Автор Тема: Защо x на linux не е толкоз добър  (Прочетена 6303 пъти)

SOMNIVM

  • Гост
Защо x на linux не е толкоз добър
« Отговор #30 -: Aug 27, 2006, 20:38 »
Цитат (growchie @ Авг. 22 2006,13:03)
Цитат (SOMNIVM @ Авг. 22 2006,11:28)
Имам приятели, които използват джамовете и като видяха Xgl сървъра с GNOME, и Compiz на лаптопа ми веднага започнаха да се интересуват от миграция към Линукс ...

Това просто показва колко им е акъла на повечето хора.
"Искам линукс за да имам желирани подскачащи прозорчета". После M$ като пуснат своите "желирани и подстачащи прозорчета" ще пищят "искам виста за да работя с желирани подскачащи и прозрачи прозорчета".
Абе хора за какво ги ползвате тези коппютри, да работите или да гледате анимациите на GUI-тата. Ако е последното егати скъпото хоби дето го имате. После защо линукс не изглеждал като захаросан бонбон (поне за сега). То просто се пише от сериозни хора за сериозни хора.

Именно - хората са като свраките - налитат на шарено ':p'
Аз си ползвам Х с обикновен ГНОМ иначе, защото мониторът ми не е картина, а нещо, което използвам за работа  ':huh:'
Активен

  • Гост
Защо x на linux не е толкоз добър
« Отговор #31 -: Aug 27, 2006, 23:27 »
Дълго време UNIX търсеше начин да се появи на пазара на микрокомпютри.
След сполучливата адаптация направена от Торвалд, това стана факт. Милиони потребители на микрокомпютри откриха силата на UNIX.

Защо графичния интерфейс е много - зле ?

По начало ситилът на работа със UNIX не предполага необходимост от графичен интерфейс. За много хора това е личен избор. Компютрите могат да работят и така. Доколко обаче човешкото въображение е достатъчно развито за да приеме този факт?

Как да се представи абстрактна система като UNIX чрез графична работна среда ?

Хората изградили тази ОС нямат пълен отговор на този въпрос защото за тях това е само едно разширение - шел подобно на графичната среда на Уиндолс във версия 1.0

Определени малоумници нямащи зад гърба си опита и мъдроста на хората създали UNIX ни представят смешни имитаций на Windows, Аpple OS графична среда и какво ли още не - кой са те ? Просто поредния екип от некъдърници опитващи се да запишат името си в историята на Графичните Шелове.
Активен

malone

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 269
    • Профил
    • WWW
Защо x на linux не е толкоз добър
« Отговор #32 -: Aug 28, 2006, 00:56 »
Ех, че се радвам ...

Пълна илюстрация на описанието от първия ми пост "бетонна глава". Появи се, въпреки че очаквах подобна намеса доста по рано.
Нищо лично, просто се радвам на подобни постове.

Цитат
Дълго време UNIX търсеше начин да се появи на пазара на микрокомпютри.

Unix нищо не е търсил. Потребителите търсят ОС а не обратното.
Цитат
По начало ситилът на работа със UNIX не предполага необходимост от графичен интерфейс.

Нито една ОС не предполага необходимост от GUI. Но просто с GUI е по лесно и user friendly. По за himan beings ... нали?
Освен това стила на работа е характеристика на потребителя, а не на операционната система.


Цитат
Как да се представи абстрактна система като UNIX чрез графична работна среда ?

Това е риторичен въпрос очевидно?
Ами както се представят също толкова абстрактните под шела Windows OS или Mac OS.

Цитат
... шел подобно на графичната среда на Уиндолс във версия 1.0

Windows 1.0 е програма, а не операционна система. Работи под DOS, тя е ОС в него случай. Явно си бил малък по това време и не си го научил.

Цитат
Определени малоумници нямащи зад гърба си опита и мъдроста на хората създали UNIX ни представят смешни имитаций на Windows, Аpple OS графична среда и какво ли още не - кой са те ? Просто поредния екип от некъдърници опитващи се да запишат името си в историята на Графичните Шелове.

Тази експликация просто няма да коментирам. Не видях да има тук форум "Бисери", но не е лошо да създадете такъв и да го метнете там.
Ценно.
И като съдържание и като правопис.

Дайте да напишем един мейл на Jonathan Blandford, Quim Gil, Federico Mena-Quintera, David Neary, Anne Ostergaard, Vincent Untz, Jeff Waugh от Gnome, както и на всички ТЕЗИ ентусиасти, трудили се върху KDE, че има един безименен гуру, един титан на мисълта, затрудняващ се да пише грамотно на собствения си език, който смята, че са малоумници и поредния екип от некадърници, мъчещи се да се впишат в Linux философията.

Възхищавайки се на подобна философия и мироглед бих предложил работа директно на асемблер, или даже без него, направо с директни машинни команди към хардуера. Никакви компилатори. Дори интерпретаторите са глезотия. Директни команди.
Изглежда изключително сериозно и мъдро. По мъдро дори и "мъдреците създали Linux".

Весело.
Поразведрихме темата малко, нали?

И да завърша малко по-сериозно.
Приятелю, изглежда нищо не си схванал от GNU идеята. Неслучайно на челно място е написано.
Free as in Freedom
Не ограничавай правото на никого да използва този софтуер по начина, по който му харесва. С графичен интерфейс, без графичен интерфейс, ако щеш и с гласово [speech] управление. Това е идеята, всеки сам да избира начина и да не се чувства виновен за това.

Цитат
Free software is a matter of freedom: people should be free to use software in all the ways that are socially useful.
...
GNU is a recursive acronym for “GNU's Not UNIX”


Дано четеш и разбираш английски по-добре, отколкото пишеш на български.



Активен

Безмислено е да даваш съвети на този, който не иска да ги използва. Каква е ползата от свещника в ръцете на слепеца.

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Защо x на linux не е толкоз добър
« Отговор #33 -: Sep 11, 2007, 18:27 »
И аз съм за юзър френдли, т.к. е по-лесно, но при Линукс
бедата е, че user friendly-то изчезва в момента, в който поради някаква причина ти се бъгне X-са и тогава ако не си наясно със спартанските методи за работа в конзола и ако не познаваш организацията на системата си ще си наистина безпомощен. Имам предвид, че винаги трябва да пазим в съзнанието си тази дребна, но важна особеност в главата си ако не искаме да оставаме неприятно изненадани от Линукса.

Аз това, което искам от Линукса и в частност от X-са са стабилност и производителност. Другото е второстепенно за мен, т.к. с хубавите "мазни" красоти, които и аз обичам човек свиква, но това, с което никога няма да свикна са ниската производителност и стабилност, разните крашове, замръзвания и внезапни сривове и т.н. Те ме дразнят много повече отколкото това колко ми е грозен или не десктопа.

Трябва в тази връзка да спомена, че правих преди окло 3мес. тестове за производителност между Линукс (Debian Etch 4.0) и WinXP с програми писани от мен. Идеята им беше да проверя дали наистина Линукса е по-производителен от Вина както се твърди. Тестовете бяха прости - смятане с цели числа и с числа с плаваща запетая. Изненадата ми беше голяма, когато се оказа, че Линукса се представи по-зле от WinXP, т.е. смята по-бавно от Вина. Като Линукса се представи много зле при смятане на числа с плаваща запетая. Трябва да си призная, че това още не мога да го преглътна, но това е положението за сега. Та въпроса ми е така и така тази тема я подновихме споделете какъв е вашия опит с производителността на Линукс сравнение с други ОС в частност с WinXP.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

kmakaron

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
    • Профил
Защо x на linux не е толкоз добър
« Отговор #34 -: Sep 11, 2007, 20:00 »
До горния! Ще бъде добре да дадеш изходния код на програмите, защото така както си го написъл е абсолютно невъзможно да стане(освен ако не си натоварил повече Линукс системата). Изчисленията било целочислени, или с плаваща запетая се правят от процесора, и нямат нищо общо с операционната система(освен ако процесора ти не е 80386).
Най-вериятно проблема е във вход-изхода.
Като цяло тестовете ти ми се струват немиродавни.
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Защо x на linux не е толкоз добър
« Отговор #35 -: Sep 11, 2007, 21:25 »
> Изчисленията било целочислени, или с плаваща запетая се правят от
> процесора, и нямат нищо общо с операционната система(освен ако
> процесора ти не е 80386).

Но имат нещо общо с компилатора :Р
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

saskosabbath

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Защо x на linux не е толкоз добър
« Отговор #36 -: Sep 11, 2007, 21:42 »
ХЕХЕХЕХЕХЕ ...
направо ще припадна ...
В една тема писах ... мисля следното "каквото и да си говорим - ако няма ХГЛ и подобните, интерфейса е тояга".

Дявол да го вземе, кой не обича хубави жени, хубави коли?
Една стара максима - компа е като жената и колата ... както и мъжа.

... някой по-горе беше писал - "да гледаме шотовете". И какво като ги гледаме? Все същата тъпня. Май наистина е време да си признаем - на графичния интерфеис, разработчиците трябва да му обърнат повече внимание.
Всеки иска, когато седне зад щайгата да му е гот, ама когато е недодялана графиката - само с ядене не става, трябва и красота.

П.С. Забравих да отговоря на въпроса. Ами много просто - за без пари толкоз! Преди няколко дни, за пореден път се изкефих - МАК ОС. Това смятам, че е достатъчно.



Активен

kmakaron

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 50
    • Профил
Защо x на linux не е толкоз добър
« Отговор #37 -: Sep 11, 2007, 22:12 »
Цитат (tarator @ Сеп. 11 2007,22:25)
> Изчисленията било целочислени, или с плаваща запетая се правят от
> процесора, и нямат нищо общо с операционната система(освен ако
> процесора ти не е 80386).

Но имат нещо общо с компилатора :Р

Прав си. ':ok:'
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Защо x на linux не е толкоз добър
« Отговор #38 -: Sep 11, 2007, 22:39 »
Цитат (kmakaron @ Сеп. 11 2007,20:00)
До горния! Ще бъде добре да дадеш изходния код на програмите, защото така както си го написъл е абсолютно невъзможно да стане(освен ако не си натоварил повече Линукс системата). Изчисленията било целочислени, или с плаваща запетая се правят от процесора, и нямат нищо общо с операционната система(освен ако процесора ти не е 80386).
Най-вериятно проблема е във вход-изхода.
Като цяло тестовете ти ми се струват немиродавни.


Извинявам се малко съм се поизхвърлил по въпроса с плаващата запетая (видях си записките, които съм запазил). Но и при двата теста Линукса се представя по зле (искрено се надявам да ме опровергаете и да ми кажете евентуално къде греша). Линукса не е бил по натоварен - специално се погрижих за това. Ето резултатите:
Цитат
[system]
CPU: AMD Athlon™ XP 2400+, 2GHz
RAM: 768MB


[Results OS: WinXP SP2]
1)TCE: v.0.0.2 lazarus
 - Integer;
 - X=1000; Y=1000;
 - time elapsed=28sec

 - Real;
 - X=1000; Y=1000;
 - time elapsed=173sec



[Results OS: Debian 4.0 GNU/Linux with KDE 3.5.5, Kernel 2.6.18-4-k7]
1)TCE: v.0.0.2 lazarus
 - Integer;
 - X=1000; Y=1000;
 - time elapsed=35sec

 - Real;
 - X=1000; Y=1000;
 - time elapsed=182sec


Малко обяснения. Програмата е писана на Lazarus с компилатор този на freepascal и за двете ОС (за да има някакво съпоставяне). Съкращението TCE="Test computer efficiency", v.0.0.2=версия на програмата, Integer=смятане само с цели числа, Real=смятане само с числа с плаваща запетая. X, Y= параметри, които показват колко пъти да се извършва цикъла, в който става смятането с единия или другия тип числа. Тime elapsed=времетраене на изчисленията.
Както виждате от резултатите Линукса изостава с 7сек. в единия случай и с 9сек. в другия. Ета това не ми дава мира, къде по-дяволите е проблема - компилатора ли, вх. изход ли или нещо друго. Ако някой има идея да каже. Ако пък някой е правил подобни тестове да каже какви са резултатите, че ми е страшно любопитно.

Една от причините да мина на Линукс е т.к. мислех, че ще е по-производителен от Вина, но от както извърших тези тестове се чудя дали това е наистина така. Но от тогава нямам и време да направя по-сериозни тестове, затова разчитам на вас вие да споделите своя опит в подобни неща.

След малко ще сложа най-важната част от кода на програмата.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Защо x на linux не е толкоз добър
« Отговор #39 -: Sep 11, 2007, 23:16 »
Ето го и кода (писан за Вина, но при Лина е почти същото, ако държите и него ще постна) където става смятането.
Примерен код
unit tce;

{$mode objfpc}{$H+}

interface

uses
  Classes, SysUtils, LResources, Forms, Controls, Graphics, Dialogs, StdCtrls,
  ExtCtrls, Buttons;

const
     CoAmplified = 10000;
    
type
  { TTCEForm }

  TTCEForm = class(TForm)
    Bevel1: TBevel;
    Bevel2: TBevel;
    Bevel3: TBevel;
    ArrayXEdit: TEdit;
    ArrayYEdit: TEdit;
    ArrayXLabel: TLabel;
    ArrayYLabel: TLabel;
    StartBitBtn: TBitBtn;
    TimeLabe: TLabel;
    ShowTimeLabel: TLabel;
    IntegerRadioButton: TRadioButton;
    RealRadioButton: TRadioButton;
    procedure StartBitBtnClick(Sender: TObject);
  private
    { private declarations }
  public
     FArrayCellsX, FArrayCellsY : Integer; //These are X and Y
     FSum : Integer;
     FSumReal : Extended;
     FTime : TDateTime;
     FTimeStr : String;
         
     procedure IntegerArrayTest; //Test integer efficiency
     procedure RealArrayTest; //Test real efficiency
     procedure TestData; //Read input data
     function GetTickCount : TDateTime;
    { public declarations }
  end;

var
  TCEForm: TTCEForm;

implementation

{ TTCEForm }



procedure TTCEForm.StartBitBtnClick(Sender: TObject);
begin
     StartBitBtn.Enabled := False;
     TestData;
     //Choose between two modes - integer or real elemnts to be in test array
     if IntegerRadioButton.Checked then
      begin
           IntegerArrayTest;
      end
     else
      begin
           RealArrayTest;
      end;

      StartBitBtn.Enabled := True;
end;




procedure TTCEForm.IntegerArrayTest; //Test integer efficiency
 var
    i,j : Integer;
    RNumber : Integer;
    Sum : Integer;  
begin      
      Sum := 0;
      RNumber := FArrayCellsX*FArrayCellsY - 1;
      FTime := GetTickCount;
          
      for i:=0 to CoAmplified do
       begin
            Sum := 0;
            for j:=0 to RNumber do
             begin                  
                  Sum := Sum + 1*2;
             end;
        end;
      
      FSum := Sum;
      FTime := GetTickCount - FTime;
      ShowTimeLabel.Caption := FormatDateTime(' hh"h":nn"m":ss"s" ', FTime) + ' -integer- '
                            + ' ' + 'Sum = ' + IntToStr(FSum);
      Application.ProcessMessages;
      
end;




procedure TTCEForm.RealArrayTest; //Test real efficiency
var
    i,j : Integer;
    RNumber : Integer;
    Sum : Extended;    
begin      
      Sum := 0;
      RNumber := FArrayCellsX*FArrayCellsY - 1;
      FTime := GetTickCount;
      
      for i:=0 to CoAmplified do
       begin
            Sum := 0;
            for j:=0 to RNumber do
             begin                  
                  Sum := Sum + 0.1*2/5;
             end;
        end;
      finally
      
      FSumReal := Sum;
      FTime := GetTickCount - FTime;
      ShowTimeLabel.Caption := FormatDateTime(' hh"h":nn"m":ss"s" ', FTime) + ' -real- '
                            + ' ' + 'Sum = ' + FloatToStr(FSumReal);
      Application.ProcessMessages;
      
end;




procedure TTCEForm.TestData; //Read input data
begin
     FArrayCellsX := StrToInt(ArrayXEdit.Text); //Read input data - X
     FArrayCellsY := StrToInt(ArrayYEdit.Text); //Read input data - Y
end;




function TTCEForm.GetTickCount() : TDateTime;
begin
      Result := Now;
end;


initialization
  {$I tce.lrs}

end.



Оттук почва викането на процедурите за тест и четене на входните данни:
Примерен код
procedure TTCEForm.StartBitBtnClick(Sender: TObject);

В завсимост от опциите, които потребителя е избрал от GUI прозореца отиваме тук:
Примерен код
procedure TTCEForm.IntegerArrayTest;

или тук
Цитат
procedure TTCEForm.RealArrayTest;

Това чете входните данни
Примерен код
procedure TTCEForm.TestData;

които трябва да са цели числа.
Това
Цитат
function TTCEForm.GetTickCount() : TDateTime;

го използвам за да изчисля продължителността на изчисленията - то чете момента на началото и края на изчисленията. Те се помнят в променливата
Цитат
FTime

И в началния момент тя е равна на стойността на функцията
Примерен код
GetTickCount;

т.е.
Примерен код
FTime := GetTickCount;

Крайния момент и продължителността на изчилсленията са съответно
Примерен код
FTime := GetTickCount - FTime;

Резултатите изобразявам с
Примерен код
 ShowTimeLabel.Caption := FormatDateTime(' hh"h":nn"m":ss"s" ', FTime) + ' -real- '
                            + ' ' + 'Sum = ' + FloatToStr(FSumReal);

Ами това е, ако нещо не е ясно питайте.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Бисквитките на linux-bg.org
Предложения за подобрения на сайта
ogi 0 4683 Последна публикация Apr 29, 2002, 21:40
от ogi
Лаком Linux
Хардуерни и софтуерни проблеми
kennedy 2 5242 Последна публикация Aug 13, 2002, 01:15
от zarrro
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 8929 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7545 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7590 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork