Автор Тема: (безнадеждната) Руско-украинска война от 2022-2025 год.  (Прочетена 108607 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
... на 24.02.22 не Путяка нареди нападение, а колегата му, зеления шут и комедиант. Ако Украйна не беше нападнала в нощта на 23 срещу 24-и ЛНР и ДНР, ...
И как така стана, че шутът нападна ?НР, като знаеше, че Русия е струпала на границата войските си в готовност да нападне?

А пък преди това американците предупреждаваха света, че Русия е готова на 75% да нападне Украйна и после, че е готова на 100%, а путин отговаряше "Да не сме луди, че да нападаме..." ...
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Според мен има два главни фактора, които съм писал многократно.

Единият е пословичната украинска смелост граничеща с безразсъдство. Тя се проявява буквално в цялата им история от Киевска Рус насам. Няма нито един момент, когато да не е налице. И винаги са се изправяли срещу много по-силни от тях врагове. Е, освен това почти винаги се е случвало логичното — счупвали са ги от бой. Затова и за тия хиляда години откакто им подарихме независимост, я имат двеста-триста свобода, я нямат. Но пък ги има и обратните примери, не малко на брой и те крепят украинското сърце в дълбока гордост.

Забавен факт е, че голямата част от тези героични моменти са свързани с донските казаци, сиреч същите, които в момента не щат и да чуят за Украйна, и които са формалния повод за патакламата.

Втория фактор разбира се, е развиващия се в Украйна класически фашизъм от бандеровски тип през последните двадесет и няколко години, почти веднага след Кучма. Ама и Кучма си беше голям кретен, честно да си признаем. Когато не просто не приемаш човека срещу теб за равен, ами изобщо го нямаш за човек, третираш животните по-добре, то е много лесно да си повярваш, че ще го биеш, при това лесно. Точно същото си е представял един полусънародник на комедианта със зелените тениски и негов идеологически близнак. Същия свършва самоубивайки се в бункер с любовницата си Ева Браун. Неговия наследник няма да свърши по-добре, нищо, че руснаците искат нарочно да загубят войната.

=*=

Ето защо си мисля, че украинците за разлика от всеки друг народ, изобщо не им мигна окото и не преразгледаха дори на йота политиката си, след като близо една година на границата им бяха строени войски на двадесет пъти по-голям противник.
« Последна редакция: Nov 10, 2022, 15:55 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Руснаците и китайците бяха предупредени предварително- едните за Украйна, другите за Тайван. Понеже не слушат и се имат за велики, отсега се почва плащането.
Тези тъпанари искат да направят нов ред, а нямат нито технологии, нито мозък (само паплач, която почна да намалява).
На европейците бе припомняно от много отдавна, че правят глупости и какво стана - Евро, Паунд = ЮСД и вопли за енергия.
Миналата седмица бяха предупредени и саудитците...
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
...
 Точно същото си е представял един полусънародник на комедианта със зелените тениски и негов идеологически близнак. Същия свършва самоубивайки се в бункер с любовницата си Ева Браун. Неговия наследник няма да свърши по-добре, нищо, че руснаците искат нарочно да загубят войната.
...

   Можеш ли да обясниш какво точно имаш предвид c "полусънародник" ?

« Последна редакция: Nov 10, 2022, 16:44 от spec1a »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Май има предвид националност а не народност, защото и двамата уж полу евреи.. та полу национали/ност, само че единия социалист а другия капиталист.

Джет, явно не са чували вица за бай мангал и ще трябва пак/още няколко пъти да им 'обяснят' докато разберат


П.П. Да Гога, Украинците трябваше да се научат да воюват, с което добре се справиха, ама другите па трябваше да се научат да мислят, с което никак не се справиха ..ама нищо - като им "обяснят" още няколко пъти и ще сe научат  8)

https://graniru.org/Politics/World/Europe/Ukraine/m.286639.html
оправих препратката /няколко пъти - тази е правилната/, че беше към друга статия

Едните :
Украинцы, друзья мои!
В какой-то момент меня очень порадовали дружелюбие и невоинственность вашей армии. Не только месяц назад в Крыму, но и раньше. Например, когда под Севастополем на Фиоленте рядовой обращается по рации к лейтенанту с просьбой прервать на 5 минут стрельбы и дать пройти гражданским вдоль берега моря.


и другите:
Россия же в это время вела постоянные войны. Они привыкли к тому, что противник должен быть уничтожен, привыкли к вывернутым кишкам и оторванным конечностям - своим и чужим. К тому, что выжившим дают ордена, звездочки и иногда даже деньги. Кроме того, у них нет никаких комплексов по отношению к гражданскому населению. Они привыкли к тому, что можно стрелять по мирным гражданам, устраивать облавы и зачистки, не неся за свои преступления никакой ответственности.
« Последна редакция: Nov 10, 2022, 18:16 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
..
Забавен факт е, че голямата част от тези героични моменти са свързани с донските казаци, сиреч същите, които в момента не щат и да чуят за Украйна, и които са формалния повод за патакламата.
..


Файър, мисля, че бъркаш донските със запорожките казаци. Последните са тия, които през 1648 ли, 49 ли година беше, вдигат въстание срещу Полша и с хетмана си Богдан Хмелницки преминават към руския цар, дотогава е било полска територия - на Жеч Посполита- по-точно част от Полско-Литовската държава там (днешната Запорожка област). Украйна е било името на територията (левобрежна и деснобрежна, според зависи от коя страна на Днепър е)- деснобрежната е била полска дотогава (че по някое време и левобрежната). Киев също е бил полски по това време (поляците му казват Кийов), в първите години на Петър I поляците го връщат на руския цар, в замяна участието му във война срещу Турската империя (по-конкретно срещу кримските татари).
Тия казаци по река Дон, по Терек, ако щеш, и сибирските ( те пак произхождат от донските- от донските казаци са сформирани отрядите, които навлизат в Сибирското ханство и в края на краищата, го подчиняват, мисля, че по времето на Иван IV Грозни), винаги са си били към руския цар и не са имали хетман, като запорожките (титла с полски произход), а атаман (напр, атаманът на Всевеликата донска войска- това му е била титлата до края на гражданската война в Русия). Още едни казаци има, кубанските- те са били в днешната Краснодарска област на РФ основно (от река Кубан им идва името).

П.П. Та тия, запорожките казаци, са свързани с днешната Украйна, не донските. Донските винаги са се отъждествявали с Русия.

П.П.П. И така съм се разписал на тема история.. след създаването на държавата Украйна през 1917 година (УНР), на нейната територия потомците на тамошните казаци се разделят на две- червено казачество и волно казачество. Първите са били за съветска власт, вторите- за УНР. В периода на гражданската война "червонное казачество" на руски(червонное от украински език, не руското "красное", по-точно червоне козацтво) минават първо на страната на Украинската народна съветска република със столица в Харков, а вольное казачество (или както е на украински, вилно козацтво) на страната на УНР със столица Киев.
« Последна редакция: Nov 10, 2022, 18:45 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Добре приема се, пообърках се. Между другото съм гледал много стар, съветски (че май беше черно-бял) филм за този. Въпреки, че е хиперболизиран, е много хубава отправна точка, как мислят украинците. Ще видя има ли го в тубата (Мосфилм има официален канал) и да пусна връзка.

И все пак грешката ми не е чак толкова голяма, защото част от фронта (средата му) минава през запорожието. Тоест пак са замесени. Всъщност, когато превземагха Запорожие, руснаците пишеха за особения им нрав и се чудеха, каква ще е реакцията им, защото имаше варианти да не са съгласни да се присъединят към Русия.

И друга грешка допуснах. Казах, че украинците са били смели, откакто са основани. Но това не е вярно. Още преди това са показвали завидна боеспособност. Атила ги е приемал за най-верния си съюзник за разлика например от готите, които го предават.

Интересна подробност е, че прякора на настоящия ръководител на ВСУ — Залужни е… атаман.

=*=

Не знам дали националност е по-правилно да се каже. Твърде много условности има в определението националност. А например точно еврейте (поне преди да има Израел) говорят различни езици и дори кръвно не са съвсем свързани. Сега ще кажа нещо, от което Спец. ще избухне, но повечето руски евреи (като комедианта) произлизат от нашите братовчеди — козарите. Но това имах предвид де, че и двамата са евреи. Каквото евреите сами си правят, никой не може да им го стори.

=*=

Украинците не са се научили да бият и не бият в последните три месеца затова, че са се научили. Нито руснаците са се отучили да мислят. Всъщност имам подозрение (или по-скоро надежда), че губят войната, защото са размислили.

И най-големия шампион по карате ще падне от обикновен, уличен бабаит, ако условието е да се бие с един пръст, на един крак и с вързани очи. Точно това се случва.

Ако наистина руснаците им е дошло на ум, че сериозно са прекрачили всякакви граници и трябва да спрат, ще се радвам. Но няма да спра да ги критикувам. Каквито и валидни аргументи да имат, не трябваше да почват. Започването вече показваше безсилие.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6206
    • Профил
Май не виждате следното. Руснаците са поставили всички карти на масата. Всичко влиза в употреба. Сега или по-късно.
Някой от вас запита ли се, защо в тази война изпотрошиха голяма част от старата си техника и не вкараха нищо ново? И недейте казва, че нямали нищо.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Аз се замислих, че и американците не вкараха нищо ново в Украйна. И двете страни (САЩ и РФ) си пазят жокерите.

П.П. В отрядите на Зельони, Махно и Григориев през гражданската война също са наричали командирите си с титлата "атаман".
В казашките части в ДНР (например казашка бригада "Дон") пак се обръщат към командирите си с тая титла/обръщение, независимо от воинските звания на командирите. Някаква традиция е, доколкото разбирам от това, което съм чел из историята.
« Последна редакция: Nov 10, 2022, 19:22 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Седмиците преди изборите американците направиха няколко транша много интересни пушкала към Украйна. Може би беше, защото очакваха да загубят. Но, как да е, скоро ще гледаме голямо думкане на украинска територия :'(

Не съм го казвал (мисля), но от всички украинци, любимата ми историческа фигура е именно — Махно. Това е защото последния създава много стройна, най-стройната анархична идеология, която и у нас е имала не малко почитатели. Анархията я приемам като резервен метод за стигане до либерализма. Опитахме мирно и около половин век като да изглеждаше да се получава. Но в момента света от години върви в някакъв нов деспотизъм и трябват нови мерки. Анархията ми изглежда най-жизненоспособна да ни върне обратно, макар сама по себе си да не е по-малко проблемна от национализма.

За съжаление няма да доживея и сигурно и внуците на внуците ми няма, когато „махалото“ на историята вземе да се връща към либералното.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Руснаците отстъпват, щото нямат много избор, макар да дрънкат че било на добра воля (на бегом).
А за новите оръжия, сега САЩ ще пратят АТАКМС като Хаймарс, ама 300 км, при което Крим ще бъде в оръдейния обхват - а да видим тогава какви бази и какви пет лева ще останат там (също като флота дето се изнесе от Севастопол). Сега и водата ще свърши, а Керченския ност се клати. По-нови оръжия едва ли ще получат.
Най-новите руски оръжия - Армата дето не може да запали и Су-57 дето ги е страх да го пуснат над Украйна. Миналата седмица Путин подписа нов указ за медрнизация на армията (пак), само дето няма чаркове, пари, а инженерите са на фронта.
Войната няма да спре, щото не Украйна е целта, макар да опитвате да го изкарате така. "Опозицията" в Русия плюе не защото има война, а защото се води некачествено. Целта е великата руска империя и следващите по веригата са Молдова, Латвия Литва, Естония, Румъния, България, части от Полша (до всички стеснени коридори които Русия вече не владее, а предотвратяват лесното нападение срещу Русия- обикновенна география).
Това устройва спец-а (няма НАТО, а руски ботуш), Ник, ще се събере с родата, Петар ще получи руско назначена версия на Кимон Георгиев, Копейкин вътрешен министър, Корнелия на Отбраната, Бойко понижен в пожарникар- всички са доволни.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Джет, жив и здрав да си! Развесели ме. Другото няма да го коментирам, ама с коя рода да се събера, колега  ;D В Русия нямам роднини, нямам такива и в Украйна. Писал съм назад във времето, че съм ходил в Херсон, оттам ли си извел, че имам рода? Аз съм ходил и в Казабланка, и в Жорф Ласфар, и в Барселона, и в Хайфа, в Ашдод, в Констанца, в Атина.. и на други места. А, може би повтаряш умозаключенията си отпреди време, че жена ми е рускиня? Голяма ще ми е родата, евалла за такива изводи..
 [_]3

П.П. Файър, анархистката идеология се опитват да я приложат и доразвият на практика FAI в испанската гражданска война на заетите от тях територии.. резултатите хич не са хубави.
« Последна редакция: Nov 10, 2022, 20:13 от Nik123 »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Много рода, много нещо.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Не е било скоро, сигурно преди повече от петнадесет години, когато се интересувах за резултатите на анархистите (ползвали са точно теорията на Махно) в Испания. И като цяло май са се справяли доста добре. Но поне по кадрите това мяза на някакъв комунизъм, а не на анархия. А то отделно е имало и комунисти, че нали от там изгрява звездата на Карло Луканов? Горе-долу е ставало, но е ставало за кратко. После Франко ги е попилял.

От изброените не съм чувал Жорф Ласфар и Ашдод. Това звучи като някакви френски колонии.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3128
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Жорф Ласфар е град с голяма химическа индустрия и пристанище в Мароко, на атлантическия бряг на Африка. Ашдод е град в Израел, пак на морето- Средиземно.
Да, в Мароко френският е езика, инглиша не го мелят.
В Ашдод и Хайфа спокойно можеш да се разбереш на руски- там има големи общности руски евреи, емигрирали от СССР през 50-те и 60-те години на 20 век, създали са си нещо като свои колонии ли, квартали ли, общности ли, как да го нарека.

П.П. В северната част на Мароко, в областта около Сеута (испански град) върви и испанския.
« Последна редакция: Nov 10, 2022, 20:47 от Nik123 »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
ЧНГ 2022
Живота, вселената и някакви други глупости
spec1a 6 4652 Последна публикация Jan 03, 2022, 09:22
от cybercop
Руско-Украинска война от 2022 год.
Живота, вселената и някакви други глупости
Acho 1492 71726 Последна публикация Jun 23, 2022, 09:21
от remotexx