Автор Тема: Интернет банкиране  (Прочетена 5075 пъти)

spec1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 230
    • Профил
Интернет банкиране
« -: Mar 21, 2010, 22:43 »
    Знае ли някой банка, позволяваща банкиране от Linux ?
   По моите няблюдения, май всички изискват Windows , да не
 говорим ,че при някои банки използването на Internet Explorer е
 задължително !
Активен

DidkoSlawow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 87
  • Distribution: Arch
    • Профил
    • WWW
Re: Интернет банкиране
« Отговор #1 -: Mar 22, 2010, 08:18 »
Имам дебитна карта на "Societe Generale Експресбанк" и нямам проблеми с web банкирането през:
Код:
root@siduxbox:~# apt-cache policy iceweasel
iceweasel:
  Installed: 3.5.8-1
  Candidate: 3.5.8-1
  Version table:
 *** 3.5.8-1 0
        500 http://ftp.us.debian.org sid/main Packages
        500 http://ftp.bg.debian.org sid/main Packages
        500 http://ftp.debian.org sid/main Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
Код:
root@siduxbox:~# infobash -v
Host/Kernel/OS  "siduxbox" running Linux 2.6.33-1.slh.3-sidux-686 i686 [ sidux 2009-04 Μόρος - kde-lite - (200912310312) ]
CPU Info        AMD Turion 64 Mobile MT-30 clocked at [ 1600.000 MHz ]
Videocard       ATI Radeon Mobility X700 (PCIE)     [  ]
Processes 117 | Uptime 7min | Memory 250.8/502.8MB | HDD Size 60GB (53%used) | Client Shell | Infobash v3.30
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Интернет банкиране
« Отговор #2 -: Mar 22, 2010, 08:43 »
Банкиранията на ПИБ и ЦКБ също работят без проблем.
Активен

ieti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
  • Distribution: Arch, Debian
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Интернет банкиране
« Отговор #3 -: Mar 22, 2010, 09:09 »
Булбанк също е наред. Сертификата който издават през сайта им - .pk12 файл си работи със Firefox(Iceweasel). С последната версия на Chrome и добавката на SSL Client UI също нямам проблем да го използвам, въпреки че браузъра не е описан като поддържан.

Единственото което ми се наложи да направя за Chrome е да си прехвърля ключовете съгласно тази статия.

https://wiki.mozilla.org/NSS_Shared_DB_Howto

Debian Lenny 5.0.4, IceWeasel
Google Chrome Dev Latest
« Последна редакция: Mar 22, 2010, 09:19 от ieti »
Активен

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Интернет банкиране
« Отговор #4 -: Mar 22, 2010, 09:58 »
Аз пък нямам проблеми с Пощенска и Райфайзен.
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Интернет банкиране
« Отговор #5 -: Mar 22, 2010, 16:41 »
Аз всъщност не знам банка която да не позволява елетронно банкиране под Linux. Може ли да дадеш пример с банка в която ползването на Windows/Internet Explorer е задължително?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Интернет банкиране
« Отговор #6 -: Mar 22, 2010, 16:54 »
Може ли да дадеш пример с банка в която ползването на Windows/Internet Explorer е задължително?
ОББ :) Проверките на сметките могат да се правят от всеки браузър под всяка ОС, но когато се стигне до движение на пари, стигаш до ActiveX контрола, която борави със сертификата, така че ползването на Internet Explorer става задължително. Въпросният Internet Explorer може да бъде подкаран под емулация, но си е рисковано да поверяваш парите си на емулация ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Интернет банкиране
« Отговор #7 -: Mar 22, 2010, 17:08 »
@neter: При ОББ използването на IE е задължително (или поне беше, когато го правих за последно) само при регистриране на УЕП. В останалите случаи може да си работиш спокойно и да правиш преводи без да се налага да ползваш IE.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Интернет банкиране
« Отговор #8 -: Mar 22, 2010, 17:12 »
//offtopic
Ooo, ОББ, колко мога да ги нареждам само за "нормалното" им банкиране  ;D ;D ;D
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Интернет банкиране
« Отговор #9 -: Mar 22, 2010, 17:32 »
@neter: При ОББ използването на IE е задължително (или поне беше, когато го правих за последно) само при регистриране на УЕП. В останалите случаи може да си работиш спокойно и да правиш преводи без да се налага да ползваш IE.
Не знам какво си ползвал ти и как се е получило при теб, но тъй като баща ми използва ОББ, съм си играл доста по въпроса, и винаги стигах до задънена улица. Естествено, нещата може да са се променили за последните 2-3 години, откакто си играх (не знам ти за кога говориш), скоро време ще направя нови опити, за да видя какво е текущото положение. Но, тъй като сертификатите му седят заредени и в другите браузъри (Firefox и Chrome), а той ползва тях, когато влиза в сайта без да прави преводи, струва ми се, че щеше да забележи, ако се е появила такава възможност (имаше някакви неактивни работи, а той е наблюдателен човек). Много похвално за ОББ ще бъде, ако са поправили това недоразумение, но... малко съм скептичен по въпроса :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8813
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Интернет банкиране
« Отговор #10 -: Mar 22, 2010, 20:27 »
Имам банкиране от Пощенска. Всъщност го познавам доста добре. Както може да се разбере от чичко Неткрафт:

http://uptime.netcraft.com/up/graph/?mode_u=on&mode_w=on&site=www.postbank.bg

Платформата не може да е по-М$ обвързана.Отделно доста подробното, дебело и труднооткриваемо pdf ръководство е писано само за един четец, дето и М$ се отказа от него.

Но изненада банкирато работи на ГНУ/Линукс и за Мозила се издава специален сертификат.

Харесва ми, че могат да се вадят всякакви справки в много различни формати. От втори ноември миналата година кандидатсването е опростено и става за десет минути. Преди беше по-добре, за да избегнеш бюрокрацията да кандидатстваш по Интернет. Цената на преводите за физическо лице е левче (на гише е два).

Като минус мога да посоча, че на безплатния телефон за помощ, отговарят две каки. Трудно е да се свържеш. А и те значт често срещаните проблеми със сертификатите, но май не са особено технически грамотни. Поне аз успях да реша елементарно проблем с пренесен сертификат, които те не можеха (решението не беше все пак очевидно, макар и логично). Поне да си кажа, възможните проблеми са три-четири и всички са описани в ръководството.

Ползвал съм и банкиране на БДСК. Като възможности ми хареса. Техен сертификат не съм ползвал, но се оказа единтичен с този, които издават Пощенска. А май и повечето банки издават такива.

OББ не ползваха ли flexcube? Иначе в момента са дали поръчка на едни симпатяги да им пренапишат от нулата банкирането, ама онези търсеха ASP.NET програмисти, та не знам, какво ще излезе :(
« Последна редакция: Mar 22, 2010, 20:32 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Re: Интернет банкиране
« Отговор #11 -: Mar 22, 2010, 20:38 »
Аз си имам банкиране от:
 * Първа инвестиционна - малко ме дразнят самите те като банка и някои от политиките им, но банкирането работи без проблеми - преводи се правят като слънце
 * Централна Кооперативна Банка - платформата която ползват е реално същата като epay - работи безпроблемно (него го ползвам най активно) ползвал съм го и със техен сертификат и с универсален подпис. Единственото което не ми харесва при тях е че не можах да ги убедя да си сложат в тръстед зоната руут сертификатите на българските издатели на подписи, поради което е необходимо да си инсталираш на твоята машина, цялата верига на твоя издател. Не е болка за умиране но не е и особенно трудно да го направят и те.
 * Прокредит - има банкиране, логването си става, не съм правил преводи - ако не се лъжа все още карат на хавата с еднократните кодове (TAN - Transaction Authentication Numbers)
 * EPay - не са точно банка но карай - което казах за CCB важи и за тях - с изключението че имат българските руутове като тръстед на техните машини и не ти създават стрясъци :)
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Интернет банкиране
« Отговор #12 -: Mar 22, 2010, 20:49 »
@neter: Ако имаш проблеми с ОББ и Firefox мога да споделя опит. Аз имам наблюдение върху последните две години.
Активен

peterangelov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Re: Интернет банкиране
« Отговор #13 -: Mar 23, 2010, 09:08 »
Ползвам онлайн банкиране от ОББ - и засега не прави проблеми, подписва се XML-a за превод без особени грижи..
Активен

radnev

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Интернет банкиране
« Отговор #14 -: Mar 23, 2010, 11:05 »
Първа инвестиционна при издаването на подписа ползват някакви Инфонотари, които искат IEeeee.

И на всичкото отгоре от който компютър подадеш заявка, там трябва да си изтеглиш подписа. Пуска някакви ActiveX, които помнят някакви неща. И после разбира се експорт/импорт в който си искаш браузър.

Поне така беше аз като си го пусках.
Активен