Автор Тема: Dependencies... или как да открия нужната ми библиотека? [Slackware]  (Прочетена 1767 пъти)

Mishelini

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
         Привет на всички!

Нов съм и се тепърва се уча. Имам следния въпрос: Как мога да разбера кой пакет от инсталационния диск (от дистрибуцията) съдържа търсена от мен библиотека?
За да онагледя въпроса - имам инсталиран Slackware (само пакетите от Base Linux system).  Налага се да добавя sendmail. Системата ми казва, че липсва библиотека libsasl2.so.2. Как да я намеря в пакетите на дистрибуцията? Явно я има на диска защото, когато инсталирам всичко от дистрибуцията...библиотеката си е там. Приемете, че ситуацията трябва да се решава без Интернет.

Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
         Привет на всички!

Нов съм и се тепърва се уча. Имам следния въпрос: Как мога да разбера кой пакет от инсталационния диск (от дистрибуцията) съдържа търсена от мен библиотека?
За да онагледя въпроса - имам инсталиран Slackware (само пакетите от Base Linux system).  Налага се да добавя sendmail. Системата ми казва, че липсва библиотека libsasl2.so.2. Как да я намеря в пакетите на дистрибуцията? Явно я има на диска защото, когато инсталирам всичко от дистрибуцията...библиотеката си е там. Приемете, че ситуацията трябва да се решава без Интернет.

Код:
man ldd
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Mishelini

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
ldd ми показва зависимостите на дадено "програмче", но не ми отговаря на въпроса къде в пакетите на дистрибуцията да го намеря. За конкретната ситуация със sendmail, ldd казва, че липва libsasl2.so.2. Само това! Въпросът ми е как да разбера, в кой пакет е тази библиотека? Има ли някакъв списък за тези неща (както са файловете "Packages" и "FileList"). Би трябвало да има някакъв логичен начин за това да се справяш със зависимостите, в дистрибуция, която не поддържа dependences!? Някой да се е сблъсквал с този "фундаментален" въпрос? Ще се радвам на едно подробно пояснение на тези неща.  :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Ами в конкретния случай май е в openssl.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
cyrus-sasl-ххххххх   - 100%
и не е в openssl
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Mishelini

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Toва бе най-светкавичния отговор, който съм виждал :)

Чудесно - вече знам конкретно за sendmail, но как става по принцип?   Как разбирате кои са пакетите?  ??? (не броим Интернет!)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Въпросът ми е как да разбера, в кой пакет е тази библиотека? Има ли някакъв списък за тези неща (както са файловете "Packages" и "FileList").
Ами това е. Разглеждаш файла FILELIST.TXT и като заподозреш някой пакет, преглеждаш съдържанието му (имам предвид .txz файла) с less и евентуално намираш търсеното. Разбира се, хвърляш и един поглед на съответния му .тхт файл и още по се разбира, че можеш да питаш тук. :)

Едит: Някой поназнайващ BASH би могъл да предложи някакъв less *.txz | grep libsasl , който да покаже името на пакета.
« Последна редакция: Mar 14, 2011, 18:45 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Mishelini

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Много благодаря!

Това ми се струва логично и обосновано. Знаех си, че ще е по някакъв труден Slackware-ски начин :) Ще пробвам това и пак ще пиша.
Активен

Intel

  • Гост
Като споменахте bash скриптове се сетих за това, но да си призная много не му улових, поне на времето логиката.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Slackware QT проблем
Настройка на програми
kikcho 1 4122 Последна публикация Nov 11, 2002, 08:48
от mrvoland
Обновяване към Slackware 9.0
Хардуерни и софтуерни проблеми
FreeJak 3 4285 Последна публикация Mar 25, 2003, 00:53
от FreeJak
Slackware
Настройка на програми
ivo3d 1 3407 Последна публикация Mar 27, 2003, 23:53
от ivo3d
Проблем с dependencies при apt-get
Настройка на програми
cancel 5 1533 Последна публикация Sep 03, 2004, 11:55
от
ПРЕМЕСТЕНО: ПРОБЛЕМ dependencies
Настройка на програми
neter 0 790 Последна публикация Jan 04, 2016, 19:44
от neter