Автор Тема: Debian squeeze/sid - проблеми ?  (Прочетена 3108 пъти)

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Debian squeeze/sid - проблеми ?
« -: Jun 19, 2009, 20:31 »
Сложих си дебиана и след ходене по мъките и четене на тонове Howto как си инсталирам драйверите на NVIDIA video card  се отказах с тоя стабъл рилийз и ъпгрейтнах до testing/unstable е добре на пръв поглед ама забива ужасно много ... ама драйвера за видео картата тръгна!  ;)
Защо ми изчезнаха иконките от десктопа ?
Защо не мога да си влеза в домашната папка като кликвам върху нея дава следния ерор !
Could not open location "file:/home/myname"
No application is register to hadling this file
Не ми се отваря и контекстното меню дето се сменя wallpaper-a , thema-ta ....
Иначе казано кво да преинсталирам за да го оправя туй нещо ? !
Или да преинсталирам целия Гном ?

___________________________________
Оправих го админа може да изтрие темата
« Последна редакция: Jun 19, 2009, 21:11 от inst »
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Debian squeeze/sid - проблеми ?
« Отговор #1 -: Jun 19, 2009, 22:31 »
Така както е зададен въпроса си проси един единствен отговор:
Защото така. (Виновно е задклавиатурното същество)
Както и да е. Има нещо счупено, нещо не е направено както трябва. Само че няма как дистанционно да разберем какъв е проблема, Ванга почина отдавна и няма ясновидци наоколо.
Не знам колко тонове Howto си изчел, ама ползата е никаква. Инсталацията на драйвера става елементарно и лесно. Кеф ти през Synaptic, кеф ти от сайта на Nvidia. И на всичкото отгоре инструкцията я има на сайта на Nvidia.
И как така не можеш да си отвориш домашната папка?
Както и да е, на първо време от конзолата ъпдейтваш и ъпгрейдваш:
aptitude update
aptitude upgrade
aptitude dist-upgrade
Естествено, с администраторски права и в този порядък.
После си инсталирай Synaptic:
aptitude install synaptic
След това го стартирай и избери секцията Gnome (щом толкова държиш на тая графична среда) и си инсталирай каквото е нужно още. А какво точно ти трябва не знам, това джудже не го ползвам и не мога да се сетя какво точно ти трябва. Нека някой Гномаджия да помогне.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

inst

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 213
    • Профил
Re: Debian squeeze/sid - проблеми ?
« Отговор #2 -: Jun 19, 2009, 23:17 »
Прочетох всичко и направих всичко и не стана
Дръпнах драйверите от сайта на NVIDIA - със slackware , gentoo , freebsd - всичко си стана, ама с тоя дебиан проблематичност
Не ми даде да инсталирам щот кернела ми е компилиран с различно версия на gcc от тая се оптивам да компилирам драйвера, махнах новата и  върнах старата версия на gcc 4.1 от 4.3 и пак не стана ... даде същата грешка като горепосочената и че не става ....
После от http://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers#Usemodule-assistant
Methods

There are four different methods for installing the kernel module.

Use module-assistant

This method is easy, and should work with most stock or custom kernels. For a custom kernel, you need to have its Linux headers installed.

It needs module-assistant and nvidia-kernel-common. To install them with apt-get:

# apt-get install module-assistant nvidia-kernel-common

Run the following command:

# m-a auto-install nvidia-kernel${VERSION}-source

And that's it. If all went well, your nvidia kernel module is now built and installed; you may proceed to step 3. If not, read the rest of this section.

You must use the same version of gcc to build your nvidia kernel module as was used to build your kernel. This might be a problem if you are running a stock kernel. If module-assistant fails, read its log output and look for messages suggesting that you need, for example, gcc-4.0 instead of gcc-4.1. Then install the corresponding package and retry auto-install.

The auto-install step is the biggest step of the procedure, and is the most likely to fail. auto-install can be divided in smaller module-assistant steps, which can help debugging:

    *

      get
    *

      build
    *

      install

If # m-a get nvidia; fails, try installing the nvidia-kernel-source package. If APT fails to install nvidia-kernel-source, you should go back to step 0 and make sure you didn't miss something.

If you are unable to install the module using module-assistant, try installing a pre-built module if you use a stock kernel or try to build manually, with a custom kernel.
даде грешка при рънването # m-a auto-install nvidia-kernel${VERSION}-source
вече се бех отказал и си ъпхан
рилийза от
stable - > testing/unstable
lenny -> squeeze/sid
сичко тръгна след като си компилих един мой си кернел и следвах стъпките от Хау-то-то и  след това ми се наложи да преинсталирам някой от пакетите за да ми се оправят пробмите със гнома и воаЛя брат
Мир ..
Съжалявам че те изнервих ...
Мир2
« Последна редакция: Jun 19, 2009, 23:20 от inst »
Активен

FreeBSD 7.2 "The power to serve" & Slackware 12.2 & Debian 5

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: Debian squeeze/sid - проблеми ?
« Отговор #3 -: Jun 20, 2009, 06:58 »
Не си ме изнервил въобще.
Все пак нещо не си прочел или не си разбрал.
За да се компилира драйвера, трябва да имаш налични хедърите на ядрото, което ползваш. Имаше един момент в лени, когато имаше хедъри само за първоначалното ядро с по-ниската версия, ама това беше май когато лени беше тестинг. Вече не помня. Аз досега си компилирах сам ядрото заради поддръжката на един MP4 плеер и след това видеодрайвера си се инсталира без проблем, стига да не изтриеш папката дето си компилирал ядрото (хедърите са там). Сега в sid обаче има ядро 2.6.29 с пакет с хедърите и ползвам него - той ми поддържа плеерчето и няма нужда да компилирам аз собственоръчно. Между другото, ако решиш да ползваш VirtualBox или каквато и друга виртуална машина, отново ще ти трябват хедърите на ядрото.
Колкото до това, че предупреждава, че gcc не е подходяща версия, аз това го пренебрегвам и продължавам. Драйвера (модула) се компилира и инсталира без грижи и си работи стабилно.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Debian squeeze/sid - проблеми ?
« Отговор #4 -: Jun 20, 2009, 08:37 »
Цитат
Не ми даде да инсталирам щот кернела ми е компилиран с различно версия на gcc от тая се оптивам да компилирам драйвера, махнах новата и  върнах старата версия на gcc 4.1 от 4.3 и пак не стана ... даде същата грешка като горепосочената и че не става ....
export CC=gcc-4.3
и после си стартираш инсталатора. Или заместваш gcc-4.3 с която там версия на gcc ти казва, че ти трябва. Няма нужда да махаш разни версии на gcc, да слагаш нови и т.н. Отделно трявба да си инсталираш build-essential, make и linux-headers за съответното ядро, за да си инсталираш драйвера на nvidia. За това хората са измислили метода с модул асистента, за да не ти се налага да се занимаваш с тези неща. Вчера ми се наложи да инсталирма драйвер на nvidia и m-a a-i nvidia и после apt-get install nvidia-glx nvidia-settings оправиха нещата.

От това, което си написал явно нещо се е прецакало, но не става ясно какво. Голямата ти грешка е, че си зарязал стабилния дебиан и си тръгнал да си ъпдейтваш до тестинг и нестабилен при положение, че явно не можеш да се оправиш, когато има някакъв проблем. Съветът ми е да се върнеш към стабилния дебиан (който за това му викат стабилен, защото няма такива проблеми) или да си сложиш друга дистрибуция.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Не ще да се инсталва Debian testing - squeeze, netinstall CD
Настройка на хардуер
a_panov 6 3121 Последна публикация Sep 22, 2009, 01:14
от tolostoi
Debian squeeze + ATI 4200 video card
Настройка на програми
chaos 22 7643 Последна публикация Mar 23, 2010, 19:18
от chaos
VMWARE Workstation 7 Debian Squeeze
Кошче
ROKO__ 7 4003 Последна публикация Dec 04, 2010, 17:16
от neter
update-rc.d и Debian Squeeze
Настройка на програми
d3v1ous 1 2363 Последна публикация Feb 07, 2011, 20:17
от trosho
Въпрос за игри за Debian 6.0 (squeeze)
Общ форум
xkp 3 3000 Последна публикация Feb 25, 2011, 00:37
от ivasdimitrov