Автор Тема: Линукс без ъпдейти  (Прочетена 3360 пъти)

borkoborko39

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Линукс без ъпдейти
« -: Jun 21, 2021, 19:05 »
Здравейте, от 2014 ползвам Windows 7, без ъпдейти и антивирусни и нямам никакви проблеми. Преди хард диска се пълнеше от ъпдейтите и компютъра ставаше бавен, чувал съм че windows 10 има много проблеми след ъпдейти. Сега искам да премина на линукс(Kubuntu/Manjaro) и се чудя дали ще е проблем да се спрат ъпдейтите. Избрал съм си кои програми ще използвам и повечето не мисля да ъпдейтвам и мисля автоматично да ъпдейтвам някои. Възможно ли е да спра всякакви ъпдейти за операционната система? Ще си исталирам Kdenlive, Open office, Gimp... ще се ползва предимно за филми и онлайн активност. Като цяло ъпдейтите ме дразнят и затормозяват компютъра.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Линукс без ъпдейти
« Отговор #1 -: Jun 24, 2021, 15:04 »
Стой си на Уиндоус. Ей сега като излезе Уиндоус 11 - все едно си на "Линукс"
Явно концепцията ти за линукс не ти е ясна още (ама май и на уиндовса не ти се е изяснила) - не си отваряй проблеми.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс без ъпдейти
« Отговор #2 -: Jun 24, 2021, 15:50 »
Аз пък мисля, че може да се пробва. Нуждите му не са особени някакви и ГНУ/Линукс може да ги покрие.

Кубунту се инсталира лесно, красив е, може да пробва.

Сега проблема с обновленията малко е разнопосочен. От една страна, не като да не могат да бъдат спряни. От друга това по принцип е силно непрепоръчително дори за по-популярната ОС, където са ми казвали, че в 10 даже нямаш възможност да ги спреш. Но вярвам, че може. Няма невъзможни неща.

Как да е. Това с обновленията е стара болка и то произлизаща точно от онази ОС, но вече е в миналото дори там. Ако толкова не иска обновления, ами хубаво. Компютъра си е негов в крайна сметка.

Аз също от две и тринадесета до преди само няколко месеца почти не обновявах машините си и оцелях. Сега при мен проблема беше, че бях на мобилна връзка и това означаваше няколко дни чакане всеки път, когато го правех. Но е постижимо.

Обаче, ако на Борко му се случат някакви неприятности от това, че не обновява, няма никой да му е виновен. Аз например съвсем наскоро минах на жив Девуан точно защото исках да мога да си закача хранилищата на Ungoogled Chromium и да съм с последна версия, а не с някакви стари версии на Iron, които иначе си нямаха проблеми и си работеха отлично. Все още цялата паижина е съвместима със старите интернетски навигатори.

Сиреч, ако Борко инсталира днес и не пипа десет години, все още ще е съвместим. Но също така, ще и под опасност, особено, ако посещава непрверени места.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Линукс без ъпдейти
« Отговор #3 -: Jun 25, 2021, 01:44 »
О, ще работи без обновявания до момента в който няма да работи. Залагам, че ако е Манджо, ще се случи по-рано неработенето. Но избора на програми и "ще се ползва за" не се припокриват.
В случая това няма да е типичния лин-потребител и ако нужда от помощ - ще трябва да се оправя сам, т.е. питането му е напълно излишно и ... залагам, че няма да ползува ни Кубунту, ни Манджо дълго време, освен ако не е свикнал на същите програми на другата ОС.

Всъщност, не е типичния лин-ползвател през моите очи. Нали Ментата откри, че голям брой ползващи я, не я обновяват въобще и въведоха некви техни нововъведения да рекламират/приканват/подканят това да се случва. Кога ще съобщят имало ли е ефект (би трябвало), кой ти знае.
:) В момента съм с Мента и се опитвам да науча жена ми (ако ме няма по-длежко време) , когато излезе едно оранжево щитче, да цъкне на него, да въведе сложната парола "123" и да се съгласи каквото трябва да стане.... но това е много сложно и трудно, иска най-малко две висши образования, пък тя горката ги няма (пък и аз, де).
« Последна редакция: Jun 25, 2021, 07:07 от malin1 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Линукс без ъпдейти
« Отговор #4 -: Jun 25, 2021, 07:54 »
   Всъщност може да се направи така,както пича иска,но просто не е
по силите на начинаещи като него.
   Пиниза е следния: качва някоя нова и стабилна версия на Убунту
например 20.04 (Минт също ще свърши работа),пуска

apt-get update
apt-get upgrade

 ,след това спира да ъпдейтва.
Изключва всички програми,които отварят tcp/udp портове.
Дали има,може да провери с

netstat -npl

Така има сигурна ОС,на която вече може да създава виртуални
машини (virt-manager, virtualbox , ...) ,на тях вече може да прави
каквото си иска,да сърфира  където си иска,това няма да се
отрази на хост с-мата.
  И не се налага да ce качват ъпдейти на хостa.
Нa виртуалките може да праска ъпдейти както си иска...

   На една от моите машини съм го направил така и нямам ядове.

   Но ,пак казвам,това е за напреднали.
Ако има желание,пича може да се усъвършенства и да направи това.
« Последна редакция: Jun 25, 2021, 07:57 от spec1a »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Линукс без ъпдейти
« Отговор #5 -: Jun 25, 2021, 16:49 »
До колкото разбирам, човека го е страх от ъпдейтите щото му пълнели диска. Такова нещо няма в Линукса (пускаш един apt clean от дъжд на вятър и кеша се изпразва).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Линукс без ъпдейти
« Отговор #6 -: Jun 26, 2021, 01:00 »
Чел е (предполагам) мнението как ако се ползва ЦентОС дъъъълго време и се обновява редовно, как с времето системата ставала по-тромава и от тоя род. Няма лошо да пробва. По всяка вероятност ще пусне за проба да види за колко време се обновява, какво се случва ако това се прави, ще си направи неговата сметка и колко му е затормозило това системата. А "голямото почистване" със sudo apt clean на терабайтов диск ще му почисти точно нищо (ако се удари калема) от толкова притеснителните допълнително предполагаемо натрупвания на "ненужни" системни обновявания.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Линукс без ъпдейти
« Отговор #7 -: Jun 28, 2021, 20:36 »
Аз съм си обикновен юзър, ще дам мнение като такъв. @borkoborko39, никакъв не ти е проблема да си инсталираш официалната версия на там която дистрибуция си харесал, да си качиш каквито програми ти трябват и да си ползваш компа за текстообработка, гледане на филми и интернет. Нищо няма да се счупи, ако не ъпдейтваш. Целите, за които ще ползваш линукса и машината, на която е инсталиран, са постижими и без да си най-хай-левъл ъпдейтнат. Ако случайно например УтУбе-то ти изписка, че браузъра ти е стар- можеш и да ъпдейтнеш.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линукс без ъпдейти
« Отговор #8 -: Jun 28, 2021, 21:01 »
Браузъра винаги трябва да се ъпдейтва.
Ъпдейтите при Линукс са свързани най-вече със сигурността, някое бъгче тук-там, което обърква работата на някои хора, оптимизация на нещо. Ядрото винаги трябва да се ъпдейтва.
Без ъпдейти, какво щеше да стане с онзи бъг в процесорите на Интел и АМД, който позволяваше тотално компрометиране на системата, каквато ще да е тя?
Ъпдейти, които скапват системата има при Windows и iOS. Първите, за да те накарат да си купиш новата система, другите - новият телефон.
И, ако се иска минимум ъпдейти, инсталира се минимум софтуер. Система и само нужните приложения. Не цяло дистро.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Линукс без ъпдейти
« Отговор #9 -: Jun 28, 2021, 22:25 »
Нямах предвид, че ъпдейтите са нещо лошо. Разбрах въпроса на автора като "Мога ли да си гледам филми, да си чета/пиша/гледам из нета и да си ползвам офис-пакета, без да ъпдейтвам?" Мнението ми е, че може. Докато някой продукт не каже, че иска ъпдейт, за да върви. И тогава ъпдейт. Чисто домашно ползване.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Линукс без ъпдейти
« Отговор #10 -: Jun 29, 2021, 01:31 »
Абе то тези работи и на Windows 98 можеш да ги правиш, ама каква е идеята. Майкрософт направиха ъпдейт мръсна дума.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.