Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 191442 пъти)

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #465 -: Jul 06, 2020, 09:45 »
Я да смъкнем малко нервното напрежение и от политическа да я обърнем на икономическа .. Да видим дали ще спаси положението.
Алтернатива винаги има
https://e-vestnik.bg/32602/dzhouzef-stiglits-kapitalizmat-tryabva-da-bade-spasen-ot-samia-nego/

П.П. Помнете, че животът е кратък и няма смисъл да спорим за глупости
https://m.offnews.bg/news/Nashite-avtori_2490/Kogato-linejkata-ne-dojde_732139.html
Интересно ще е да се види какво предлага, но иначе констатациите му съвпадат с моите.
Не знам дали съм го писал  но пример за налагане на монопол е и това което се случи със cPanel. Инвестиционната компания първо купи Plesk, след това cPanel и каза няма монопол :) Ефектът разбира се беше - увеличение на цените.
https://www.webhostingsecretrevealed.net/blog/web-hosting-guides/compare-web-hosting-control-panel-cpanel-vs-plesk/
Накратко така отнемаш пари от работещите хора и ги даваш на "инвеститорите" (хора които инвестират за да не работят :) ), тъй като потреблението се запазва същото. От друга страна, ако спадне пък реално си надул балон, който ще се спука.
« Последна редакция: Jul 06, 2020, 09:48 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #466 -: Jul 06, 2020, 12:40 »
В България заплатите са ниски. Като изключим топлофикационните дружества, разпределителите на енергия и ВиКтата, къде още има монопол, който да държи заплатите ниски?
Или има и друга причина?

Иначе съм напълно съгласен със описаното в първата статия.

И понеже споменахте и това, аз съм за насилието. Търпението ми просто свърши. Ако някой си позволи произвол или нещо друго от сорта с мен или семейството ми, прояви несправедливост, ще се разправя с него/тях по краен и много насилствен начин.
Омръзна ми да гледам хора по кофите, просещи старици и старци, които дори не смеят да погледнат хората вече в очите, когато им искат милостиня. Защото едно е да не ти дадат и да останеш гладен, друго е да видиш безразличието в очите. Това убива. Убива душата
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #467 -: Jul 06, 2020, 12:42 »
   Нямах намерение да пиша за това,но четейки горните мнения ...
Къде в правилата на linux-bg.org пише,че ако се споменават
неудобни факти, трябва да се трие,да сe обявява за тролене и т.н. ?
   Досега никой не е опровергавал написаното от мен.
"Християнинът" Барак Хюсеин Обама беше 2 мандата президент на
великата според някои държава САЩистан. Така ли е?
САЩистански войници избиваха(и избиват) невинни хора. Така ли е?
Уникален абсурд е връчването на нобелова награда за мир  на ...
САЩистански президент (Барак Хюсеин Обама). Така ли е?
   Представете си,че се направи анкета в коя да е европейска страна
като въпросът е: посланикът на коя държава според вас може да
носи фамилно име Мустафа ?
Бъдете 100% сигурни,че ще се изредят само шибани държави:
Саудитска Арабия,Турция,Катар,Пакистан,Афганистан и т.н.
Факт: посланикът на САЩистан в България е ханъмата Херо Мустафа ...

Америка е велика по всички възможни критерии. Забележи, че една не по-малко велика страна като Русия, например е икономическо джудже, а третата велика страна е военно изостанала. Обаче за САЩ географски, финансово, военно, научно, всякак все са в първите две места на света.

Между другото искам да ти кажа една ебана страна, чиито посланик може да се казва Мустафа или Исмаил. Вече сети ли се коя? Точно така, както посланика на САЩ в България може да е Мустафа, така няма никакъв проблем да е обратното.

Не знам дали помниш, но имахме посланик в САЩ, който (която, оти беше женска) се казваше Коен.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #468 -: Jul 06, 2020, 13:10 »
В България заплатите са ниски. Като изключим топлофикационните дружества, разпределителите на енергия и ВиКтата, къде още има монопол, който да държи заплатите ниски?
Или има и друга причина?

Иначе съм напълно съгласен със описаното в първата статия.

И понеже споменахте и това, аз съм за насилието. Търпението ми просто свърши. Ако някой си позволи произвол или нещо друго от сорта с мен или семейството ми, прояви несправедливост, ще се разправя с него/тях по краен и много насилствен начин.
Омръзна ми да гледам хора по кофите, просещи старици и старци, които дори не смеят да погледнат хората вече в очите, когато им искат милостиня. Защото едно е да не ти дадат и да останеш гладен, друго е да видиш безразличието в очите. Това убива. Убива душата
Заплатите не са ниски само в БГ, ниски са навсякъде (отправна точка разбира се е цената за да живееш). В Америка е същия проблем, както и по-горе додох пример с Германия. Принципно всяка икономическа система се стреми да осигури нормален живот за всеки среден човек. Кофтито е че никога не е успявала и когато ножицата се разтвори прекалено много, настават кофти времена (каквото е сегашното). Ще взема да си я купя тая книга, че да видя само констатации ли има в нея или има и решения.
Принципно не е нормално да работиш 200 часа на месец (независимо какво) и да не можеш да си позволиш нормален начин на живот. Защо тогава работиш? Защо изобщо съществува това работно място?
Както казах, за развитите държави, проблемът е главно в жилищата. От къде идва той? Ами много просто. Капитализмът винаги се е стремял да сваля цените на производството и крайния продукт, но това при строителството е с обратен знак. Винаги имаш огромен марж и като надуеш количеството, се стига до тук. Балонът уж се спука, но получи бейлаут. Това разбира се доведе и до ниски спадове на недвижимите имоти (те трябваше да струват буквално колкото земята под тях).
Та за това виждаш и хора по кофите.
« Последна редакция: Jul 06, 2020, 13:19 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #469 -: Jul 06, 2020, 13:35 »
   Относно пАлАжението у САЩистан:
Има едно тарикатче - Светлин Наков (вероятно някои от тук пишещите
го познават лично),което твърди,че ИТ специалист в България живее
по-добре от ИТ специалист в ... Силициевата долина.
   Неговите доводи: 120 000 $ брутна годишна заплата в "долината"
(толкова получавал добър програмист), като се приспаднат данъците
(там са по-големи от тук),наема (бил 4000 $ на месец за кирлив 2-стаен
апартамент !) ,та остават около 2000 $ чисти(на месечна база).
В България ,при 4000 лв. месечна брутна заплата,като се приспаднат:
данъците(по-ниски) и наем (примерно 500 лв. на месец,говорим за София)
остават чисти към 2000 лв. Предвид ценовите нива с тези 2000 лв. тук се
живеело по-добре,отколкото с 2000 $  там.
   Може пък и да е прав ...

« Последна редакция: Jul 06, 2020, 13:38 от spec1a »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #470 -: Jul 06, 2020, 13:42 »
Еми значи тука е по-хараби дереджето. Очаквайте хамериканските програмисли да дойдат да бачкат по Софето. И да правят пачки.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #471 -: Jul 06, 2020, 13:54 »
   Относно пАлАжението у САЩистан:
Има едно тарикатче - Светлин Наков (вероятно някои от тук пишещите
го познават лично),което твърди,че ИТ специалист в България живее
по-добре от ИТ специалист в ... Силициевата долина.
   Неговите доводи: 120 000 $ брутна годишна заплата в "долината"
(толкова получавал добър програмист), като се приспаднат данъците
(там са по-големи от тук),наема (бил 4000 $ на месец за кирлив 2-стаен
апартамент !) ,та остават около 2000 $ чисти(на месечна база).
В България ,при 4000 лв. месечна брутна заплата,като се приспаднат:
данъците(по-ниски) и наем (примерно 500 лв. на месец,говорим за София)
остават чисти към 2000 лв. Предвид ценовите нива с тези 2000 лв. тук се
живеело по-добре,отколкото с 2000 $  там.
   Може пък и да е прав ...
Вероятно се живее еднакво, понеже тоя ИТ специалист, да купи техника, най вероятно в Америка ще му е по евтино. Та да нещата се уравновесяват, но проблемът идва, когато както 4096bits даде пример с едно клипче вадиш 50к$ (за 35 пък да не говорим). Разходите ти са същите и какво се получава?
Същото важи и за БГ. Ако не си последен левел специалист и бачкаш за 1к, к'во прайм? Ще тъниш в мизерия докато не станеш последен левел ли? И ако да и после си щастлив - ОК, но реално какво си постигнал след като с 2к живееш, а инвеститора (мисля че пича от клипчето на дойчевеле го беше казал): Когато имаш пари (става въпрос за милиони и милиарди), да отвориш вратата или прозореца влизат повече.

Еми значи тука е по-хараби дереджето. Очаквайте хамериканските програмисли да дойдат да бачкат по Софето. И да правят пачки.
Ми не. Няма как да се сравняват 2та щата :)
« Последна редакция: Jul 06, 2020, 14:01 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #472 -: Jul 06, 2020, 16:43 »
   Относно пАлАжението у САЩистан:
Има едно тарикатче - Светлин Наков (вероятно някои от тук пишещите
го познават лично),което твърди,че ИТ специалист в България живее
по-добре от ИТ специалист в ... Силициевата долина.
   Неговите доводи: 120 000 $ брутна годишна заплата в "долината"
(толкова получавал добър програмист), като се приспаднат данъците
(там са по-големи от тук),наема (бил 4000 $ на месец за кирлив 2-стаен
апартамент !) ,та остават около 2000 $ чисти(на месечна база).
В България ,при 4000 лв. месечна брутна заплата,като се приспаднат:
данъците(по-ниски) и наем (примерно 500 лв. на месец,говорим за София)
остават чисти към 2000 лв. Предвид ценовите нива с тези 2000 лв. тук се
живеело по-добре,отколкото с 2000 $  там.
   Може пък и да е прав ...
Вероятно се живее еднакво, понеже тоя ИТ специалист, да купи техника, най вероятно в Америка ще му е по евтино. Та да нещата се уравновесяват, но проблемът идва, когато както 4096bits даде пример с едно клипче вадиш 50к$ (за 35 пък да не говорим). Разходите ти са същите и какво се получава?
Същото важи и за БГ. Ако не си последен левел специалист и бачкаш за 1к, к'во прайм? Ще тъниш в мизерия докато не станеш последен левел ли? И ако да и после си щастлив - ОК, но реално какво си постигнал след като с 2к живееш, а инвеститора (мисля че пича от клипчето на дойчевеле го беше казал): Когато имаш пари (става въпрос за милиони и милиарди), да отвориш вратата или прозореца влизат повече.

Еми значи тука е по-хараби дереджето. Очаквайте хамериканските програмисли да дойдат да бачкат по Софето. И да правят пачки.
Ми не. Няма как да се сравняват 2та щата :)

   Начинаещ програмист (по САЩистански: junior developer) в
сериозна фирма тук в София започва с минимум 2000 лв
(понякога и с 2500 лв),някои успяват за 5 години да стигнат до
старши (senior developer),там вече заплатите са над 3000 лв. със сигурност.
   1000 лв. получава начинаещо бачкаторче в сервиз за компютри.
Е,има вероятност заради сегашната криза да ги намалят,но не
вярвам да е чак толкова сериозно намалението.

   Сега като се замисля,май в България чистата месечна сума (при 4000 лв.
брутна)да е по-скоро към 2300 лв. ,така,че това още повече накланя везните
към тезата на Наков.
   Имаше май някаква чисто практическа формула:
(чистата сума)=0.78 * (брутната сума)
та като се извади наема и трансп.разходи,се получава някъде към 2300 лв. чисти.
« Последна редакция: Jul 06, 2020, 16:45 от spec1a »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #473 -: Jul 06, 2020, 21:46 »
С две хиляди и триста се живее.
Преди време питах една приятелка, Вери, колко му трябват на човек на месец, за да е спокоен при твоето положение. Жената има две деца. Три бона, беше отговорът.
Ма говорим за програмисти, които все още взимат прилични пари. А останалите? Те нямат ли принос? Програмиста колкото и да програмира и да му дават, трябва да яде. Тази храна ще дойде от земеделието и животновъдството, а там също работят хора. Има нещо много сбъркано във всичко.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #474 -: Jul 06, 2020, 22:23 »
С две хиляди и триста се живее.
Преди време питах една приятелка, Вери, колко му трябват на човек на месец, за да е спокоен при твоето положение. Жената има две деца. Три бона, беше отговорът.
Ма говорим за програмисти, които все още взимат прилични пари. А останалите? Те нямат ли принос? Програмиста колкото и да програмира и да му дават, трябва да яде. Тази храна ще дойде от земеделието и животновъдството, а там също работят хора. Има нещо много сбъркано във всичко.
И аз това се опитах да обясня с примерът ми за млад програмист , ма не ми се получи :)

Спец, грубият ти калкулатор е що годе точен, но разбира се до 3к. Остатъка го умножавай по 0.9. Тоест:
Цитат
$ calc
; 3000*0.78+1000*0.9
        3240
Ето и сметка за 2000:
; 2000*0.78
        1560
Имай предвид че работодателя и в 2та случая заплаща над тези 2 или 4к. Така че в БГ данъците изобщо не са толкова ниски, колкото разправят. Тази имагинерна стойност наречена брутна заплата не съществува, понеже нито работодателя плаща 4к (по скоро за него са 4.5к) нито ти взимаш 4к (по скоро 3,2к).

Вече не го ъпдейтват, но все пак ето ти един калкулатор:
https://www.kolkodavam.bg/
« Последна редакция: Jul 06, 2020, 22:29 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #475 -: Jul 06, 2020, 22:34 »
Простичката истина е, че хората, които са на заплата, плащат най-големите данъци. Навсякъде е така. Ако си корпорация или дори фирма, имаш облекчения и добър счетоводител може много разходи да спести. Ако си на заплата, нямаш никакви.

Ето малко от другото, което се задава. Според мен е по-страшно.
https://www.facebook.com/anna.grozdanova.7/videos/10220702744014341/
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #476 -: Jul 06, 2020, 23:50 »
Хайде да говорим с числа, а не кой колко чул от на чинка му комшийката.
за девелъпър средната е 144к + 5к бонус в Сан Хосе
https://www.indeed.com/career/full-stack-developer/salaries/San-Jose--CA

ДДС-то в Калифорния е 7.5%

бензина е $2.70 Галонче в Сф. $3.60
https://www.gasbuddy.com/GasPrices/California/San%20Jose%20-%20South

https://www.globalpetrolprices.com/Bulgaria/Sofia/gasoline_prices/

Дай една квартира за 500лв. в Сф да я видим (ако живееш при мама ще е 0.00).

Това обяснява защо софийското летище не смогва да поема пристигащите.
Първо се стегнете да стигнете Прага и тогава Силиконовата долина.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #477 -: Jul 07, 2020, 01:16 »
ами (не че искам да ви плаша ама) задава се тъй наречения Безусловен Базисен Доход - тестовете вече минаха - някой им хареса други не т.е. някой го оставиха и след тестовия период други йок.

Освен това къщата може да струва и по-евтино и от земята под нея - преди няколко г. колегите се шегуваха (по време на кризата) "ей сега е време да си купиш къща - в Детройт - само $5" а другият не вярваше и искаше за даде $20, па първия (по осведомения) тогава му каза че "за $20 един блок къщи можеш да си купиш сега в Детройт" тъй че търсенето определя предлагането (докато има говеда ще има и касапи) ..иначе е вярно че тъдява къщите са неоправдано скъпи и че най-големия подарък и е да си купиш къщата кеш (т.е. не на изплащане - че там ако е напр. за 30 г. им изплащаш 2 къщи, за 15 г. е 1.5 х), а сега покрай коронките им го замразиха и те доволни ...и никои не се усети че те не плащат главница само лихвите ама лихвите си текат... те така

За Светлин Наков - ако това което е казва е вярно 120К/м у Сиатъл, вероятно е прав, но ми е трудно да повярвам че 120К е средна заплата там - може би ако вземеш и ИТ персонала, но за разработчик на софтуер там това е стартова, инак много лесно може да се ориентирате, отивате на първия сайт (правите се че ще си купувате къща  там) и сравнявате средна цена на кв.м. напр. Сиатъл спрямо Мямаи спрямо Чикаго (и горе долу добивате представа за покупателната способност на населението там, която се определя основно от заплатите /говорим само за бачкаторите, не за инвестиционните задници/) напр. за 200-300К можеш чудна къща да си купиш в Маями, нова (заради последния ураган) но пък на първа линия до плажа (дилърите ти на една ръка, туристите също - според дали искаш ти да ги работиш или теб да те работят), а в Чикаго едно мизерно кондо е толкоз пари, а в Сиатъл сигурно.. не знам дали ще ти стигнат само за земята да купиш...
https://patch.com/michigan/detroit/5-houses-you-can-pick-little-1
https://www.youtube.com/watch?v=jDNA2eFEq0M
https://www.youtube.com/watch?v=jijRIFpSbRY

https://www.redfin.com/
https://www.trulia.com/
https://www.zillow.com/

Който се интересува (няма скрито покрито)
https://www.bankrate.com/calculators/mortgages/mortgage-calculator.aspx
Препоръчвам цъкане на Amortization schedule че има чудна графика у десно
напр. за 30г. 20%/50К първоначална вноска (да избегнете застраховка и пр. такси) и 1,446 месечна вноска и 200К заем и на финала 115К на банката за черните им очи
Total (as of 2050)   $315,558.70   $199,999.100   $115,558.70   $0.00


Покупателната способност е отделно - не смятам че с 2000 лв. можеш да си купиш повече неща (у БГ) отколкото $2000 (USA) едно просто сравнение на око - първо тук таксите не са плоски а и не са чак 20% и  второ явно (и за техниката) излиза по-евтино да ти я произведът и докарат Пекин - Ню Йорк отколкото Пекин - София (нищо че е на половината път) и обик. от едната страна на голямата вода спазват/уважават гаранциите на стоката а от другата не  :o

П.П. всъщност колегата (по-горе) имаше предвид Силициевата долина - инак в силикона нямаме стигане, най-късно на бала им даваме... едно време му викаха 'старт в живота' (ама пак си беше чист силикон де) и там... според кой колкото може да отдели.
« Последна редакция: Jul 07, 2020, 02:05 от remotexx »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #478 -: Jul 07, 2020, 01:24 »
Джет, не става толкова лесно стягането. Имай предвид че огромна част от парите тук за нашите програмисти идват именно от Америка. Мисля че в тая тема бях дал линк към лекцията на дев.бг.
Американците плащат 30-40 долъра на час на нашите и нашите се оправят от там нататък. С това казано, сам разбираш, че е невъзможно в БГ да има такива заплати.
Сметни 35$ * 2000 часа са 70к$. Това са парите които БГ компанията ще вземе, а не работника. От там като махнеш такси, разходи и печалба , цифрата става доста по малка.
Накрая на веригата идва и държавата. Както казах по-горе до 3.5к лв на месец (тотален разход за работодателя) данъчната тежест е 31%,а ДДСто е 20%  :) Да, ако отидеш примерно на 8к лв заплата, данъчната тежест реално пада, но пак е огромна.
За това и стягането е малко трудно :)

Ремо, наистина ли мислиш че тоя доход е близо ? Сам казваш че някой са го харесали , а други не. До колкото знам той няма да работи , ако го има само тук таме. Дори и да е навсякъде пак ме съмнява да работи, понеже ще доведе огромна инфлация след себе си.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #479 -: Jul 07, 2020, 01:48 »
доколкото бях чувал (ехееей още преди да пресека голямата вода) у БГто над 5К (може и по-малко да беше) и ВСИЧКИ те изнудват да регистрираш фирма т.е. никой няма на заплата над 5К официално (е освен неко на представителни длъжности - дупедати и пр. дето кракът им не е стъпвал там)

Предполагам за Безусловния - предполагам ще доживеем, още по наше време, т.е. ще  ни се наложи (ИИ напредва със страшна скорост и преди съм давал линкове и да не знаеш езика само по картинки може да се ориентираш) проблемът е че не им харесва (на бизнеса), но нямат избор ... ще протакат още известно време, ще го пребоясиват колкото могат, но е неизбежно
https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html
https://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-2.html

т.е. (лично мнение) очакавам нещо подобно т.е. няма да мине без борба, но машините не харчат (а и ИИ по-трудно, почти невъзможно да го излъжеш /в цената и не само/)
https://www.youtube.com/watch?v=QbB4XcfKzg8


Любима картинка - повечето хора днес (поради неразбиране) прибягват до тактиката на щрауса, но няма да ги спаси.. всъщност днешно време най-ценна е информацията и затварянето на очите (претендирайки че нещо не съществува) не е признак на добро здраве
« Последна редакция: Jul 07, 2020, 01:58 от remotexx »
Активен