Анкета

Въпрос: Светът днес*...

  • ... тъпче на едно място
    - 2 (4.9%)
    ... е в упадък
    - 15 (36.6%)
    ... е в подем
    - 9 (22%)
    Не мога да преценя
    - 0 (0%)

Общ брой гласове: 25

Автор Тема: Светът днес  (Прочетена 15534 пъти)

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Светът днес
« Отговор #30 -: Feb 03, 2009, 18:47 »
Може би производителите на електронни цигари трябва да започнат да им слагат и ароматизатори - да миришат като истински (но ароматизаторите да не са опасни като "натуралните" им еквиваленти в истинските цигари).
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Светът днес
« Отговор #31 -: Feb 03, 2009, 19:03 »
Съгласен съм - тези миришат на дъвки орбит, имат много сладникав вкус и имат много негативен ефект :)

Друго си е да можеха да нагряват дима повече и да миришеше на по-гадно :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Emooo

  • Гост
Re: Светът днес
« Отговор #32 -: Feb 03, 2009, 21:01 »
Цитат
Повечето престъпления свързани с наркотици стават единствено защото се забранени и нелегални.

Да ги направим задължителни!!!
« Последна редакция: Feb 03, 2009, 21:12 от Emooo »
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Светът днес
« Отговор #33 -: Feb 03, 2009, 21:45 »
Не съм спирал (не съм и почвал) хероина, обаче в момента се опитвам да спра цигарите...
:o
На тебе явно проблемът ти е комплексен ::) Веднага се набива на очи, че разбираш по много и от всичко, а то не било от дървена философия а от химикалите.
Ако знаех, нямаше да се хабя толкова.
Дано поне си плащаш данъците.

За останалите, които не са разбрали - скачам срещу легализацията. Ако някой толкова много иска да се друса, може да се друса и сега - дилъра е долу пред блока. Защо всяко дете трябва да може да си купува дрога като бонбонки?

А че престъпленията били защото наркотиците са забранени от закона е като да твърдиш, че катастрофите стават заради светофарите.
"Ако нямаше червен светофар за да мине на червено, нямаше да стане катастрофа", нали така?!

Julian_,
проблемът не е да не говорим за нещо. Проблемът е, че се говори много безотговорно и то от гледна точка на наркоман, който иска по-лесно да си купува хероина.

И Гейтуей, не го приемай лично. Имам принципна позиция доста отдавна, най-вече на база на преживяното и това, че съм те захапал не означава, че имам нещо лично против тебе (освен два бокса и една метална тръба :) )
Захапал съм те по две основни причини: първата е че говориш много по всички теми и втората е, че говориш много глупости по почти всички теми.
Тук също, но поне имаш морална опора.
« Последна редакция: Feb 03, 2009, 21:57 от mikis »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Светът днес
« Отговор #34 -: Feb 03, 2009, 22:08 »
Не, катастрофите стават заради автомобилите.

Предлагам да ги забраним и няма да има катастрофи.

Нищо бе и аз обичам да чета глупости, особено когато се налагат категорично и без възражения :)
« Последна редакция: Feb 03, 2009, 22:11 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Светът днес
« Отговор #35 -: Feb 03, 2009, 22:36 »
За легализацията на каквито и да е било наркотица аз съм абсолютно против. Иначе те и сега са си полулегални, представям си какво ще стане ако станат напълно легални. След като в цивилизования свят, а и в България сме тръгнали да забраняваме цигарите повсеместно, легализация на каквото и да било ще е стъпка назад. В крайна сметка ние приемаме закони не само, за да е лесно на хората, но и чрез тях да осигуряваме развитието на обществото и неговото оцеляване. За мен легализацията на леки и т.н. наркотици е в пълно противоречие с това, такъв един закон не само не осигурява спирачки за неправилни действия, но и съкращава пътя към тоталния срив на обществото. Аз все съм си мислил, че ако човек се осланя и очаква от каквито и да е стимуланти вкл. наркотици да му дават утеха и щастие, значи име нещо сбъркано в него.

Иначе според мен за наркотиците важи в пълна сила правилото - да забраним автомобилите, за да няма катастрофи. Защото наркотик=дефектен автобил, автомобил който няма спирачки, затова той не може да спре на каквъто и да е светофар или пък да спазва каквито и да е правила. Последствията от това ги виждаме всеки ден около нас.

Накрая погледнете ми подписа и той говори много.
« Последна редакция: Feb 03, 2009, 22:37 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Светът днес
« Отговор #36 -: Feb 03, 2009, 23:02 »
Никъде по света цигарите не се забраняват повсеместно. Забраняват се на публични места. Вкъщи можеш да си пушиш никотин колкото си искаш. Защо да не можеш да си пушиш и трева?

Не само счупените коли, но и алкохола причинява катастрофи. Но не съм видял да е забранен някъде.

« Последна редакция: Feb 03, 2009, 23:04 от tarator »
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Re: Светът днес
« Отговор #37 -: Feb 03, 2009, 23:22 »
към микис:

Цитат
Ако някой толкова много иска да се друса, може да се друса и сега - дилъра е долу пред блока. Защо всяко дете трябва да може да си купува дрога като бонбонки?

Защо, ако искам да се друсам, трябва да рискувам да ме пипнат ченгетата и да ме съдят и (евентуално) осъдят? Въпреки че съм пълнолетен, плащам си данъците, работя, не крада, не се бия и не ти преча да си живееш живота?

Дали не е точно в момента положението такова - детето ми да може да си купува наркотици като бонбонки? Точно защото са забранени? Защото ако бяха разрешени, тези вещества щяха да се контролират и нямаше да са монопол на мутрите?

(Тук сигурно е добре да кажа, че за момента не смятам легализацията за разумен (то не е и реалистичен на този етап) ход в родината по следната причина - че няма да се контролират. Както не се контролира продажбата на алкохол и цигари на деца.)

Ако правилно разбирам, ти си настроен крайно против наркотиците. Не искаш хората да се друсат. Не разбирам, обаче, защо си сляп. Наистина ли смяташ, че забраната действа? Намаляла ли е употребата на наркотици, понеже са забранени? В щатите по време на сухия режим какво е станало?

И от друга страна - защо си позволяваш да ми налагаш как да живея, при положение, че аз не ти преча? Ако съм наркоман и окрада някого - нека ме осъдят за кражба. Ако съм наркоман и убия - нека ме осъдят за убийство. Защо мога да бъда осъден само за това, че съм наркоман?

Вероятно си търкам клавиатурата залудо, ама карай...


към арда_кдж:

Малко нещо си противоречиш, не знам дали забеляза. :)

Обясняваш как наркотиците трябва да си останат забранени, после казваш "погледнете ми подписа". Гледам:

Цитат
"Забрани нещо на глупака и той ще го направи" - английска пословица
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Светът днес
« Отговор #38 -: Feb 04, 2009, 00:02 »
@таратор
Алкохола не е наркотик и според мен двете неща не бива да се смесват (използвайки едното за аргумент на другото). А аз говоря за наркотиците. Иначе спор няма, че прекомерната употреба на алкохол може да има много лоши последствия.

" Забраняват се на публични места." - точно това и аз имах предвид, благодаря за корекцията.

Който пие, пуши и /или се друса едва ли може да го спре някакъв закон, но дайте поне да не подкрепяме законово неправилните тенденции в обществото. Мисълта ми е, че в дългосрочен план легализиранато на каквито и да е наркотици е вредно за обществото и не работи за неговото оцеляване и развитие. Иначе всеки е свободен да си прави каквото си поиска стига обаче да не пречи на останалите.


@Наркос: Ами то обикновено наркоманите стигат до кражба и/или убийство ако са много пропаднали и няма друг начин да си набавят дозата.

Иначе за подписа - ами там е идеята, че глупавия няма да оцени забраната и ако например му забраниш скачането от самолет без парушут, той ще го направи. Понякога хората разсъждават глупаво в стила "забранения плод е най-сладък" и си мислят, че им забраняват нещо, което им носи щастие или им отнема такова, а то всъщност е точно обратното. Т.е. има "умни" хора, които посягат на наркотиците, т.к. са забранени и очакват да намерят сладкия плод там, което е жалко, ама както знаем глупоста не ходи по гората.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Светът днес
« Отговор #39 -: Feb 04, 2009, 00:04 »
Айде бе не е наркотик, хаха :)

И по какъв точно признак не е наркотик? Че не е психоактивен? Че не предизвиква пристрастяване? Че не предизвиква личностна деградация? Че не води до извършване на престъпления? Или пък че е легален? Ами добре че не живеем в арабския свят тогава :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Светът днес
« Отговор #40 -: Feb 04, 2009, 00:31 »
arda_kj, да предположим, че не е наркотик. Това прави ли използването му преди каране на кола по-приемливо? Води ли до катастрофи? Разрешен ли е за продаване? Защо наркотиците да са забранени?

Къф си ти, че да определяш кои тенденции са правилни и кои не? Откъде накъде ще работя за оцеляването и развитието на обществото? Как преча на останалите ако употребявам наркотици вкъщи, не крада и не убивам за да си ги добивам?

Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Светът днес
« Отговор #41 -: Feb 04, 2009, 01:47 »
@таратор За прекомерната и безрасъдна употреба на алкохол аз мисля, че бях ясен. Не е правилно да се смесват двете неща и да се поставят в плоскостта, ами то щом алкохола е разрешен дайте да разрешим всичко. Това, че алкохола е разрешен не е въобще аргумент в полза на легализация на други наркотици.


"Къф си ти, че да определяш кои тенденции са правилни и кои не?"
Тенденциите не ги определям аз, но ти ако смяташ, че легализирането на някакъв наркотик е правилна тенденция тогава поздравление за градивното мислене.
Легализирането на наркотиците (било то и леки) с нищо не допринася за обществото, а точно обратното погубва децата и младите, т.е. бъдещето общество. Пък и то така се почва днес са леките наркотици утре и другите.


"Откъде накъде ще работя за оцеляването и развитието на обществото?"
Ами не работи, работи за неговата гибел и неразвитие ако смяташ, че това е по-правилно.

"Как преча на останалите ако употребявам наркотици вкъщи, не крада и не убивам за да си ги добивам?"
Ти в частност може и да не пречиш, би ми пречило ако легализират какъвто и да било наркотик.
Освен това никой не ми гарантира, че за в бъдеще ти ще продължаваш да си наркоманстваш сам в къщи без да крадеш и убиваш. Нито можеш да ми гарантираш, че други които употребяват ще са също толкова примерни колкото теб.

@гат3вей
Малко се поизхвърлих с това, че алкохола не е наркотик. Но към него нямаш физическа зависимост. Приели сме едно зло да има алкохол, да не приемаме и второ с легализирането на каквито и да е наркотици.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

smelkomar

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 429
    • Профил
Re: Светът днес
« Отговор #42 -: Feb 04, 2009, 02:38 »
Zlatko, светът на всеки човек се върти в собствената му глава. Тоест, ако светът отива на зле - е време да направиш нещо по въпроса ;)

Бая голяма тиква ще ти трябва, за да побереш всичкото това...
Съветът иначе е добър - например може да си пръсне главата с пистолет и така ще се освободи място за света... ;D
Активен

Ползвам т'ва, к'вот ме кефи

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Светът днес
« Отговор #43 -: Feb 04, 2009, 04:45 »
В невролингвистичното програмиране има един термин "карта на реалността". Може би това е имал предвид Sverdlov под "свят".
Активен

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Re: Светът днес
« Отговор #44 -: Feb 04, 2009, 06:38 »
Цитат
За прекомерната и безрасъдна употреба на алкохол аз мисля, че бях ясен. Не е правилно да се смесват двете неща и да се поставят в плоскостта, ами то щом алкохола е разрешен дайте да разрешим всичко. Това, че алкохола е разрешен не е въобще аргумент в полза на легализация на други наркотици.

Единствената съществена разлика между алкохола и останалите наркотици е, че алкохола е легален.

Цитат
Легализирането на наркотиците (било то и леки) с нищо не допринася за обществото, а точно обратното погубва децата и младите, т.е. бъдещето общество. Пък и то така се почва днес са леките наркотици утре и другите.

Айде поредния мит. Аз като съм "почнал" преди 15 години, защо не съм продължил към "другите"?

Цитат
Ти в частност може и да не пречиш, би ми пречило ако легализират какъвто и да било наркотик.
Освен това никой не ми гарантира, че за в бъдеще ти ще продължаваш да си наркоманстваш сам в къщи без да крадеш и убиваш. Нито можеш да ми гарантираш, че други които употребяват ще са също толкова примерни колкото теб.

Т.е. имаш проблем с наркомани, които нямат средства, така ли да разбирам? И как точно забраната на наркотиците помага да се реши този проблем? Може би с безбожните цени на наркотиците или може би с факта, че ако те хванат да се друсаш те арестуват?

Цитат
Малко се поизхвърлих с това, че алкохола не е наркотик. Но към него нямаш физическа зависимост. Приели сме едно зло да има алкохол, да не приемаме и второ с легализирането на каквито и да е наркотици.

Добрее, алкохолизма какво е? И малко не идва ли двоен стандарт - алкохол може, "наркотици" - не.

Да отбележа, че алкохола е легален по чисто исторически причини. Както в много арабски страни е легален хашиша. В някои и опиума.
Активен