Автор Тема: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2  (Прочетена 5350 пъти)

mixxx

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« -: Aug 31, 2012, 18:48 »
 Здравейте, преди да сте почнали да ми се карате, и да ме питате дали съм чувал за формат, да кажа, че от 2 дена се опитвам, да направя това, което искам, а именно, да премахна линукс, и да сложа уиндоус. Проблемите идват от там, че при подготовката на инсталацията на уин, при избор на дял, избирам Ц, на което е всъщност линукс, и пише, че не може да се инсталира на дял, който не е НТФС и не е форматиран. Следователно натискам формат, където ми пише, че не може да се форматира въпросния дял. Влизам в command prompt, от там пробвам с формат :х(което е към 15гб), и от там пише, че е write-protected. Не знам защо пише че е Х, след като беше Ц, а сега Ц=то ми е станало Д, където са ми другите файлове( около 45 гб). Пробвах през конзолата в линукс, пробвах през command prompta, пробвах каквото можах. Явно не съм от разбиращите, и се надявам някой да ми помогне. Благодаря.
Активен

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #1 -: Aug 31, 2012, 19:08 »
С Live диск  и gparted пробва ли?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #2 -: Aug 31, 2012, 19:16 »
@mixxx, човек (ако си) проблема ти е за форум, който разглежда проблеми свързани с windows. Проблема ти не е в Линукса.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #3 -: Aug 31, 2012, 19:38 »
Аааааааа, в Линукса е. Деева тоз гадния Линукс, дет не мой са форматира след него. Мъка, мъка, мъка.............
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2 (изгубената версия)
« Отговор #4 -: Aug 31, 2012, 19:51 »
Ще трябва да превъртиш целият латински алфабет и когато стане пак C, тогава ще можеш да го форматираш през Прозорците (ще ти трябва защитна стена - firewall).
Като казах firewall, той също може да е криптирал firmware-а на харддиска.
Цитат на: mixxx
Благодаря.
Пак заповядай!
ПП: Това Ц какво означава?! Някакъв md*sum на бъдещето?!
Съвсем забравих, че Uninstall се прави като в терминала напишеш
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo rm -r /boot && sudo reboot
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

mixxx

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #5 -: Aug 31, 2012, 22:17 »
С Live диск  и gparted пробва ли?
live диск на линукс ли? gparted e предполагам мениджър за дялове, ще пробвам утре, благодаря.

@mixxx, човек (ако си) проблема ти е за форум, който разглежда проблеми свързани с windows. Проблема ти не е в Линукса.

  Предполагам, че има нещо в този линукс, понеже преди бях на windows, при инстал на линукс нямах такъв проблем.


Ще трябва да превъртиш целият латински алфабет и когато стане пак C, тогава ще можеш да го форматираш през Прозорците (ще ти трябва защитна стена - firewall).
Като казах firewall, той също може да е криптирал firmware-а на харддиска.
Цитат на: mixxx
Благодаря.
Пак заповядай!
ПП: Това Ц какво означава?! Някакъв md*sum на бъдещето?!
Съвсем забравих, че Uninstall се прави като в терминала напишеш
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo rm -r /boot && sudo reboot

 това Ц е буквата на самия дял - C, a в конзола ми го изкарва, че Ц ми е всъщност D-то, има дял Х с наименование boot, и ДВД диска с windows.

Другото което е, че когато влязох от command prompt в diskpart, ми показваше, че имам само 2 дяла - двд и D, не пишеше въобще C, X или каквото и да е. Утре ще пробвам пак с това, което написахте и ще пиша резултат. Благодаря за отговорите.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #6 -: Sep 01, 2012, 08:14 »
Хайде да опитам да ти помогна момче. Млад си, имаш пред себе си много да учиш, може пък някога да се запалиш по UNIX-like системите и да ги научиш, че и да те хранят един ден.

След като е нов хард диска и няма нищо по него за запазване, когато си стартираш инсталацията и се стигне до момента за работа с диск-менажера, предлагам ти да изтриеш старите дялове. След това си ги направи наново, с каквите разнери желаеш. Изформатирай първия - системния. Диск-менажерите на Windows си работят добре, предполагам че отитваш да инсталираш Win7. Там има един бутон, който да покаже допълнителни действия с дяловете. Натисни го, да ти покаже всички действия с дяловете на диска (създаване, изтриване, форматиране). И си форматирай надлежно направените вече дялове. А после избираш в кой да се инсталира ОС и действаш нататък.

Ако пък ще инсталираш WinXP, погледни добре в BIOS-а, как е сетнат режима на SATA контролера (IDE или AHCI mode). Задай да е IDE, а не AHCI. И избери boot-order -> CD/DVD, Hard disk etc.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #7 -: Sep 01, 2012, 08:29 »
Ъъъъъ малко тъп въпрос, но да използвам темата за дисковете.
Ако трябва да се цепи диска от един дял на няколко с gparted след инсталация на ОС, първо трябва да се демонтира и тогава да се действа.
Въпроса е след рестарт, сам ли ще си маунтва или преди рестарта, трябва да се маунтне?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #8 -: Sep 01, 2012, 08:40 »
Ако ползваш GParted от LiveCD (а аз го ползвам само така), то си стартира с неговата си ОС, и всички дялове по дисковете не са монтирани. Правиш си каквото ти е нужно и накрая ребоотваш. GParted вижда всички блокови устройства свързани към компютъра и всички дялове по тях.

Затова колега ако искаш изтегли си Live GParted .ISO файла, и си направи да имаш едно работно CD. Велико са го направили хората, досега винаги ми е вършело идеална работа, особено пре RE-SIZE на дялове с данни и ОС е много-много полезна. Успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

v13

  • Гост
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #9 -: Sep 01, 2012, 09:59 »
http://www.hirensbootcd.org/download/

Прекрасен инструмент, включва и GParted. :)
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #10 -: Sep 01, 2012, 12:11 »
Ъъъъъ малко тъп въпрос, но да използвам темата за дисковете.
Ако трябва да се цепи диска от един дял на няколко с gparted след инсталация на ОС, първо трябва да се демонтира и тогава да се действа.
Въпроса е след рестарт, сам ли ще си маунтва или преди рестарта, трябва да се маунтне?
Това, с монтирането преди рестарт, не го разбрах. Преди рестарта може да се наложи да оправиш /etc/fstab, защото при такива промени се изменят броят/означението/UUID на дяловете.
Възможно е, означението, което е използвано за описването на дяла в fstab, вече да не отговаря на новото. Това означение може да е различно в различните дистрибуции или в отделните версии на една и съща дистрибуция. Например, в Ubuntu използват UUID, в openSUSE - /dev/disk/by-id/, а другаде все още може да използват /dev/sdXY.
Преди да рестартираш, трябва да погледнеш в fstab (в дяла на диска) и да се увериш, че означенията съвпадат с текущите (за дяловете, които не са описани там, няма значение). Ако не го направиш, може да не стартира състемата, да нямаш swap или да не работи resume.
Ако искаш, можеш да разгледаш тези страници  - цък, цък.

@mixxx  С тези C-та, D-та и прочие букви в Windows, става голяма каша. Не се хващай за тях, защото Windows-ът ги сменя в определени случаи.
Ако в diskpart използваш "list volume", ще се покажат буквата, етикетът, файловата система и т.н, включително на CD-та или DVD-та. По-добре е, ако използваш "list partition", след като си избрал диска със "select disk #". Така ще се покажат само номерата, типа и размера на дяловете на диска и няма да се занимаваш с букви.
Стандартните инструменти в Windows не разпознават линукските дялове и не могат да ги форматират. Трябва да изтриеш дяла и да го създадеш отново.
« Последна редакция: Sep 02, 2012, 12:39 от trosho »
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #11 -: Sep 01, 2012, 17:41 »
Ъъъъъ малко тъп въпрос, но да използвам темата за дисковете.
Ако трябва да се цепи диска от един дял на няколко с gparted след инсталация на ОС, първо трябва да се демонтира и тогава да се действа.
Въпроса е след рестарт, сам ли ще си маунтва или преди рестарта, трябва да се маунтне?
Стандартните инструменти в Windows не разпознават линукските дялове и не могат да ги форматират. Трябва да изтриеш дяла и да го създадеш отново.

Това може би не е точно така -- вярно е, че стандартните инструменти на Windows не могат да показват съдържанието на дялове под Linux, но с Disk Management (от ERD Commander) могат да се изтрият и форматират. До този инструмент се стига с десен бутон на мишката върху My Computer -> Manage -> Disk Management.

Преди няколко дена имах подобен проблем -- на компютър с инсталирана Fedora 17, инсталационния диск на Windows XP не искаше да продължи с инсталацията. След изтриване и форматиране през Disk Management от ERD Commander на дяловете, всичко тръгна. Не ми се вярва Марк Русинович да е бъркал чак толкова надълбоко.

Това го казвам само за протокола. Иначе на колегата му препоръчвам да последва съвета на Acho и първо да изтрие и след да форматира дисковете при инсталацията. И при Windows XP и при Windows 7 има такава възможност.
Активен

the lamer's team honourable member

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #12 -: Sep 01, 2012, 20:27 »
Цяла тема бисери, каквито не съм чувал дори и в студентски съчинения:

Цитат
там пише, че е write-protected. Не знам защо пише че е Х,

Как ще си форматираш RAM-диска, от който си стартирал OS-a?

Като не си инсталирал Windows до сега, мога да ти предложа някоя фирмичка да ти го инсталира. Сам няма да се справиш, защото елементарната компютърна грамотност е основно изискване за тази процедура.
Активен

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #13 -: Sep 01, 2012, 21:10 »
shoshon, мисля че вече, независимо дали иска или не иска, ще прибегне до помощ от трети лица. :D
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Uninstall на Linux Ubuntu 8.2
« Отговор #14 -: Sep 01, 2012, 22:13 »
/off Нямала си баба белица, че си купила козица... т.е. компютър.

mixxx, не ми обръщай внимание, всеки е почнал отнякъде. Ти ще се справиш.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
proftp uninstall
Настройка на програми
west 1 1829 Последна публикация Feb 27, 2004, 12:05
от coldy
UNINSTALL на програми
Настройка на програми
hafte 2 1634 Последна публикация Jul 04, 2005, 00:55
от ZEN
uninstall
Настройка на програми
SelfDestroyer 8 2583 Последна публикация Oct 23, 2005, 13:29
от
Uninstall
Настройка на програми
massari 1 1276 Последна публикация Jun 12, 2006, 07:39
от kennedy
Kak: uninstall на ubuntu 5.2
Настройка на програми
snakebite 3 1719 Последна публикация Jul 22, 2006, 15:37
от gotha