Автор Тема: Коя дистрибуция харесвате и защо я ползвате.  (Прочетена 5720 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
По повод на последната новина за една Убунту книжка, адаша Даракиев каза нещо от сорта:


-Направете си тема и си обсъждайте там.


Последните години доста се заяждаме едни други тук и сега ще направя неуспешен опит за положителна тема. Сиреч всеки, който си няма работа и кисне по форуми да си напише предпочитанията и от какво са продиктувани. Ако пък има голямо желание може да си пуснем тема Федора срещу Опен Сусе, срещу Убунту срещу Мандрива дето да се нафлеймим яко.


И така с личен пример. Харесвам Дебиан, защото:

Има най-голямото хранилище от софтуер. Почти не ми се налага да достъпвам нещо допълнително.

Има невероятно лесна и в същото време най-мощната пакетна система и почти нямам проблеми с програмите.

Ако искам да се оградя само със свободен софтуер, мога лесно (имам изключение- Опера). Вярно, че донякъде предадоха идеята последните години, но на ГНевСенсе му трябва още време, а Дебиан все още идеално върши работа.

Лесно я докарвам във вида, който ми е удобен. Програмите нямат допълнителни "фичърси", сиреч стандартни са.


 [_]3

п.п. За втори път несъзнателно обърках името на адаша и му се извинявам. Всичко казано от фантома, важи и за мен, просто забравих да спомена. Досега не съм пробвал с други ядра, но си го имам като опция за някой ден с повечко време.
« Последна редакция: Feb 01, 2009, 19:33 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Вярно, че донякъде предадоха идеята последните години, но на ГНевСенсе му трябва още време, а Дебиан все още идеално върши
/oft
Извинявай но не разбрах какво имаш предвид, може би аз пропускам нещо?
/on
Използвам Дебиан заради хранилищата, пакетната система и подръжката на хардуер.
Когато ми се налага да инсталирам или подкарвам непознат или нов хардуер обикновено го тествам с един от любимите ми Дебиан деривати - Knoppix.
За компютри които ми минават през ръцете и се използват за обща и неспециализирана употреба препоръчвам Убунту. Нямам впечатления от Мандрива тъй като преди време имах срещи от третия вид с Мандрейк и от тогава се дърпам като попарен от това дистро. Това обаче като намеря малко свободно време ще го коригирам, т.е. смятам да изпробвам Мандрива.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

shoshon

  • Гост
Ха много се радвам на такава тема. Като един истински фанатик - ми много си я обичам Мандривката. Защо ли. Ми днес съм в добро настроение и ще кажа ... КАРМА :D
Убунту е за мен като Баба-Яга, а пакетната му система като къщичка на кокоши крака. Еи да знаете 6 пъти ( точно ) опитах да сложа ubuntu и последния път бях мнооого близо, ама щото бях много упорит, ама много. :) (Поддръжка само на популярен хардуер ). Иначе зад убунту стои една страхотна идея, пък аз нали съм пацифист повдигнато на степен студент умножено по идеалист-факториел и как да не застане човек на тяхна страна :)
И като резултат образоваме се...образоваме се и на края ще изплюем накой инструмент за двете дистрота - хем да ухладим страстите. :)
 
Активен

jivkojj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
    • Профил
Първоначално почнах със СуСЕ, но Yast конфигуратора не ми хареса, всичко прекалено специфично, ако нещо се развали, после пада голяма играчка.
Fedora ми хареса като дистрибуция - бърза, стабилна, актуална, но rpm и дървения yum ме отказаха и от нея.
След това се установих на .deb базирани. Първо Мепис - добра дистрибуция, но проблема идва когато се прехвърляш от една на друга версия и я зарязах. В крайна сметка вече няколко години използвам само Кубунту - актуална, няма проблем с пакетите, свикнах и. Сега няколко месеца ползвах и Убунту, докато излезе КДЕ 4.2, Е оказа се че аналози на програмите действително ги има, но орязани. Banshee е далеч от amaroK, Deluge също е зле в сравнение с Ktorrent. Намерих даже аналог на krusader, ноооо  :D. Така де радвам се че съм обратно в лагера на КДЕ.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
почна се offtopic-a и баш аз го подхващам
------------------------------
shoshon
GNOME Commander е доста добър заместител, но всяка qt програма може да се ползва е Гном и обратно GTK в КДЕ.
------------------------------
nedpetko, как е възможно да не си чул? Че то стана по-дълго от латиноамеркикански сериал и почна още през 2001, когато лидер беше Перенс. Случваха се всякакви безумни тълкувания на манифеста, като това дистрибуцията да съдържа blob, но това вече мина всякакви граници:

http://doganov.org/non-debian-free/non-debian-free.html

Ега ти войната, ега ти чудото  >:(
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tyuio

  • Гост
Дълго време се борих с .rpm пакетите от СУСЪ и накрая се отказах от тях. Открих дебианските и съм влюбен вече :) . Общо взето смятам че иам дистра които не са за начинаещи но това не е най-важното. Всяко  дистро е удобно по свой начин дори и тези които аз избягвам. Стига обаче да има на кой да се довериш и да ти помогне и поведе в трудни моменти, няма никаква опасност. Според мен е много важен подхода към начинаещите да е правилен. Аз лично съм много благодарен на един мой приятел, Заро който има невероятен подход за преподаване и винаги ми е помагал в трудноти, дори да са новост и за двама ни. Японците имат една поговорка:
"Към големите проблеми се подхожда внимателно а към малките сериозно" Смятам тази максима за много важна, не само за пътя към Линукс.
смятам че постоянното изтъкване на това коя дистрибуция е по добра за пагубна за Линукс у нас и на всякъде. старая се да помагам не само за познатите ми дистра, в карайна сметка всички сме в едно купе на влака :)
Аз ползвам Убунту, но смятам че Дебиан е доказал дълговечноста си и склонността да се развива на пук на всичко, да дава свеж полъх от идеи във всяко време.
« Последна редакция: Feb 01, 2009, 14:33 от tyuio »
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
И аз съм в лагера на Дебиан. Към онова, което казаха колегите, мога да добавя, че тази дистрибуция дава невероятни възможности за избор. Има 3 версии: стабилна, тестова и нестабилна. Може да се инсталира по много различни начини, включително напълно директно от и-нет: http://goodbye-microsoft.com/ Поддържа почти всички възможни хардуерни архитектури и не е зависим от линукс ядрото. Има версии с ядра на OpenSolaris, FreeBSD, Minix...
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
Ползвам сусе защото засече всичко, конфигорира и работи, рядко ми се налага да настройвам нещо на ръка. В повечето случаи има специално пакети за сусе, така че рядко компилирам. Опитват се да работят като МС което е похвално, и нямам особенни оплаквания.
за пробата сложих едно убунто 8.10 такъв зор видях докато се конфигурира елентарната мрежа на 2-та лан карта че чак се зачудих да ли си знам правилно локалното ип ....
както и да е .
Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Има версии с ядра на OpenSolaris, FreeBSD, Minix...
По същата логика, ако си сложа сега на моя Debian който е с Linux ядро, едни FreeBSD портове, че ще работи без проблеми, без ново ядро???
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Много е наивно да си мислиш, че може да стане :)
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Много е наивно да си мислиш, че може да стане :)
;D ;D ;D

Я дай повече инфо кои са първите неща които ще се явят като проблеми... :)
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Като за начало Debian дори и с ядро на FreeBSD не би ли трябвало да използва своята си пакетна система, a не тази на FreeBSD (въпросните портове)? А що се отнася до дебиана - невероятно гъвкъв е, можеш да направиш каквото си искаш от него, за сега от всички дистрибуции с Дебиан съм имал най - малко проблеми и като цяло най - лесно се оправям. За това и ползвам нестабилен Дебиан с GNOME - така беше на домашния ми компютър преди няколко години и на първия ми лаптоп (Acer Travelmate), така е и на сегашния ми лаптоп (Thinkpad T61).
« Последна редакция: Feb 01, 2009, 18:29 от aaaaaa »
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Аз също съм в дебианския лагер,ноооо с някои малки забежки(изневери).Основните дистрибуции,които ползвам са:Debian Testing,Ubuntu 8.10 и Sidux-2008-04 Πόντος.Първата изобщо няма да я коментирам-които ползва дебиан знае за какво иде реч.Невероятно удобна и гъвкава.Докарвам си я на фасон да ми радва окото за нула време.За втората съм с противоречиви чувства-харесвам убунту,както и начина на ъпгрейд от една версия към друга.Отделно от това е фрашкано с инфо за нея по нета.Хубав форум си има.Абе за нормална десктоп пработа е супер.Е,има си някои проблемчета,особено във последната версия които малко ме объркаха ама полека-лека си оправих всичко.За третото дистро какво да кажа....с една дума НЕВЕРОЯТНО!!!Като за нестабилен дебиан си е супер стабилно дистро.Също много гъвкаво.Единственото,което ме дразни е,че много ъпдейти много нещо ;D.Едвам съм свършил с едните и скоро като дам apt-get update и прозореца на терминала ми се пълни отгоре додолу с нови ъпдейти.Но няма начин след като е нестабилен дебиан........свиква се.А забежките ми са много и различни.Опитвал съм де що има екзотики даже и доскоро напълно непознатия за мен conary package management,характерен за Foresight linux.Хммм интересни хрумвания имат момчетата(може би и момичетата) от екипа,разработващ foresight.От всичко обаче след дебианските дистрибуции най-ми харесва Gentoo и дериватът му Sabayon,както и Archlinux.Съвсем доскоро Sabayon ми беше основната дистрибуция на служебния компютър.Харесва ми при него идеята за работа с две пакетни системи.Хем кеф ти да компилираш в Gentoo style,хем има и нещо подобно на дебианския apt,само,че при sabayon името му е Equo.Доста добър инструмент,но също така и доста по-бавен от apt.От BSD системите съм опитал всички по-известни и най-добро впечатление ми направиха PC-BSD и Desktop BSD.И двете доста време стояха на една тестова машина докато им се нарадвам ;DПри първото ми харесва идеята за инсталиране на пакети във Windows style(понякога ме подгонва носталгията по .ехе-тата ;D ;D ;D),а второто си има графичен мениджър за работа с порт системата,който не е лош.На всичкото отгоре и двете изглеждат невероятно още по default без каквито и да е донастройки по KDE.Това е.В общи линии интересите ми са в доста различни посоки по отношение на дистрибуциите,но Основни фаворити са:Дебиан базираните;Gentoo базираните;Archlinux;BSD.От Red Hat базираните не съм останал с добри впечатления,но все пак от тях харесвам най-вече Fedora. ;D.От Slackware базираните също съм с противоречиви чувства.От тях харесвам и ползвам даже и в момента Zenwalk
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Като за начало Debian дори и с ядро на FreeBSD не би ли трябвало да използва своята си пакетна система, a не тази на FreeBSD (въпросните портове)?
Точно така, без значение с какво ядро е, Дебиан ползва своята си пакетна система. В това е и смисъла да се слага върху други ядра.
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

google

  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3443
  • Distribution: Ubuntu, Fedora, CentOS
  • Window Manager: Gnome
  • search and you shall find
    • Профил
Едва ли има дистрибуция в челната 50-тица на Distrowatch, която не съм пробвал - за седмица поне, от чисто любопитство  >:D

След 7 години проби и опити съм свел "моите" дистрибуции до Убунту (десктоп и сървър), Федора и CentOS. Ако може да се сглобят най-добрите неща от трите в една...  ;D

От близо 2 години съм щастлив с убунто, има го навсякъде: трите лаптопа, работната станция, сървъра, но понякога ми липсва много chkconfig на федората... Домашния файлов/принт/уеб сървър върви с CentOS и има uptime от година и кусур между рестартирания. Желязно добиче, дори на десктоп върви отвратително стабилно, но с доста стари пакети.

От година ми се налага да ползвам и убунту сървър - добро, но както споменах вече chkconfig за мен е най-удобния инструмент за услуги и ми липсва  ::)

Преди време на майтап инсталирах убунту на приятелка, която все плачеше от вируси. Майтап, майтап, тя помоли после да инсталирам и на брат и, оттам като тръгна мълвата... всеки месец за кеф имам по няколко машинки за инсталиране. Сусе и ОпенСусе не инсталирам заради Новел - дразни ме поведението и сервилните им отношения с Майкрософт. Вероятно са добри, но аз никога не ги инсталирам.

Наздраве  [_]3