Автор Тема: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu  (Прочетена 16180 пъти)

billy275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Здравейте, имам няколко много елементарни въпроса (за някои може би глупави). Като за начало бих искал да знам дали на моя лаптоп ще върви Линукс?

Acer Aspire V5-573g
Inter Core i5-4200u
NVIDIA GeForce GT750m
8GB DDR3

В сайта на Acer не намирам драйвери за този модел за Линукс...
Също така напълно безплатен ли е и може ли да се инсталира от флашка понеже лаптопа ми няма CD ?
Има ли достатъчен брой програми/апликации и т.н. ?
Могат ли да се инсталират и играят игри ?
Това е за сега, ако имате въпроси питайте ! :)
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #1 -: Aug 31, 2014, 01:50 »
Краткия отговор на всичките ти въпроси е  "Да" :)

За да разбереш дали Лунукса ще върви на твойта конфигурация най-добре да пробваш с LiveCD и ако стартира и няма видими проблеми, смело инсталираш.
При инсталиране ако имаш дял на харда, на който има нещо ценно внимавай да не го затриеш, че често по-подразбиране Лунукс инсталатора форматира целия диск.

По-подоробно на въпросите:

В сайта на Acer не намирам драйвери за този модел за Линукс...

В Линукс 99% от драйверите се намират в самото ядро на оперцинната система. Ако някой драйвер го няма там, най-вероятно го няма никъде. Това, че на
сайта на Асер няма драйвери за Линукс, не трябва да те притеснява.

Също така напълно безплатен ли е и може ли да се инсталира от флашка понеже лаптопа ми няма CD ?

Убунту, а и 90% от Линукс базираните дистрибуции са безплатни. За стартиране на инсталация от флашка, да, може - потърси програмата нар. Unetbootin, с
нея лесно се правят стартиращи LiveCD от флашка.

Има ли достатъчен брой програми/апликации и т.н. ?

Убунту поддържа над 30 000 програми - не всичкия софт ще ти трябва на теб, но за количество, има колкото искаш. Друг е въпрос ако ти трябва нещо специализирана (Photoshop или разни CAD системи), тогава може и да го няма. Та точния отговор до голяма степен зависи от това ти какъв софтуер търсиш или искаш да ползваш. За домашно ползване - Интернет, филми, музика и т.н. Линукс е перфектен.

Могат ли да се инсталират и играят игри ?

Могат да се играят игри, но зависи какви игри искаш. Valve искараха Steam Client за Линукс, така че там има доволно количество игри за Линукс, ето и линк към техния сайт: http://store.steampowered.com/browse/linux/

Иначе специално картите на Nvidia имат добра поддържка под Линукс, така че от към драйвери за видеото няма да имаш сериозни проблеми.


ПС: в началото може да имаш проблеми докато свикнеш и научиш кое как става, така че се зареди с търпение :)
« Последна редакция: Aug 31, 2014, 01:52 от arda_kj »
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #2 -: Aug 31, 2014, 07:34 »
Били има стабилен опит с ГНУ/Линукс и БСД от поне пет години, но като сървър. Радвам се, че е посегнал към него и на работният си плот. За игрите забрави да кажеш и за винцето. Все пак не всичко е под пара ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #3 -: Aug 31, 2014, 08:10 »
Бъркаш потребителите, онзи Били каза, че не му се занимава с графика под Линукс  >:D
Активен

billy275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #4 -: Aug 31, 2014, 11:20 »
Благодаря много за подробния отговор, но сега имам други въпросчета :)
Много съм бос в отношение на LiveCD, та ще може ли някакъв линк как се работи с него и по специално да направя въпросната флашка?
Също така, видях че програмите се инсталират с някакви команди. Всичко ли работи по този начин или има опция подобна на уиндоус, и ако не къде мога да видя списък с най-използваните команди?
Друго което искам да попитам например някои уиндоус потребител може ли да ми изпраща файлове от типа на ексел, уърд, корел дроу и подобни програми без да имам проблем с отварянето им (в смисъл дали са съвместими въпросните програми)?
Коя е най-новата безплатна версия която мога да инсталирам и има ли някъде превю или нешо от сорта (визуално и/или писмено)?
Активен

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #5 -: Aug 31, 2014, 12:35 »
Благодаря много за подробния отговор, но сега имам други въпросчета :)
Много съм бос в отношение на LiveCD, та ще може ли някакъв линк как се работи с него и по специално да направя въпросната флашка?
Също така, видях че програмите се инсталират с някакви команди. Всичко ли работи по този начин или има опция подобна на уиндоус, и ако не къде мога да видя списък с най-използваните команди?
Друго което искам да попитам например някои уиндоус потребител може ли да ми изпраща файлове от типа на ексел, уърд, корел дроу и подобни програми без да имам проблем с отварянето им (в смисъл дали са съвместими въпросните програми)?
Коя е най-новата безплатна версия която мога да инсталирам и има ли някъде превю или нешо от сорта (визуално и/или писмено)?

1) https://help.ubuntu.com/community/Installation/FromUSBStick
Unetbootin е калпав софтуер за мен, Pendrivelinux е по-доброто решение.
След като направиш флашката, отиваш в BIOS, и от Boot секцията избираш USB устройството като първо boot устройство. Запазваш промените, рестартираш, и Ubuntu трябва да зареди от включената в USB порта флашка.

Ако пък по някаква случайност BIOS-а няма възможност да се избират boot-ващи USB устройства, трябва да намериш клавиша (най-често някой от F-овете), продължителното натискане на който, още в момента преди да е започнала машината да чете от първото зададено boot устройство, изкарва листа с всички налични устройства, и може да избереш от кое да boot-неш.

2) Като обикновен потребител, рядко ще ти се налага най-вероятно да инсталираш нещо различно от това, налично в repository-тата. А инсталацията от там в Ubuntu става от т.нар. Software Center - максимално улеснен графичен модул, все едно си в нещо от сорта на гугълският Play Store. Може да си инсталираш софтуера и през терминала с една на брой команди или да си инсталираш Synaptic, и през него да управляваш пакетите.

3) Без никакъв проблем. Всички отворени офис решения за Linux като OpenOffice и LibbreOffice работят с M$ формати за документи.

4) Последната стабилна версия на Ubuntu е 14.04 (Trusty Tahr), а този Октомври ще се появи и 14.10 (Utopic Unicorn).
« Последна редакция: Aug 31, 2014, 12:46 от userings »
Активен

billy275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #6 -: Aug 31, 2014, 13:24 »
Отново благодаря за отговора :) Друго възникна в главата ми сега..  ;D
След като флашката е готова как мога да пробвам дали линукса ще ми работи ?
При инсталацията на линукс има ли опция да си избера къде да го инсталира, също така както каза колегата по-горе: "При инсталиране ако имаш дял на харда, на който има нещо ценно внимавай да не го затриеш, че често по-подразбиране Лунукс инсталатора форматира целия диск."
Как да го избегна това?
Активен

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #7 -: Aug 31, 2014, 13:35 »
След като флашката е готова как мога да пробвам дали линукса ще ми работи ?
Просто вкарваш флашката, спираш компютъра, настройваш я да е първото boot-ващо устройство в BIOS и ако тръгне, ще разбереш.

При инсталацията на линукс има ли опция да си избера къде да го инсталира, също така както каза колегата по-горе: "При инсталиране ако имаш дял на харда, на който има нещо ценно внимавай да не го затриеш, че често по-подразбиране Лунукс инсталатора форматира целия диск."
Как да го избегна това?
Ако си се спрял на Ubuntu 14.04 - това е линка

Как се инсталира? Ето така:
 – Инсталиране на Ubuntu
 – Инсталиране на Ubuntu заедно с Windows

Това, че пише Kubuntu да не те притеснява, инсталацията е подобна и при Ubuntu 14.04
« Последна редакция: Aug 31, 2014, 13:46 от PaperNick »
Активен

Practice

billy275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #8 -: Aug 31, 2014, 14:34 »
Друг въпрос, дано не ставам нахален вече ::)

Четох някъде че има някакви проблеми със 64 битов линукс, вярно ли е това или всичко е наред вече ?
Или общо казано 64 или 32 битова версия да свалям ?
Активен

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #9 -: Aug 31, 2014, 15:07 »
Според мен, правилното решение e да сложиш 64 бита. Машината ти е достатъчно добра и не мисля, че ще имаш някакви проблеми. Ако греша, моля някой да ме поправи.

Ако се чудиш дали може да използваш Portable програми на Линукс:

На моята флашка в момента съм метнал LibreOffice 4.3 и няколко игри ;)
Активен

Practice

malin

  • Гост
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #10 -: Aug 31, 2014, 17:18 »
Unetbootin е калпав софтуер за мен, Pendrivelinux е по-доброто решение.
Може ли линк към второто (или става дума за ком-а и се получава безмислица).
Активен

billy275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #11 -: Aug 31, 2014, 17:23 »
Мен ме интересуват само няколко игри :)
Counter-Strike, Dota 2 (които са стеам - следователно ще вървят)
Diablo 2 и може би Live for Speed.. За тези 2 някой има ли идея дали вървят?

И между другото сега видях че лаптопа ми по принцип върви с линукс... Следователно не би трябвало да имам проблеми :)
« Последна редакция: Aug 31, 2014, 17:26 от billy275 »
Активен

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #12 -: Aug 31, 2014, 17:44 »
Unetbootin е калпав софтуер за мен, Pendrivelinux е по-доброто решение.
Може ли линк към второто (или става дума за ком-а и се получава безмислица).

http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #13 -: Aug 31, 2014, 18:44 »
и пендрайв и унетбоотин са добри - въпрос на предпочитания.  за игрите нека ти кажат колегите, аз ще ти кажа за инсталирането :) 
вече ти обясниха как да стартираш от флашка... по-интересно е, какво правиш после :)
първо разделяш диска с gparted. щом не е празен, първото  което правиш е да промениш размера на дяла с информацията. правиш го един път, за да не караш gparted, да преоразмерва толкова пъти, колкото си бил несигурен./ отваряш гпартед, цъкаш на дяла, местиш с мишока до желания размер и му даваш да приложи промените/. имам предвид, че отваряш gparted  с администраторски права / в терминал на LiveCD сесия с команда : sudo su => Enter gparted=>Enter/ препоръчвам ти да използваш systemrescue в сесия на системриск си с администраторски права, което е улеснение, и можеш да си разделиш диска без проблеми. препоръчвам ти да използваш GPT, а не mbr, защото GPT поддържа повече от 3 примъри партишъна и така можеш да използваш по-пълноценно диска си.
със състемриск си инсталирал GPT, преоразмерил си дяла със съществуващите върху него данни, на останалото свободно пространство създаваш нови три дяла 1 за инсталиране на ОС -около 30 ГБ, един за linux-swap - да речем 4 ГБ и един за хоум - колкото прецениш, но не по-малко от 10ГБ за един потребител, а останалото шространство, ако има такова си го ползвай за НЕЩА /аз използвам ext4 за файлова система/:) след това стартираш инсталационната медия и правиш това, което е показал Фалко Тим:
http://www.howtoforge.com/the-perfect-desktop-ubuntu-14.04-lts-trusty-tahr
като на 4 стъпка избираш "Нещо Друго", за да зададеш да се инсталира на вече подготвените дялове. от там му задаваш къде да е инсталацията, като е важно да определиш точка за монтиране"/" /без кавичките, указваш му да използва за /home хоума, който предватително си си направил, и да закачи НЕЩА, като папка.
май не го написах много ясно :) ако имаш въпроси- питай! и винаги, ако не си сигурен можеш да се върнеш или да прекратиш инсталацията,, но преди да си му дал "да запише промените на диска".
едит: когато по време на инсталацията открие виндоуса те попита /ако го направи/ дали да използва неговите конфигурации, отчекни чекчетата и му кажи да продължи напред :)
« Последна редакция: Aug 31, 2014, 18:47 от satir »
Активен

billy275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Няколко въпроса за Linux/Ubuntu
« Отговор #14 -: Aug 31, 2014, 19:41 »
Прав си брато... Ако ти кажа че 1/2 не ми стана ясно..  :D Харда ми е разделен на 2 части в момента, искам така и да си остане, като Ц да бъде форматирано и да инсталирам там линукса, а на Д да си останат филми, музика, снимки и други. Както и да е, всичкото това ще го правя евентуално след около 20 дни, така че най-вероятно ще задавам въпроси отново, а ако не те затруднява може да редактираш мнението си с точки 1,2 и т.н. В смисъл да знам кое в какъв ред се прави кога и т.н. :) Благодаря иначе за инфото!
« Последна редакция: Aug 31, 2014, 19:44 от billy275 »
Активен