Автор Тема: АВ за Линукс  (Прочетена 4314 пъти)

dggbg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
АВ за Линукс
« -: Feb 03, 2022, 13:18 »
От години ползвам Sophos for Linux Free... която вече не се поддържа, ESET for linux desktop ще бъде спряна по-късно тази година, еСкан не ми вдъхва доверие, за Dr.Web нямам наблюдения.
Всичко друго, което намерих е тип ендпойнт - двойно-тройно по-скъпо и в голямата си част излишно.
Трябва ми някакво решение за обмен на файлове и търсене, с цел да се избегнат случайни грешки и последиците от тях.
Мнения и предложения са добре дошли.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: АВ за Линукс
« Отговор #1 -: Feb 03, 2022, 13:29 »
Като почитател на свободния софтуер, никога не съм ползвал нищо различно от ClamAV включително на машини с Шиндош. Преди няколко години го купи Циско и спря поддръжката на Windows XP в „новата“, шеста версия от преди две години.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

dggbg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: АВ за Линукс
« Отговор #2 -: Feb 03, 2022, 14:46 »
Сега видях, че ClamAV има On-Access Scan - не ми трябва повече дето се казва, ще го изпробвам следващите няколо седмици.
Активен

bdenkov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 57
    • Профил
Re: АВ за Линукс
« Отговор #3 -: Feb 04, 2022, 11:37 »
Sophos Anti Vir за Линукс има, но да знаеш, че е уникално безплатно.

Цената му ориентировъчно за изтегляне през интернет от сайта на производителят му е приблизително= на Windows 10 Pro умножена по - числото две.

А и самата фирма Sophos Anti Vir с техният продукт нещо си от видът Sophos Anti Vir - само предизвиква смях, като през 2015 год. съм го споменал. Машинен инженер съм, но никога не е късно да станеш за смях - тоест за резил пред хора.

Преди години имаше безплатният продукт: Нещо си от видът: Comodo Internet Security = Comodo Firewall + Comodo Anti Vir.

От доста години мисля, че и в днешно време има на сайта на Comodo продукта за изтегляне Comodo Anti Vir. Не зная, колко е надежден, но имам спомени от преди време, че е безплатен.

Търсиш в Гугъл Румънската антивирусна за Линукс. Не си спомням фирмата и името и. Телиш я от интернет. Отиваш на сайта на Румънската антивирусна и се регистрираш. Чрез регистрацията си получаваш реален законен ключ - код от сайта на фирмата за 365 дни. Легално. Законно. Така беше преди много години - по- спомен и личен опит и лично преживяване. После Майкрософт купиха Румънската антивирусна фирма и програмните и продукти.

Подобно на горе описаното провери и за ESET, Avira и Avast.

Лично аз от Comodo Anti Vir бих се пазил и не бих си я инсталирал на линукса.

Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: АВ за Линукс
« Отговор #4 -: Feb 04, 2022, 13:43 »
„Онова“ румънското се казва Bitdefender. Идва с всеки Усхадуя от XP насам, защото доста отдавна М$ ги купи, все ми се върти '97. Но при тях са ги кръстили нещо друго „Home security“ ли и аз не помня, каква простотия беше. А в Десет са кръстили Дефендър защитната стена, която пък изобщо няма общо с румънците.

По някое време пробваха да купят Касперски, ама не знам, какво стана и що сделката не мина.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: АВ за Линукс
« Отговор #5 -: Feb 04, 2022, 13:47 »
БитДефендер-а е малко ташак работа. Прави си каквото си знае, и то без да те пита. Сетваш нещо както ти го искаш, и след ребоот той пак го е върнал на старото дередже. Пак го сетваш, и после той го променя отново. Да ти таковам и дефендера.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

dggbg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: АВ за Линукс
« Отговор #6 -: Feb 04, 2022, 16:05 »
всичките други, които проверих са: Available for: windowns, macos, android, ios с изключение на comodo но с него не ми се рискува
битдифендър нямат фрий (вече), сега чувам, че има/ли общо с м$
Може да е платена, ама 100+лв. на пц ми се свиди, да не говорим за повече..   :)
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: АВ за Линукс
« Отговор #7 -: Feb 04, 2022, 19:51 »
Значи това го давам заради Honorable Mentions-а, усобену и спицялно за Кoмода.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: АВ за Линукс
« Отговор #8 -: Feb 04, 2022, 20:37 »
Има нещо, което много ме е дразнело в ClamAV, когато го ползвах на предната си работа под XP (2017 год.). Тогава ми се наложи да се ограмотявам за вирусите, защото за първи път нямахме техническо лице дори на договор, а за втори път не работех в корпоративна мрежа. Та реално за първи път се сблъсквах с вируси (заселили се преди да ида). За мой късмет, беше и за последен. За почти 40 (39 по-точно) години занимавки с компютри, не е зле един път да си пипал трипер. ГНУ/Линукс наистина е блаженство. Язък, че мога да го ползвам само вкъщи.

За Клам идеше реч — той не чисти вируси. Взима exe-тата, слага им едно affected или нещо подобно беше за разширение и ги местеше някъде по диска. Затова се изпидепсах. Използвах доклада му, какво е открил, но после ходех на страницата на Аваст¹. Там има безплатни инструментчета за премахване на точно конкретни вируси. Проблема е, че не точно за всички има. В редките такива случаи, подменях ръчно екзетата.



===
¹/ Стар познайник, който пишман админите слагаха навсякъде, но все пак безкрайно по-добре от това да слагат фалшивото, уродливо нещо наречено Eset Nod32, чиито автори трябва да получат доживотни присъди за измама в особено големи размери.
« Последна редакция: Feb 04, 2022, 20:45 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear