Автор Тема: Преоразмеряване на дял  (Прочетена 9576 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Преоразмеряване на дял
« -: Aug 16, 2022, 19:50 »
Както сме дискутирали тук вече, Държавната агенция за електронно управление използва едни .пдф форми, зявления, молби и т.н., уж за улеснение и електронна комуникация с администрацията- дърпаш .пдф-а, попълваш, подписваш с КЕП и подаваш онлайн. Да, ама формите им са направени с едни скриптове, които ти генерират номер на заявката и тия скриптове само Адобе ги чете, а тва чудо няма вариант под линукс.
Аз в офиса си имам и един уиндоус на машината и като ми се наложи това, минавам под уина и тия форми ги правя там.
Само че, някои неща ми е по-лесно и удобно да ги правя вкъщи, а лаптопите ми са само с линукс.
На лаптопите хардовете не са пълни дoкрай, има достатъчно място.
Идеята ми е, да свия малко линукските дялове, да отворя едни 30-40 ГБ примерно, на това място да инсталирам и един уин.
Има ли вариант (някоя програмка) за линукс, да свия линукските дялове, без това да прецака информацията, т.е. новите уински партишъни (NTFS) да ги направя на свободното място, без да прецакам линукса?
В момента на единия лаптоп дяловете са SWAP-2XRAM, /boot - 5GB, останалото е нахакано в / ~ 180GB, от тях да са заети максимум 40-50, файловата система е ext4. OS - Mageia7 x64

Знам, че най-добрия вариант е да сваля всичкото инфо някъде и да инсталирам начисто и линукса, и уина, но ако може просто да преоразмеря харда и да отворя малко място за уина, без да окъкам линукса, предпочитам този начин.
Благодаря предварително!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #1 -: Aug 16, 2022, 20:02 »
Аз го правя това с GpartED.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #2 -: Aug 16, 2022, 20:14 »
И аз съм го правил два-три пъти без проблем с GParted
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #3 -: Aug 16, 2022, 20:17 »
Ха, че аз я имам тая програма и съм я ползвал да правя/махам дялове, утре-вдругиден ще си поиграя малко, да видим какво ще стане.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #4 -: Aug 16, 2022, 20:18 »
Има и много други подобни тулове.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #5 -: Aug 16, 2022, 20:28 »
Важното е да се бакъпне (за всеки случай, за да е спокоен човек) всичко ценно от дяловете, които ще се пипат. Пък дано всичко по рисайзването си мине по мед и масло.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #6 -: Aug 16, 2022, 20:43 »
Това преоразмеряване като време ще отнеме достатъчно, като да си прехвърлиш важното другаде и да си правиш експериментите начисто и без вътрешни трепети.
Отделно - не съм сигурен на новите Уйндоси дали им стига мястото което се каниш да им дадеш, но това са само предположения.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #7 -: Aug 16, 2022, 21:07 »
Сега поразгледах менютата на gparted. Толкоз пъти съм го ползвал, не съм обръщал внимание, че има Resize/Move като опции. С него само съм трил и създавал партишъни.
Пускам едно лайв сиди, стартирам gparted и преоразмерявам, благодаря на включилите се  [_]3
Малине, уин седмица ще слагам, колкото да инсталирам на него това проклетото Адобе и софтуера на КЕП-а, 40 ГБ му стигат, мисля.
Е, ще трябва после да възстановявам пак GRUB, че смотаната седмица ще го затрие, но това съм го правил много пъти.
Принципно си прав, но ако направя всичко начисто, после идва пак ходене по мъки с хиляди настройки и инсталации да подкарам пак под магеята два КЕП-а, онова зелено говненце B-Trust BISS, разни джави и т.н.. и предпочитам да си го спестя, след като ги имам вече работещи тия неща (от оная тема "Подписване и щампа с КЕП на .пдф" и т.н.).
« Последна редакция: Aug 16, 2022, 21:12 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #8 -: Aug 16, 2022, 21:59 »
С вирулака не става ли? Пускаш една виртуална машина под линукс инсталираш виндоуса, вътре си инсталираш адобето и те така. Няма нужда да  свиваш дял, т.е да правиш опасани работи, та да освободиш място за вин.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #9 -: Aug 16, 2022, 22:07 »
Абе тея идиоти в кой век живеят!

Май не са чували за Smart Contract
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #10 -: Aug 17, 2022, 07:17 »
Както сме дискутирали тук вече, Държавната агенция за електронно управление използва едни .пдф форми, зявления, молби и т.н., уж за улеснение и електронна комуникация с администрацията- дърпаш .пдф-а, попълваш, подписваш с КЕП и подаваш онлайн. Да, ама формите им са направени с едни скриптове, които ти генерират номер на заявката и тия скриптове само Адобе ги чете, а тва чудо няма вариант под линукс.
Аз в офиса си имам и един уиндоус на машината и като ми се наложи това, минавам под уина и тия форми ги правя там.
Само че, някои неща ми е по-лесно и удобно да ги правя вкъщи, а лаптопите ми са само с линукс.
На лаптопите хардовете не са пълни дoкрай, има достатъчно място.
Идеята ми е, да свия малко линукските дялове, да отворя едни 30-40 ГБ примерно, на това място да инсталирам и един уин.
Има ли вариант (някоя програмка) за линукс, да свия линукските дялове, без това да прецака информацията, т.е. новите уински партишъни (NTFS) да ги направя на свободното място, без да прецакам линукса?
В момента на единия лаптоп дяловете са SWAP-2XRAM, /boot - 5GB, останалото е нахакано в / ~ 180GB, от тях да са заети максимум 40-50, файловата система е ext4. OS - Mageia7 x64

Знам, че най-добрия вариант е да сваля всичкото инфо някъде и да инсталирам начисто и линукса, и уина, но ако може просто да преоразмеря харда и да отворя малко място за уина, без да окъкам линукса, предпочитам този начин.
Благодаря предварително!

   Най-добре си направи виртуална машина и там си качи боза.
Би трябвало в Mageia да ги има съответните пакети.
   Виж за: virt-manager (трябва да е по дефолт,първо опитай с него);
virtualbox също е добър вариант.
Закачаш .iso имиджа на бозата и действаш.
Ако има някакви проблеми,питаш ...

Успех !
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #11 -: Aug 17, 2022, 08:02 »
Лаптопа е стар (10-годишен), слабичък процесор, малко рам и затова мисля, че уин във виртуалка върху магеята ще му дойде в повечко и ще лагва доста. Днес, ако ми остане време, ще се пробвам с преоразмеряването и ще напиша резултата. Инфото от харда съм го копирал и на друго място.

П.П. Иначе проверих за спорта, в магеята си ги има пакетите virt-manager и virt-manager-common.
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 08:11 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #12 -: Aug 17, 2022, 08:51 »
1. virt-manager по мои спомени беше бая играчка ...навремето, много по лесно е с vbox
2. Аз лично бих пробвал първо по лесния начин... Тъй като гледам адобито имат златен статут и би трябвало да върви без проблеми през емулатора , даже там точно за тия форми го споменават

https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=32266

3. А ако се омота човек нещо с инструкциите и инсталациите има и снап  пакети :D
https://linuxconfig.org/how-to-install-adobe-acrobat-reader-dc-wine-on-ubuntu-20-04-focal-fossa-linux
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 08:55 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #13 -: Aug 17, 2022, 08:58 »
QEMU не е ли по-лекичко от vbox?

Машините от десет години назад не са толкова слаби. Имам все още две такива и се справят много добре с всичко. Е, нафукал съм им макс рам, но иначе процесорчетата нямат проблем с нищо.

А и сега чета, че и KVM се справя перфектно. Някои казват, че почти с нормална производителност.
« Последна редакция: Aug 17, 2022, 09:03 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял
« Отговор #14 -: Aug 17, 2022, 09:27 »
Да се включа и аз малко извън темата за .pdf, да попитам с какво отваряте файлове с разширение .tiff ?
Онзи ден в едно ел.дело имаше качени файлове в този формат. Отвори се само една страница и аз взех, че се обадих в съда, та попитах, да не би да са пропуснали да качат и другите страници. Казаха, че страниците са 7 и ме попитаха с каква програма го отварям. Веднага загрях, че проблемът е в моя телевизор. После отворих файла с Gimp и действително видях, че са 7 страници, но пишеше, че са слоеве, излязоха разни опции за импортиране, редакция, а на мен ми трябва само за преглед.
Т.е. няма ли нещо по-просто и прегледно?
Активен