Автор Тема: Нова издънка на малките и меките  (Прочетена 15976 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Оказва се,че мейл сървърният софтуер (Exchange) на  Microsoft
е тотално компрометиран,има хиляди засегнати с-ми.
   Лошото е,че може да се поеме пълен контрол над засегнатия сървър.

https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8/%d0%b0%d1%82%d0%b0%d0%ba%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%82-%d1%85%d0%b8%d0%bb%d1%8f%d0%b4%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%b8-%d1%87%d1%80%d0%b5%d0%b7-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%be%d1%82-356825.html

   П.С. Като знам как из банките в БГ масово се използва Exchange ...
И как се поддържа ...

Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Нова издънка на малките и меките
« Отговор #1 -: Mar 08, 2021, 11:04 »
Що ли не се учудвам ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нова издънка на малките и меките
« Отговор #2 -: Mar 08, 2021, 12:04 »
   Оказва се,че мейл сървърният софтуер (Exchange) на  Microsoft
е тотално компрометиран,има хиляди засегнати с-ми.
   Лошото е,че може да се поеме пълен контрол над засегнатия сървър.

https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8/%d0%b0%d1%82%d0%b0%d0%ba%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%82-%d1%85%d0%b8%d0%bb%d1%8f%d0%b4%d0%b8-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%b8-%d1%87%d1%80%d0%b5%d0%b7-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%be%d1%82-356825.html

   П.С. Като знам как из банките в БГ масово се използва Exchange ...
И как се поддържа ...

За банките се говори добро или нищо, затова обикновено не казвам нищо. Но все пак тук специално са заслужили добра дума от мен. В банките които съм (и не съм) работил, съм срещал страшни спициалисти админи. Много добре си изграждаха и поддържаха мрежите. Това са единствените пъти, когато съм ползвал Windows и не съм псувал като хамалин. Там някаква активна директория, домейн контролери и не знам какви още черни магии превръщат работата на служителя в удоволствие. Всичко е лесно и щракаш с пръсти. И колкото и да не ми се ще да го казвам, но Outlook в тази структура е най-доброто нещо на света. Някак всичко просто работи. Всички тия неща се навръзват отлично и безпроблемно (поне за потребителя). Нищо не прилича на кръпка, всичко е общо и добре стиковано.

На едното място ползвахме и още една огромна система на М$, не по-малко известна, ама и забравих името. Тя беше нещо като блог, вики, система за заявки, форум и още сто неща в едно. Е нея точно не я харесвах. Струваше ми се объркано, разплуто, много голяма мъка.

Между другото тия дни имах „щастието“ да се запозная с Office 365. Милото ни правителство я налага като платформа за електронно обучение. Големия ми син не си беше вкъщи, а изтичаше срока за подаване на някакво домашно. Затова решихме с майка му да го подадем ние. Е това чудо е още по-голяма мъка и от онова предното. Направо ми дожаля за децата, че трябва да се справят с такова чудовище. Там сред стоте други работи има и Аутлук. Ами нямаше нищо общо с онзи премислен, лъскав, удобен за обикновени потребители инструмент. Сега е някакво неразбираемо чудовище.

Изобщо идва ми да проклинам… Гългъл, с техния смахнат Docs накараха и М$ да направят още по-голям звяр и от техния. А, колко хубаво си беше, когато ползвахме настолни програми? На следващата си работа ще попитам специално дали ползват Office 365 и ако ползват да си тръгна от интервюто.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нова издънка на малките и меките
« Отговор #3 -: Mar 08, 2021, 12:52 »
Само да уточня, че хитро правителството ни представя системата като Teams. Тиймс е просто някакъв чат с възможност за видео-конферентна връзка. Е щом е на М$ да се ползва думата просто, е неуместно. Нищо просто няма в тоя чат. Например децата ми за почти цяла година в къщи, още не са научили как се споделя екрана за разните доклади, които ги карат да правят на Powerpoint.

И въпросния Teams не е някакво отделно нещо, а само една малка частичка от хилядите неща в Office 365. Така хитро си измиват ръцете. Уж въвеждат електронно обучение, а това, което са направили, е поредния договор за наем на Word и Excel в някакви ужасяващо тромави варианти.
« Последна редакция: Mar 08, 2021, 13:00 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Нова издънка на малките и меките
« Отговор #4 -: Mar 08, 2021, 14:19 »
Вероятно след това ще се хвалят, как са "изградили" система. А просто ползват нечии продукт
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Нова издънка на малките и меките
« Отговор #5 -: Mar 08, 2021, 15:02 »
След като синът ни ми заяви (не помня в кой клас), че това "бази данни" било голяма тъпотия и бил съгласен да му пишат двойка, се заинтересувах как ги учат - оказа се MS Access. Освен че му обясних нещата с няколко примера, но не с Access, написах едно писмо до училището по Закона за достъп до информация със 6-7 въпроса, един от които "Каква квалификация имат преподавателите и кога последно са ходили на обучение за ползване на продуктите на MS?".
Настана смут :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Нова издънка на малките и меките
« Отговор #6 -: Mar 08, 2021, 16:00 »

На едното място ползвахме и още една огромна система на М$, не по-малко известна, ама и забравих името. Тя беше нещо като блог, вики, система за заявки, форум и още сто неща в едно. Е нея точно не я харесвах. Струваше ми се объркано, разплуто, много голяма мъка.

Сигурно говориш за SharePoint
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нова издънка на малките и меките
« Отговор #7 -: Mar 08, 2021, 17:15 »
Да, точно така. Шеър поинт беше. Днес не се сещах името. Но помня, че е свръх известна и масово се ползва в големите компании.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Нова издънка на малките и меките
« Отговор #8 -: Mar 08, 2021, 17:58 »
Това недомислие трябваше да е достойния отговор ма мСофт, когато MediaWiki (Wikipedia)  завладя света.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нова издънка на малките и меките
« Отговор #9 -: Mar 09, 2021, 09:24 »
Това недомислие трябваше да е достойния отговор ма мСофт, когато MediaWiki (Wikipedia)  завладя света.

Мисля, че това им е грешката. Може да не съм прав, но имам теория, защо М$ победи Netware на корпоративния фон. Вземаме Outlook. Беше лъскав, ама много лоша поддръжка на стандартни протоколи като IMAP, POP3, SMTP, което го прави неизползваем. От другата страна имаме Екс-шанс. Не познавам админ да не го е попържал. Някакъв много странен. Личен опит нямам, защото винаги съм бил потребител. Но, както казах в едно мнение по-нагоре, като събереш двете и се получава отлично работещо решение. Гнусно чупят стандарти и си налагат свои, но нещата работят.

Това със стандартите и Нетуер го правеше. Измисляха си техни.

Същото беше с Internet Exploder.

Обаче в някакъв момент решават, че трябва да конкурират успешни решения с техни тежки варианти. Това за Медиавики е интересен пример. Виждат там някой направил нещо, дай и ние. Ама не попитаха клиентите си, а ве на вас трябва ли ви такова нещо? Директно им го набутаха. Не съм се интересувал от темата и не съм търсил, но предполагам не съм единствения не особено доволен потребител на Sharepoint.

Не съм пипал много ресурсни системи (ERP), но май и Дайнамикс работата не е много добре. Чух от един админ, че в началото е можело да се правят чудеса. После преди няколко години минали на някакво абсолютно ново нещо, май пак web и там вързали рязко ръцете за решения и разширения. Станало много сложно и трудно да се нагаждат нещата.

И всъщност към днешна дата ми е малко кофти да ги плюя, защото от наш враг, изведнъж ни станаха най-големия приятел. Но то и това е показателно по себе си. Римска му работа. Като не можеш да биеш, присъедини се. С глупави действия взеха да губят пазарен дял на почти всички пазари (без ОС за настолни компютри) и взеха да преосмислят нещата. Ама им трябваха 20 години. И въпреки това продължават да бутат някакви странни решения в ръцете на клиентите си.

За облака им чувам добри думи, но никога не съм го ползвал. Моя опит с облаци стига само до mega.nz, който учудващо има почти страхотен клиент (някаква жаба), a web-а им не е чак безкрайно неизползваем, както мисля обикновено за нещата правени на Реакт, Енгюлар и Вю.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear