Автор Тема: ПГАВТ А.С.Попов - Техникум Попов и личното ми мнение  (Прочетена 16675 пъти)

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Бе то и аз се бях писал задочник, ама да няма задръжки.
Виж, брат ми излезе сериозен (година и половина, ама със задръжки, май-май става към-то 2 години без малко), завърши ДВГ задочно, май и отличник беше, което си е ... (сериозен тип беше, пак си е, де).
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Така беше - преди 1989 г.. почти винаги имаше задръжка
(около 3 месеца),които бяха приети да учат във ВУЗ - се уволняваха
още септември (т.е. "минаваха метър").
   Имаше една друга врътка - можеше да се запише и техникум,
и да се мине между капките (пак се уволняваха  септември),само че в
този случай шапкарите проверяваха (имаха такива правомощия) и
тези които не учеха,ги връщаха в казармата за още няколко месеца...
Активен

bdenkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 57
    • Профил
   Абе,bdenkov ли си,bсdenkov ли си.май се опитваш да ни правиш на луди.

ПГАВТ А.С.Попов - Техникум Попов и личното ми мнение
Цитат
Сега като мина време, вече 10 години реших да напиша мнение за т.нар. техникум.
Завърших паралелка със специалност "Телекомуникационни системи". ...

За Казармата с Любов
Цитат
И понеже аз съм бил 2 години в служба на отечеството...

Ако си завършил Техникум "Попов" преди 10 години,сега трябва да си на 29 г.
Ако си карал  казарма 2 години,сега трябва да си над 50 годишен.
Казармата беше 2 години преди 1989 г. , след 2008 г. напълно я отмениха.



Правиш ни на малоумни,а ...

Извинявам се за разводняването на темата с лични данни.

Роден съм 1976 год. През 1994 год. завърших Три годишният Попов. Специалност: Съобщителна техника. Края на 1993 год. , като редовен ученик в  Попов подадох молба за придобиване на Втора специалност -Радио и Телевизия. Взех си изпитите и за втората специалност.
От 09.1994 год. до 12.1994 год. Военна школа за Шофьори - гара София -Север.
Влезал в родната казарма 27.03.1995 год. Уволнен на: 27.09.1996 год.

Написал съм в текста. " Минаха повече от 10 години...."

Разбира се, че Чавката е около 2000 год. открито, като заведение. Доста години след 1994 год. Но във високият блок до физкултурният стадион по- мое време имаше вътре в блока кафене с подобно звучене.

За да няма грешка : От 1994 год. до 2021 год. са около 27 години. Нещо от вида: Повече от 10 години - не съм искал да се впускам в дребни бакалски сметки, за което се извинявам.

Казарма: 18 месеца плюс 4 месеца военна школа за шофьори преди казармата.

Извинявам се.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
E-e-e, ама тогава мнението ти не се брои. Ти си завършил в точно най-хаотичните времена, когато нищо не беше никакво. Бяхме като Авганистан. Точно това са деветдесет и втора, трета, четвърта. Описаното от теб важеше за всяко едно място в родината и всички видове дейности. Нищо не работеше.

Така, че днес Попов със сигурност не прилича на тогавашния. Дали продължава да е пропаднал (с лоша слава), може да каже някой учил там. Но, както казвах и преди, би ми било тъжно, ако е така. Защото за нас от страната по принцип има много добро реноме.

Забелязъл съм, че има училища набедени за добри, без да са точно такива. Много неща зависят от директора. Но дори директора не прави училището. Правят го учителите и учениците. Добрите ученици се привличат с добро име. Добрите учители се създават от средата. Ако средата е нездрава и най-добрия учител ще стане лош.

Та въпроса всъщност е, дали все още средата в Попов е нездрава или това се е променило.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   За съжаление, нивото на образованието постоянно пада.
Нито съм първия,нито последния,който констатира това.

   Не трябва всеки влязъл във ВУЗ да завършва.
Ако има малко желаещи за дадена важна специалност,или се стимулира
приема (стипендии и т.н.),или местата се намаляват временно.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Впрочем, някой от вас знае ли, дали бизнеса дава стипендии? Щото нали непрестанно реват за кадри...
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Впрочем, някой от вас знае ли, дали бизнеса дава стипендии? Щото нали непрестанно реват за кадри...

   Дават спипендии от АЕЦ Козлодуй например:
За някои инженерни специалности (ТУ); за ядрени физици и ядрени химици (СУ).
Завършилите съответно имат ангажимент да работят в АЕЦ -а за даден период.

   Т.нар. "частен бизнес" ...
Ами всички си знаем,че в България е ташак работа ... да не кажа друго...
Изключенията:
1. Масово се търсят програмисти, и затова в някои случаи обученията в набедените
за софтуерни академии "Телерик" и "СофтУни" излизат безплатни.
Съответно стипендиантите трябва да започнат работа при плащащите...
2. Някои фирми от минното дело също дават стипендии,но по-рядко - ТУ , МГУ
(минно-геоложкия), ХТМУ (химико-технологичния) и т.н.
Пак с ангажимент да работят при плащащите...
« Последна редакция: Dec 22, 2021, 16:17 от spec1a »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
И с това ли се изчерпва всичко?!  ???
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Колко интересно.. а по белия свят обик. стипендиите се дават за добър успех и то без уговорки.. другото се нарича спонсорство.

Ега ти извращенията на родна почва то т'ва е малко като да си поръчаш две бири наведнъж че после да можеш  да си се чукаш сам..

И вицът на деня - не е за малки деца!
http://m.vicove.biz/ca8c349a23213a29c0011014a18fbc5b
Активен

bdenkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 57
    • Профил
Да не цитирам текст. По- темата.
Относно обучението в техникум Попов през последната за мен там 1994 год. включително изпитът по- практика.

Има по- принцип два вида електроника:
Аналогова.
Цифрова.
За изпитът по- практика: на универсална печатна платка с големи квадратчета или с малки квадратчета, което е по- лошият случай, то да направиш мултивибратор, генератор на импулси или стабилизатор на напрежение или звуков транзисторен усилвател и др. аналогови схеми. Важно пояснение. През 1992 год. от третия или четвъртият етаж на ЦУМ- София закупих Български индукционен поялник - без крушка.- - Само бръмчи и бучи, като стар двутактов дизел, но тинол не топи. Затова поялникът ми беше стар 220 волтов с гърбица и реотани от вкъщи. Също така на ул. Искър № 5 имаше магазин, където си купувахме поялници на 24 волта, обаче в задните халета, където се провеждаше практиката напрежението беше 36 волта, а  поялниците бяха за 24 волта. Работеха поялниците с много топлина. Не се повреждаха. Но за П-Н-П прехода на маломощни транзистори от топлината ..... сещате се.

Изучаван материал в ТСЕ " А. С. Попов". Разпределение: Съобщителна техника.
Телефонни централи модел- патент Сименс от 1929 година. Модел на изкачващо - стъпковите АТЦ- А-29. От 1929 год. интелектуална собственост - патент на Сименс.
Практика в 24.хх.хх, 25.хх.хх, 26.хх.хх и 27.хх.хх в Люлин бялата сграда срещу хипермаркет ВИЛАЗ. Преди да пуснат метро влаковете се движеше автобус № 309, който спираше между Технополис, Била и Вилаз.
Горе цитираните изкачващо - стъпкови и въртящи избирачи с релета, включително широко използваното плоско реле и др. и т. нат. Бяха СССР производство през 1957 год.
Предимство. Идеални АТЦ против следене и против подслушване.

След изминали 25 години от бала в Новотел Европа до Централна Ж. П. Гара София.

Кръстовището на  Ботев и Жданов в София. Център. Лесен достъп.
Сега с рекламата.
Хоби кит - сърце пей. И сглобено и разглобено.
Д      кит. Като горното изречение.
И други подобни. Сравни цените и на мултицети и други измервателни електронни прибори. И други магазини. За интернет магазини въобще не споменавам.
Около 2013 год. до около 2019 год. преди много години беше, не помня точно от Лидъл си купих поялник за 25 лв. Не исках да плача. Не съм се насилвал. Но за първи път през животът си имах собствен качествен поялник. Дотогава познавах само Българските соц. производство поялници. С уговорката, че Американски долар съм виждал само на екрана на кинескопа на телевизора. Нито съм видял в Кореком поялници.
Да продължа с рекламата.
Преди 2012 год. в Лидъл точно преди коледа бяха пуснали Йоника- клавишен музикален инструмент - 61 клавиши, 6 октави, 538 мелодии и др. подобни с вградено захранване за 240 лв. Имах парите. Имах и желание да го купя. Приятел ме посъветва следното нещо. Щом едно нещо не ти трябва и не ти върши работа и да имаш парите, то не го купуваш. Послушах съветът на приятелят си. През 2018 год. подобно или същото в Технополис от 460 лв. на 630 лв.
Има хоби кит - да именно хоби кит за музикална стерео уредба - приставка да чете USB и карти музикалната уредба. Струваше преди години 11.68 лв. в близост до описаното кръстовище. Сглобена. Не си я купих.
Не искам да се напъвам в правотата на мненията си.
Не искам да изпъквам в броя на мненията си и от лъхащата простотия от моите коментари, за което се извинявам.
Извинявам се за разводняването на темата.

Послепис: P.S.
С тези торенти - книги, видеокурсове, чужди езици и др. и Уикипедия има информация за почти цялата електроника и електротехника.
По- спомен: От 06.2006 год. имам компютър, а от 09.2007 имам интернет. В далечното минало когато имах интернет.
Инсталирам Оркад за проба - Демо версия. Нивото на Английският ми език е много лошо. Разцъквам програмата. Усилвател на звукова мощност WZZ или ZSZ.  Аз съм учил в техникумът само: А, А/В, В, С, D. Доколкото си спомням по- памет съм учил, че клас D били се използвали само за управление на електродвигатели. Около 2010 год. до около 2012 год. от Кауфланд си купих микро система със CD  и USB и МР3 за 35 лв. с усилвател на звукова мощност работещ в клас D.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Направо сте изучили всичката електроника каквато беше през 85г. Западът трябва да трепери.
А тука ми се обясняваше как нашето образование било на световно ниво (и преди и сега).
Тия торенти и книги учителите и министерството да ги бяха поотворили.
Мажду другото усилватели Д са всички съвременни аудио усилватели. На концертите не можеш иначе да вдигнеш тези мощности без брум (за руснаците бяха буржоазни).
Тези "усилватели" за двигатели не са усилватели.
« Последна редакция: Dec 23, 2021, 00:17 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

bdenkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 57
    • Профил
Пак ще пиша в тази тема за де не разводнявам друга тема.

Желая да попитам: Търся по- спомен две или повече книги?

Азбука на малкият строител. Година на издаване: Около 1986 год.

Азбука на малкият програмист. Формат: А3. София. Българска.

Поредица: Как да ....  Всичко да знаем за ..... Формат А4. Дебели корици. Нещо, като оцветено списание " Паралели" от 1986 год.
Зелена, Синя, Червена си спомням.

Ако някой от Вас си спомня списание "Паралели" Формат А3 или А2.
То ако желае да си каже мнението.

През 1993 год. в техникум Попов изучавахме Бейсик. Да попитам?

Каква е ползата от приложението в съвременните компютри на Бейсик?

Каква е ползата от приложението в съвременните компютри на Фортран? Такъв програмен език не съм изучавал. В минало време имах две книги за него.

Каква е ползата от приложението в съвременните компютри на Турбо Паскал? Него го изучавах през 1998 год. За какво може да ми послужи. Мога ли да се развивам, чрез него познанията.

Каква е ползата от приложението в съвременните компютри на dBase? Мисля, че беше досовска за управление на база данни. Изучавал съм я през 1997 год.

Някой от Вас спомня ли си случайно досовската PCTools? Доколкото си спомням беше нещо от вида: All-in-One.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Ами колега 'новият' Бейсик се казва Питон /макар че бейсика поначало се състезаваше с джаваскрипт но загуби борбата/
От друга страна джавата пък пое по пътя на фортрана и кобола/ към небитието/ но ще я крепят още дълги г. щото има много софтуер написан с нея...

Та сега книгите са тези - може да се дръпнат безплатно, само да му се учи на човек
https://softuni.foundation/projects/free-programming-books/

Препоръчвам питона и C# , е освен ако ше се занимаваш с embedded неща тогава С++
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ако някой от Вас си спомня списание "Паралели" Формат А3 или А2.
То ако желае да си каже мнението.

От това списание научих, че на света съществува Интернет и кой е батко Линус. Първото стана лятото на деветдесет и осма, второто края на септември. За мое щастие същата година записах вишу̀ и успях да ги пипна на живо.

За времето си това издание беше модерно, напредничаво и луксозно. Няма такива издания днес. „Егоист“ се опита да е такова, но с повече наблягане върху „стил на живот“. Не се получи много добре.


През 1993 год. в техникум Попов изучавахме Бейсик. Да попитам?

Каква е ползата от приложението в съвременните компютри на Бейсик?

Дори точно в този момент пиша на него и по-точно на StarBasic. Сиреч той е широко разпространен все още единствено в програмите за обработка на документи и по-конкретно М$ Уфсъ, АОО, ЛО. Само на първата от тях можеш да намериш някой да ти плаща да го правиш. Но точно у нас не са много тия. Например евентуално това може да е великотърновската компания „Плюс-минус“, създаваща икономически софтуер. В много министерства също все още е разспространен. НСИ също. Обаче, как ще се добереш на работа там, не ми е ясно.



Каква е ползата от приложението в съвременните компютри на Фортран? Такъв програмен език не съм изучавал. В минало време имах две книги за него.

Все още широко използван и търсен. Това е заради системи, които трябва да се поддържат например в НАСА. У нас едва ли се ползва. Може би евентуално клоновете на ИБМ или ХП тук да имат нещо, но ако имат, са си намерили бумери и си ги къткат.

С две думи търсено е, но не у нас.


Каква е ползата от приложението в съвременните компютри на Турбо Паскал? Него го изучавах през 1998 год. За какво може да ми послужи. Мога ли да се развивам, чрез него познанията.

Ами положението е подобно на горното. Всъщност тук ще ти каже Ремо. Той е най-големия специалист у нас по тази технология. Преди години спореше с разни пичове в портала, беше много забавно. Има наследени системи дори у нас. Но имайки предвид, че самия Ремо не го работи от десетина години, въпреки, че го обожава, може да се сетиш, как е положението.

Каква е ползата от приложението в съвременните компютри на dBase? Мисля, че беше досовска за управление на база данни. Изучавал съм я през 1997 год.

Обожавам го и съм си вдигнал олтар на мистър Аштън Тейт. Шибан гении. По-голям е от Линус и Столман взети заедно. Само дето нищо от наследството му не е живо. Затова, колкото е гениален, толкова е и провален. Същото важи за дибейс. Никъде в съвременния свят не се ползва.


доп.
===

Ремо е писал с мен и ти е казал всичко. С две ръце съм за.
« Последна редакция: Dec 23, 2021, 10:01 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Ами колега 'новият' Бейсик се казва Питон /макар че бейсика поначало се състезаваше с джаваскрипт но загуби борбата/
От друга страна джавата пък пое по пътя на фортрана и кобола/ към небитието/ но ще я крепят още дълги г. щото има много софтуер написан с нея...

Та сега книгите са тези - може да се дръпнат безплатно, само да му се учи на човек
https://softuni.foundation/projects/free-programming-books/

Препоръчвам питона и C# , е освен ако ше се занимаваш с embedded неща тогава С++

   Eйййййййй,намразил си тази "джава" и туй-то !
За твое съжаление,скоро няма да умре.

   Ако аз мразех "джава" -та,щях да се аргументирам по-добре.
Например: сериозни security издънки,като Log4j.
Даже мислех да пусна отделна тема за Log4j...
Активен