Анкета

Въпрос: За КОЙ ще гласувам?  (Гласуването приключено: Apr 29, 2013, 21:42)

  • ГЕРБ,БСП,ДПС,АТАКА,СДС,НДСВ,Кунева и тн.
    - 9 (31%)
    ДРУГ
    - 11 (37.9%)

Общ брой гласове: 18

Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 30   Надолу

Автор Тема: За кой ще гласувам?  (Прочетена 67426 пъти)

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #195 -: Apr 22, 2013, 13:43 »
Има една основна разлика между комунизма и останалите масово лансирани идеологии, която почти винаги се пропуска, най-често чрез приравняване на комунизма със социализма (виждам, че и човекът от линка, който си дал, го прави) - докато останалите идеологии говорят за различни методи за разпределение на собствеността и ресурсите, в комунизма няма собственост. Ресурсите са за всички без да принадлежат на никого, без никой да решава кой до какво ще има достъп и до какво не. Тази основна характеристика в идеологията (или, по-точно, липса на характеристика за собственост) прави тази идеология не просто различна от останалите, а тяхна противоположност.

Между другото, нещо, за което чух вчера, което доста ме шокира, макар че хич не ме изненада - Former Nestlé CEO Says Water Is Food That Should Be Privatized – Not A Human Right

И ще се повторя, но пак ще задам тези два въпроса, макар че са риторични - човек трябва да си отговори сам за себе си на тях. Ако човекът иска да живее в мир, защо са му правила, за да го направи? Ако човекът не иска да живее в мир, има ли правила, които биха му попречили да го стори?
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

bot

  • Гост
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #196 -: Apr 22, 2013, 13:43 »
 аз имам една идея - да се създаде е-партия. Тя няма да има физически представители, а виртуални такива, идеите за които ще се бори ще бъдат предлагани и гласувани от народа, членове и поддръжници също няма да има, всеки ще има право да гласува, независимо от възгледите си. Представителите в парламента ще бъдат електронни устройства, които ще осъществяват връзка от уеб интерфейса на партията към системата за гласуване в парламента и ще предават пряко волята на народа, така ще се съкратят средства за мързеливи и корумпирани представители. Е, конституцията трябва да се попромени и ще е един вид прецедент, но пък виртуалната валута си беше прецедент допреди няколко години, а вече се налага в реалния живот
Активен

villynull

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #197 -: Apr 22, 2013, 14:21 »
По-добре да се създаде една ел. държава, а не само партия :)
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #198 -: Apr 22, 2013, 15:39 »
Цитат
аз имам една идея - да се създаде е-партия. Тя няма да има физически представители, а виртуални такива, идеите за които ще се бори ще бъдат предлагани и гласувани от народа, членове и поддръжници също няма да има, всеки ще има право да гласува, независимо от възгледите си.


Поредния философ. Държава не се упвавлява с възгледи, а със стратегия.

Баба Пена не може да има глас в държавни решения!

« Последна редакция: Apr 22, 2013, 15:45 от shoshon »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #199 -: Apr 22, 2013, 15:47 »
Поредния философ. Държава не се упвавлява с възгледи, а със стратегия.
Баба Пена не може да има глас в държавни решения!

А Стратегията какво е? Пак са възгледи... намеренния и някаква идеология кое как трябва да се направи.

а за баба ти Пена изобщо не мисля че трябва да има глас в държавни решения, като и за разните гласоподаватели със средно, основно че даже и без никакво образование. Откъде накъде съдбата ми ще зависи от някой 'мургав' индивид дето даже и основно-то си образование не е завършил.



Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #200 -: Apr 22, 2013, 15:49 »
Стояне (neter), виждам, че си падаш по анархизма, но както се казва, законите са за лошите хора, т.е. за да предпазят съвестните хора от злоупотребата на недобросъвестните.
Освен това правилата са и обществен договор. Без правила няма игра, т.е. общество. При животните също има правила, нищо че не са писани. И се спазват по един или друг начин.
При комунизма (поне по Маркс) също има частна собственост, само че там е позволена само личната собственост (т.е. частна собственост върху личните вещи и др.), докато частната собственост върху средствата за производство не е позволена.
« Последна редакция: Apr 22, 2013, 15:51 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #201 -: Apr 22, 2013, 16:01 »
Цитат
А Стратегията какво е? Пак са възгледи... намеренния и някаква идеология кое как трябва да се направи.

Възгледи:

Моята заплата признак ли е за социално равенство/неравенсто?
Еди колко си милиграма CO2 замърсен въздух ли са или не?
5% безработица малко ли е или не?
1% разтеж малко ли е или не?

Стратегия:

Как да постигна не 1% а 5% разтеж.
Как да подобря качеството на въздуха
....


Възгледите на една партия БИ ТРЯБВАЛО да са ясни преди време на избори. След като тя е избрана, възгледите нямат значение. След изборите съществува само стратегия и плануване.


Ако някой тръгне да ми философства след като е бил избран и да се чуди кое е правилно и кое не, тогава за кво съм го избрал? Да се учи на занаят ли?
« Последна редакция: Apr 22, 2013, 16:03 от shoshon »
Активен

bot

  • Гост
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #202 -: Apr 22, 2013, 16:47 »
 шушоне, млад си още ама с времето ще поумнееш, коя партия ще обяви официално че ще жертва заплатата на баба ти Пена за да намали емисиите на СО във въздуха. Забелязал ли си че хората използват собствените си страхове и комплекси за да нападат останалите, примерно - аз си знам че съм философ и когато ме нарекат така се дразня ужасно - съответно използвам същото за да нападам останалите. Тази идея я пуснах на майтап, ама някой май се разфилософства...
Активен

Вечно Мрънкащ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #203 -: Apr 22, 2013, 18:04 »
Поредния философ. Държава не се упвавлява с възгледи, а със стратегия.
Баба Пена не може да има глас в държавни решения!

А Стратегията какво е? Пак са възгледи... намеренния и някаква идеология кое как трябва да се направи.

а за баба ти Пена изобщо не мисля че трябва да има глас в държавни решения, като и за разните гласоподаватели със средно, основно че даже и без никакво образование. Откъде накъде съдбата ми ще зависи от някой 'мургав' индивид дето даже и основно-то си образование не е завършил.

Да отнемаш правото на глас на оределена група хора е пътя към олигархията. А точно  олигархията в която живеем сега ни докара до тоя хал. Тоя мургав индивид както го наричаш ти, не е виновен че няма образование. Виновни сме всички ние, че не създаваме условия той да се образова и да стане пълноценна част от обществото. Защото колкото и да не ти се вярва, ние българите сме отговорни за всички живеещи в нашата държава. Ние сме я създали, ние определяме правилата, ние казваме кой какво място в обществото ни да заеме. Не може да ги отритваме, да не им даваме шанс да се образоват и после да ги обвиняваме, че са необразовани.
Айде да забравим за циганите. Дай да погледнем инвалидите ... ми те по тая логика дето я извади, не заслужават да живеят бе, защо само да ни тежат, да им правим достъпна среда, да ги допускаме в университетите, че и да им поемаме разходите за личен асистент. Ами незрящите ... от къв чеп да им купуваме кучета водачи, да харчим една камара пари за да ги обучаваме и храним.
Не гледай от собствената си камбанария, защото може да се озовеш на мястото на всеки един от изброените по-горе. Ами ако се окаже че във вените ти тече "мургава" кръв? Ами ако един ден се случи най-лошото и станеш инвалид и нетрудоспособен? Искаш ли тогава да ти казват, че понеже не можеш да допринесеш за обществото, нямаш права?
Баба Пена и мургавия индивид от които се страхуваш, в даден момент ще постъпят по-мъдро от теб и ще вземат по-правилно решение за общото благо.
И за край, ще цитирам едно апокрифно евангелие "Бог обича простите и незлобливи хора, за това тях той дарява с любовта и мъдростта си". Постарайте се да бъдете незлобливи, знам че никой от вас няма да се принае за прост, но поне незлобливи можем да бъдем всички.
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #204 -: Apr 22, 2013, 19:07 »
шушоне, млад си още ама с времето ще поумнееш, коя партия ще обяви официално че ще жертва заплатата на баба ти Пена за да намали емисиите на СО във въздуха. Забелязал ли си че хората използват собствените си страхове и комплекси за да нападат останалите, примерно - аз си знам че съм философ и когато ме нарекат така се дразня ужасно - съответно използвам същото за да нападам останалите. Тази идея я пуснах на майтап, ама някой май се разфилософства...

Нямам нищо против философите, а и доста ми харесва темата. Мисля, че когато се води дискусия от умни и възпитани хора(не когато говорим за концлагери), винаги има какво да се научи. В крайна сметка по телевизията не те учат как да си изградиш мнение на гражданин - вместо това те замерят с чалгия.

Дори и да си го споменал на майтап и да е неприложимо сега, в бъдеще идеята може да стане реалност. Затова, все пак е важно да знаем какви са плюсовете и минусите на подобно управление.

Цитат
Ами ако се окаже че във вените ти тече "мургава" кръв? Ами ако един ден се случи най-лошото и станеш инвалид и нетрудоспособен? Искаш ли тогава да ти казват, че понеже не можеш да допринесеш за обществото, нямаш права?

Това е фашизъм и няма нищо общо с олигархията. Много хора от форума ме познават и знаят, че аз съм последния човек, който ще защитава дискриминацията.
Активен

geroy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 198
  • Distribution: Windows, NetBSD, Devuan
    • Профил
    • WWW
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #205 -: Apr 22, 2013, 19:47 »
geroy, изглежда не си наясно какво значи комунизъм. Монополите, които описваш, са напълно характерни за капитализма. Дали нещо е комунизъм или капитализъм не се определя от това дали е обвързано с Русия или със САЩ. Дебелите бизнесмени са капиталистически фигури, чието присъствие може да се забележи във всеки отрасъл на капитализма, и тук далеч не става дума само за България. В комунизма тези фигури нямат работа.
Препоръчвам ти да се зачетеш за това какво са комунизъм и капитализъм. Това, че някой някога е използвал термина с различна идея, не присвоява автоматично различната идея към термина. Комунизмът е идеология, нямаща почти нищо общо с масово лансираната идея за него както от наричали се преди комунисти, така и от настоящи капиталисти.

Мда, трябваше да го напиша като екс-комунистите. Те са продукт на опита да се наложи една измислица като комунизма. Комунизъм има още в Северна Корея. В Китай отдавна не е комунизъм.
Наясно съм с полюсите в политиката. Исках да наблегна на другото което написах.  ;)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #206 -: Apr 22, 2013, 20:41 »
Комунистическите идеи са противохристиянски и ни доведоха в това бездуховно, безнраствено, неморално битие. Знам, че Дежърния ще ме хока на лични, че това бил черен социализъм ли и аз не знам какво, но това сме видели от него.

Мрънчо напротив. Ето аз сега си признавам без бой и сръбска музика, че съм прост. Признавал съм го много пъти.

Габровецо във Википедия се възпротивих, че по всички правила КНДР е социалистическа държава, пък те не са я включили в съответната категория. Тогава нашия възлюбен побратим с златно име ме опонира, че това не било така. Те отдавна са били скъсали със съответната символика.

Извода е, че дори нещо да прилича не е непременно това дето го оприличаваме. И в тая връзка КНР що за държава ще да е и с какво устройство?

И на него самия ще кажа нещо. Това което споменува не се отнася само за изстрадалата ни родина, ще значи ли това, че дорде има западна култура всичкото е в апотеоз на кръчмарското конспиративно заговорничество?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Вечно Мрънкащ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #207 -: Apr 22, 2013, 21:28 »
Е Гоше то ти това го казваш отдавна, ама идеята ми е, че 99% от хората не го правят
Активен

Вечно Мрънкащ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #208 -: Apr 22, 2013, 21:30 »
geroy, изглежда не си наясно какво значи комунизъм. Монополите, които описваш, са напълно характерни за капитализма. Дали нещо е комунизъм или капитализъм не се определя от това дали е обвързано с Русия или със САЩ. Дебелите бизнесмени са капиталистически фигури, чието присъствие може да се забележи във всеки отрасъл на капитализма, и тук далеч не става дума само за България. В комунизма тези фигури нямат работа.
Препоръчвам ти да се зачетеш за това какво са комунизъм и капитализъм. Това, че някой някога е използвал термина с различна идея, не присвоява автоматично различната идея към термина. Комунизмът е идеология, нямаща почти нищо общо с масово лансираната идея за него както от наричали се преди комунисти, така и от настоящи капиталисти.

Мда, трябваше да го напиша като екс-комунистите. Те са продукт на опита да се наложи една измислица като комунизма. Комунизъм има още в Северна Корея. В Китай отдавна не е комунизъм.
Наясно съм с полюсите в политиката. Исках да наблегна на другото което написах.  ;)

Комунизъм никога не е имало, точно поради тази причина, комунизмът никога не се е провалял като идеология. Комунизмът не е измислен от Маркс, той просто е формулирал своето виждане за това, що е то комунизъм.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: За кой ще гласувам?
« Отговор #209 -: Apr 22, 2013, 21:44 »
Комунизъм никога не е имало, точно поради тази причина, комунизмът никога не се е провалял като идеология. Комунизмът не е измислен от Маркс, той просто е формулирал своето виждане за това, що е то комунизъм.

Е тука ше трябва да се съглася. Комунизъм идва от „комуна“,  а не от фантазиите на другаря Маркс.
Комуна по-голяма от едно село не може да има. Оттук нататък сами можете да си направите изводите.  ^-^
Активен

Без правила няма игра
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 30   Нагоре
« назад напред »