Автор Тема: Как да променя името на диска от който се зарежда?  (Прочетена 3336 пъти)

TiratroN

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Здравейте.
Преди няколко дни клонирах (с големи мъки) моят диск с инсталиран BackTrack на друг диск. Първият е сата, втория е ата.
Въпреки, че при стартиране, правилно се определя диска hda1, партишъна е кръстен sda1 (заради клонирането).
Изписва ми alert /dev/hda1 does not exist dropping to shell
В интернет има доста изписано по темата, но нищо в подробности. Не разбирам от линукс и беглите подмятания "направи това, направи онова" на мен не ми говорят нищо.
Просто искам: да отида във файла в който е написано root=/dev/hda1 и да го променя на root=/dev/sda1
Прегледал съм всякакви места grub.cfg grub ... нещо си... или не се пише във фаловете или те не отговарят за тези неща.
Кажете ми КЪДЕ да го запиша та да тръгне. Прост въпрос, не може да е толкова сложно.
Ако трябва да давам някаква информация ще я дам.

Идеята не е да имам бактрак на диска . Идеята е че искам да освободя един диск, на който да сложа друг и да го сложа на един компютър. И докато не прехвърля успешно линукса ЦЯЛАТА ми работа се блокира. Затова не мога да си позволя да губя дни за една проста работа. И без друго загубих толкова много време с едно тъпо клониране.

Благодаря предварително.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Файла е /етц/фстаб. Но според мен ти трябва нов груб.цфг.

Малко странно ми звучи историята. Hda няма отдавна. Дори (P)ATA ги кръщават sda. Та нали и аз съм с такъв. Ядрото ти трябва на повече от десет години заедно с обкръжението.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

sopata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Файла с който трябва да си играеш е /etc/fstab след което да пресъздадеш grub-a. Относно grub-a:

grub-install /dev/sdX
update-grub
« Последна редакция: Dec 07, 2016, 13:12 от sopata »
Активен

0101010101010101010101

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Сопа, казал ти е. Оная бившата хахорска дето  се прекръсти. Дано не е варианта от времената на Слак, че сега се оакахме.

И защо е копирал целия диск, а не само дяла, не е ясно. И не разбрах, кое е трудното на командата cp? Не може да прочете man-a ли?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

sopata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Да видях но късно и си редактирах поста :)
Активен

0101010101010101010101

TiratroN

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Пуснах бактрак live от флашка и влязох да видя в диска тоя файл /etc/fstab
Ето какво съдържа
image upload no compression

adult photo sharing

MULTIBOOT е флашката от която влизам.



Ето това излиза като опитвам да зареждам от твърдия диск.


И това показва като пиша ...(какво и има на кирилизацията на тоя сайт , направо е побъркващо) ... ами то си пише на картинката



Ако това с нещо успее да помогне...
« Последна редакция: Dec 07, 2016, 17:46 от TiratroN »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Fdisk няма как да ми покаже UUID. В самия Fstab ти е дадена командата, която трябва да изпълниш, за да видиш дали индификатора е правилен.

Миниатюрната снимчица при стартиране е неразличима да се види, какво пише на нея. Сложи нова.


п.п. Разбира се, че можеш да разкараш uuid и да си сложиш нормално редче със sda1;

п.п.п. Поне с това uuid разбрахме, че не е слакарската версия. Иначе щеш да стане тъжно. Слак е чуден, ама не е за хора, които не знаят, какво правят.
« Последна редакция: Dec 07, 2016, 21:21 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

TiratroN

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Като се цъкне на снимчицата , се отваря в голям формат.

Попрочетох тук там , че УУИД трябва да се смени (ЕСТЕСТВЕНО чЕ ТРЯБВА) и като погледнах - да , същото е като на другия диск. Само че като пиша blkid /dev/sda1
ми излиза същото това . Къде да видя  реалното ?
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 10:29 от TiratroN »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
А-ха. За да пестя трафик (защото съм на мобилна връзка) съм изключил картинките и затова вадих твоите от изходен код и ги гледах с feh. Сега ти отворих темата от Conkeror и разгледах. Fstab изглежда ти е верен, макар на картинката с Fdisk да не се вижда точно типа  ФС, но Ext4 е обратно съвместима към 3,та ако е така, не е проблем.

Обаче все още трябва да си оправиш grub.cfg, както ти казахме. Ти дори в момента имаш работеща система, но ще е неудобно всеки път ръчно да излизаш от busybox.


п.п. За да влезеш ръчно — в екрана на Груб натискаш „е“ (от edit), за да редактираш ръчно (ще е валидно само за сесията). Двойката е малко скапан, не е прост като единицата. Но ето първия резултат, който ми излезе:

http://forums.justlinux.com/showthread.php?152790-How-to-use-Grub2-to-boot-Linux-manually

Следвай стъпките и накрая не забравяй да обновиш конфигурацията, за да не се налага пак да минаваш през тях.
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 10:34 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

TiratroN

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
А-ха. За да пестя трафик (защото съм на мобилна връзка) съм изключил картинките и затова вадих твоите от изходен код и ги гледах с feh. Сега ти отворих темата от Conkeror и разгледах. Fstab изглежда ти е верен, макар на картинката с Fdisk да не се вижда точно типа  ФС, но Ext4 е обратно съвместима към 3,та ако е така, не е проблем.

Обаче все още трябва да си оправиш grub.cfg, както ти казахме. Ти дори в момента имаш работеща система, но ще е неудобно всеки път ръчно да излизаш от busybox.

Не знам какво му е работещото на тая система. Не излизам по никакъв начин от bysybox. Как трябва да изляза? С exit не става.

Обновяването на grub трябва да е така нали?

grub-install /dev/sdX
update-grub

Ако го пиша докато съм влязъл през live usb не се получава нищо. Пита ме дали било монтирано устройството.

Това въпросно натискане на "е" го срещам често в интернет, но по кое време да го натискам? въобще нищо не се случва , натисках го през цялото време на зареждане на системата.
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 10:39 от TiratroN »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Допълних си мнението, погледни го.

п.п. Да това трябва да направиш, но след като си влязъл със стъпките от връзката дето дадох;

п.п.п. Това „е“ се натиска на екрана със списък на, какво да се зареди. Той е синичък и без картинки. Но е възможно да е с лого и цветничък (то затова и има двойка). Във всеки случай е първото след bios. Може да се покаже за буквално три секунди. Затова трябва да разбуташ стрелките надолу-нагоре, за да спре брояча.
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 10:43 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това, че си се опитал от жив диск да изпълниш командите ме подсети, че и така е възможно, даже до някъде по-лесно, отколкото да дебнеш Груб. Но трябва  да си играеш със затвор. Има една добра тема на български по повода. Стара, но изпитана:

https://www.kaminata.net/forum/vazstanovyavane-na-grub-2-pri-linux-ubuntu-arch-mint-i-dr-t56230.html
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

TiratroN

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Айде ,както се казва, да ни е честита новата хилядо деветстотин и... абе с други думи - тръгнаха нещата. Сложих /dev/sda1  във fstab и после заредих през флашка за да вляза, после направих всичко от ей тоя клип за да ъпдейтна груб-а.
https://www.youtube.com/watch?v=8lod8sRb_6I

Стана си . Искаше ми се да сменя все пак UUID-to . Ама по-нататък, през свободното ми време ще разучавам. Благодаря на всички които помагаха.

Това, че си се опитал от жив диск да изпълниш командите ме подсети, че и така е възможно, даже до някъде по-лесно, отколкото да дебнеш Груб. Но трябва  да си играеш със затвор. Има една добра тема на български по повода. Стара, но изпитана:

https://www.kaminata.net/forum/vazstanovyavane-na-grub-2-pri-linux-ubuntu-arch-mint-i-dr-t56230.html
:)
Ами че то в клипчето става дума за същото :)
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 20:47 от TiratroN »
Активен