Автор Тема: Линукс и Dell  (Прочетена 13327 пъти)

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #15 -: Mar 21, 2016, 12:25 »
По време на инсталацията мисля да заделя 30 гб за root ( / ) и 9 гб за swap тъй като рам паметта ми е 6 гб. Според вас добре ли съм преценил или греша? Харда ми е 500 гб.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #16 -: Mar 21, 2016, 13:43 »
9 за swap е много. 1 стига.
То и той няма да се ползва, ама да има :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #17 -: Mar 21, 2016, 14:11 »
Ще ползвам хибернацията на лаптопа и до колкото знам swap ще ми трябва заради тази функция. 1 гб за swap няма ли да е малко?
« Последна редакция: Mar 21, 2016, 14:13 от thunder81 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #18 -: Mar 21, 2016, 14:23 »
Относно хибернацията - не съм "в час". При наличие на толкова RAM, надали ще му се наложи на ядрото да ползва виртуална памет. Но, за да сме спокойни...
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #19 -: Mar 21, 2016, 15:37 »
Прав си! Като се замисля 6 гб си е доста и за една хибернация не е нужно повече от 1 гб памет за swap.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #20 -: Mar 21, 2016, 16:03 »
При линукса хибернацията е малко по-сложна :)

Имаш  suspend to ram и suspend to hdd (хибернация дето му викат). По default линукс дистротата имат suspend to ram  и работи, докато suspend to hdd не работи на всички машини и ДА буквално просто суапваш рамта (демек отива на харда).

Трябва да пробваш да видиш, на определена дистрибуция, с определен хардуер как работи. Но ако ще ползваш suspend to hdd, ти трябва swap колкото рамта.

« Последна редакция: Mar 21, 2016, 16:17 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #21 -: Mar 21, 2016, 16:09 »
По време на инсталацията мисля да заделя 30 гб за root ( / ) и 9 гб за swap тъй като рам паметта ми е 6 гб. Според вас добре ли съм преценил или греша? Харда ми е 500 гб.

за / са достатъчни и 20 GB според мен.

едно време, swap дяла се правеше равен на два пъти оперативната памет, но при 6 GB RAM, според мен може да го оставиш равен на нея.

/boot дял -- 256-512 mb.

и останалото -- /home.

аз поне ползвам подобно разпределение на дяловете на моите домашни машини.
Активен

the lamer's team honourable member

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #22 -: Mar 21, 2016, 16:17 »
По време на инсталацията мисля да заделя 30 гб за root ( / ) и 9 гб за swap тъй като рам паметта ми е 6 гб. Според вас добре ли съм преценил или греша? Харда ми е 500 гб.

за / са достатъчни и 20 GB според мен.

едно време, swap дяла се правеше равен на два пъти оперативната памет, но при 6 GB RAM, според мен може да го оставиш равен на нея.

/boot дял -- 256-512 mb.

и останалото -- /home.

аз поне ползвам подобно разпределение на дяловете на моите домашни машини.

+1

Или използваш една малко по-ламерска конфигурация, където "/" и "/home" са едно и е равно на цялото празно място. Много е удобно да не го мислиш после. Аз я използвам доста често :)
« Последна редакция: Mar 21, 2016, 16:22 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #23 -: Mar 21, 2016, 16:42 »
Аз за / заделям обикновено 20 гига, а за домашната 30. Останалото е едно голямо разорано с NTFS поле за всичко останало.
20 гига за / според мен са съвсем достатъчни. Единия линукс съм му инсталирал сума щуротии - още място има.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin

  • Гост
Re: Линукс и Dell
« Отговор #24 -: Mar 21, 2016, 18:08 »
Аз за / заделям обикновено 20 гига, а за домашната 30. Останалото е едно голямо разорано с NTFS поле за всичко останало.
+1
Или /=50. (аз, поради липса на място съм само с 30,  :D но тръгна от 50 със стъпка по 5гб до крайното 30 и повече не искам да се свивам)
« Последна редакция: Mar 21, 2016, 18:21 от malin »
Активен

thunder81

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #25 -: Apr 16, 2016, 15:12 »
Здравейте, отново! Имам един проблем с една флашка на която имаше записан Debian netinstall. След омазана инсталация на Debian-а, дистрото очаквано не стартира и реших да запиша друго дистро на флашката. За целта използвах друг лаптоп с Windows 8.1, но след форматиране на флашката ми изписва, че има свободни 416 кб, а флашката е с 8 гб памет и съответно не мога да запиша никакво iso на нея за да си оправя моя лаптоп. Отбелязвам, че преди да запиша Debian-а, съм записвал и изпробвал и други дистра и винаги форматирането и записите са били успешни. Всичките тези записи съм ги правил под Linux Mint. Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем? Възможно ли е при неуспешната инсталация на Debian да се е повредила флашката или проблема да идва от това, че Дебиан го записах на лаптоп с Линукс, а форматирането на флашката беше под Уиндоус? Малко дълъг ми стана поста, но исках да обясня както трябва.
Активен

malin

  • Гост
Re: Линукс и Dell
« Отговор #26 -: Apr 16, 2016, 17:40 »
Виж нейде как да изтриеш напълно файловата система и после да я създадеш на флашката. За ориентир - виж какво прави dd и как се възстановява флашка след нейната употреба (на "унищожителната" команда включваща dd).
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс и Dell
« Отговор #27 -: Apr 20, 2016, 18:27 »
за дистрибуция аз използвам LMDE2 Betsy. LinuxMint Debian Edition с графична среда Mate. първо ментата е стабилна, второ е дебиан, а не убунту базирана. преминах от LMDE1 към LMDE2 с проста смяна на източниците на пакети и няколко команди /това относно липсата на необходимост от преинсталация при излизане на нова версия и спиране на поддръжката/. няма да ги търся, а ще ти дам жокер, който може да ти реши всякакви проблеми и трудности с които ще се сблъскаш : how to upgrade LMDE1 to LMDE2 това е въпроса, който трябва да задаваш на гугъл и няма да имаш никакви проблеми how to... : how to install firefox on LMDE2, how to solve някаквагрешка, how to това, how to онова...
относно ядрото за Betsy последното е 3.нещо си, пак с добавяне на източници на пакети и с няколко команди съм инсталирал:
Код:
satir@satir-desktop:~$ uname -a
Linux satir-desktop 4.1-11.dmz.1-liquorix-amd64 #1 ZEN SMP PREEMPT Debian 4.1-16 (2015-10-23) x86_64 GNU/Linux
уф... още една редакция, но винаги има какво да се добави :)
за Debian и базираните на него дистра, без убунту, има един скрипт, изключително полезен за инсталиране на драйвъра за видеото : smxi
.... Обичам да флашвам различни custom rom-е на телефона и се надявам софта за флаш да върви добре на Линукс, ама то си зависи от разработчика на приложението дали ще го направи съвместимо и с Линукс....
SP FlasTool for Linux <= за всякакви телефони
FlashTool<= това използвам за Sony и може всичко!
итетека...
последен едит: с LMDE има опасност никога да не научиш Linux, защото е толкова стабилен, че почти не се налага да пипаш по него след първоначална инсталация и настройки :D така че, избери некой трошляк, дето ще ти се чупи инсталацията, че да изучиш Linux-a :) :) :) шегувам се, разбира се, но за LMDE говоря сериозно.
« Последна редакция: Apr 20, 2016, 18:46 от satir »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Линукс и Dell
« Отговор #28 -: Apr 20, 2016, 18:52 »

Код:
satir@satir-desktop:~$ uname -a
Linux satir-desktop 4.1-11.dmz.1-liquorix-amd64 #1 ZEN SMP PREEMPT Debian 4.1-16 (2015-10-23) x86_64 GNU/Linux
Не е ли по- добре да добавиш main хранилището на jessie-backports.
deb http://ftp.debian.org/debian jessie-backports main
Ядрата от него са съвсем прилични. Шест месеца, поне за мен е много да се държи ядро без актуализация.
master@master-laptop:~$ uname -a
Linux master-laptop 4.4.0-21-generic #37-Ubuntu SMP Mon Apr 18 18:33:37 UTC 2016 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
master@master-laptop:~$
« Последна редакция: Apr 20, 2016, 19:52 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс и Dell
« Отговор #29 -: Apr 20, 2016, 19:11 »

Код:
satir@satir-desktop:~$ uname -a
Linux satir-desktop 4.1-11.dmz.1-liquorix-amd64 #1 ZEN SMP PREEMPT Debian 4.1-16 (2015-10-23) x86_64 GNU/Linux
Не е ли по- добре да добавиш main хранилището на jessie-backports.
deb http://ftp.debian.org/debian jessie-backports main
...
както споменах по-горе, LMDE учи на мързел :D :D :D
просто не съм се занимавал отдавна и ме мързи :) но ще си поиграя, че ми липсва това :D

edit: между другото, имам идентична инсталация на DELL Latitude E6400 с 4ГБ РАМ и се държи чудесно

edit2: ами, поиграх си...
Код:
satir@satir-desktop:~$ uname -a
Linux satir-desktop 4.5-2.dmz.1-liquorix-amd64 #1 ZEN SMP PREEMPT Debian 4.5-3 (2016-04-20) x86_64 GNU/Linux
« Последна редакция: Apr 21, 2016, 07:38 от satir »
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Лаптопи dell
Идеи и мнения
Hapkoc 21 14365 Последна публикация Jul 29, 2011, 15:52
от ЗибелтБг
Комютър Dell с Линукс
Десктопи
Lavrentii 8 5135 Последна публикация Dec 23, 2013, 15:00
от cybercop
Dell PV MD3200i 1 бр., Dell PowerEdge R620 3 бр. и мрежово оборудване
Предлагане
daniel_vulchev 0 13137 Последна публикация Aug 06, 2015, 15:57
от daniel_vulchev
проблеми с wi-fi for dell inspiron 5545
Лаптопи
gogotheone77 5 3987 Последна публикация Oct 20, 2016, 21:06
от console
DELL Vostro 3300
Лаптопи
beer2beer 9 12361 Последна публикация Jun 17, 2020, 22:30
от Naka