Автор Тема: Настройка на интернет? (Убунту)  (Прочетена 1657 пъти)

IvoTsochev

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Добър вечер на всички.
Днес ми пристигна едно лаптопче с инсталиран Убунту на него. Беше ми мерак да си поиграя с линукс, защото никога не съм, ноо не мога да му направя пустите настройки за интернета.
Направо много съм бесен...
Интернета е кабелен, във Windows-a настройките всички са автоматични. Предполагам, че и на линукса би трябвало да ги направя автоматично да ги прави....
« Последна редакция: Dec 30, 2010, 18:32 от IvoTsochev »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Настройка на интернет? (Убунту)
« Отговор #1 -: Dec 30, 2010, 18:36 »
Ако връзката е pppoe /директен кабел от доставчика с потребителско име и парола/, просто пишеш sudo pppoeconf в конзолата и се свързваш. Съгласяваш се с всичко, което те пита докато ти поиска потребителско име и парола, след като ги напишеш, още 1-2 пъти ОК и си свързан. Конзолата се намира в менюто "Програми">>"Помощни програми">>"Терминал", или като натиснеш едновременно Аlt + F2 и напишеш в конзолката gnome-terminal, след което чукаш клавиша Enter
Свързването може да стане и през network manager, но първо да видим с pppoeconf какъв е резултата.
« Последна редакция: Dec 30, 2010, 19:33 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

danaildr

  • Гост
Re: Настройка на интернет? (Убунту)
« Отговор #2 -: Dec 30, 2010, 19:12 »
Интернета е кабелен, във Windows-a настройките всички са автоматични. Предполагам, че и на линукса би трябвало да ги направя автоматично да ги прави....
Има ли филтриране по Mac адрес, ако има трябва да смениш mac-a на лаптопа просто и всичко е жица и ток
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Настройка на интернет? (Убунту)
« Отговор #3 -: Dec 30, 2010, 20:24 »
Интернета е кабелен, във Windows-a настройките всички са автоматични. Предполагам, че и на линукса би трябвало да ги направя автоматично да ги прави....
Има ли филтриране по Mac адрес, ако има трябва да смениш mac-a на лаптопа просто и всичко е жица и ток

Сега да не кажете, че linux-а сменя MAC-а на network интерфейсите?
« Последна редакция: Dec 31, 2010, 15:05 от backtolife »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше