Страници: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 76   Надолу

Автор Тема: Още извънтемие  (Прочетена 51159 пъти)

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #570 -: Dec 20, 2023, 20:24 »
Цитат
И да допълня отново с въпросче- търся си едно разказче, фантастика, ама нито помня автора, нито даже каква националност беше.. Някакъв тип си купува разумни същества, като домашни любимци (нещо като термити- с тоя размер), в терариум ги гледа, те си строят замъци и го обожествяват, правят на всеки от своите замъци барелеф на лицето му. Той им разваля микроклимата в терариума, на едните докарва глад, на другите храната така я слага, пред замъка на третите, създава им войни, напрежение.. накрая става катаклизъм, избягва от жилището си и четвъртите (общо 4 раси любимци) приели неговото лице, го хващат в пустинята.. това помня, на някой ако му говори нещо, ще съм благодарен да сподели заглавието, чел съм го преди мноооого години.

Имам някакъв спомен, че съм го гледал това нещо филмирано, мисля че беше в епизод от "Зоната на здрача", който сериал го излъчваха по телевизията пред 90-те години. Дано да не греша.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #571 -: Dec 20, 2023, 21:05 »
И аз щях да предложа ИИ търсене.
Въпросът лесно се формулира на английски. А има и добри преводачи.

Чудесно  :)

Тази не съм  я чел
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3873
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #572 -: Dec 20, 2023, 21:20 »
Гледахте ли вече Опенхаймер-а?
https://www.youtube.com/watch?v=JTwv9WpoJSI

   Това трябваше да го напишеш в темата "филми,които вдъхновяват" ...  :o
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #573 -: Dec 20, 2023, 21:42 »
Гледахте ли вече Опенхаймер-а?
https://www.youtube.com/watch?v=JTwv9WpoJSI

   Това трябваше да го напишеш в темата "филми,които вдъхновяват" ...  :o
Еми.. не ме вдъхнови
(в днешно време вече ..колкото и да ни духат /в киното/ не е като едно време)  :P

напр. "Красив ум" е къде по-хубав, ... Опенхаймерса ..общо взето преразказват общоизвестни факти (или такива дето с 5 мин. ровене в нета по диагоналната система се стигат) въобще не се бяха постарали да обяснят защо.. ама не беха се и разтърсили/задълбали и там едни откъслечни секс сцени тотално откъснати ма нали щото секса продава (те тия сегашните верно са.. зелени откъснати)
« Последна редакция: Dec 20, 2023, 21:52 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #574 -: Dec 20, 2023, 21:43 »
Цитат
И да допълня отново с въпросче- търся си едно разказче, фантастика, ама нито помня автора, нито даже каква националност беше.. Някакъв тип си купува разумни същества, като домашни любимци (нещо като термити- с тоя размер), в терариум ги гледа, те си строят замъци и го обожествяват, правят на всеки от своите замъци барелеф на лицето му. Той им разваля микроклимата в терариума, на едните докарва глад, на другите храната така я слага, пред замъка на третите, създава им войни, напрежение.. накрая става катаклизъм, избягва от жилището си и четвъртите (общо 4 раси любимци) приели неговото лице, го хващат в пустинята.. това помня, на някой ако му говори нещо, ще съм благодарен да сподели заглавието, чел съм го преди мноооого години.
Имам някакъв спомен, че съм го гледал това нещо филмирано, мисля че беше в епизод от "Зоната на здрача", който сериал го излъчваха по телевизията пред 90-те години. Дано да не греша.

Е те т'ва не сме ли го играли вече на компютъра - не се ли викаха Леминг-си тия "мравки"  ::)
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #575 -: Dec 20, 2023, 22:09 »
Цитат
И да допълня отново с въпросче- търся си едно разказче, фантастика, ама нито помня автора, нито даже каква националност беше.. Някакъв тип си купува разумни същества, като домашни любимци (нещо като термити- с тоя размер), в терариум ги гледа, те си строят замъци и го обожествяват, правят на всеки от своите замъци барелеф на лицето му. Той им разваля микроклимата в терариума, на едните докарва глад, на другите храната така я слага, пред замъка на третите, създава им войни, напрежение.. накрая става катаклизъм, избягва от жилището си и четвъртите (общо 4 раси любимци) приели неговото лице, го хващат в пустинята.. това помня, на някой ако му говори нещо, ще съм благодарен да сподели заглавието, чел съм го преди мноооого години.

Имам някакъв спомен, че съм го гледал това нещо филмирано, мисля че беше в епизод от "Зоната на здрача", който сериал го излъчваха по телевизията пред 90-те години. Дано да не греша.

Колегата явно е гледал това - не съм сигурен дали е това което си чел обаче
https://www.youtube.com/watch?v=g7yiJBYIa_A

и на руски - ако ти е по-лесно там
https://www.youtube.com/watch?v=fnPPxYDL9F0

https://topreading.net/uploads/posts/files/64151/pdf-tr-64151.pdf
и по това нещо са направили филм(че) - доста кратичко ми се види

И.И. така каз(в)а  [_]3
Microcosmic God by Theodore Sturgeon

П.П. https://chitanka.info/person/theodore-sturgeon
--
Между другото ИИ доста бързо (ми) позна - едва от втория опит след малко доуточняване (че не ми се пишеше цялата история)
- H.G. Wells, short story titled "The Food of the Gods and How It Came to Earth."
- short story "Microcosmic God" by Theodore Sturgeon
всъщност даде и един грешен:
- matches the novella "The Builder" by Philip José Farmer
https://chitanka.info/person/philip-jose-farmer
« Последна редакция: Dec 20, 2023, 22:58 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3130
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #576 -: Dec 20, 2023, 23:04 »
Намерих го и без ИИ:

https://chitanka.info/text/26740-pjasychnite-krale

Това разказче имах предвид. Благодарности на всички, които се включиха!

П.П. Ще прегледам и тия, които предложихте  :)

П.П.П. Ползвах търсачката searx.be
« Последна редакция: Dec 20, 2023, 23:17 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #577 -: Dec 21, 2023, 01:45 »
Тоя знаете ли го ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

https://www.lennyfac.es/
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5297
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Още извънтемие
« Отговор #578 -: Dec 21, 2023, 03:22 »
Еми то в ASCII таблиците има ли чак такива символи маа му стара ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3244
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #579 -: Dec 21, 2023, 03:46 »
Всичко е вече Уникод Ачка и... няма таблици
Е Гогата, стар латексаджия да ти обясни че как и да ги няма(ме) тия символи латекса(джии) пак ще си ги изпишат (нарисуват демек) т.е ЛаТекс-а може да си рисува всичко вкл. и неща дето ги няма в уникод, сега за Джокондата баш не съм чак толко сигурен (ама подозирам че и за там Гогата може да извади някой дърт латексаджийски скрипт)
« Последна редакция: Dec 21, 2023, 03:47 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Още извънтемие
« Отговор #580 -: Dec 21, 2023, 11:54 »
Всичко е вече Уникод Ачка и... няма таблици
Е Гогата, стар латексаджия да ти обясни че как и да ги няма(ме) тия символи латекса(джии) пак ще си ги изпишат (нарисуват демек) т.е ЛаТекс-а може да си рисува всичко вкл. и неща дето ги няма в уникод, сега за Джокондата баш не съм чак толко сигурен (ама подозирам че и за там Гогата може да извади някой дърт латексаджийски скрипт)

Pdflatex вярно ще обърне кодировката в mik68 поради възрастта си. Но, ако вместо него се транслира с xelatex, педеефа ще дойде в Уникод. Това е проблем единствено, ако искаш да извлечеш текст от вече готовия pdf. Трябват хакове.

Иначе XeLateX има множество още предимства. Работи по-бързо. Има по-лесна поддръжка на множество езици в един документ. Поддържа шрифтове във формат OTF, което е огромна победа. Старите, растерни шрифтове им личи, че са стари, колкото и добре да са били направени.

Иначе, в продължение от съседната тема, какъв е проблема с Utf-16 и защо в крайна сметка не се наложи? Беше ясно, че осембитовия ще отеснее и вече отеснява.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Още извънтемие
« Отговор #581 -: Dec 21, 2023, 12:46 »
Пенсиите е един голям въпрос.

По принцип това винаги е било пирамида. Новите работещи плащат пенсиите на бившите. Само, че вноската е двадесет и няколко процента (и така е непосилна), а не петдесет и няма как да плати пенсиите. А то и петдесет не би било достатъчно.

Затова отдавна (още преди ВСВ) е измислен друг подход. Събираш си парите като личен, спестовен влог. И за да не седят тия пари бадева, се инвестират.

Това се опита да направи Костов с така наречения втори стълб (ДЗПО 5%) и трети стълб (по желание, на практика почти никой не го ползва).

Идеята беше първия стълб (НОИ) да отпадне.

Но реалността е, че личната пенсия не може да осигури нормални доходи. Такива пенсии се изплашат отдавна, защото обхващат всички след шестдесет и осма. И резултата е, че НОИ + ДЗПО е по-малко като сума от само НОИ. Това е, защото държавата прави нелоялна конкуренция на частния сектор и от поне едно десетилетие, ако не повече, увеличава пенсиите над възможното. Поради което не е изненада, че НОИ е в постоянен дефицит (фалирал е) и всяка година държавния бюджет му отпуска все по-огромни дотации. Дотация, защото това не е заем, просто е подарък.

И на цялата мара, дори така пенсиите са крайно унизителни.

За това дето говореше Ник. Моя, намагнитизиран състудент беше добър ученик на постно-пицовия Дянков. Дянков ограби НЗОК, а той се опита да ограби частните, пенсионни фондове. Не успя, но се оказа, че е дремел на студентската банка до мен. Не, че е ходил много на лекции.

На практика закопа държавата още повече с това местене. Защото пенсиониращия се мести тия пари в държавата, пенсията му се вдига, но в крайна сметка държавата задлъжнява още повече, теглейки нови заеми, за да дотира НОИ, освен обичайните за крадене.

Сиреч прибират се едни пари еднократно, но срещу това държавата фалира още повече в дългосрочен план. Ако е възможно изобщо да се издрапа, в което не вярвам, НОИ трябва да бъде закрит на секундата.

Не, че е възможно НОИ да се закрие бързо.

Наистина не ги мисля, нашите внуци, в какво положение ще ги оставим. Ще ни проклинат от дън душа. Единственото хубаво е, че няма да го видим и вероятно до тогава републиката отдавна няма да я има. Да му мислят гърците, които най-после ще наследят земята ни.

=*=

Проблема е световен и не се отнася до нас. Личната пенсия е дори по-голям проблем от държавната. Това е, защото тези пари се инвестират. Единствено подходящо е да се обърнат в злато, но това злато, нито има къде да се съхранява физически (първия дегенерат ще ти разбие дома и ще го вземе), нито ще запази стойност. Това е защото продажната цена винаги е не повече от половината на покупната. Нищо, че като цяло златото винаги пази стойност гледано на хартия и статистика.

Като не може в злато (защото и фонда трябва да се издържа от нещо), тогава се инвестира в акции и облигации. Основно е второто. Въпросните облигации са нищо различно от държавен заем. Не печелиш нищо, ако ги държиш. Понякога „доходността“ им е отрицателна. Например, ако искаш да си купиш немски облигации като най-сигурни, ти трябва да плащаш за това, а не наследника на баба Меркел да ти плаща лихва на теб.

Преливане от пусто в празно.

Другото са акции и други финансови активи (под това се разбира законна измама). Акциите, добре, имаш нещо физическо насреща, което да продадеш. Но само да попитам, има ли някой да вярва, че ако разпродаде днес Apple или Tesla парче по парче, това ще донесе трилион зелени? Сиреч акциите за разлика от деривати и други инструменти може да не са измама, но пък нямат реална стойност.

А положението се отежнява от нещо наречено оценъчни одитори. Общо са три компании в света и работата им е да казват, кое, колко е добро, гледайки в тавана. От това зависи пенсионния фонд може ли да го купи или не. Разбира се, тоя дето оценява е взел пари за това и оценката е винаги невярна. Съответно все някога оценката се издънва, но финансовия актив е вече закупен и пенсионния фонд не му остава нищо друго, освен да фалира, оставайки всичките си доверители без пенсии.

Но дори така нещото, донякъде би работило за някои от по-щастливите хора.

Тук идва последния пирон. Има нещо наречено инфлация. Това е повишение на цените на стоките, сиреч понижение на цената на парите. Е, като сложиш и нея, сметката няма как да излезе, каквито и магии да правиш.

Единствения начин да не загубиш пари, е да правиш хеджиране. Това е нищо друго, освен това по цял ден, всеки ден да търгуваш на борсата и да следиш, кое се качва, кое пада. Малко по-сложно е, но го казвам така за разбираемост. И пак за една секунда може да загубиш всичко.

Затова единствения начин да си сигурен, че можеш да поддържаш някакъв стандарт, когато няма да можеш да работиш е… да правиш деца и да се грижиш добре за тях, за да си сигурен, че ще те обичат и ще ти върнат услугата. Повече деца: по-сигурно.

При това положение остава да се надяваш единствено политиците ти да са достатъчно разумни, за да не обявяват война на никого, където да пратят децата ти да ги убият на фронта, бомби да разрушат дома ти, а нивите и водите да бъдат отровени, за да е съвсем сигурно, че и ти ще умреш в адска мъка.
« Последна редакция: Dec 21, 2023, 12:47 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #582 -: Dec 21, 2023, 13:17 »
Децата ти не са изобщо сигурен начин да си сигурен на старини, защото не се знае, те в какво положениие ще са. Нищо чудно, да са по-зле и от теб с твоята пенсия.

Най-сигурния начин е, да имаш инвестиции, които ще ти носят доходи, без дори да си помръднеш пръста.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8798
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Още извънтемие
« Отговор #583 -: Dec 21, 2023, 13:19 »
Децата ти не са изобщо сигурен начин да си сигурен на старини, защото не се знае, те в какво положениие ще са. Нищо чудно, да са по-зле и от теб с твоята пенсия.

Най-сигурния начин е, да имаш инвестиции, които ще ти носят доходи, без дори да си помръднеш пръста.

Само ако си инвестирал в нещо, което си сигурен, че няма да фалира следващите поне петдесет години. Колко са тези неща?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6210
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #584 -: Dec 21, 2023, 14:14 »
Винаги можеш да си  преместиш активите в нещо друго
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.
Страници: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 76   Нагоре
« назад напред »