Автор Тема: Свързване на Nokia 5130 с Debian lenny + xfce чрез usb  (Прочетена 8062 пъти)

R3sp3k7

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
  • Distribution: Fedora 12 (Constantine)
  • Window Manager: Xfce4
    • Профил
    • WWW
Здравейте
с предишния ми телефон(motorola v3x) се свързвах много лесно, само слагам usb-то и веднага ми го разпознава. Сега с новият телефон (nokia 5130) не става, може да е и от това, че преди бях с gnome, а сега с xfce. Можеби gnome е имал някоя програма за свързване. Потърсих с търсачката тук, открих една темата, но не стана. Потърсих също и в гугъл, отново нищо полезно.
Благодаря предварително  [_]3
Активен

http://dev-bg.eu Уроци за десктоп програмиране

lunarvalleys

  • Гост
 баси, тая тема все едно за мен е писана  ;D аз имам същия проблем -- в Слак с xfce все не става. пуснах един жив диск с убунту -- и няма проблеми да отвори картата през usb с nautilus. дори в centos не е проблем

може да пробваш и ти с някой жив диск на убунту
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
В GNOME има един демон gnome-volume-manager, който монтира флашки, CD-та и други подобни. Не занм дали в xfce има нещо подобно, но ако няма винаги може да го пуснеш. Другият вариант е да ползваш някой друг демон за автоматично монтиране или да си го монтираш ръчно.

Относно Nokia-та, вероятно при включване през USB телефона вероятно те пита кой USB режим да активира. За да видиш картата с памет трябва да избереш "Трансфер на данни".
Активен

lunarvalleys

  • Гост
пробвал съм ги и трите

мислиш ли, че наистина цялата работа е от gnome-volume-manager?

ако е така, ще пробвам пак dropline...
Активен

shoshon

  • Гост
Значи свързвал съм Нокия и Самсунг. Всички попаднали ми модели им се разпознава само Flash-а, иначе искат Дрън-Дрън Студио. Може да си купиш MicroSD струва 15 лв 1 ГБ и няма да имаш повече проблеми.
Успех ако намериш друг начин.
Активен

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Има едно нещо наречено openobex. Но все пак, какво имаш в предвид с тове, че не се свързва? USB-то не го разпознава или? Lsusb какво показва?
« Последна редакция: Aug 26, 2009, 13:57 от luda_glawa »
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

shoshon

  • Гост
Не е в това въпроса. OBEX мисля няма отношение тук. За Самсунг ползваха някакви чудесий - comsams и какво ли не.На Нокия съм тествал само N серийте. В windows се инсталират едни програми. За линукс ги нема. Идеята е - ръгаш и тръгва :)
Но не съм пуснал аз темата де :)
Активен

R3sp3k7

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
  • Distribution: Fedora 12 (Constantine)
  • Window Manager: Xfce4
    • Профил
    • WWW
Точно монтирането е проблема, защото разпознава телефона, самоче не мога да го отворя като папка, картата на телефона ми е mircro sd, ако знаете някоя друга програма, да монтира автоматично?
Благодаря предварително :)
Активен

http://dev-bg.eu Уроци за десктоп програмиране

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
От N серията Nokia, както и от другите телефони с S60 под Linux може да ползваш много малко неща. Това са файлов трансфер до картата памет, модема и с някои модели синхронизиране на контакти. Аналог на PCSuite за Linux няма. По принцип може да пробваш gammu и ако си късметлия ще работи с твоят телефон.

edit: Изглежда nokia 5130 си се поддържа от gammu, но с bluetooth - линк.

edit2: Пусни тук какво се изписва в кога при включване на телефона и напиши по-подробно какво точно имаш в предвид че "телефона се разпознава но не може да го отвориш като папка". Може би някъде от настройките трябва да му укажеш да превключва в режим на трансфер на файлове при включване на USB. Това съм го виждал при един Samsung, преди всяко включване трябваше да го превключвам на mass storage, иначе се виждаше като модем. Лично аз си прехвърлям файлове на картата с четец за карти, защото през телефона е много бавно.
« Последна редакция: Aug 26, 2009, 15:22 от v_badev »
Активен

R3sp3k7

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
  • Distribution: Fedora 12 (Constantine)
  • Window Manager: Xfce4
    • Профил
    • WWW
Като включа телефона към usb, телефона си ме пита какъв да е режима, той е "Съхраняване на данни". При линукса, няма никаква промяна, а с миналия телефон, като свържа телефона и ми го отваря като нов дял, тоест отваря ми картата памет. Това искам да стане и при този телефон, другите неща който са в nokia pc suite не ми трябват, само да мога да си свалям снимките, музиката и други файлове.
Лаптопа ми няма bluetooth  :-[
Активен

http://dev-bg.eu Уроци за десктоп програмиране

shoshon

  • Гост
Re: Свързване на Nokia 5130 с Debian lenny + xfce чрез usb
« Отговор #10 -: Aug 26, 2009, 16:43 »
Ами всичко би трябвало да е наред. Четох по форумите - на хорицата им бачкоти. Ако пъхнеш някоя флашка в USB-то монтира ли се?
А ръчно има ли чалъм да стане ? Примерно:
mount /dev/sdb /media/disk
(Малко оптимистично - ама все пак ... )
Активен

R3sp3k7

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
  • Distribution: Fedora 12 (Constantine)
  • Window Manager: Xfce4
    • Профил
    • WWW
Re: Свързване на Nokia 5130 с Debian lenny + xfce чрез usb
« Отговор #11 -: Aug 26, 2009, 16:46 »
Не съм пробвал, флашка.
И аз исках да опитам ръчно, но не знам коя точка да задам от /dev/ за да се монтира  ???
Активен

http://dev-bg.eu Уроци за десктоп програмиране

shoshon

  • Гост
Re: Свързване на Nokia 5130 с Debian lenny + xfce чрез usb
« Отговор #12 -: Aug 26, 2009, 17:46 »
Ами имам някакви наблюдения ( Колко съм невеж ), че като пуснеш lsusb и там гелдаш bus.
мисля, че 1 е sdb, 2 e sdc и т.н. Ама не съм сигурен де...
До сега обаче на всички лаптопи ми е било /dev/sdb.
Активен

R3sp3k7

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 60
  • Distribution: Fedora 12 (Constantine)
  • Window Manager: Xfce4
    • Профил
    • WWW
Re: Свързване на Nokia 5130 с Debian lenny + xfce чрез usb
« Отговор #13 -: Aug 26, 2009, 21:38 »
Извинявай за закъснението.
Резултата е r3sp3k7:/home/dani# mount /dev/sdb /media/nokia
mount: special device /dev/sdb does not exist
Естествено съм закачил телефона към компютъра.
Активен

http://dev-bg.eu Уроци за десктоп програмиране

shoshon

  • Гост
Re: Свързване на Nokia 5130 с Debian lenny + xfce чрез usb
« Отговор #14 -: Aug 26, 2009, 21:56 »
Просто явно има някакъв проблем който не мога да разбера. Или някой трябва да се намеси или си прегелдай телефона:
карта - вътре
тип на връзка - пренос на данни ( така мисля че се казваше на N95 )

Не знам за кво иде реч. С lsusb всичко наред ли е ?
Активен