Автор Тема: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!  (Прочетена 5838 пъти)

Mitaka

  • Гост
FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« -: Oct 09, 2012, 23:06 »
Темата не е много за "системни настройки", но за BSD няма друго по-подходящо :)

Та, ето какво се случва, което не мога да си го обясня:

Инсталирам два IBM X3650M3, със сторидж - DS3524.
Сториджа е пуснат към ходовете по iSCSI, софтуера е VMWare ESXi 5.0 с Essentials Plus лиценз, което няма особено значение в случая...
Сториджа е вързан към хостовете през два суича, като има 8 ъплинка, разделени в 2 ВЛАН-а, специално за iSCSI трафик.

Проблема е:
Презентвам си LUN, например 1ТБ към хоста. Правя си виртуален диск, инсталирам FreeBSD, слагам м VMWare Tools... и работи бавно. Независимо, дали сториджа е пуснат като datastore, или като RAW - ниска производителност, и при тестовете - имам около 40MB/с, че и по-малко скорост на писане.


На същия LUN инсталирам Linux, например Debian - коренна разлика!!! Теста показва 300 че и отгоре MB/s.

Някой занимавал ли се е да инсталира FreeBSD във iSCSI сторидж?
За сега решението за мен е едно - миграци към Линукс....
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #1 -: Oct 10, 2012, 00:33 »
300MB/s върху iscsi?!? Това върху каква преносна среда? Отказвам да повярвам че дори 2 bond-нати гигабитови етернет интерфейси в 802.3ad могат да го докарат....някъде нещо лъже :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Sairos

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 77
  • Distribution: GNU Linux
  • Window Manager: Console
    • Профил
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #2 -: Oct 10, 2012, 06:59 »
300MB/s върху iscsi?!? Това върху каква преносна среда? Отказвам да повярвам че дори 2 bond-нати гигабитови етернет интерфейси в 802.3ad могат да го докарат....някъде нещо лъже :)

Това е реалната скорст 354 MB/s
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #3 -: Oct 10, 2012, 10:21 »
"Реалната" скорост зависи от ред неща, но най-големият bottleneck е скоростта на четене от диска и мрежата. Няколко бързи диска в RAID0 спокойно ще докарат 300MB/s последователно четене, но през гигабитовия етернет повече от ~125MB/s не можеш да търкаляш. Още по-малко с iscsi, защото имаш overhead от IP, TCP и iSCSI протоколите. Дори да aggregate-неш (bond-неш) два гигабитови интерфейса и то по "истински" начин (с по-умни суичове, които подържат 802.3ad), пак няма да докараш 300MB/s, теоретичния максимум би бил ~250MB/s.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #4 -: Oct 10, 2012, 11:53 »
"Реалната" скорост зависи от ред неща, но най-големият bottleneck е скоростта на четене от диска и мрежата. Няколко бързи диска в RAID0 спокойно ще докарат 300MB/s последователно четене, но през гигабитовия етернет повече от ~125MB/s не можеш да търкаляш. Още по-малко с iscsi, защото имаш overhead от IP, TCP и iSCSI протоколите. Дори да aggregate-неш (bond-неш) два гигабитови интерфейса и то по "истински" начин (с по-умни суичове, които подържат 802.3ad), пак няма да докараш 300MB/s, теоретичния максимум би бил ~250MB/s.
Доколкото знам теоретичния би бил около 200 мегабайта/с заради разни битове по етернет протокола
Активен

0x2B|~0x2B

martos

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 110
    • Профил
    • WWW
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #5 -: Oct 10, 2012, 13:09 »
10Gbps? :)
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #6 -: Oct 10, 2012, 13:12 »
10Gbps? :)
И колко струва един такъв HBA? И колко струва един такъв суич?
Активен

0x2B|~0x2B

Mitaka

  • Гост
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #7 -: Oct 10, 2012, 13:26 »
10GBps после ти трябват 10GBps LAN карти... и къде отидя тя... по добре си вземи FC :)
А и реално... ако ползваш Nearline SAS, както аз (7200rpm, 6GBs) чисто теоритично можеш да постигнеш 6GBs... но на практика не е така. Скоростта е доста по-малка, например - имам сървър с RAID-5 и RAID-0 - на 0-та прави около 230мбс, на 5 - около 150мбс. То си е и до дискове.
Ако става за въпрос, имам едно дърто бсд, което е в компютър с уж хубав раид (3уер), и прави 15 - 20 мб/с. 12 диска в раид-5. Стана така, след като умря един диск, и го подменихме с друг, пак seagate, но друга серия... тъй като останалите са купувани 2008-ма.



В случая говорим за разлика в ПЪТИ - при инсталирано FreeBSD /независими VMFS или RAW/, и инсталиран например Debian... в случая според мен няма как да влияят драйвери за iSCSI и т.н., тъй като нито BSD-то, нито Linux-a имат идея, че са инсталирани в iSCSI.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #8 -: Oct 11, 2012, 00:45 »
ново 20, както се казва:
FreeBSD инсталирано в datastore, vmfs: няма ядове.
Слагам му втори диск, RAW -> постоянно "гърми" със някакви странни съобщения за грешка... което ме накара просто да направя втори datastore за вторият виртуален диск.... леко тъпо, защото малко ми се губи идеологията... но есно е ясно: ще се бяга към Linux.

Изключвайки postfix, просто защото го мразя и не го харесвам (не е убедителен аргумент, знам) какво бихте ми препоръчали да сложа вместо qmail, например ако инсталирам RHEL Server?

Трябва ми нещо, което поддържа мейлинг листи, препращане на писма и автоматичен отговор?

Бяха ми дали идея и за zimbra. Не, че е лошо като идея.... просто трябва да намеря безболезнен начин за конвертиране на писмата от qmail към zimbra :)
Активен

Drago_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #9 -: Oct 11, 2012, 09:27 »
Zimbra, ако не ме лъже паметта си има инструмент за преобразуване. Не забравяй обаче, че и тя си ползва postfix за mta :)
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #10 -: Oct 11, 2012, 10:31 »
А какъв му е проблема на qmail-a? :) Има си и ezmlm за мейлинг листи.
Активен

Slevin_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #11 -: Oct 11, 2012, 10:57 »
Slow iSCSI initiator performance

Колега е описал за идентичен проблем като твоя. Не съм навлизал в дълбочина, но прегледай информацията.

http://people.freebsd.org/~rse/iscsi/iscsi.txt
Активен

"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен" А. Айнщайн

Mitaka

  • Гост
Re: FreeBSD - работи бавно на iSCSI!
« Отговор #12 -: Oct 11, 2012, 14:54 »
А какъв му е проблема на qmail-a? :) Има си и ezmlm за мейлинг листи.

Никакъв... просто поглеждам към нещо по-модерно... но като се замисля - от 6 години не ми е създал и един проблем!!! Преди беше postfix, и в сравнение с qmail се държеше ужасно. Няма да описвам проблемите, които имах, но бяха ежедневие....

Zimbra, ако не ме лъже паметта си има инструмент за преобразуване. Не забравяй обаче, че и тя си ползва postfix за mta :)

Ще я изтествам... поне виртуалки мога да пусна още доста :)

Slow iSCSI initiator performance

Колега е описал за идентичен проблем като твоя. Не съм навлизал в дълбочина, но прегледай информацията.

http://people.freebsd.org/~rse/iscsi/iscsi.txt

На доста места е споменат този проблем... решение не съм намерил :)
Явно е, че ще се мигрира...
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
FreeBSD- cd2&cd3
Настройка на програми
Air 0 2037 Последна публикация Jan 07, 2004, 22:27
от Air
Интересна статия за Линуксоиди започващи с FreeBSD
Системни настройки
ibb27 2 3984 Последна публикация Apr 30, 2004, 14:16
от n3c
iSCSI target mount
Хардуерни и софтуерни проблеми
dvbb 0 1602 Последна публикация Nov 23, 2012, 18:24
от dvbb
Запитване относно P2000 (P2000G3 FC/iSCSI)
Идеи и мнения
dreamdj 38 10022 Последна публикация Jan 25, 2013, 08:03
от romeo_ninov
High Availability microk8s iSCSI storage
Настройка на програми
Ipolit 0 3928 Последна публикация Mar 25, 2021, 10:09
от Ipolit