на ЛТС 10.04... Дали случайно ще може някой да ме оринтира какъв апп да ползвам за уиф (исо файл при уин) и как да си оправя wireless-a? :)
« Последна редакция: Nov 22, 2011, 21:24 от razorbladic »
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #18 -: Nov 22, 2011, 21:25 »
Не знаех как се стартира терминала на Убунту 11.10,но Гугъл ми каза ;) :).Става с клавишната комбинация Ctrl + Alt + T
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #19 -: Nov 22, 2011, 21:42 »
Radoshow, ето ти малко данни, след пускането на терминала:

jogo@jogo-VGN-CR190E: laspci | grep Network

02:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 4965 AG or AGN [Kedron] Network Connection (rev 61) 

jogo@jogo-VGN-CR190E: iwconfig

lo no wireless extensions.
eth0 no wireless extensions.
wlan0 IEEE 802.11abgn ESSID:off/any
Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=off
Retry long limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off
Power Management:off
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #20 -: Nov 22, 2011, 21:50 »
Гледам,че драйвъра е инсталиран.Ти как опита да се звържеш към безжична мрежа?Чукни горе на аплета за мрежата и там би трябвало да ти покаже наличните безжични мрежи.
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #21 -: Nov 22, 2011, 22:10 »
Като сложих кабелелен нет веднага си го хваща и го ползвам, а за бежичен не става. Показва: Network - you're offline now ... Трябва да пробвам на друго място, да видя дали ще лови...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #22 -: Nov 22, 2011, 22:26 »
Като сложих кабелелен нет веднага си го хваща и го ползвам, а за бежичен не става. Показва: Network - you're offline now ... Трябва да пробвам на друго място, да видя дали ще лови...

Ако ти показва икона за Wi-Fi, но няма нито една мрежа, което мен ме учудва, значи че е инсталиран и просто няма мрежа към която да се конектне, а ако не е инсталиран - няма да ти показва и икона!
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #23 -: Nov 23, 2011, 00:10 »
Wireless нета, който ползвам в момента е на флашка, затова е цялата дъндания. И разбира се, тези флашки нямат нищо общо с дистрибуцията на Линукс. Какъв е редът за използването на подобен вид интернет през ОС на Убунту 11.10? Докато не си оправя нета, няма как да продължа спокойно с апповете.
Активен

bot

  • Гост
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #24 -: Nov 23, 2011, 01:34 »
 не инсталирайте Xubuntu 11.10. Току-що направих този експеримент на едно нетбукче с Интел Атом на 1.6Г 1ГБ рам, е такова недоразумение може да се сравни само с Уиндовс ХР х64. Толкова чакане при отваряне на софтуерен център и други засукани приложения не съм чакал от времето на 386 машините
Активен

razorbladic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 167
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity 8
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #25 -: Nov 23, 2011, 12:15 »
Bot, май по-правилно е да се каже "не инсталирайте Xubuntu 11.10 на ПС с едноядрен чипсет и слаб процесор'', а не по-принцип да не се иснталира. В момента работя, докато си оправя нета на моето ПС, с един бъгав ноутпад, на който допълнително и уина е бъгав и е ужасия + отгоре на това съм с Вивакомска усб нет флашка, която се оказва (тия тъпаци, просто) не поддържат Линукс.... А после се чудим ние тука защо не ми лови нета...  :P
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #26 -: Nov 23, 2011, 12:36 »
Bot, май по-правилно е да се каже "не инсталирайте Xubuntu 11.10 на ПС с едноядрен чипсет и слаб процесор'', а не по-принцип да не се иснталира. В момента работя, докато си оправя нета на моето ПС, с един бъгав ноутпад, на който допълнително и уина е бъгав и е ужасия + отгоре на това съм с Вивакомска усб нет флашка, която се оказва (тия тъпаци, просто) не поддържат Линукс.... А после се чудим ние тука защо не ми лови нета...  :P
Гарантирам,че 3G флашките на Виваком работят перфектно с Убунту.До скоро ползвах таква флашка и проблем съм нямал.Като мушнеш флашката в USB порта и след това чукаш върху аплета за интернет горе в панела и там ще трябва да се види,че има нова връзка.Кликваш върху връзката и я настройваш за оператора,който ползваш като отговаряш на въпросите на инсталатора.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #27 -: Nov 23, 2011, 12:56 »
При флашките на Globul също свързването става без проблем и без никакви допълнителни действия. Просто поставяш устройството пишеш потребителско име globul и парола globul и се свързваш. За качеството на интернета им вече няма да коментирам.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #28 -: Nov 23, 2011, 13:10 »
Bot, май по-правилно е да се каже "не инсталирайте Xubuntu 11.10 на ПС с едноядрен чипсет и слаб процесор'', а не по-принцип да не се иснталира. В момента работя, докато си оправя нета на моето ПС, с един бъгав ноутпад, на който допълнително и уина е бъгав и е ужасия + отгоре на това съм с Вивакомска усб нет флашка, която се оказва (тия тъпаци, просто) не поддържат Линукс.... А после се чудим ние тука защо не ми лови нета...  :P

За xfce графична среда този процесор и памет са повече от достатъчни. Още при Xubuntu 11.04 забелязах, че консумира доста повече ресурси от Gnome 2.30 и дори от KDE 4.4 при Кубунту 10.04, което изобщо не е нормално. Дебиан sid с подобна графична среда косумира около 90 МБ RAM при над 200 за Xubuntu 11.04 на празен ход. Наистина е xubuntu-то e доста красиво и безпроблемно, но вече е напълно изпаднало от списъка с дистрибуциите за слаб хардуер.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bot

  • Гост
Re: Най-подходяща ОС (Запитване)
« Отговор #29 -: Nov 23, 2011, 13:47 »
 аз очаквах че дистрото ще е олекотено, а то само графичната среда е по-слаба. И защо трябва да се лишавам от шарениите на Гном след като ефекта от замяната на графичната среда е нулев?  Довечера ще инсталирам 10.04 с Гном 2.3, е няма да лети ама ще е по-бързо от това, което е в момента.
Активен