//извън темата
И само не ми казвайте че дебиан не инсталира и пуска ssh по подразбиране. Ако е така - нямам думи, не ми хвалете тази дистрибуция
Това какво ще се качи със системата зависи от това какво ще се избере по време на инсталацията. Най-базовата инсталация на Debian не инсталира и web сървър, но ето, че такъв се забелязва в този изход от nmap. В netinstall-а има няколко (май бяха 5) отметки на един от екраните на инсталатора, с които си избираш каква окомплектовка да се инсталира. Отдавна не съм си играл с инсталиране на Debian и не помня точно, но ми се струва, че в някоя от окомплектовките се съдържаше и openssh-server. Макар че аз предпочитам да инсталирам само наистина най-базово (дори без пакети като openssh-server, които със сигурност ще инсталирам след това), за да имам възможно най-чиста система. При положение, че има хора с всякакви вкусове, на базата на какво може да се определи става ли една дистрибуция или не? Аз не бих могъл да отговоря на този въпрос, още повече, че клоня повече към въпроса "Какво значение има дистрибуцията, особено що се касае до сървъри?". Всички определения за която и да е дистрибуция могат да бъдат само субективни и в никакъв случай обективни. Отдолу седи все едно и също ядро.
//по темата
Това с проверката за TCP Sequence Prediction на nmap е толкова относителен и съмнителен въпрос, че въобще не мога да сметна тази проверка за сериозна. Ето едно описание на базата на какво nmap прави проверката:
The final stage uses SYN packets to probe for initial sequence
numbers. Nmap sends a couple of resets first to the open port, then
sends six packets with just SYN set (the normal method for opening a
TCP connection), followed each time with a reset (a TCP header with
reset and ACK flags set, which aborts the connection). The sequence
numbers in packets sent increase incrementally by one each time; this
is abnormal behavior but is characteristic of sequence number
collectors, such as rbone and the unpublished tool used to take down
security specialist Tsutomo Shimomura's site on Christmas Day, 1994
(see "Source Address Spoofing," May 2000).
Nmap collects the initial sequence numbers received from the target
and looks for a pattern in the way they are incremented. Really old
Unix systems still use a constant increment, while newer and more
secure systems use a random increment. Newer Microsoft stacks use a
time-dependent increment, which might make them vulnerable if they ran
a Unix service such as rlogind (which is not the case).
На базата на събраните данни от проверката, nmap (а и всички проверки за TCP Sequence Prediction) преценя числото на трудността на базата на... статистика
Между другото, направих преди малко една малка проба. На моята машина, от която пиша в момента, имам пуснати най-различни услуги. От машината в офиса пуснах проверка за TCP Sequence Prediction към моята машина, при което получих число 205. След това спрях ssh-а на моята машина и пуснах проверката отново, при което получих число 195. Пробвах още веднъж и двете положения и числата бяха същите. Интересен резултат. След това реших да пробвам друго - как се отразяват междинните устройства по пътя между проверяващата и проверяваната машина. Вече имах резултата от проверка от друга машина, така че реших да пусна локално (към 127.0.0.1) и "О! Изненада." - число 207! С две повече в сравнение с проверката от другата машина. Нова локална проверка, този път към публичното ми IP - число 187. Стана съвсем съмнително. Още една проверка към моята машина, но този път от машина в чужбина - числото варираше между 202 и 204, пробвах няколко пъти. Поредната странност - от машината в чужбина получавам по-ниско число, отколкото от проверката на машина в пийринга. Всъщност, не е точно пийринг, понеже доставчикът е един и същ, но минаваме през различни маршрутизатори в доставчика. Някой ще хване ли логика, която да изясни торбата със странни резултати? Не е в защитната стена, тъй като трите машини (тази в офиса, тази в чужбина и самата ми машина) имат еднакъв достъп до моята машина. Разликите в хардуера (изчислителната мощ) и проверяващите системи (и трите машини са с различни дистрибуции) да се отразяват на резултата... Тогава за какво стандартизиране на резултати да говорим? Да се ползва еталонна машина, с която човек да си сравнява получените резултати, добре, ама как ще се отрази статистиката, върху която се базира преценката за числото... Много относително ми дойде, че да преценям сигурността на машините по числото, което проверката на nmap за TCP Sequence Prediction ще ми каже. Въобще, това число само по себе си не казва нищо.