Автор Тема: Въпрос за книжки  (Прочетена 5068 пъти)

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Въпрос за книжки
« -: Oct 16, 2019, 10:22 »
Здравейте,
Искам да попитам четящите във форума:

Навремето имаше една поредица за програмиране на Бейсик за Правец 8.
Някой може ли да цитира заглавия от тази поредица, че моята съм я изхвърлил явно  :)
Имам спомен че ми беше много лесно да схвана идеята за програмирането от там и ми се иска да ги видя отново и да ги предоставя на сина ми.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #1 -: Oct 16, 2019, 10:29 »
Моя отговор ще е друг. Накарай сина си да изкара тази поредица:

https://nau4i.me/php/php-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D1%89%D0%B8

След това може и останалите. Иван е повече от прекрасен учител и преподава леко, лесно, разбираемо. Аз съм негов огромен почитател.

Ако не разбере, какво говори Иван в тези поредици, ела ме заплюй.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #2 -: Oct 16, 2019, 11:38 »
Простете за любопитството, но защо Бейсик?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #3 -: Oct 16, 2019, 11:49 »
Защото е лесен език, създаден специално за обучение и всички сме започнали с него. От днешна гледна точка е дървен и смотан. То и от тогавашна е бил, ама не сме знаели.

Знам, какъв ще е твоя отговор. Ще го насочиш към Смоко като свръх функционален, лесен, красив, учещ на добри практики, широко използван в западните, учебни заведения от десетилетия. За съжаление не знам добри видео-уроци за него на български, започващи от „А“ и „Б“, като условни конструкции, цикли, променливи.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #4 -: Oct 16, 2019, 12:41 »
Не, нямаше да насочвам към нищо.
Уважавам чуждия избор, а и не вярвам да не е помислено за момент за по-модерни езици. Видях, че е за дете и не вярвам да има нещо достъпно на български за Смоко например - както му викаш  :D

Аз бях почнал да пиша едно, обаче в момента е на трупчета. Остана на един хард, до който в момента нямам достъп.
Бейсик никога не съм пипал.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #5 -: Oct 16, 2019, 14:45 »
Бейсик, защото имам спомен че беше много добре обяснено на достъпен език всички основи на програмирането - цикли, променливи и т.н.

ПС: В момента в програмата на децата е залегнало да учат Скрач https://scratch.mit.edu/.
Сина ми е трети клас. Миналата година го пратих на един курс по Скрач и му стана интересно да се занимава, та затова.
« Последна редакция: Oct 16, 2019, 15:10 от mimosh »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #6 -: Oct 16, 2019, 15:45 »
Мимош,останал съм с грешно впечатление, че си ми батко, та затова си мислех, че и децата ти са по-големи от моите. Сякаш бяха трети клас преди векове. Ех. Всяка възраст си носи проблемите.

Моите в трети клас, най-близкото до компютри, което ги влечеше, беше Clash royal. Сега, пет-шест години по-късно е Fortnite и FIFA. А и двамата са паралелки с програмиране. Не ги натискам. Ако искат. Не държа да се занимават с компютри.

Евала, че на твоя му е интересно. Помня, че не беше от София, иначе щях да те насоча към тези детските школи. Много добри думи говорят за тях. Там основно разцъкват роботчета с Ардуино и такива неща.

Нека не звуча като стара вещица, но не е ли леко малко за програмиране?


п.п. По наше време сендовчетата от малките класове разцъкваха Лого. Този език е все още популярен и с множество превъплъщения. Просто идея.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #7 -: Oct 16, 2019, 16:38 »
http://pravec8.agatcomp.ru/knigi/МКТВ09- Компютърът играе, рисува и свири.pdf

Колегата вероятно говори за тази поредица
https://www.sandacite.bg/микрокомпютърна-техника-за-всички-пъ/

И аз бих започнал с нея... Имам я цялата вкъщи, но за съжаление няма да се връщам скоро по нашенско, тъй ще събират прах докато ги изядат мишките.


П.П. Ех, навремето като заминавах ...колко търсих на кого да ги завещая - никой не прояви интерес към легендарната поредица. Което ме подсеща и за една друга история (от първо л. ед.ч.) още помня навремето (преди 20-30г.) как ми подвикваха - Момче какво учиш, - Компютри ..и махваха с ръка и подсмихвайки се отминаваха (в интерес на истината по-старите не се подсмихваха, кой където си намерил попрището) и малечко по-късно (само след 5-10г.) и се почна - Айде да ми оправиш компа (да не говорим за качване на легален, полу и нелегален софтуер) и тогава... аз подсмихвайки се отминавах  ;D

П.П.П. Книжките са 12, но аз помня че де факто бяха 13 - имаше още една която всикчи брояха към тая поредица, въпреки че официално не беше от нея - за съжаление в момента не мога да се сетя за заглавието... (но я имам и нея)
« Последна редакция: Oct 16, 2019, 17:50 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #8 -: Oct 16, 2019, 17:35 »
Аз съм много радостен, че започнах да се занимавам.
Преди години един приятел ми викаше, научи Питоня. И аз в отговор го питах, така ли се учи цял програмен език. Искаше да пишем плъгини за графични програми.
Е, един ден просто седнах и започнах. От скука.  ;D Почти нищо не помнех вече от С, та ми беше интересно. Поне познавах повечето концепции. Но тук ставаха по друг начин. Първото ми творение различно от "Hello, World!" беше едно скриптче, което използвах за да ми показва публичното IP в панела или пък, че няма връзка навън. XFCE има един такъв плъгин, дето ти показва изхода от команда. Не знаех още, какво имам на разположение, та беше доста наивно направено, обаче вършеше работа. Сега е хубаво, защото много неща мога да си ги автоматизирам, ако имам нужда. Да извличам разни неща от интернет, без изобщо да отварям браузър. Определено улеснява живота, да поназнайваш леко нещо подобно. Дори направих едно скриптче да играе вместо брат ми някаква браузър базирана игричка, докато той не си е в къщи. Някакви безумно повтарящи се действия. На практика, може да се управлява всичко по този начин. Пък били и графични програми. Затова се радвам и като видя, че малки деца изпитват интерес.

Напоследък с Go се заигравам. Доста различно е.

Порових мъничко. Изглежда Basic е направил истинска революция навремето.
« Последна редакция: Oct 16, 2019, 17:41 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #9 -: Oct 16, 2019, 17:41 »
http://pravec8.agatcomp.ru/knigi/МКТВ09- Компютърът играе, рисува и свири.pdf

Колегата вероятно говори за тази поредица
https://www.sandacite.bg/микрокомпютърна-техника-за-всички-пъ/

И аз бих започнал с нея... Имам я цялата вкъщи, но за съжаление няма да се връщам скоро по нашенско, тъй ще събират прах докато ги изядат мишките.


П.П. Ех, навремето като заминавах ...колко търсих на кого да ги завещая - никой не прояви интерес към легендарната поредица. Което ме подсеща и за една друга история (от първо л. ед.ч.) още помня навремето (преди 20-30г.) как ми подвикваха - Момче какво учиш, - Компютри ..и махваха с ръка и подсмихвайки се отминаваха (в интерес на истината по-старите не се подсмихваха, кой където си намерил попрището) и малечко по-късно (само след 5-10г.) и се почна - Айде да ми оправиш компа (да не говорим за качване на легален, полу и нелегален софтуер) и тогава... аз посмихвайки се отминавах  ;D

П.П.П. Книжките са 12, но аз помня че де факто бяха 13 - имаше още една която всикчи брояха към тая поредица, въпреки че официално не беше от нея - за съжаление я момента не мога да се сетя за заславието... (но я имам и нея)


Точно за тази поредица говоря.
Голямо благодаря  [_]3 [_]3 [_]3 [_]3
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #10 -: Oct 16, 2019, 17:49 »
правилно си се насочил колега @4096bits - кой където го влече...
За абсолютни начинаещи, особено пък малки деца, поредицата е отлична.
Относно Питон или Го.. езикът няма значение, по-важно е какво предлага развойната среда т.нар. фреймуърк, щото има и на С/С++ дето ги могат всичките тия неща че и повече
та няма значение - гол С, С++, Питон, Го, С# и т.н. са почти еднакви като възможности
а развойните среди трябва да се учат
Повечето хора неправилно сравняват напр. С++ със С# и почват С++ нямало това и онова като забележете сравняват гол С++ със облечен С# напр. generic collections ама (понеже колегата спомена управляване на браузър) то ако сравним напр. с Qt и нещата зпаочват да си идват на мястото. Между другото питоня май няма нативен вграден браузър - краднал е ...май от Qt тъй че тоя вградения не ми го фали че е питонски

та от моя гл.т. най-добре си е С# т.е. .net Core (след поясненията по-горе) като най-съвременен и най-развит, питоня просто има по-добър синтаксис, но още помня Вейката как се бореше, кат прасе с тиква по нанадолнище, с многонишкови приложения (даже май още се бори и още ги псува) и твърди че няма истинска многозадачност
« Последна редакция: Oct 16, 2019, 17:57 от remotexx »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #11 -: Oct 16, 2019, 18:00 »
Повечето от там сме започнали навремето.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #12 -: Oct 16, 2019, 19:36 »
Не хваля. Питоня има някакъв webbrowser модул, обаче аз никога не съм го ползвал. Използвам други библиотеки, които не са част от вградените. Selenum, BeautifulSoup. Сравнения няма какво да се правят. Всеки език си има силните страни.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #13 -: Oct 17, 2019, 06:23 »
Тук не съм много съгласен... т.е. предполагам колегата отново имаше предвид развойните среди и библиотеките а не самите езици.
Един език да има, да има колко да има 20-30 оператора, и по тая логика по старите езици се оказват едни гърди напред щото имат и указатели, нещо което новите нямат и/ли упорито гледат да скрият. Единствено изключвам Пърл който е с няколко обиколки напред  :P където едно и също нещо може да се реализира по много начини.
Е има малки разлики които обаче се покриват от всеки свестен фреймуърк.
С един свестен фреимуърк можеш и питона, както и с/с++ да ги докараш да изглеждат като Лисп напр. Е за Пролог ще е малко по сложно, но не и невъзможно.

Всъщност повечето ...там компилаторите и интерпретатори са им писани на с/с++, но обик. Само с/с++ се хвалят с това, даже като пуснат нова версия, първо билдват новия компилаторните със стария, и още веднъж с вече новоизградения, че да му ползват оптимизациите   ::) и едва тогава пускат фреймуърка.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Въпрос за книжки
« Отговор #14 -: Oct 17, 2019, 08:58 »
Не случайно днес отдавна се говори за „екосистеми“, а не за езици. Това на практика значи библиотеки и обратното „рамки“, както и свръзки (bindings). В това отношение, наистина ПинонЯ е най-напред. И жабата де. Ама там е наблегнато на използване в бизнеса, а не толкова шир-потреба.

Интересна е ситуацията с .Net. В трета версия вкарват Блейзър, с което директно се целят в манджата на Реакт, Ангулар, Вю, Амбър и подобни. И го правят по техния си начин. Сиреч държат си на постулата  server side first. А при тях е точно обратното. Дали ще успеят? Песимист съм, но нека видим.

Не съм вярвал, че ще кажа такова нещо, но след Балмър, М$ трудно се ориентират, на къде духа вятъра. И като хардуер, и като софтуер все предлагат стари идеи. Може да не съм прав и те да са били отписани преждевременно. Самия факт, че ASP е още жив и то не просто мърда, а мачка, показва, че може би не съм прав.

От друга страна Блейзър ще покаже, wasm жизнеспособен ли е или не е.

п.п. На Пърл е трудно да се изброят само формите на цикъла „За“ (for), без да броим „За всяко“ (foreach) и това е прекрасно. Философията е, че има повече от един начин да направиш нещо. Пълна свобода. И това му изяде главата. Не се вписва в корпоративната култура.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear