Автор Тема: Ненормална работа със Самба!  (Прочетена 964 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Другарчета, нормално ли е това нещо, на Уиндоус машина да имаш същия юзер със същата парола каквито са на линукс машината от която е споделена директория и да си влиза в споделената директория, да си копи и пейства и изобщо да не иска юзер и парола при първото влизане!?
Като е с друго име или втори юзер уиндоуса, него не го пуска така бадава!

Не съм пробвал дали ще ме пусне, ако на уиндоуса е само същия юзер, но без парола.
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Ненормална работа със Самба!
« Отговор #1 -: Aug 25, 2012, 02:11 »
Е то това е смисъла на AD...
Иначе за какво ти е ако не може да го ползваш като удобство.
Като цяло идеята е следната - логваш се в акаунта си и повече не се занимаваш с пароли.
AD се грижи да те auth-ва автоматично след това :)

Сега ако ти си си направил автоматично логване на бозата, това вече е друго нещо :)
Но мисля че и през линукса с автоматично логване, самбата пак не ти иска никакви пароли за достъп до споделените ресурси :)

И естествено, че акаунта ще сработи ако името и паролата са еднакви. Това е смисъла на самбата( и по-точно на AD) - да може да се логваш от всякаде и да получаваш достъп до споделените ти ресурси за дадения акаунт.
« Последна редакция: Aug 25, 2012, 02:14 от !ntel »
Активен

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: Ненормална работа със Самба!
« Отговор #2 -: Aug 25, 2012, 02:32 »
Абе честно да ти кажа, минахме от самба на НФС вече. МС Уиндоус 7, Сървар 2008 и тн поддържат само НФС3, ама не е проблем...
В момента карам един сървар с Керберос за раздаване на ресурсите, самба(стои си там) и НФС3 като всичко което раздавам вече е НФС с керберос тикетче... мрежата е пълна шашмалогия с Уин, Лин и Мак... Всеки потребител си има домашната директория на сървара и въобще не се занимава с бекъпи или пък настройване на Примерно мейклиента на 10 машини...

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Ненормална работа със Самба!
« Отговор #3 -: Aug 25, 2012, 02:34 »
Ами аз щото си живея сам и съм си направил на основната машина с Убуннту 10.04 автоматимно да ме логва, а на лаптопа който ми е с Уиндоус 7 и го ползвам само на вън не е с атуто логин, но от убунту към уиндоуса си иска парола, даже и когато се опитам да вляза от мрежата в папка споделена от него! И двете са ми с еднакво име и пароли и до сега не бях се замислял що така, но тия дни тествам разни неща във виртуалки с убунту и различни уиндоуси, та се замислйх това нещо дали е нормално поведение на самбата, за да го използвам, но пък това, че от убунту си изисква парола за папка споделена от него от същия си юзер ме накара да се замисля, че може и да не е нормално!
Активен

kip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 162
  • Distribution: Debian, FreeBSD, Arch Linux
  • Window Manager: Gnome,LXDE,XFCE
    • Профил
Re: Ненормална работа със Самба!
« Отговор #4 -: Aug 25, 2012, 08:31 »
Нормално поведение е! Интел ти е отговорил защо. А от Убунту е нормално да ти иска име и парола, ако се опитваш да достигнеш мрежов споделен ресурс, за който нямаш записана някъде акредитация(за разлика от Windows, Убунту няма SSO по подразбиране).
« Последна редакция: Aug 25, 2012, 08:48 от kip »
Активен