Автор Тема: Промяна на мак адрес и други параметри в Убунту 12.04!!!?  (Прочетена 2320 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
В Убунту 10.04 името на лан картата(eth1, 2, 3......) и мак адреса се генерираха в /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules и чрез редактиране на файла можеха да се променят, но от версия 12.04 този файл е празен, а ми трябва тази опция!!!
Проблема ми е, че като сменя лан картата на работеща машина, новата е с име етх2 и следват куп нови настройки за да изпълнява функцията на етх1. Идеята ми е, като сменя картата, да стартирам едно лайв сд 10.04 и от него да взема данните на новата карта и да редактирам записа на старата и системата да си стартира нормално, все едно, че е със старата си карта.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
В крайна сметка - към безжичната Ethernet мрежа ли искаш да се свържеш ?
Какво е това Ubuntu - с графична среда или без такава.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Сървър е! Без графична среда.
Проблема е, че като преместя диска от вече инсталирана и строена машина на друг компютър и става пълно мазало настройките на връзките, а искам просто да го редактирам и да си зацепи и да си тръгне.
Едната карта е външна връзка, а другата е вътрешна мрежа рутер. Към външното ИП уеб сървър, мейл и тем подобни.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Сървър е! Без графична среда.
Проблема е, че като преместя диска от вече инсталирана и строена машина на друг компютър и става пълно мазало настройките на връзките, а искам просто да го редактирам и да си зацепи и да си тръгне.
Едната карта е външна връзка, а другата е вътрешна мрежа рутер. Към външното ИП уеб сървър, мейл и тем подобни.
Автоматичния конфигуратор - pppoeconf не може ли да създаде връзката ?
Мисля, че той създаваше, както pppoe, така и Ethernet връзки.
« Последна редакция: Feb 05, 2016, 14:20 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Заповядай.

http://askubuntu.com/questions/689070/network-interface-name-changes-after-update-to-15-10-udev-changes

Благодарско Френд, но благодарение на добрия си англичански нищо не можах да схвана :( !
Има разни препратки по други директории и файлове и пак нищо не схванах :( !

Целта ми е, не при вече сгомнена машина да се чудя как да я изправя, а дали ще мога да го накарам да работи това нещо както в 10.04 и като сменя лан картата, преди да стартирам системата да стартирам едно лайв сд, да редактирам там нещата и да си стартира, все едно, че е със старата си карта. В 10.04 това си беше възможно.

Ако не те затруднява да ми го обясниш на прост български :( !

Проблема ми произтича от Zentyal-а! В момента го ползвам на виртуалки 2 броя, но експериментирам и с хардуер. Машинката е НР дс7800 с два диска в райд 1 и втора лан карта за външна, а вградената е за вътрешната мрежа. Като преместя масива в друга машина, тъй като вече вградената лан карта е сменена, нулира всички настройки на връзките и няма връзка от през ссх и само конзолно на място трабва да се оправя проблема, а това ми е най-големия проблем. Много е тъпо това, но е така! Единствената идея която ми идва на акъл е, да работи по начина по който работи в 10.04 и преди да го стартирам да го редактирам и хич да не се сети, че лан картата е сменена.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Ми то има Гого транслейт - той може да превежда цели страници. Обаче за съжаление на Гого българският En->BG е много зле, но Руският му (En->RU) е просто перфектен!!!!!!!! Само не казвай също че и Руският ти е 'много добър'. ::)
« Последна редакция: Feb 05, 2016, 17:31 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ми то има Гого транслейт - той може да превежда цели страници. Обаче за съжаление на Гого българският En->BG е много зле, но Руският му (En->RU) е просто перфектен!!! Само не казвай също че и Руският ти е 'много добър'. ::)

Нака, отдавна го ползвам гугъл транлейта и като за човек на години и без специализирано компютърно образование и без английски,  а на всичкото отгоре и на доста късна възраст докоснал се за първи път до тези технологии, смятам че твърде добре се оправям! Естествено благодарение на хората споделящи знания!
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
// offtopic погледнах пак този руският превод. Направо е изумително. Въобще не може да се познае че е машина. Никой не ни ебава за нищо нас българите. Сори за офтопика. Не мога да ти помомогна, а и бягам от системд.......Че ако почна така ще се разпсувам......И имената на мрежовите карти сменили нещо си: enxpsdftls...... >:(
« Последна редакция: Feb 05, 2016, 17:59 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.