Автор Тема: Лаптоп - изключване  (Прочетена 1064 пъти)

stekum

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Лаптоп - изключване
« -: Jun 05, 2006, 14:50 »
Здравейте,
Имам следния проблем при изключването на лаптопа - докато беше под бозата, като затварях капака и се изключваше, а откакто минах на Линукс минава само в Lockscreen режим.
За информация, системата е NEC Versa FC160 с Ububntu 5.04.

Благодаря предврително за всяка помощ.



Активен

metal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
Лаптоп - изключване
« Отговор #1 -: Jun 05, 2006, 15:32 »
Трябва да се укаже на бутоните (на капака и слиип) какво да правят - гасене на екрана, стендбаи или хибернация, но убии ме, не се сещам къде беше. Като начало можеш да почнеш с ровичкането от десен клик върху иконата за батерията. Нищо друго не ми идва наум, а нямам Убунту пред себе си. Успех!



Активен

Gentoo 2007.0 - 2.6.23-r3
Debian testing - 2.6.22-3

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Лаптоп - изключване
« Отговор #2 -: Jun 05, 2006, 18:15 »
По принцип тези неща ги прави ACPI демона. Съответно трябва да е зареден acpi модула за модела лаптоп или ако не става с него да се зареди основния acpi модул. Съответно е възможно да е компилиран в ядрото. После трябва да се заредят модулите battery (но ако виждаш статуса му, значи е зареден) и button (пак е възможно да е зареден). Пак в ядрото трябва да е компилирана опцията suspend Съответно има нова версия suspend2, която се добавя към сорса на ядрото след пачване. От сайта на suspend2 се сваля hibernate скрипт, който казва как и къде се хибернизира системата. Не гарантирам, че първата версия на суспенд, която идва с новите ядра работи, но втората няма грешка. Даже има и статусен интерфайс, който работи в текстов и графичен режим. На сайта, казаха че графичния интерфейс отнемал доста ресурси и се забавял процеса на хибернизиране, така че не съм го и пробвал.

Има доста информация за лаптопите и линукс и можеш да си го натъкмиш перфектно. Изисква и доста четене, но все пак отделеното време носи нови полезни знания.
Активен

stekum

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 19
    • Профил
Лаптоп - изключване
« Отговор #3 -: Jun 05, 2006, 19:30 »
Благодаря засега.
Ровя се усърдно в мрежата и горе долу намерих някои неща - ще пробвам.
Активен

county

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Лаптоп - изключване
« Отговор #4 -: Jun 05, 2006, 21:17 »
При мен (с GNOME 2.14 на Ubuntu Dapper съм) тази настройка е на System->Preferences->Power Management.

Както каза d1saster, acpid трябва да ти е включен.
Активен