Автор Тема: XFS  (Прочетена 983 пъти)

Lamer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
XFS
« -: Mar 11, 2005, 12:52 »
Мисля да премина на XFS за основния си дял и ми се ще да ми кажете вашите ЛИЧНИ впечатления за XFS. По-точно като стабилност и производителност.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
XFS
« Отговор #1 -: Mar 11, 2005, 12:59 »
Стабилна е, но няма смисъл да минаваш на нея освен ако не мислиш да работиш с МНОГО файлове с размер над 1Г и необходимост от random достъп до тях като видео или аудио записи
Активен

0x2B|~0x2B

Lamer

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
XFS
« Отговор #2 -: Mar 11, 2005, 13:23 »
Ми ще работя с всякакви файлове между които ще има и DVD.iso с по 4.7 или 9ГБ. А до колкото знам ext3 май има проблем с по големи файлове от 4ГБ - това поне показа Acronis - програма която може да форматира и в еьт2/3 reiserFS.
Активен

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
XFS
« Отговор #3 -: Mar 11, 2005, 15:45 »
Моите лични впечатления са, че това е най-добрата журнална файлова система за Линукс. ext2/ext3 имат сериозно ограничение на броя файлове в директория (зависи от големината на таблицата на i-възели, която се създава при форматиране). Освен това i-възелите се съхраняват в свързан списък, което е ОК за 5000-6000 файла в директория, но при повече вече създава сериозни проблеми. Разбира се, потребителска система рядко може да изпита подобни затруднения, но при един IMAP сървър това са много сериозни ограничения.
С ReiserFS съм губил данни веднъж и тогава разбрах, че опцията да съхранява няколко малки файла в един физически extent е експериментална. Оттогава изтече много вода, сигурно нещата са се променили, ама парен каша духа.
XFS има супер яка екстра, която не съм я виждал по другите ФС - индивидуални права за достъп до файл (ACL). Единственият минус, който съм забелязал, е невъзможността да й се намалява размера, когато е върху LVM - но затова пък може да се увеличава.
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

n_antonov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1185
    • Профил
    • WWW
XFS
« Отговор #4 -: Mar 11, 2005, 17:08 »
XFS е превъзходна файлова система. Впрочем, вече всички файлови системи за Линукс поддържат ACL's, но това не е единствената екстра в случая с XFS.
Активен

-------------------------------------------------------------------------
./debian/rules

Agent_SMITH

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3082
  • matrix kernel module
    • Профил
XFS
« Отговор #5 -: Mar 11, 2005, 17:14 »
Секцията за лични мнения е ТУК.
Активен

-= СПАЗВАЙТЕ ПРАВИЛАТА НА ФОРУМА =-