Автор Тема: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял  (Прочетена 14710 пъти)

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Здравейте, един приятел ме помоли да му инсталирам ново КУБУНУ на компютъра, понеже старото му остаря. Изтеглих Кубунту 18.04.2 LTS, направих жива флашка и тръгнах с ръчна инсталация както си знам, за да се запази потребителя и информацията в /home. На компютъра има два харддиска - единия му е по-стар с 300гб и по-нов 1ТБ. Стария диск не е разделен и се води sda1. Втория диск е sdb и съотвитно е разделен на sdb1 30ГБ за / , sdb5 - 900гб /home и 4ГБ swap.
Аз запазих дяловете, като само му казах да форматира / дяла. Като му дадох да инсталира се оплака че няма EFI дял и вероятно няма да стане моята работа. Аз за пръв път виждам такова съобщение и не знам за какво е тоя дял изобщо, затова не обърнах внимание на съобщението. Инсталацията приключи и след рестарт ми излезе "grub rescue". Пробвах наново да инсталирам, този път създадох EFI дял в sdb7 2ГБ и инсталацията втория път мина без съобщения за грешки, но след рестарт пак ми излиза "grub rescue". Някой ако може да ми помогне с някакви идеи.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #1 -: Apr 28, 2019, 10:31 »
   По добре си изтегли класическо убунту (16.04 или 18.04) и после качи
тази графична среда,която искаш (в случая KDE ).
   После можеш да избираш графичната среда от логин екрана.
   Въпросното класическо убунту има най-добра поддръжка,и вследствие
на това вероятността от бъгове е най-малка.
   Преди да започнеш инсталацията,пусни някой "жив диск" ,на който има
gparted ,стартирай го и виж какво е положението с дяловете.
   Успех !
« Последна редакция: Apr 28, 2019, 10:34 от spec1a »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #2 -: Apr 28, 2019, 10:42 »
Аз запазих дяловете, като само му казах да форматира / дяла. Като му дадох да инсталира се оплака че няма EFI дял и вероятно няма да стане моята работа. Аз за пръв път виждам такова съобщение и не знам за какво е тоя дял изобщо, затова не обърнах внимание на съобщението. Инсталацията приключи и след рестарт ми излезе "grub rescue". Пробвах наново да инсталирам, този път създадох EFI дял в sdb7 2ГБ и инсталацията втория път мина без съобщения за грешки, но след рестарт пак ми излиза "grub rescue". Някой ако може да ми помогне с някакви идеи.

"How to Use GRUB Rescue on Ubuntu 18.04 LTS"

Ако не помогне, тогава прегледай https://duckduckgo.com/?q=kubuntu+18.04+grub+rescue&t=ffsb&ia=web, може да намериш и други полезни неща.

PS виж по-скоро и това: "Urgent! Ubuntu 18.04 goes into Grub Rescue after update"
« Последна редакция: Apr 28, 2019, 10:46 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #3 -: Apr 28, 2019, 11:30 »
Здравейте, един приятел ме помоли да му инсталирам ново КУБУНУ на компютъра, понеже старото му остаря. Изтеглих Кубунту 18.04.2 LTS, направих жива флашка и тръгнах с ръчна инсталация както си знам, за да се запази потребителя и информацията в /home. На компютъра има два харддиска - единия му е по-стар с 300гб и по-нов 1ТБ. Стария диск не е разделен и се води sda1. Втория диск е sdb и съотвитно е разделен на sdb1 30ГБ за / , sdb5 - 900гб /home и 4ГБ swap.
Аз запазих дяловете, като само му казах да форматира / дяла. Като му дадох да инсталира се оплака че няма EFI дял и вероятно няма да стане моята работа. Аз за пръв път виждам такова съобщение и не знам за какво е тоя дял изобщо, затова не обърнах внимание на съобщението. Инсталацията приключи и след рестарт ми излезе "grub rescue". Пробвах наново да инсталирам, този път създадох EFI дял в sdb7 2ГБ и инсталацията втория път мина без съобщения за грешки, но след рестарт пак ми излиза "grub rescue". Някой ако може да ми помогне с някакви идеи.
Задай EFI дял на този физически диск на който е кореновата файлова система.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #4 -: Apr 28, 2019, 13:59 »
cybercop, на sdb1 ми е / (кореновата файлова система) и EFI е на същия - sdb7, но boot е на sda тоест на другия, дали не е това проблема?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #5 -: Apr 28, 2019, 16:08 »
@vektorman : Възможно е. Аз никога не съм изнасял /boot дяла в отделна директория.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #6 -: Apr 28, 2019, 16:23 »
ЕФИ дяла е желателно да е на същия диск от който зарежда, ако ще се ползва Гръб
Инак ако се ползва БИОС няма значение, но мисля че трябва да е на първичен дял а не логически. sdb7 ми мяза да е логически дял... освен ако не е GPT

УЕФИ БИОС, не му трябва Гръб или др. Програма за начално зареждане, той си зарежда директно от ЕФИ дяла

1. Провери в БИОС как е настроено да зарежда и ако има опция Legacy boot пробвай с нея
2. Ако горното не сработи тогава виж кой е клавиша актиращ УЕФИ буут директно от БИОС и то там каквото опции намери ти ги изброява за избор подобно на избора на устройства
3. Ако нито едно от горните не сработи - направи си Първичен УЕФИ дял на sda

П.П. има и още една подробност, ако ще се ползва ЕФИ буут от БИОС, ОС, кърнъла трябваше да е с цифров подпис с ключ дето се разпознава от ЕФИ биоса, но мисля в по-новите БИОСи има опция това да не се проверява, щото големите Федора, Убунту си извадиха официално цифрови ключове/подписи, но напр. Слак - йок, а чувам вече и те имат УЕФИ буут
Е има и заместващ софтуер т.нар. -shim, но като видяха че няма да е на тяхната /подобно на DRM историята/ и вече всички слагат опцията в БИОС да разрешава /на ваша отговорност/ да зарежда и от неподписани /или самоподписани/ софтуери

https://wiki.archlinux.org/index.php/Secure_Boot
Е те тая простотия дойде с УЕФИ

DRM на ниво буут лоудър
https://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/18/html/UEFI_Secure_Boot_Guide/sect-UEFI_Secure_Boot_Guide-Implementation_of_UEFI_Secure_Boot-Shim.html

https://github.com/rhboot/shim/blob/master/README
« Последна редакция: Apr 28, 2019, 16:38 от remotexx »
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #7 -: Apr 28, 2019, 19:18 »
Не разбирам само защо когато инсталирах предната версия на същия компютър, не ми искаше такива простотии.  >:(
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #8 -: Apr 28, 2019, 22:22 »
Възможно е да си го инсталирал в легаси режим преди, а сега да е променено (от друг).
Активен

User13

  • Гост
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #9 -: Apr 29, 2019, 12:47 »
Не разбирам само защо когато инсталирах предната версия на същия компютър, не ми искаше такива простотии.  >:(
Не знам, колко му е било старо Kubuntu но всички съвременни дистрибуции са предвидени приоритетно за инсталиране на диск, който е GPT a старата система е MBR.
Освен това се изисква efi дял, който няма нужда да е по голям от 500MB. Този дял трябва да се форматира, като fat32 и да му се зададе точка на монтиране /boot/efi
Дали ще ползваш отделен дял за /boot или не, не е толкова важно, принципно достатъчни за работеща инсталация са efi дяла и /
Освен това някои биоси имат опция за пренареждане на на приоритетната OS за зареждане. Тоест, ако на efi дяла има записи примерно за няколко вида Linux и Windows. По някога се случва така, че след нова исталация на Ubuntu  да продължи да зарежда от записа да кажем на инсталирана преди това Fedora. Тогава ефекта е точно описания. Ще даде някаква грешка в зареждането на Grub или примерно ако преди това е имало и Windows в grub ще се появи само той.
Трябва да установиш при теб точно от какво естество е проблема.
« Последна редакция: Apr 29, 2019, 13:01 от User13 »
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #10 -: Apr 30, 2019, 08:35 »
Благодаря на всички за съветите. Опитах пак, без да пипам и променям нищо от последния път и взе че стана. Не мога да си обясня защо инсталирането два пъти по един и същи начин дава различни резултати, но съм доволен че поне се отървах от ангажимента.
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #11 -: Apr 30, 2019, 11:19 »
Чак сега се сетих че вероятно (по-скоро със сигурност) и аз съм имал подобни проблеми и то на няколко пъти.
Причината винаги е била че е имало стари дялове и или съм създавал нови или съм се опитвал да запазя някой от старите.
Най-общо казано след всяка промяна на дяловете трябва да се презареди таблицата - препоръчват: kpartx имаше и още една програма, но сега не се сещам за името (намерих я - partprobe).
https://www.cyberciti.biz/tips/re-read-the-partition-table-without-rebooting-linux-system.html

Затова обикновено (ако не забравя) преди инсталация изчиствам таблицата/диска (евентуално оставям само /home) и така инсталирам.
Това се е случвало дори ако на Линукс диск инсталирам някакво БСД (дори със zfs ). А ако забравя гледам да отворя една конзола да направя промените и после с графичния инсталатор !
По памет помня че втората инсталация със същите настройки вече ставаше, вероятно понеже вече работи с новото разположение на дяловете и таблица.

Надявам се информацията да е полезна и точна  ;)
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Инсталиране на Кубунту 18.04.2 LTS EFI дял
« Отговор #12 -: May 01, 2019, 09:17 »
@ray разбирам какво казваш, но аз в началото запазих всички дялове както са си, на същия компютър, без да е пипано нищо по него, просто повторих предишната инсталация само че с по-ново кубунту и изведнъж новото кубунту ми иска EFI дял.
Активен