Автор Тема: Перфектната линукс дистрибиция или има ли такава ?  (Прочетена 1412 пъти)

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Здравейте на всички , с Линукс се занимавам сериозно от два три месеца и постоянно ровя из нета и се чудя "този линукс има над 20 дистрибуции и сяка превъзхожда някоя друга с нещо си дали ще е по-сигурна,стабилна и т.н" и чета в наши и чуждестранни форуми и не открих коя е тази перфектна дистрибуция добре балансирана и читава. Та идеята ми е следната ( но за жалост аз няма да мога да помогна ако някой се хване в това , защото в момента се уча и имам елементарми познания в С++).
Та идеята ми е следната , защо като се спори коя е най-добрата дистрибуция от всички да не вземем най-доброто и да направим една нова такава  , която ще можем да наречем перфектна ? Надявам се да разбирате какво искам да кажа .

Съжалявам ако има подобна тема , но с търсачката не открих .
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Перфектна дистрибуция няма, както няма и няма да има перфектна ОС. В GNU?Linux поне можеш сам да си настроиш системата по твой вкус и разбирания (без значение дистрибуцията) и да я направиш перфектна лично за себе си. Но нали се сещаш, че нещо перфектно за тебе, за други ще е пълен боклук...
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Да видим... перфектният човек - няма такъв, перфектната кола - няма такава, перфектният компютър - няма такъв, перфетната прическа - няма такава, перфектното лекарство - няма такова....
Но пък за всички тези неща човек може да си каже - "ей това е идеалното за мен", понеже скалата за перфектност е субективно нещо.

Търсиш добре балансирана и читава дистрибуция - смея да твърдя (дори и напук на своите лични пристрастия и недолюбвания), че повечето имена на дистрота, които си чувал, са все на балансирани и читави такива. А да, и Линукс дистрибуциите са не над 20, а поне над 1000.
Както ти е казал инж. Тони - дистрото е такова, каквото си го направиш. В този ред на мисли това, че едно дистро е по-сигурно или по-стабилно от друго си е почти пълна глупост, понеже тук говорим за open source и всеки потребител може да си настрои/компилира нещата както на него му е нужно да му е сигурно и стабилно.

Ако много държиш да ползваш най-перфектното дистро на света, по-скоро се занимавай със сериозно учене на Линукс администриране и сигурност и всички неща, които вървят в комплект с тях, вместо да се занимаваш с това да искаш да направиш нещо по-перфектно от Дебиан и ко, Слак, Ред Хат и ко, Сусе, Дженту, Мандрива и т.н. на куп.

но за жалост аз няма да мога да помогна ако някой се хване в това , защото в момента се уча и имам елементарми познания в С++
Защо мислиш, че C++ има екзистенциална връзка с перфектната дистрибуция?

ПС. Всъщност Мандрива и още някое друго известно дистро я бяха окъсали напоследък, предполагам няма да откажат помощ от ентусиазирани и амбициозни хора, които искат да учат нови неща.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Да видим... перфектният човек - няма такъв, перфектната кола - няма такава, перфектният компютър - няма такъв, перфетната прическа - няма такава, перфектното лекарство - няма такова....

Съвършено вярно.  :) Например колите - един харесва кабрио, друг иска спортна кола, трети - седан, а четвърти - комби. Всеки е прав за себе си.

Перфектна дистрибуция няма и не може да има в общия смисъл на думата.
Активен

Без правила няма игра

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Например колите - един харесва кабрио, друг иска спортна кола, трети - седан, а четвърти - комби.
Мани, мани, а някоя мутра като каже, че иска брониран джип кабрио  ;D ;D ;D
Активен

Георги

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Колкото и да не искам да го кажа и за това си мислих снощи и наистина е така всеки има предпочитания .. , а някой беше попитал , защо C/C++ , аз доколкото съм запознат по-голям чат от Линукс е писана на С/С++ или по-точно ядрото ?
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Ядрото е писано на чисто C, C++ няма нищо общо с това. И ядрото (демек Линукс) е една доста малка (и все пак най-важната) част от цялостната операционна система, над него има един купп софтуер, който е писан на най-различни езици, едно C или C++ доникъде не стига...

Ама аз май продължавам да не разбирам каква е твоята идея и какво искаш да се направи или напише...
И какво толкова не ти хареса в дистротата, които си опитал, че искаш нещо по-добро, кажи, а пък ние можем да ти помогнем да си ги направиш перфектни по твой вкус...
Активен

ismailov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 465
  • Distribution: ubuntu,mint,xubuntu
  • Window Manager: Xfce,lxde,cinamon,Gnome
    • Профил
    • WWW
така е аз подкрепям колегите от форума
ако питаш 1000 човека коя е наи добрата линукс дистрибуция ще чуеш 2000 мнения така че моят съвет е хващаш една дистрибуция
която наи много ти харесва и наи много ти допада и започваш да работиш само с нея
аз лично запичнах с убунту 5.05  после минах през мандрива
дебиан 5.0 докато се спрях на федора
това е предимството на линукс че можеш ти сам да избираш какво да правиш и какво да използваш от дистрибуцията си
Активен

dhelix

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
  • Distribution: Debian,FreeBSD
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
перфектност=утопия
Помисли малко и сигурен съм ще разбереш защо!
Активен