Анкета

Въпрос: Чели ли сте трудове(те) на Маркс, Енгелс, Ленин, Троцки, Сталин?

  • Да, доста.
    - 2 (11.1%)
    Да, някои.
    - 8 (44.4%)
    Не, но съм чувал много.
    - 4 (22.2%)
    Не, но ги чувам много.
    - 0 (0%)
    Че защо? И така мога да ги обсъждам и да съм компетентен.
    - 2 (11.1%)
    Не и не ги разбирам тия работи.
    - 2 (11.1%)

Общ брой гласове: 15

Автор Тема: Наясно ли сме какво е "комунизъм"? Може и без кавички.  (Прочетена 5519 пъти)

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Да сверим колко сме навътре в комунизма и да помислим какви капацитети сме по други теми.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ама то това като идеология какво е сме го учили в средното училище, па може и в основното да беше и без да сме ги чели "трудовете" им! Друг е въпроса кой какво е разбрал и какво все още помни от това.
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Въпросът е зададен леко некоректно. Маркс е икономист. Енгелс е комунист. Ленин е болшевик. Троцки - анархист, а Сталин тоталитарист. Не трябва да се бъркат нещата. В института пишеха двойки когато например изтърсиш, че болшевизма е идеология. Както и да е - комунизма е като сигурна майкрософтска система - всеки е чувал за нея но никой не я е виждал  ;D [_]3
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Я давидим какво казва Уики, който знае повече:
https://en.wikipedia.org/wiki/Communism
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD,_%D0%98%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%84_%D0%92%D0%B8%D1%81%D1%81%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%BA%D0%B8%D0%B9,_%D0%9B%D0%B5%D0%B2_%D0%94%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%80%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%B8%D1%85_%D0%95%D0%BD%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D1%81
https://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx

Да, не трябва да се бъркат нещата. На един лекар нищо не му пречи да е футболист. Също така на един лаптоп нищо не му пречи да е компютър, нито пък на един таблет.
Ябълката е плод, портокала е оранжев, гроздето сладко, а лимона кисел. Едва ли ще е коректно да кажем, че всички са плодове.
« Последна редакция: Nov 28, 2012, 21:35 от nyakoy »
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

radovid

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
  • Distribution: Debian, Bodhi
  • Window Manager: KDE, E17
    • Профил
Въпросът е зададен леко некоректно. Маркс е икономист. Енгелс е комунист. Ленин е болшевик. Троцки - анархист, а Сталин тоталитарист. Не трябва да се бъркат нещата.
Троцки не е анархист, а тоталитарист е меко казано за Сталин.
Активен

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Дефиниция за комунизъм:
Цитат
Комунизъм (от латински: commùnis, „общ“, „обществен“) е социално и политическо движение, поставящо си за цел създаването на безкласово и общество, основано на общата собственост на средствата за производство, свободен достъп до предметите за потребление и премахване на наемния труд.
Идеологията на комунизма черпи сили от общите нужди на хората, чувството за солидарност и практиките на взаимопомощ помежду им.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Дефиниция за комунизъм:
Цитат
Комунизъм (от латински: commùnis, „общ“, „обществен“) е социално и политическо движение, поставящо си за цел създаването на безкласово и общество, основано на общата собственост на средствата за производство, свободен достъп до предметите за потребление и премахване на наемния труд.
Идеологията на комунизма черпи сили от общите нужди на хората, чувството за солидарност и практиките на взаимопомощ помежду им.

И малко по нататъче от цитата е част от подписа ми с моето допълнение което изчерпва въпроса, защо е утопия :D 
Активен

vlp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
    • Профил
Комунизмът е утопия и в чист вид не може да се реализира. Най-близо до чистия вид стигнаха в Камбоджа, но издържаха по-малко от 4 години. Също Троцки е бил близо, но неговите идеи въобще не бяха реализирани на практика.  :)
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Как беше?
"Стана ясно, че всичко което сме учили за комунизма е било лъжа, но всичко което сме учили за капитализма се оказа истина"
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5289
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Последно сега, КОЙ - КАКЪВ Е ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3399
    • Профил
И аз не разбрах ......... дали сме наясно за "комунизъм" с кавички или за  комунизъм без кавички ??? ??? ???
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Ето, брутален американски комунизъм с татуировки и яки юмруци. Кавички никъде не се виждат:
http://www.youtube.com/watch?v=vYsjBPbtePw
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Досега не прочетох нито едно свястно определения на това що е то комунизъм (в тази и предишната тема за GPL). Имаше разни вариации, но нито една не се доближи на 100% до същността на комунизмът като идеология.

Значи най-важното твърдение на комунизмът е (от което произтичат почти всички останали твърдения), че (според Маркс):

"Частната собственост върху средствата за производство е аморално и безнравствено. То не води до така мечтаната "свобода, равенство, братство", а до експлоатация (грабеж) на труда на пролетариата и заробване." - Цитата не е точен, възпроизвеждам смисъла по памет.

Това е накратко в две изречения философията на комунизмът. Оттук кой както иска да си го тълкува. Също от това става видно, че комунизмът не отрича частната собственост като такава, а само "частната собственост  върху средствата за производство", т.е. има разлика и двете са различни неща.

Сега, за да не стават недоразумения, искам да вметна, че не съм комунист (меко казано не харесвам комунизмът), но поради една или друга причина ми се е налагало да споря с комунисти, а пък и от време на време ми попадат интересни материали, та се налага де се образовам в движение. Това, което е интересното, че повечето "комунисти" хал хабер си нямат кво точно е комунизъм, просто си живеят от време оно с някаква тяхна представа или внушена им от общи приказки в публичното пространство, или пропаганда на разни също така невежи "комунисти".

За по-подробно запознаване с комунизмът, кратко и сбито, препоръчвам да прочетете "Комунистическият манифест" на Маркс. Не за друго, а за да не четете обемните му трудове. Там в манифеста съвсем накратко се разказва за целите и идеите на комунизмът. Линка на БГ:

http://www.kultura.bg/bg/article/view/14073


Та аз четох манифеста, за да разбера най-накрая от извора що е то комунизъм, а не да слушам свободни интерпретации, от хора, които бъркат реалното с желаното, от комунисти, които не им е ясно кво е комунизъм (просто са си въобразили хората от чисто общочовешка страна, че тяхната идея за комунизмът е комунизъм, пък то не е). Общо взето първата част на манифеста иде дойде, става, от чисто общочовешка гледна точка едва ли някой иска да го експлоатират. Но вече втората част точно тази концепция за "не експлоатация" доведена до крайност е родила такива кощунствени твърдения като цитирам:
1) "Родителите експлоатират децата си" - (това е по подразбиране) - естествено грандиозна глупост. Доказателството - аз лично никога не съм се чувствал експлоатиран от моите родители, но явно Маркс има друго виждане (знам ли може неговите да са го експлоатирали, квото и да значи това).
2) "Всичко създадено до сега като философия, религия, морал, ценности и т.н. е буржоазна отживелици и трябва да се унищожи, понеже е сътворено по буржоазни подбуди" - поредната глупост. Да отричаш всичко създадено досега само по идеологически причини е гигантска малоумщина.
3) Налагането на комунизмът (сега вече това е черешката на тортата) става по насилствен път, понеже той трябва да възтържествува непременно (за доброто на всички хора и да няма експлоатация). Дали аз искам или не комунизъм, дали съм съгласен или не да живея в такъв строй никой не ме пита, т.е. избора е сведен до нула или искаш или ако не, мреш. Само дето комунистите пропускат да споменат, че самия факт на налагане на комунизмът вече е тотална експлоатация и грандиозен антихуманен акт, ама карай това са подробности от пейзажа, кво са тука някви си несъгласни, теглим им куршума и вече сме добри хуманни комунисти. Ама нищо, то от време на време ако има и други "неразбиращи" и несъгласни и тях ги отърваваме от мъките по-бързата процедура (грешки в експеримента винаги стават).

Извода: който твърди, че Комунизмът е нещо хубаво, значи въобще не е в час (т.е. е тотално невеж) относно същността на комунизмът (или бърка комунизмът с неговата собствена изкривена представа за комунизъм).
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
3) Налагането на комунизмът (сега вече това е черешката на тортата) става по насилствен път, понеже той трябва да възтържествува непременно (за доброто на всички хора и да няма експлоатация). Дали аз искам или не комунизъм, дали съм съгласен или не да живея в такъв строй никой не ме пита, т.е. избора е сведен до нула или искаш или ако не, мреш. Само дето комунистите пропускат да споменат, че самия факт на налагане на комунизмът вече е тотална експлоатация и грандиозен антихуманен акт, ама карай това са подробности от пейзажа, кво са тука някви си несъгласни, теглим им куршума и вече сме добри хуманни комунисти. Ама нищо, то от време на време ако има и други "неразбиращи" и несъгласни и тях ги отърваваме от мъките по-бързата процедура (грешки в експеримента винаги стават).
Заместваме в твоето твърдение "комунизъм" с "демокрация" и се оказваме точно в лайната в който сме в момента. Ако искаш може да заместваш с "пазарна икономика", "културна революция", "голям скок", резултата в крайна сметка е същия. В смисъл лайната са все така дълбоки. Посочете ми вариант на обществен строй, който да не пасва на това определение.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.