Автор Тема: Проблем с кирилицата на текстови файлове създадени от Уиндоус  (Прочетена 1831 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Скоро не бях се сблъсквал с този проблем. Всъщност от както съм на 12.04 не ми се е и налагало често да чета такива файлове, а с 10.04 го бях решил вече не помня как този проблем, но сега вече ми е проблемно!
Също така и с Уебмина като отворя файлове с кирилица вътре и всичко е иероглифи, а като пейстна кирилски текст във фъйла през файл менажера на Уебмин и го отворя после с Гедит няма проблем с кирилицата.
Май и покрай този проблем и файл менажера на Уебмин не ми отваря и папки и файлове които имената им са на български и също ги изобразява с иероглифи.

Малко ме срам да питам, че доста пъти е ставало въпрос за настройките на кирилицата, ама от не много търсене във форума, не можах да стигна до решение.
Активен

lunarvalley

  • Гост
пробвай да смениш енкодинга на CP1251
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Абе, аз знам, че проблема е нещо в енкодинга, ама не трябва ли да си ги познава автоматично утф8 и ср1251?
Активен

lunarvalley

  • Гост
ми при мене и до ден днешен не ги познава автоматично...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
И кво сега!!!? На Линукс машините които работят в смесена среда трябва да правим Уиндоус настройки за шрифтове и енкодинги!
Активен

lunarvalley

  • Гост
ми, ебалиго

аз прости текстови файлове с кирилица нямам. Знам, колко е дразнещо некой да ти отговори по такъв начин кат питаш по проблем, ама това е причината, че не съм се занимавал да търся решение...

ще ми е интересно да видя как може да се оправи това
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Отварям с файл менажера на Уебмин файла wp-config-sample.php в който трябва да се въведат разни настройки и защото е БГ версията на Уордпрес и кирилцата в него разни обяснения не се чете, а като го оттворя с Гедит всичко си както трябва.
Пействам вътре един произволен текст на кирилица и от Гедит не се чете допълненото.
Качвам един тхт файл от десктопа ми който в момента е с Уиндоус 7 и кирилицата в него, не се чете нито от уебмина, нито от Гедит!
Активен

lunarvalley

  • Гост
не знам...

да му пикам на енкодинга, ебати 2014 година сме, и се занимаваме с майнуница...
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
опитай с този скрипт:
CP1251->UTF-8
Код
GeSHi (Bash):
  1. #!/bin/bash
  2. iconv -f WINDOWS-1251 -t UTF-8 $1 > ./utf8_$1

слагаш го в папката за скриптове и си ти с десен цък на мишока  [_]3
По лесен начин не можах и аз да намеря, и наистина в 2014 година още се еба**ме с енкодинг.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

lunarvalley

  • Гост
това изглежда интересно, мерси!

ъъъ... каква е тая папка за скриптове?
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Ekspert вероятно говори за това: /usr/share/nautilus-scripts
Активен

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Ekspert вероятно говори за това: /usr/share/nautilus-scripts

Точно, или в /home/user/.gnome2/nautilus-scripts
P.S. като смениш местата на кодировките и скрипта работи в обратен ред, така че може да имаш два скрипта в папката.
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

KPETEH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 584
    • Профил
Само да питам възможно ли е тези файлове да са правени на стара версия на майкрософт офис ? Преди много години на доста стари машини ползваха SAfont заради flextype и е възможно заради това да не разчита енкодинга сега под линукс.
Активен

Най-добрата страна на алчността е способността и да стопява коефициента на интелигентност дори на най-умния човек.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
От ХП и 7 без флекс тайпи
Активен