Анкета

Въпрос: Нетбук?

  • Вече имам нетбук с Линукс
    - 3 (21.4%)
    Вече имам нетбук с Уиндоус
    - 1 (7.1%)
    Планирам да купя нетбук с Линукс
    - 1 (7.1%)
    Планирам да купя нетбук с с Уиндоус
    - 0 (0%)
    Нямам и не планирам да си купувам
    - 4 (28.6%)
    Предпочитам да си купя стандартен лаптоп
    - 4 (28.6%)
    Не съм решил/а
    - 1 (7.1%)
    Имах, но го махнах
    - 0 (0%)

Общ брой гласове: 14

Автор Тема: Нетбук?  (Прочетена 2845 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Нетбук?
« -: Dec 01, 2008, 12:26 »
Ето и Lenovo  пуска нетбук.

Какво е мнението ви за този клас лаптопи?  :)
Активен

Без правила няма игра

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Re: Нетбук?
« Отговор #1 -: Dec 01, 2008, 13:20 »
Нещо не ми харесват. Смисъл за тази цена на леновото предпочитам notebook. Преди около месец един колега си поръча от HP един notebook HP 550 струва 379 €. Предпочитам него пред netbook.
Активен

gotha

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 551
    • Профил
    • WWW
Re: Нетбук?
« Отговор #2 -: Dec 01, 2008, 13:36 »
Единственото, което не ми харесва на тези нетбуци е, че са много малки и не стават за сериозна работа, лично мнение.
Един колега имаше eeePC и понеже той самия е доста огромен натискаше копчетата с палци, докато го е хванал с две ръце отстрани. За това и го бъзикахме, че си е купил органайзер.
На мен лично, много повече би ми допаднало 13 или 14 инчов netbook, тоест нормален лаптоп без cd, с малък хард и мнооого здрава батерия :)
Нещо като MacBook Air само дето да не струва половин бъбрек. :)


П.П. Едно от най-хубавите неща на eeePC-то беше, че батерията издържа около 4 часа. Моя Asus даже и като беше нов трудно минаваше 2 часа. След година и половина живот на батерията вече не изкарва повече от 30 мин.
Активен

blurmind

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Нетбук?
« Отговор #3 -: Dec 01, 2008, 14:02 »
Имам от първите eeePC 4G ако не се лъжа. Отдавна е с Xubuntu. Малко туниг.
Не става за сериозна работа защото и монитора и клавитурата са много малки. ( USB kbd+Mouse + ext Monitor ще ви зарадват :) ).Но за админ конзола в текстов вариант е достатъчен. Ползавх го 1 година без забележки. От известно време съм го връчил на дъщеря си и тя го ползва и под Линукс и под Вин.

В момента оглеждам новото решение на HP което обаче е е VIA - по характеристики до колкото знам този процесор е поне една класа над ATOM.

BTW> Като заговорих за процесор - на скоро прочетох, че Каноникал и AMR се готвят да пренесат Ubuntu и на AMR платформа - тогава наистина ще стане интересно - тези ЦПУ харчат много малко и наистина може да се стигне до много удобни устройства.
Активен

gotha

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 551
    • Профил
    • WWW
Re: Нетбук?
« Отговор #4 -: Dec 01, 2008, 14:17 »
на скоро прочетох, че Каноникал и AMR се готвят да пренесат Ubuntu и на AMR платформа - тогава наистина ще стане интересно - тези ЦПУ харчат много малко и наистина може да се стигне до много удобни устройства.
Звучи много интересно, може ли да постнеш някой друг линк за тези процесори, че wikipedia и google не успяха да ми дадат достатъчно информация.
Активен

blurmind

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Re: Нетбук?
« Отговор #5 -: Dec 01, 2008, 14:41 »
Може би за ARM иде реч...

А относно C7 vs ATOM - по кои точно характеристики C7 е поне една класа над ATOM, защото от нещата, които съм чел, определено не е по производителност?
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Нетбук?
« Отговор #6 -: Dec 01, 2008, 15:22 »
Според мен лаптопите (не само нетбуците) не стават за сериозна работа. Клавиатурата им е много неудобна - липсват 17-те клавиша в дясната част от клавиатурата, с които съм свикнал да въвеждам числа, мониторът и клавиатурата не могат едновременно да бъдат където трябва (ако клавиатурата е на правилната височина трябва да си наклониш главата надолу; ако мониторът е на подходяща височина - клавиатурата ще е твърде високо...).

Надявам се да дойде по-бързо момента, когато лаптопите няма да имат монитори - те хабят много голяма част от енергията, големи са, неудобни. Далеч по-удобно е да си сложиш очила, с които да виждаш един виртуален монитор (но виртуална клавиатура не знам доколко ще е удобна - друго си е да я усещаш под пръстите си).

За мен удобната клавиатура е това:


Клавиатурите от този тип (като на лаптопите) ми са неудобни:


Другото, което не харесвам на лаптопите е, че работят твърде малко на батерия.
Активен

gotha

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 551
    • Профил
    • WWW
Re: Нетбук?
« Отговор #7 -: Dec 01, 2008, 15:53 »
Този проблем аз лично го оправям доста лесно, една обикновена стойка за лаптоп, с която лесно можеш да си нагласяш височината на монитора, външна клавиатура и мишка. Освен това повечето такива поставки си имат и допълнително охлаждане.
Клавиатура на лаптопа се ползва само когато не си вкъщи и според мен въобще не е толкова неоудобна. Не съм счетоводителка, за това по принцип не използвам цифровия блок. :)
Активен

blurmind

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Re: Нетбук?
« Отговор #8 -: Dec 01, 2008, 16:21 »
Ако ще стои на стойка - по-добре стандартен монитор и компютър. Добре че не ми се налага да си нося работното място и нямам нужда от лаптоп :)

Цифровия блок се ползва доста, дори и да не си счетоводител. Например в програмирането се налага ползването на числа (например в една от програмите ми, числата 0, 1,2 и 3 се срещат в 139 от общо 718 реда като общия брой редове включва и празните). Клавишите над "QWERTYUIOP" са ми неудобни - свикнал съм с цифровия блок.
« Последна редакция: Dec 01, 2008, 16:27 от vstoykov »
Активен

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: Нетбук?
« Отговор #9 -: Dec 01, 2008, 16:59 »
Ето това е удобна клавиатура: :P



Скоро си купих Thinkpad X200s -- клавиатурите на Thinkpad-ите са най-добрите на лаптопите, батерията му издържа над 5 часа и разделителната способност на екрана му е 1440х900 (140dpi).
« Последна редакция: Dec 01, 2008, 17:01 от tarator »
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

gotha

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 551
    • Профил
    • WWW
Re: Нетбук?
« Отговор #10 -: Dec 01, 2008, 23:19 »
Който на каквото си е свикнал, аз например ми е трудно да пиша на номална клавиатура. Копчетата ми се струват прекалено високи и след 2-3 часа започват да ме болят пръстите, защото на тази на лаптопа е необходимо само да докосна клавиаша, а на нормалните трябва да го натиснеш до долу.
Активен

blurmind

ochinko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
    • Профил
Re: Нетбук?
« Отговор #11 -: Dec 02, 2008, 10:03 »
Като всяка пазарна ниша нетбукът си има мястото, но не върши работа на всеки. Никога не съм искал да имам лаптоп, понеже екранът ми е малък, но съм гледал със завист свръхлеките ноутбуци с 11 и 12" екрани заради преносимостта им. Затова когато се появиха нетбуците дълго ги проучвах и накрая си взех най-добрия - Asus 1000H, при това само за 719 лв. от Digiteq. Стои ми най-вече в леглото и го ползвам за електронна книга. Стандартният лаптоп е прекалено голям и тежък, за да си лягам с него, да не говорим колко пече. Дори не съм му сменял дистрибуцията. Екранът му е 10". Батерията е 6-клетъчна и държи над 4-5 часа. Качил съм му една-две програми за бридж през wine. Споменах ли, че съм много доволен от него? Ако SSD устройствата поевтинеят достатъчно, догодина може да му махна хард диска.

@tarator: Точно такава клавиатура имам вкъщи, само дето пише Lexmark вместо IBM. Не си знае годините. Куплунгът й е естествено DIN 5-ца с PS/2 преходник. Тежи сигурно почти 3 кг.

@Наркос: Атомът е проектиран да консумира и да грее малко и да е евтин, не да е производителен. В това отношение няма конкуренция - можеш да си го сложиш в скута, без да се притесняваш, че ще те изгори или сам ще изгори от недостатъчно охлаждане. Няма нужда от подложки и външни вентилатори. Не е шампион по производителност, но и филми позволява да се гледат без проблеми.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Нетбук?
« Отговор #12 -: Dec 02, 2008, 14:18 »
Аз също имах от първите модели на асус.Така и не свикнах с малкия размер на екрана и неудобната клавиатура и го продадох.Взех си отскоро Acer One,което вече е друго нещо.Клавиатурата е далеч по-удобна и голяма,както и екрана вече е поносим.За сериаозна работа наистина не става,но за обикновено сърфиране и музика няма грешка.Освен това и липсата на оптично устройство си е неудобство понякога.В общи линии когато ходя на почивки и пътувам ми върши идеална работа.Като цяло одобрявам идеята на тия нетбуци и след време пак бих си взел.Определено съм им голям фен ;D
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!