Автор Тема: Подкарах си стария (настолен) компютър  (Прочетена 15058 пъти)

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Беше се повредил нещо (оказа се, че май дъното) и човека ми сложи ново дъно и процесор и РАМ памет (ама стари,някви 2-ра употреба), CPU-то Athlon II X2 270 3.4 GHz, РАМ-а 2 ГБ, ама сложих още 2 ГБ. Сложих му и на него openSuSE 13.2 и всичко си е ОК, даже му сложих старата графична карта GeForce GTS 250 1 GB, и тя работи (като сложих Nvidia-драйверите, и те стари, ама ги има в хранилището), даже мога да изчислявам задачи по научни проекти (BOINC) с нея. Мислех, че е бърза ама се оказа,  че вече не е чак тъй, на лаптопа графиката е колкото нея (Nvidia GT 520 1 GB, лаптопска) само дето с 48 CUDA cores, a настолната - 128. Ама за научни проекти става (PrimeGrid). Общо взето настолния го използвам само за научни проекти. Не е мощен комп, ама хард-дисковете работят (един 80 ГБ и един 250 ГБ, и те стари). Ще го ползвам докато спрат. И той върви в комплект със стария монитор - Sony-еди-си-какво 18" LCD - той е на 20 год. (произведен 2003 год. 16 сдм.), ама работи кучето му здраво, хем го взех 2-ра - употреба, ебаси, най-голямата  му резолюция е 1280х1024. Затова него го използвам само да пусна изчисленията, иначе сърфирам през лаптопа, на който има закачен нов монитор със рез. 1920х1080. Имам Win 7 на лаптопа и там имам 2 стари игрички пълни версии
дето ги имам от едно списание от фев. 2011 - "Two Worlds" и "Galactic Civilizations 2" и една линукс-ка игра имам - "Battle For Wesnoth". Тях ги редувам и ги играя. А, и още 2 игрички имам - "openArena" и "Warzone2100". Вървят, графиката ми е задоволителна. Ама като започна конфликта Русия-Украйна "Warzone2100" спрях да я играя, хвана ме страх да не дойде конфликта тук при нас. Ами това е новото при мен.
« Последна редакция: Oct 16, 2022, 18:42 от linuxandor »
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Тези стойности, които изкарва във BOINC за floating poinsts MIPS(Whetstone) и integer points (Dhrystone) MIPS за изчислитената мощ на CPU-тата наистина ли означават Милион-Инструкции-В-Секунда (Million Instrictions Per Second)? Ето:

         Athlon X2 3.4 GHz (2 cores/2 CPUs)      ->      Intel i5-2450 2.5-3.1 GHz (2 cores/4 thrds./ 4 CPUs)
 
   Whetstone - 3132 floating point MIPS (Whetstone)x2CPU = 6264 MIPS   -      3105 FP MIPS x4 CPUs = 12420 MIPS
   Dhrystone - 15415 integer MIPS (Dhrystone) x2CPU   = 30830   MIPS   -      10567 Int MIPS x4 CPUs = 42268 MIPS
   
Това са моите стойности като ги измервам на комповете. Вижда се квото се вижда. Ама най ми е трудно да разбера това MIPS,
чак толкова ли показва - милион инструкции в секунда - много фантасмагорично ми се вижда :).
« Последна редакция: Oct 16, 2022, 12:51 от linuxandor »
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Старите кочини са доста здрави и издържливи. Макар че са работили толкова много години, отново са в строя. Макар и не така производителни, както ни се иска. Ама то това си е ясно.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Дъното да не е Gigabyte GA-M68MT-D3 ?
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Да, издръжливи са, най-общо казано. Не го написах тоя пост нещо да се подиграя, просто наистина си подкарах стария комп, даже почти 1 год. вече работи.  Кефи ме как издържат :). И с  тоя Линукс супер бързо зарежда, даже мога да мина на openSuSE 15.0, на лаптопа не се сдържах и минах на 15.0. Ама вече се сдържам да ъпдейтвам и да минавам на новата версия, първо си мисля колко пари мога да преведа с Paypal  и тогава ъпдейтвам. Поне $50-60 ако имам - превеждам. Даже още не съм сложил Debian поради тази причина, щото ми е гузно :). И тая версия на Debian 9 или 10 как се казва - Bull's Eye, нарочно да намекнат че вече не са чисто червени ами сини и искат да им се плаща. Малко сплашват. А че всяко ново поколение CPU че е по-мощно от предишното то се вижда, всяка година ново поколение пускат. Мислех си 1 год. да издържи предостатъчно. Ще си взема друг, новите тръгват от ~500 лв. някъде, вторите употреби от ~300 лв.. A дъното е някакво Asrock-нещо-си. И има функция като изключи, вентилаторите (на CPU-то, на графичната карта, на кутията) да продължават да работят няколко минути да се охлади. Това досега не бях го виждал, първите 1-2 пъти мислех че има някакъв проблем :). И в BIOS-а има много функции за овърклокване дето въобще не ги разбирам. Мисля си да пусна Tor-сървър на него, лесно се прави конфигурацията, само отмяташ ORPort и DirPort за базово пускане.
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Аз също го написах с уважение към старите железарии.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Имам декстоп с такъв процесор на АМД, по спомен, че не съм го пускал скоро, а дъното е това на Гигабайт, за което попитах. Два слота за РАМ, общо 4 ГБ (2 Х 2).
Един познат ми го подари тоя комп- дърт бил, не тръгвал, щял да го хвърля, че ме пита не го ли искам. Само харда си извади, там му било инфото.
Пуснах го, включваше му се сигнализацията с писуканията- отначало помислих, че е РАМ, или видеото, но като поразрових  из нета за инфо- тоя брой сигнали при това дъно било "проблем с електрозахранването", или нещо подобно беше. Откачих му всичките букси на захранващия блок от дъното, почистих конекторите, мушнах ги обратно и машината си тръгна без проблем с едно лайв сиди на Магея. Казах му на познатия, че му бачка компа, да си го вземе, ама междувременно си купил нов (тоя стария стоя две седмици вкъщи, преди да му обърна внимание) и не му трябвал стария. Набучих му един стар харддиск, тествах го с лайв-сидито, окей си е и си го оставих за резерв, ако нещо се прецака машината ми в офиса. За офисна машина става. Корави са тия дърти щайги.
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Имам и още по-стари компове, които работят. Единия още със Celeron 1.7 GHz и дъно със чипсетова графика, даже без графичен слот, 256 МБ - макс 512 МБ РАМ, Win XP. Той беше офис комп. Стои в шкафа, него вече наистина незнам за какво
да го ползвам. (Освен за научен проект - SETI - търсене на извънземен разум в космоса, от вкъщи :))). Този беше първия проект, в който се включих.Готино.Много се кефех да гледам графиката как търси сигнали от космоса :).И още един имам - със Athlon XP 1.5 GHz и 3 ГБ макс на дъното, и той стои и незнам за какво да го ползвам. Ама ги държа, не ми се иска да ги хвърля. А най-първия комп, който имах беше с дъно (или чипсет) Ali Aladin :) със CPU AMD K6-2 300 MHz и 32 МБ РАМ, макс 384 МБ и вместо да му сложа допълнително РАМ колкото позволява, аре веднага нов (тоя със Athlon XP 1500 MHz). След време като прозрях как са нещата със хардуера и софтуера (че има бурно развитие ясно) си викам "абе сложи му РАМ колкото позволява и си карай със стария Windows 98 - със него почнах - и после сложих Дебиан 3.1" и си го ползвай докато издържи, ама като си малък и като ти кажат, че новите игри искат нов по-мощен хардуер веднага почваш да искаш нов комп :). Досега само един комп (процесор) съм овърклоквал - тоя първия със AMD K6-2 300 MHz, по принцип не съм тъй да овърклоквам. Със едни джъмпери - на 300 MHz филмите дето почнаха да излизат - Xvid по 700 МБ да се събират на едно CD 700MB - не можеха да вървят. Качих на 350MHz, работеше стабилно, после качих на 400, после на 450 и после на 500 Mhz, и май на 500 MHz вече можеше да се пускат тея филми формат Xvid :).
« Последна редакция: Oct 16, 2022, 14:18 от linuxandor »
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Еха :) Допреди 2-3 години пазех един лаптоп с интелски процесор на 600 мхз, по спомен (ама дебел лаптоп, не като сегашните) и работеше с една много дърта версия на Мандрейк :) Работеше в смисъл, можеш да се вържеш към нета с кабел( или с един УСБ уайърлес, че фабрично нямаше) и да си прочетеш пощата, както и да пуснеш стари версии на ICQ и Skype и то само за писане, да прочетеш новините, клип ако пуснеш- насича кадрите яко :)
Първият ми собствен комп беше 486 DX на 40 мегахерца, бях го овърклокнал с джъмперче на 66 мегахерца, видеокарта VESA с 4 МБ RAM, голяма работа се водеше, с уин 3.11 ли беше, или 95, не помня вече  ;D  [_]3 Играех на него C&C. После излезе Пентиум 75  ;D Май имаше и един Пентиум Про..
« Последна редакция: Oct 16, 2022, 14:51 от Nik123 »
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Цитат
"Първият ми собствен комп беше 486 DX на 40 мегахерца, бях го овърклокнал с джъмперче на 66 мегахерца"
  такъв компютър дори на мен ми изглежда прекалено слаб. Ама щото не разбирам. Бях попаднал на един форум за програмиране на Pascal (Паскал). И там имаше един програмист, ама ветеран все едно, със 20-30 годишен стаж, почнал да се занимава още когато компютрите са били като тея Правец, българските, Commodore 64, и там казва в един пост "като знам със процесор на 1 MHz какви програми със колко много инструкции и команди съм писал и можеше да се изпълняват, сега като гледам новите процесори на 1 GHz, 1.1, 1.2, 1.5, 2 GHz, двуядрени, колко са мощни, не мога да ги разбера хората, които искат все по-мощни и по-мощни компютри. И никога не им е достатъчно, все искат по-мощен, който излезе ново поколение" :). Ами само като сметнеш как с такива стари компютри и процесори на по 1-50-100 MHz, че са изтрелвали и са управлявали космически ракети и совалки (космическите програми)... Даже от този форум разбрах, че на Apple операционната система, Mac OS, по-ранните версии, примерно до 6.5 (не ги знам Мак-овете) голяма част от операционната система и от ядрото е била писана на Pascal, а аз Pascal знаех че се използва само за образователни цели, за навлизане в програмирането, останах шашнат.
« Последна редакция: Oct 16, 2022, 18:47 от linuxandor »
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Подкарах си стария (настолен) компютър
« Отговор #10 -: Oct 17, 2022, 18:23 »
А бе то и аз си пазя дъртия правец ама... скоро ще си мерим.. облаците  ;D

https://www.chainguard.dev/unchained/introducing-wolfi-the-first-linux-un-distro
Wolfi, the first community Linux (un)distribution
a distribution designed for container/cloud native environments.


WTH is an Undistro?

If you made it this far and have been asking yourself what the heck we mean by undistro – you’re in luck. We refer to Wolfi as an undistro because it is not a full Linux distribution designed to run on bare-metal, but a stripped-down one designed for the cloud-native era. Most notably, we don’t include a Linux kernel, instead relying on the environment (such as the container runtime) to provide this.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Подкарах си стария (настолен) компютър
« Отговор #11 -: Oct 17, 2022, 19:40 »
Да му мислят младите, аз засега минавам без облак, не ми и трябва :) За стара щайга и стар линукс върши работа.
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Re: Подкарах си стария (настолен) компютър
« Отговор #12 -: Oct 17, 2022, 22:27 »
Може да изглежда, че съм фен на старите компютри и хардуер, сантиментален, но не съм чак толкова. Два от компютрите, които съм имал са били чисто нови. Последните два са 2-ра употреба може да се каже. Новото си е ново, освен ако не е с по-слаби характеристики. А и неможе да си затвори човек очите и да каже, че няма прогрес и развитие на хардуера. И за мониторите, и за графичните ускорители, и за останалия хардуер. Имал съм и части, които са се разваляли. Процесори не са ми са се разваляли, но хардове да (пазя ги старите счупени, три са се повреждали, на 4-5 години спират), тези които сега ги използвам още излязоха по-издържливи, монитори са се разваляли - два, от CRT-тата, Belinea и HP, но имам един CRT Samsung 17", който работи ама и той стои в шкафа. Този "Sony SDM-P82" LCD 18" излезе кораво куче и хем е бил изтърван :), пластмасовата рамка на долната страна в единия край е сцепена, ама стойката му е от монитор на Samsung :), така го купих. Като цяло втора употреба като съм вземал нещо съм имал късмет може да се каже. RAM модули са се повреждали, LAN-порт е спирал да работи и съм вземал отделна LAN-карта.
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Подкарах си стария (настолен) компютър
« Отговор #13 -: Oct 18, 2022, 10:00 »
   "Облаците" са тотална деградация !

   Като през 70 -те години (има мейнфрейми и терминали),само че още
по-зле: има виртуални машини при "доставчика" (който е на майната си)
и де факто терминали,само дето сега им викат "тънки клиенти".
   И пълна,тотална зависимост от "доставчиците".
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Подкарах си стария (настолен) компютър
« Отговор #14 -: Oct 18, 2022, 10:11 »
Ей, мамата си тракали тез доставчици.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.