Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 195398 пъти)

lunarvalley

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #1095 -: Nov 30, 2020, 12:49 »
истината е в този форум!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1096 -: Nov 30, 2020, 13:10 »
Ха така.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

lunarvalley

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #1097 -: Nov 30, 2020, 13:48 »
ами да

аз с възхита чета прозренията на енциклопедистите, които се навъртат тука
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1098 -: Nov 30, 2020, 15:48 »
Абсолютно съм убеден, че в днешно време всяка една новина е фалшива. И е фалшива, защото във всяка една се спестява част или направо цялата истина. Освен това всяка новина се пише специално, за да внуши нещо. С други думи днешните новини (от където и да идват) са много далеч от разбирането за хроника. Те са пропагандно средство, но не и нещо реално.
Не бих казал фалшива. Новините или са изфабрикувани или показват "истината". И двете могат да свършат работа за този, който може да чете между редовете и да съпоставя едни данни с други. Но определено се поднасят така, че да насочат мисленето ни в определена посока. Или поне се опитват и съм сигурен, че при една голяма част от хората успяват. Ако човек продължи тази мисъл, непременно ще се запита, защо се получава. Хората глупави ли са? Или може би слепи? Незаинтересовани например. Или първосигнални. Или всичко това...

Според мен е в резултат на това, как възприемаме идващото от сетивата ни. Очите, ушите, кожата ни или носът са просто сензори. И интерпретацията на сигналите се прави от мозъка или от съзнанието ни. Нарочно ги разделям, защото за мен първото е хардуера, второто софтуера. И каквото ни каже мозъка или съответно съзнанието, това е. Лайното за нас може да е отвратително, да се мръщим на миризмата му, но същата тази миризма привлича мухата или пък торния бръмбар. Също както миризмата на гнило привлича лешояда, а нас отблъсква. Паралелните светове са тук, сред нас. Не са ни нужни сложни машини и още по-сложни формули, че да идем там. Всеки от нас живее в свой паралелен свят.

Споменавал съм тук, че една от любимите ми книги е Дюн. И за почитателите, поредицата е един от шедьоврите в жанра. Предполагам, че всяка книга, която достига такава популярност ни казва много повече, отколкото осъзнаваме, докато я четем. Казва ни неща, които са вътре в нас, готови да бъдат открити и ние ги зърваме несъзнателно само за миг, колкото да се отвори пролука към тях. Та в тази книга си спомням ясно една сцена, как една Бин Джезъритка се опитва да научи някакъв наследник на някакъв род на нещо. Урокът се състоеше в това, да изпъне ръцете си напред и да ги гледа непрекъснато, като се опитва да си представи, че са стари, а след това много млади. И това в продължение на дни и дни. Докато в един момент съзнанието на онзи не се пречупва и наистина вижда ръцете си стари, след това млади. Усеща тялото си съответно старо или изпълнено със сила. Каква била целта на това упражнение? Да разбере, че той самият определя действиетлността.

https://www.youtube.com/watch?v=_53cGxAUuDk

Това е видео, в което се говори за това, че Земята била плоска. Като оставим това настрана, преди да се стигне до тази странична тема, има много интересни неща относно начина по който възприемаме околния свят. Какво виждаме, когато гледаме нещо и какво чуваме. И наистина ли това, което чуваме и виждаме, е това, което е.

Та новините... Не им вярвам. Самото им название дори подвежда. Не е новина, че са загинали на пътя няколко човека. Хората мрат, независимо по какъв начин. Не е новина, че пазарът се е сринал. Те ще ни кажат едно или друго. Но човекът, който е научен да използва сивото си за нещо повече от каране на кола и четене на поредната клюка в социалната мрежа, ще отиде по-нататък. Истинската история е качеството на настилката, купените шофьорски книжки, необслужените автомобили, липсата на реален контрол, остарелия автопарк. Истинската история е, че финансовите и фондовите пазари са безотговорни, защото знаят, че като се наакат, държавта ще налее пари в тях, за да си стъпят всички на краката. Награда за големите рискове. Ако спечелят, ще спечелят много, ако загубят, всъщност не губят, защото ще ги подпомогнат данъкоплатците, уж спасявайки икономиката. Това е, което трябва да се чете или чуе от новините. Откриваш присъствиеито на нещо, защото наблюдаваш ефекта, поселдствията. Дори и да не го виждаш. Но хората не са учени на това. Хората са учени да повтарят написаното в учебниците. Да не оспорват авторитети. Всичко още от детската и училище.
« Последна редакция: Nov 30, 2020, 15:50 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1099 -: Nov 30, 2020, 15:55 »
Абе друго си е някой политик, адвокат или в последно време както е модерно някой математик от БАН да ни разяснява за вируса, те нали и от избори разбират и от политически системи.
Тоя дъртия Константинов да не го тръшна Ковид-а та се покри - все някакви други младежи от БАН почнаха да се изказват.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1100 -: Nov 30, 2020, 16:15 »
Цитат
Абсолютно съм убеден, че в днешно време всяка една новина е фалшива.
Ами не само в днешно време ами още от началото на века, че и преди това.. Още от времето когато са се появили първите вестници.

На мнение съм, че ако журналистите са напълно 100% честни и знаят 100%  цялата информация по някой въпрос (т.е. не си фантазират) - няма да могът и една запетайка да напишат.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1101 -: Nov 30, 2020, 16:19 »
ами да
аз с възхита чета прозренията на енциклопедистите, които се навъртат тука

С други думи не може да се сдържи да не отвори линукс.бг за да види поредната ''мъдрост", която сме изръсили.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

lunarvalley

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #1102 -: Nov 30, 2020, 16:22 »
Абсолютно!
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3242
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1103 -: Nov 30, 2020, 20:51 »
Прав е бил Оруел - Журналистика е да публикуваш нещa, неудобни на властта. Всичко останало е пропаганда.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3867
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1104 -: Nov 30, 2020, 22:22 »
   Ако не е тайна,кои са енциклопедистите във форума ?
Поименно,колеги  ;D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1105 -: Nov 30, 2020, 23:26 »
   Ако не е тайна,кои са енциклопедистите във форума ?
Поименно,колеги  ;D

Lunar обикновено мен бъзика, макар да се предполага, че за толкова много години все веднъж е прочел подписа ми. Но определено има предвид и всички, които пишат редовно в раздел 42.




https://www.youtube.com/watch?v=_53cGxAUuDk

Това е видео, в което се говори за това, че Земята била плоска. Като оставим това настрана, преди да се стигне до тази странична тема, има много интересни неща относно начина по който възприемаме околния свят. Какво виждаме, когато гледаме нещо и какво чуваме. И наистина ли това, което чуваме и виждаме, е това, което е.


Отново много силно! Брависимо!

Относно тази част, която цитирам. Още не съм гледал клипчето, утре се очаква да се добера до бърза връзка и да успея.

Но за плоскоземието. Наскоро чух следващата им налудничава идея. Слънцето просто светело, но не греело. Това, което грее било „черно слънце“ под „диска на Земята“.

Доказателство за това е, че колкото по-нависоко се качваш, става по-студено.

И точно тук горчиво съжалих за всички проспани уроци по Физика и География.

Сигурно си има много стройно обяснение. Вероятно в него се говори за атмосферно налягане (поне помня, че е обратно пропорционално на температурата), разреден въздух, отразителната способност на повърхностите и още някакви неща. Ама те на, знанията ми са недостатъчни да ги окомплектовам в научно обяснение.

Така, ако срещу мен се появи плоскоземец (имам такъв приятел, с който веднъж спорихме над час) и ми каже това, то аз не мога да го опровергая. А е очевидна глупост. Странно нещо е света.



Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Започна се...
« Отговор #1106 -: Nov 30, 2020, 23:34 »
   Ако не е тайна,кои са енциклопедистите във форума ?
Поименно,колеги  ;D

абе гукайте си...

няма да се меся, колкото и да ми прикипява на моменти  [_]3
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1107 -: Nov 30, 2020, 23:44 »
Все пак да споделя, че имаме емпирични наблюдения, че това е идиотщина. И експеримента е много прост и се е случвал многократно на всеки. Излагаш се на силно слънце и изгаряш. Страната ти, която не е била огряна си остава здрава. Сиреч отдолу няма друго слънце, ако все пак не броим ядрото, нажежено до 6 000 градуса подобно на мантията на Слънцето.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1108 -: Nov 30, 2020, 23:45 »
   Ако не е тайна,кои са енциклопедистите във форума ?
Поименно,колеги  ;D

абе гукайте си...

няма да се меся, колкото и да ми прикипява на моменти  [_]3


Ами давай! Никой не ти е забранявал да пишеш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1109 -: Dec 01, 2020, 08:29 »
Сетих се за още един пример от Дюн, доста интересен  ;D

Става дума за "Бог-Император", където император Лето казва на съветника си, че подушва/помирисва страха му от километри. Което само по себе си не е и толкова чудно, просто човек няма такива възможности и му изглежда невъзможно.
Един прозаичен пример е този за това че кучетата подушват "страха" и лаят по хора които се страхуват  8)

За тези които не са чели книгата, накратко става дума за човешко съзнание, което живее в тялото на огромен червей (и работи с неговите сетива, а не с човешките).

В будизма се казва, че когато Буда иска да насочи вниманието към някого около него се разнася изключително приятна миризма. Това се счита за сигнал, един вид знамение  ::)
Обратния пример е този за демоните и Ада, където на много места се казва, че смърди ужасно  >:D

Много други животни се ориентират по сетиво работещо на принципа на радара - прилепи, делфини/китове. Включително комуникация  :o
Тук става дума за звук, така е и с други сетива.

Все още не съм гледал видеото, нарочно писах преди това (по-късно ще го гледам).

PS: писах само за страха, но и другите емоции също имат подобен ефект  ;)
За мислите вече писаха по-горе  8)
« Последна редакция: Dec 01, 2020, 10:46 от ray »
Активен