Автор Тема: Ubuntu и Windows  (Прочетена 2942 пъти)

vasi0

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Ubuntu и Windows
« -: Jul 24, 2009, 01:41 »
Здравейте. Чел съм за линукс, но никога не съм го инсталирал на моя комп. Бих искал да задам няколко въпроса, за да разбера правилно ли съм ориентиран.
1. За да ползвам Windows и Ubuntu разделям харда на четири. Един дял за Windows, един за Linux, един за Swap и един за моята информация (никога не си държа файловете на един дял с ОС). Така ли е?
2. Първо слагам Win-а и след това linux, и линукс създава боот менюто. Тука изниква проблемът за мен. Наложило ми се да преинсталирам Win - форматиране на дяла и инсталиране наново. Линукса наново ли трябва да го слагам после, защото Win-а ще си направи негово boot меню? При омазване на Линукс как стои въпросът с преинсталирането? Нужен ли е формат на дяла? А при поява на по-нова версия?
3. Предполагам го знам отговора, но все пак да попитам. Когато съм под Win ще имам ли достъп до инфомацията, която е в Линукския дял и обратното, когато съм под Линукс ще имам ли достъп до Win-доуския дял?

Благодаря предварително!
« Последна редакция: Jul 24, 2009, 01:43 от vasi0 »
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Ubuntu и Windows
« Отговор #1 -: Jul 24, 2009, 02:20 »
1. и така става не е грешка !
2. Има решения с които можеш да си оправиш груб таблицата без да преинсталираш има лайв цд з това например но не само.
2.1. това с омазването много заиси какво ще омажеш и как. Доста дистрибуции имат доста безболезнено надграждане към нова версия по мрежата. Е случват се и издънки но отговор ще има на конкретен въпрос :)
3.Линукса ще ти вижда и ползва файловете на уина но за обратното иска малко работа и то общо взето само за ext.
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Ubuntu и Windows
« Отговор #2 -: Jul 24, 2009, 09:09 »
Mисля, че не трябва да е секция във форума, а да е отделна секция в самия сайт. Остава отворен въпроса как ще се публикува в него, така че да стане смислен, а не да се пълни с некачествен материал. Добър пример в тази посока са howtoforge, ubuntuforge.

Мисля, даже че няма нищо лошо дори и преведени статии да има - топлата водя няма да я откриваме всеки ден я.

Аз лично ще мога сигурно поне една статия на месец да напиша / преведа и съм ЗА тази идея.
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Ubuntu и Windows
« Отговор #3 -: Jul 24, 2009, 09:12 »
Хм, немога да разбера защо като се логна и хитрия форум ме вкаржа не в темата в коят чета ама не мога да хвана и логиката - по-горния пост е по друга тема, извинявам се и моля модераторите да оправят този бъг - неприятен е.
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Ubuntu и Windows
« Отговор #4 -: Jul 24, 2009, 09:24 »
По последната точка има доста решения - ето ти едно от тях:
http://www.diskinternals.com/linux-reader/
Активен

vasi0

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Ubuntu и Windows
« Отговор #5 -: Jul 24, 2009, 11:38 »
1. и така става не е грешка !

Може ли някой да предложи по-подходящ начин? А и при 4ГБ рам колко да е дяла за Swap. И вобще може ли да инсталирам Линукс без такъв дял? Така както на Win-а се маха page file-a? При наличието на 4ГБ ме съмнява на Линукс да му потрябва повече. Благодаря!
« Последна редакция: Jul 24, 2009, 11:41 от vasi0 »
Активен

vasi0

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Ubuntu и Windows
« Отговор #6 -: Jul 24, 2009, 11:40 »
Грешка... съжалявам за двойния пост.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Ubuntu и Windows
« Отговор #7 -: Jul 24, 2009, 12:50 »
Може ли някой да предложи по-подходящ начин? А и при 4ГБ рам колко да е дяла за Swap. И вобще може ли да инсталирам Линукс без такъв дял? Така както на Win-а се маха page file-a? При наличието на 4ГБ ме съмнява на Линукс да му потрябва повече. Благодаря!

Може да инсталираш Линукс и без Swap дял, съответно може да си караш и без Swap при тая RAM, която имаш. Ако искаш също може да си направиш Swap file, а не отделен такъв дял, аз лично не обичам Swap дяловете, т.к. Swap file ми дава повече свобода да променям в последствие големината му, отдруга страно преоразмеряването на дискa не винаги е възможно пък и крие рискове.

За големината на Swap дяла ти си решаваш, аз имам 2ГБ Ram и ползвам или 512МБ swap или 1ГБ според зависи дали ми трябва хибернация или колко приложение на веднъж ползвам. Общо взето досега рядко се е случвало Линукса да ползва какъвто и да е swap. Така че ако ме питаш мен ако не ти трябва хибернация може да минеш и без swap.

А как се прави swap file има писано във форума. Аз лично ако бях на твое място или нямаше да си направя swap file или щях да си направя 1ГБ (максимум 2ГБ ако искам хибернация) swap file, колкото да има за всеки случай.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Ubuntu и Windows
« Отговор #8 -: Jul 24, 2009, 15:13 »
Абе вържи си гащите с поне 1хRAM
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Ubuntu и Windows
« Отговор #9 -: Jul 24, 2009, 15:15 »
Иначе зависи от проложенията които ще се търкалят. На скоро ми се наложи да пускам Zimbra сървър - там оптимума казват е 4x RAM - но там се въртят антивирус + антиспа + томкат + постфикс + ххх
Активен