Автор Тема: Проблем с добавянето на архитектура  (Прочетена 2788 пъти)

nikito52

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Здравейте, искам да си добавя архитектурата и386 в 64-битовата ми в Дебиан 6,0,7. Начинаещ съм в линукс ако може някои да ми помогне ще съм благодарен.
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #1 -: Apr 13, 2013, 15:50 »
Предполагам, че въпросът ти е как да накараш да работят някои 32-битови приложения в 64-битовата ти система. Ако е така, то по принцип имаш нужда от пакетите ia32-libs и ia32-libs-gtk. Инсталирай ги с команда под root (или със sudo отпред, ако потребителят ти има нужните права)
Цитат
apt-get install ia32-libs ia32-libs-gtk
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #2 -: Apr 13, 2013, 15:53 »
Предполагам, че въпросът ти е как да накараш да работят някои 32-битови приложения в 64-битовата ти система. Ако е така, то по принцип имаш нужда от пакетите ia32-libs и ia32-libs-gtk. Инсталирай ги с команда под root (или със sudo отпред, ако потребителят ти има нужните права)
Цитат
apt-get install ia32-libs ia32-libs-gtk

Neter, баце sysadmin си :) IA = Итаниум :)

П.П Ае обърках се... заебете ме :D Обърках се с IA64...
« Последна редакция: Apr 13, 2013, 18:09 от shoshon »
Активен

nikito52

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #3 -: Apr 13, 2013, 16:31 »
Да точно това искам да направя. Опитах така както ми каза и не става. Изписва това след като напиша apt-get install ia32-libs ia32-libs-gtk в root конзолата.
Цитат
The following packages have unmet dependencies:
 ia32-libs : Depends: ia32-libs-i386 but it is not installable
 ia32-libs-gtk : Depends: ia32-libs-i386 but it is not installable
                 Depends: ia32-libs-gtk-i386 but it is not installable
E: Broken packages
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #4 -: Apr 13, 2013, 16:57 »
ia32-libs вече е в миналото, сега на мода е извращението, наречено multiarch: http://wiki.debian.org/Multiarch/HOWTO

Само внимавай и преди да следваш описаните стъпки си ъпдейтни dpkg, за да не псуваш и да не се вкарваш в приключения като мен.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

lunarvalley

  • Гост
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #5 -: Apr 13, 2013, 17:17 »
Цитат
ега на мода е извращението, наречено multiarch
лелеее  :o
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #6 -: Apr 13, 2013, 19:48 »
Абе... не съм му никак навит на multiarch-а. А с ia32-libs си подкарвам Thunderbird и Skype 4.0.0.7 (някъде му загубих пакета за 64-бита, който не искаше отделно да се инсталира ia32-libs) без допълнителни ядове.

nikito52, сигурен ли си, че ползваш Debian 6.0.7? Аз съм със същия на 3 десктоп машини, където съм качвал ia32-libs, и такава зависимост не ми е искана, още повече, че я няма и в хранилищата. Да не си с някой Testing или Unstable?

П.П.: Гледам в Мрежата има предложения за изпълнение на следните команди преди това (пак като root или със sudo):
Цитат
dpkg --add-architecture i386
apt-get update
за да се активирали някакви 32-битови хранилища, където се намирала въпросната зависимост. Но пак казвам, аз съм с Debian 6.0.7 и такава зависимост никога не ми е искана. Провери си системата.

shoshon, удари една виртуална [_]3 от мен, да се събудиш :P
« Последна редакция: Apr 13, 2013, 19:56 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #7 -: Apr 13, 2013, 20:36 »
Именно това е multiarch кретенията: dpkg --add-architecture на практика ти променя sources.list като лепи архитектурата към source-овете. Евентуално после се очаква да си инсталираш 32-битовия пакет с apt-get install package:i386.

Между другото, когато сработи е цвете и е идеи по-добре от преди, примерно на мен ми трябват 32-битови версии на openssl и json-c, които съответно не идват с ia32-libs и така се инсталират елементарно, преди трябваше да ги билдвам от сорс и да ги слагам в /usr/lib, да се оправям с някакви кретении със symlink-ове и тем подобни глупости.

Проблемът е че докато сработи, може да ти се завие свят. При мен цялата работа беше че dpkg беше достатъчно нов за да добавя архитектури и достатъчно стар, че да не работи въобще (доколкото разбрах в началото е имало разни промени и има поне една версия на dpkg, която не работи, та по някакво стечение на обстоятелствата съм бил точно с такава). С други думи примерно --add-architecture е налична опция на командния ред, но като цяло впоследствие няма ефект. Което е по-лошо, изпращяха ми нервите и почнах да правя глупости, с което си съсипах пакетния мениджър изцяло (това ми се случва веднъж на година-две и винаги псувам зловещо като стане).

А, между другото сигурни ли сте че продължава да има ia32-libs? При мен (testing) имам някакви спомени че ia32-libs го направиха един вид "transitional", демек като го инсталираш, пост-инстал скриптовете те зарадват с глупости от сорта на "минахме на multiarch, направи еди какво си". Всъщност, аз май заради това ползвам multiarch.
« Последна редакция: Apr 13, 2013, 20:39 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #8 -: Apr 14, 2013, 03:41 »
А, между другото сигурни ли сте че продължава да има ia32-libs?
В Debian Squeeze със сигурност го има и не е transitional - както казах, имам го инсталиран на 3 десктоп системи с Debian Squeeze, едната от които я инсталирах вчера (вече онзи ден, в петък) на служебния ми лаптоп, с който се сдобих, и си върши работата, както се очаква, без оплаквания за още зависимости или предложения за multiarch.
Ама, като казваш, че в Testing положението се е променило (попадам и на други писания в Мрежата за това), може и да си имам занимавка по въпроса, когато излезе в стабилен вариант. Ще видим.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #9 -: Apr 14, 2013, 09:02 »
Не знам ама ia32-libs си ги има в тестинг хранилището,друг е въпроса когато добавя 32 архитектура и пакетния мениджър се опитва да ми разкара половината система маркирайки доста от пакетите като " повече не необходими" :)
Иначе дори и един глупав скайп от полседните не тръгва без "dpkg --add-architecture i386"
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

nikito52

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #10 -: Apr 14, 2013, 15:43 »
Преинсталирах пак същия Debian и оспях да инсталирам ia32-libs и ia32-libs-gtk и сега като опитам да инсталирам скайп пак ми изписва грешна архитектура и386
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

nikito52

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #12 -: Apr 14, 2013, 16:10 »
Neter, много благодаря за помощта вече си инсталирах и скайп.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с добавянето на архитектура
« Отговор #13 -: Apr 15, 2013, 07:46 »
Тоя джумбуз не знам от де го измислиха, но е голяма, скапана каша. Мен ми го наложи виното преди няколко месеца. Пускам едни стари игрички за децата на него. Изпълних точно инструкциите дето то самото ми даде, но си останах без вино. И обновленията станаха една каша. Защо изобщо са ги бутали тия неща, не ми е ясно. Вярно тестов Дебиан, ама чак пък толкова.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear