Автор Тема: Ъпдейт на mysql от source  (Прочетена 1997 пъти)

didoisp

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Ъпдейт на mysql от source
« -: Dec 23, 2011, 13:45 »
Здравейте,

Имам инсталиран Mysql 5.0.43, и идва време за актуализация, проблема е че съръвара на който е базата вече не се подържа и няма как да ъпдейтна с yum.
Мисля да компилирам най-новата версия. Плана ми е следния инсталирам най-новата версия на Mysql преди това съм направил дъмп на базите, спирам стария сървър и пускам новия и импортирам базите след което деинсталирам старата версия на mysql. Въпроса ми е това ли е правилния начин  ? И дали ще се прехвърлят потребителите и правата им на новия сървър ? Ако имате някакви идеи пишете. Не ми се актуализира OS защото има доста други неща който са инсталирани и не съм готов за това.

Предварително Ви благодаря ! И весели празници на всички!
 [_]3
Активен

edmon

  • Гост
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #1 -: Dec 23, 2011, 13:58 »
няма ли да е по-добре да вземеш сорса на пакета от новата версия на дистибуцията и да си направиш пакета на твоя сървър... това да изтеглиш сорс от мъскл.цом и да го комилираш ще стане едно чудо....
Активен

didoisp

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #2 -: Dec 23, 2011, 15:49 »
Ами не знаех че има такъв вариант с пакет от нова дистрибуция.
Предварително компилирах и инсталирах най-новата версия на сървъра от mysql.com  на виртуална машина, не срещнах някакви проблеми. Ще има ли някаква разлика във работата на сървъра ако е компилиран от мен ? Единственото нещо което не съм тествал е дали потребителите се прехвърлят от единия сървър на другия с дъмп на базата.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #3 -: Dec 23, 2011, 16:09 »
Не би трябвало да има никакви проблеми ако компилираш новата версия със абсолютно същите опции (и със същите пачове) по който е компилиран и създаден пакетът в дистрибуцията ти.

Това в федора/редхат/центос съм го правил и всичко беше успешно. Но аз си създадох нов RPM пакет по същият образец, по който беше оригинала а сорса си го смъкнах от сайта на mysql.

Ако ъпгрейта е и към същата главна версия (например 5.x -> към 5.x) не би трябвало и да правиш export - иморт на БД. Просто като си готов стартираш новото 'бинари' и то ще опознае старите таблици.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

didoisp

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #4 -: Dec 23, 2011, 16:21 »
Благодаря за отговора, моля те само да ми кажеш как мога да разбера опцийте и пачовете с който е създаден пакета. ОС е Fedora 8.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #5 -: Dec 23, 2011, 17:00 »
Голям х*й е работата с RPM-и.........

взимаш старият *.src.rpm

разархивираш го ( беше нещо с cpio...) или пък го инсталираш. Като инсталираш *.src.rpm това не е истинска инсталация (нито прекомпилиране на src.rmp) а само се разархивира *.src.rpm пакета в /usr/src/redhat/RPMS - там има много директории. Тогава там се появаяват и 'source'-а и пачовете и един *.spec файл. Е този *.spec файл е скритов файл на rpm и вътре са инструциите за компилиране и пачосване.


Много е объркано. Чети как се правят RPM-и. Имаше едно 'четиво' 'maximum rpm'.

Мисля си, че много по-просто ще е наистина да вземеш само опциите за компилиране и да си компилираш пакета по стандартният начин с ./configure make make install,
отколкото да правиш нов твой rpm пакет. Аз така го направих (собствен rpm пакет) и то от голям страх.. :'(

Но само 'опциите за компилиране' на redhat за mysql ще са напълно достатъчни.

« Последна редакция: Dec 23, 2011, 17:11 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

vixon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 170
    • Профил
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #6 -: Dec 23, 2011, 18:07 »
Каква е идеята на цялата тази операция?
Защо се налага актуализация на сървъра?

Аз мога да кажа следните 2 проверени от времето твърдения:
1. Нещо, което работи не се пипа;
2. Архивиране на база не включва в себе си права и потребители. Това е настройка на самия сървър и най-вероятно се пази в системните му бази.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #7 -: Dec 23, 2011, 18:16 »
Голям х*й е работата с RPM-и.........

взимаш старият *.src.rpm

....
То незнанието до там води...
един ред и от сорс пакета може да се билдне двоичен
rpmbuild --build нещо.си.src.rpm

Но както споменаха по-горе: когато нещо работи не го поправяй!!!
Активен

0x2B|~0x2B

didoisp

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #8 -: Dec 23, 2011, 18:22 »
Трбвя да се пусне репликация със сървър който е ъпдейтнат до последна версия.
По логично ми се струва да вдигна версията на стария отколкото да свяля на новия.
Ако мисля че потребителите и паролите се складират в таблица mysql, И сега се опитвам да ги прехвърля ако случайно не се актуализират с  ъпдейта. Ще пиша какъв е резултата.
Търсих в нета 'опциите за компилиране'  за Fedora но не успях да открия нищо.
Мерси на висчки за отговорите.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #9 -: Dec 23, 2011, 21:08 »
Голям х*й е работата с RPM-и.........

взимаш старият *.src.rpm

....
То незнанието до там води...
един ред и от сорс пакета може да се билдне двоичен
rpmbuild --build нещо.си.src.rpm

Но както споменаха по-горе: когато нещо работи не го поправяй!!!

ninov говоря за това как от по подобие на един src.rpm пакет може да се направи друг твой собствен  src.rpm пакет
А вече от новия готов mysql-new-xxxx.src.rpm билдването става с rpmbuild --build mysql-new-xxxx.src.rpm


А когато направиш само rpm -ivh *src.rpm то това е само да се види как е направен пакета и да се види *.spec файла.

То незнанието води и до това да не се разбере и за какво се говори.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Intel

  • Гост
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #10 -: Dec 23, 2011, 22:38 »
Имам един леко калпав въпрос, за който се двоумя: изграждайки бинарен пакет от src.rpm явява ли се като компилиране, в смисъл с цел оптимизация ако всичко се компилира от tar.gz или всичко се билдне и се инсталира после от src.rpm има ли някакви значителни разлики?
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Ъпдейт на mysql от source
« Отговор #11 -: Dec 24, 2011, 08:14 »
Имам един леко калпав въпрос, за който се двоумя: изграждайки бинарен пакет от src.rpm явява ли се като компилиране, в смисъл с цел оптимизация ако всичко се компилира от tar.gz или всичко се билдне и се инсталира после от src.rpm има ли някакви значителни разлики?
Да, билдването е компилиране. Няма разлики дали ще се инсталира пакета или ще се билдне от src.rpm. Ако се инсталира има възможност да се променят сорсовете (както по-горе някои хора предложиха по дълъг и не RPM начин)
Активен

0x2B|~0x2B

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
SOURCE vs. готови пакети
Коментар
rat 24 8373 Последна публикация Feb 07, 2006, 17:45
от Dimitar_Ouzounoff
Source rpm (xxx.src.rpm)
Настройка на програми
Nik123 4 2189 Последна публикация Jun 05, 2006, 18:13
от Nik123
Mysql проблем със стартирането(mysql.sock missing)
Настройка на програми
coveka 6 6760 Последна публикация Mar 01, 2008, 22:02
от coveka
Mysql: can't connect to local mysql server
Настройка на програми
wonder 1 5137 Последна публикация Mar 16, 2008, 01:17
от neter
KDE 3.5.10 from source ?
Настройка на програми
SK0RP10N 1 1240 Последна публикация Dec 30, 2009, 18:47
от dvasilev