Автор Тема: ATI видео карти & Linux  (Прочетена 2678 пъти)

Makpoc

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
ATI видео карти & Linux
« -: Apr 29, 2009, 02:28 »
Здравейте. Идните седмици ще почна да се оглеждам за някаква нова машинка и имам силно колебание към каква видео карта да се насоча. Проблемът е, че от време на време срещам коментари, мнения, статии etc, в които се твърди, че АТИ драйвърите за линукс не били особено качествени (не мога да кажа нищо по-конкретно, понеже не съм много навътре в материала все още). Проблемът е, че всички тези источници, които срещах бяха доста мътни и недоизказани, пък повечето от тях и стари. Та въпроса ми е - има ли (все още) проблеми с драйвърите на АТИ, в какво се изразяват, преодолими ли са (тъпичък въпрос, но аз да си питам :Р) и до каква степен.

Не съм сигурен, че това е правилната тема, но мисля че начинаещ + хардуер пасват като смислови ключови думи. ::)
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #1 -: Apr 29, 2009, 04:24 »
Краткия отговор е не няма проблеми с Ати драйверите или ако има те са преодолими. Но има едно голямо НО. То аз съм с АТИ и не виждам някакви кой знае какви проблеми. Е понякога след ъпдейт на драйвера (говоря за собственическия fglrx Ати драйвер) може да ти се скапи графичната среда, но иначе по-принцип си бачка. По правило, колкото по стара е картата толкова по-голям е шанса да е поддържана и да има 3D (вкл. и опен версията). Затова моя съвет е ако ще взимаш Ати гледай да не е най-новото.
Последната добра новина за Ати драйверите е, че Ати отвориха кода на сравнително новата серията R600/R700 видео карти и съответно скоро очаквам 3D поддръжка в open source версията на драйвера (Аз съм с R600 карта).

Проблем може да възникне ако свързваш компютъра към външен монитор/ТВ, аз още не мога да си подкарам желания от мен комп + ТВ мод, така че да мога да си гледам филмите на ТВ-то. Иначе едно от основните оплаквания към Ати е, че не обръщат много голямо внимание на Линукс версията на драйверите и съответно това рефлектира в кофти код, т.е. не добър performance на видеото.

Най-добре статуса на съответната карта да се провери в wiki и т.н. има описано кои типове карти на какво ниво на поддръжка са. Ето ти един полезен линк да се ориентираш за статуса на съответната серия карти - 2D, 3D поддръжка и т.н. http://www.x.org/wiki/radeon
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #2 -: Apr 29, 2009, 11:08 »
Че има отрворен + 3И, закрит + 3И и свободен без нищо модули има. Но има и нюанси. Свободния с 3И подържа поколенията след Radeon Х11***. Старата ми беше X550 и не се подържа и няма да се подържа нищо от нейното поколение, сиреч неща преди ядро RV400.

Собственическото чудо. Доскоро инсталацията му под някой ОС, примерно Дебиан не беше лека задача. От половин година някъде е почти безпроблемно.

И накрая тъжната новина. Въпреки богатството от водачи. Те не работят добре. Артефактите са си просто фючър. На третия месец свикваш на грозна картина, осоено размазани шрифтове. Така нареченото 3И е поне два пъти по-бавно от бозавото, като в никой от трите не се подържат всички възможности на графичното ядро.

Моя съвет поне следващата една година да не купуваш АТИ. Нещата там последните две години се оправят с много голяма бързина, но има прекалено много още за вършене.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

m0rph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #3 -: Apr 29, 2009, 12:14 »
Съгласен съм с go_fire засега, въпреки че нещата се оправят доста бързо, не бих препоръчал ATI с Linux :P . Само като гледам релийз нотовете от АТИ за всеки нов драйвер, ми призлява. Оправените проблеми за доста по-малко от възникналите такива.

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #4 -: Apr 29, 2009, 12:59 »
Половин година  не може да подкарам картина оставах на черен екран (камоли 3д) на моята карта ati radeon hd 3470 crossfire, но от две седмици добрата новина, че тръгва всичкиките екстри 3д и т.н. Та май с ати ако нацелиш картата която я поддържат под линукс. И май най-добре ако не си навътре в нещатата като мен и да не си чукаш главата вземай NVIDIA.
Активен

Archangel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 152
  • Distribution: Fedora 11.91 (Rawhide)
  • Window Manager: GNOME 2.27.5
  • ненормалник
    • Профил
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #5 -: Apr 29, 2009, 15:51 »
Имам лаптоп с ati ( от него пиша :)) и да ти кажа върви колкото да се каже :). Моята е R600(hd3500) та опенсорс драйвера в последната версия би трябвало да има 3d + xv ( аз се опитах да го подкарам и все още не успявам за сметка на това при опита ми  cpu usage-а  на X-a скочи 3 пъти) а както каза arda_kj  ако имаш друг монитор просто fglrx-а не е за препоръчване(последната версия която гледах нямаше никаква идея от xrandr). Въпреки че ако ще бъде статично (демек не махаш и слагаш монитора от време на време) с малко повече настройване fglrx върви добре. При мен проблема беше че трябваше да имам два конфигурационни файла(един за два монитора и един за с един) и да ги сменям според нуждата. Първия месец всичко беше наред после излезе нова версия на драйвера в която оправяха нещо си но пък  на мен старата конфигурация не ми работеше :D. Направих нова и съответно престанах да имам xv изход за mplayer-а което беше още по прекрасно. Да не говорим че настройката на fglrx драйвера всъщност преставлява три часа научкване на какво няма да накара екрана ти да стои черен а компютъра замръзнал и рестарт чрез копчето след всеки неуспешен опит.
Тоест отговора е НЕЕЕЕЕ. Взе ми си каквото и да е друга карта само да не е на ATI - на мен вградената 4mb интелска карта на компютъра от преди 5 години дава по добри резултати и xv. NVidia -според моите наблюдения върви много добре (нямам но баща ми има и неговата прави всички възможни ефекти със google earth които има без да запира).
« Последна редакция: Apr 29, 2009, 15:54 от Archangel »
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #6 -: Apr 29, 2009, 16:12 »
  На всичкото отгоре само NVIDIA имат стерео драйвери - за сега само за windows - това е бъдещето - утре знаеш ли какво ще ти скимне. Така, че най добре NVIDIA от 8 200 нагоре, че пък нещата пък и остаряват - и задължително без перка - шума е вреден ! А иначе колегите добре са се изказали ^-^
« Последна редакция: Apr 29, 2009, 16:14 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #7 -: Apr 29, 2009, 16:22 »
Аз лично съм с АТИ и мога само да се оплача...Под линукс -> nvidia...
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #8 -: Apr 29, 2009, 19:09 »
В никакъв случай не инсталирайте xorg 1.6: променили са леко API-то, идиотите от ATI не изкарват нов драйвер (и последната им версия на fglrx не работи заради това). Има един бъг репорт, където xorg девелопърите просто казват "АТИ да си оправят бакиите, това не е наш проблем"....и такива работи :)
« Последна редакция: Apr 29, 2009, 19:11 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Makpoc

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #9 -: Apr 30, 2009, 12:32 »
Ами моята идея е да си е dual boot машина - все пак няма да се трепя с midd/high end компоненти за OpenOffice :) - ще си има едно Windows-че да поразцъквам малко, но колкото по-рядко съм в него вече, толкова по-добре се чувствам.

Но.. то се е видяло.. Аз както съм се насочил към ъпгрейд, след който да не пипам почти нищо поне 2-3 години (да се чете - възможно най-новото според финансовия диапазон) - чудех се м/у NVidia GTX250 (а при още малко финанси и 260) или ATI HD 4850/4870. След такива мнения обаче излиза, че слуховете, за които само дочувах не са остарели. Жалко за ATI - губят една прекрасна пазарна ниша.

Благодаря за изчерпателните и полезни отговори! :) [_]3
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #10 -: Apr 30, 2009, 14:14 »
  Сложи си Crossover - за повечето неща няма смисъл да се въртиш като пумпал с дуал бута - при мен си работи перфектно пък и OpenOffice непрекъснато го развиват - в много неща са по напред и от MS Office ;)
« Последна редакция: Apr 30, 2009, 14:17 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Makpoc

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #11 -: May 01, 2009, 00:43 »
Разбрал си ме погрешно :) имах точно обратново предвид - Win-а ще се ползва за разцъкване на игри, всичко останало там ще бъде сведено до минимум :)
Активен

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #12 -: May 07, 2009, 15:16 »
Има една истина, че ако ATI видеокартите тръгнат, както трябва всъщност дават по-добра производителност от прекия си конкурент от NVIDIA. Като пример давам Ati 3650 срещу 8600GT на Nvidia. Може да потърсите в нета 8600GT при е по-добра видео карта от 3650 под windows, но под Linux e обратното.

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=985&num=3
http://www.pcper.com/article.php?aid=545&type=expert&pid=5
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #13 -: May 07, 2009, 18:02 »
 milkonoj не си прав. Това е напълно частен случай. Платката, която цитираш е наречена от всички апаратни специалисти- грешка на природата, най-слабата платка издавана от НВидиа, можеща единствено да се конкурира от FX5000. Иначе АТИ и НВидия в 99% от случайте така правят ценови разчет, че еднаквите по производителност чипове да струват еднакво.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Re: ATI видео карти & Linux
« Отговор #14 -: May 08, 2009, 11:46 »
Не знам аз съм доста доволен от новите драйвери за ATi под Linux (визирам Catalyst 9.4). Те си поддържат Xorg сървър 1.6. Така, че не би трябвало да има някакъв проблем ако ползвате някоя по-нова видео карта на ATi. Още повече, че отскоро ATi(AMD) започнаха често да пускат обновления за драйверите си под Linux и смятам, че се получава доста добра производителност, ако се ползва ATi и  AMD процесор. Поне аз досега съм нямал проблем.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Бисквитките на linux-bg.org
Предложения за подобрения на сайта
ogi 0 4877 Последна публикация Apr 29, 2002, 21:40
от ogi
Лаком Linux
Хардуерни и софтуерни проблеми
kennedy 2 5462 Последна публикация Aug 13, 2002, 01:15
от zarrro
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 9474 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7958 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 8093 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork