Автор Тема: помощ за инсталиране на видео карта ати  (Прочетена 2388 пъти)

lalov

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
здравейте от 2-3 години съм с линух и жсе още не знам как да намеря и инсталирам драйвъри. в момента съм с убунту 12.04 а модела на лаптопа е acer aspire 1690. след като напиша в терминал командата( lspci -nn | grep VGA ) ми излиза това -  lalov@lalov-Aspire-1690:~$ lspci -nn | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV410/M26 [Mobility Radeon X700] [1002:5653] а писхе цхе нямам драйвер моля помогнете
« Последна редакция: Apr 04, 2015, 10:28 от lalov »
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Защо ти е да инсталираш драйвер?

Би трябвало просто да си работи.

Ако много държиш да инсталираш драйвер (който може би не ти трябва и може да работи по-зле от този, който ползваш в момента), може да потърсиш в Ubuntu Software Center.


https://www.youtube.com/watch?v=xUp9pSqK61U

Ако не ползваш стандартната графична среда на Убунту (ползваш примерно Fluxbox - трудно ще го намериш в менюто) може да го пуснеш от конзолата с команда "software-center".

Напиши в конзолата:

Код:
software-properties-gtk --open-tab=4

Ще ти излезе един прозорец "Searching for additional drivers" и евентуално "No additional drivers available.". Тоест няма какво да инсталираш. Може да ти излезе и предложение да инсталираш нещо.

http://askubuntu.com/questions/301543/how-to-open-the-additional-drivers-window-using-command-line
« Последна редакция: Apr 05, 2015, 14:39 от vstoykov »
Активен

lalov

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
драивър ми трябва защото не мога да гледам hd а и не мога да играя игри направих това което ми каза но нищо не става благодаря все пак за отделеното време
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo apt-get install xvba-va-driver libva-glx1 vainfo
Дай после изхода от
Код
GeSHi (Bash):
  1. vainfo
Активен

stealth01

  • Гост
препоръчвам по-нов лаптоп, с видео различно от ати/амд.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
препоръчвам по-нов лаптоп, с видео различно от ати/амд.
Защо? AMD си е много добре.
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
То с по-нов лаптоп всеки знае. Въпросът е как да се ползва стария.

От много отдавна не съм ровичкал видео драйвери, но преди години помня, че променях някакви настройки на вградения драйвер в Xorg.

Защо не пробваш с жив диск на Убунту най-новата версия. Може новия драйвер да са го подобрили и да не се налага да инсталираш собственически (non-free) драйвер. Или да намира подходящ драйвер при отваряне на "software-properties-gtk --open-tab=4".
Активен