Автор Тема: Линукс с 2 лан карти = 2 ип-та как ?  (Прочетена 1131 пъти)

Holder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Здравейте операционната ми система е Линукс, Дебиан ГНУ . Въпроса ми е:
Имам една вградена лан карта на ПС-то сега си сложих една нова лан карта и искам ПС-то да има 2 ип-та демек и двете лан карти да ги активирам. Едната с едно ип и другата с друго. Как мога да го направя това, казаха ми че ставало от etc/network/interfaces и там се добавяло Eth0:0 или нещо подобно за да се прихване втората Лан карта и за да може доставчика ми да я засече. Не сам от най-напредналите в линукса, ако може някакъв урок в който да е обяснено що годе добре.

ПП: Проблема главно ми е че имам 2 ПС-та на които пускам ЦС сървъри 6 на едното и 7 на другото и искам тези ЦС сървъри от едното ПС да ги прехварля на другото без да сменям ИП-та.И да освободя първото ПС. Второто е по мощно и може да държи сървърите и на първото и е загуба да се държи ПС-то натоварено не на макс.

Благодаря на всички които се опитат да помогнат.

Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Линукс с 2 лан карти = 2 ип-та как ?
« Отговор #1 -: Feb 03, 2011, 02:32 »
1. Колко кабела за интернет от ISP-то ти влизат у вас?
2. Как ти се доставя интернет - IP (чист), PPTP, PPPoE или друг?
3. Искаш машина с физически 2 лан карти или машина с 1 карта и 2 виртуални?

Дай да почнем оттам, че материята е дълбока!
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс с 2 лан карти = 2 ип-та как ?
« Отговор #2 -: Feb 03, 2011, 13:27 »
Holder, доколкото разбирам от обяснението ти, искаш да прехвърлиш всичко на ВТОРОТО PC. За това имаш ли проблеми, за тая цел ли ти трябват 2 интерфейса ? Предполагам щом ПУСКАШ сървъри, си наясно с тия неща, не си някой, дето и хабер си няма. А после като ги стартираш демоните от ВТОРОТО PC, просто закачи него на интернета (на неговата LAN карта ще зададеш всички мрежови стойности, които сега ползва СТАРОТО ти PC). Каквото и да е спънато по MAC адреса ти при доставчика, като му се обадиш и обясниш "така и така, сменям си компютъра, или пък само LAN картата", ще се разберете да ти сетне новия MAC адрес, и сървъра ти хуква на нета. Няма нищо проблемно в това. Че няма да си цял живот с една карта, я ? Имал си нужда, сменил си я. Успехи пожелавам.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Holder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 58
    • Профил
Re: Линукс с 2 лан карти = 2 ип-та как ?
« Отговор #3 -: Feb 03, 2011, 23:02 »
Holder, доколкото разбирам от обяснението ти, искаш да прехвърлиш всичко на ВТОРОТО PC. За това имаш ли проблеми, за тая цел ли ти трябват 2 интерфейса ? Предполагам щом ПУСКАШ сървъри, си наясно с тия неща, не си някой, дето и хабер си няма. А после като ги стартираш демоните от ВТОРОТО PC, просто закачи него на интернета (на неговата LAN карта ще зададеш всички мрежови стойности, които сега ползва СТАРОТО ти PC). Каквото и да е спънато по MAC адреса ти при доставчика, като му се обадиш и обясниш "така и така, сменям си компютъра, или пък само LAN картата", ще се разберете да ти сетне новия MAC адрес, и сървъра ти хуква на нета. Няма нищо проблемно в това. Че няма да си цял живот с една карта, я ? Имал си нужда, сменил си я. Успехи пожелавам.


Значи и аз стигнах до това заключение, че ми трябват 2 интерфейса и затова се отказах още вчера намерих и друг начин, по който да си свърша работата просто ще прехвърля ИП-тата на сървърите на другото ИП. взех гигабитова лан карта, която ще поеме трафика на всичките сървъри и няма да има проблем. Вече ако не стане така както го мисля, ще пробвам с 2-те лан карти и ако имам проблем ще обновя темата, благодаря за съпорта :)
Активен